Montessori knižky o dopravných prostriedkoch

Syn miluje všetko, čo má kolesá a/alebo motor. A tomu zodpovedá aj jeho výber knižiek, odmalička zbiera tie o autách, vlakoch, lietadlách. Na rozdiel od svojich sestier miluje predovšetkým všelijaké encyklopédie a “literatúru faktu”. Našťastie, pretože autíčka s očami a vlaky, ktoré sa správajú ako ľudia, sú mi dosť proti srsti.

Tu je výber našich knižiek, zistila som, že ich máme viac ako dosť. Všetky viacmenej spĺňajú kritériá Montessori a pokúsila som sa ich zoradiť chronologicky – sú tu knižky pre deti od približne jedného roka do šiestich.

Čo sa deje… (1+)

Séria knižiek pre najmenších s rôznymi pohyblivými prvkami a pokynmi Tlač, ťahaj, posúvaj ☺️ obsahuje kopec tém blízkych dopravným prostriedkom. U nás bola top stavba, hasičská stanica, autoservis či letisko.

Svojtka Čo sa deje

Moje vozidlá (1+)

V tejto malej knižke pre zmenu nájdete reálne fotky rozličných motorových vozidiel – od osobných automobilov cez traktory, smeriarske autá až po vysokozdvižné vozíky. Vraj ich je tam vyše 60 (no nerátala som ich). K tomu krátke texty a kde-tu otázky (ktoré sa u nás museli VŽDY čítať, aby na ne syn mohol VŽDY rovnako odpovedať ☺️).

Prvých 100 vecí, ktoré jazdia (1+)

Táto knižka má tých dopravných prostriedkov ešte viac. Reálne fotografie aj s pomenovaním sú ideálne pre malkáčov, ktorí nasávajú nové slová a rozširujú si slovnú zásobu. A možno sa niečo priučia aj rodičia.

Kadiaľ vedie cesta a Kudy vede řeka (2+)

Dve leporelá, ktoré deťom názorne ukážu, aké typy ciest a vodných tokov existujú. V jednom putujeme z úzkeho lesného chodníčka až po veľkú diaľnicu, v druhom vyviera malý pramienok, z neho tečie potôčik, ktorý naberá silu, až je z neho obrovská rieka, ktorá sa vlieva do mora.

Obľúbená hra s cestným leporelom bola pre syna rozložiť si ho ako dopravné ihrisko a jazdiť si po ňom autíčkami.

Montessori knihy o dopravných prostriedkoch

Kadiaľ vedie cesta

Kadiaľ vedie cesta

Minipédia 2+ DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY a Minipédia 4+ DOPRAVA

Minipédie pre najmenších určite poznáte, sú ich už hádam desiatky na rôzne témy. V poslednom čase pribudla séria Minipédií s označením 2+ a dokonca 4+. Pre dvojročných existuje knižka o dopravných prostriedkoch. Na každej dvojstrane je jeden dopravný prostriedok, k nemu stručný text a zopár posuvných prvkov. Minipédia 4+ o doprave je už náročnejšia, obsahuje viac textu, mnoho odklápacích okienok, je aj menej pevná, okienka sú drobné a vyžadujú jemnejšiu manipuláciu.

Veľké knižky pre malých rozprávačov

Perfektné hľadacie knižky, ktoré vám poslúžia približne od 1 roka do 5. Sú to veľkoformátové knižky z kartónu, podobne ako knižky Anne Suess či séria Potulky. Na prvej dvojstrane sú zvyčajne predstavení rôzni protagonisti a stručne načatý ich príbeh. Vašou úlohou je potom hľadať ich na jednotlivých stranách a príbeh dorozprávať. Keďže sú plné drobných detailov, malkáči budú najskôr len hľadať rôzne predmety/zvieratá/ľudí a až neskôr dôjdu k sledovaniu deja a rozprávaniu príbehov.

My máme veľmi obľúbenú knihu o letisku, ktorá sa vyťahuje vždy pri cestovaní lietadlom. Na úvodnej dvojstrane sa zoznámite s asi dvadsiatimi skupinkami cestujúcich, a sledujete ich príbehy na letisku, v odletovej hale, pri nástupe do lietadla, počas letu a potom v destinácii. Okrem toho vyšla ešte kniha o stavbe a o autách. Všetky sú už aj po slovensky.

Pozri, čo sa deje – 8 obľúbených povolaní (3+)

Úplnou náhodou sa k nám raz dostalo leporelo s názvom Čo robia železničiari. Má pár strán s jednoduchými obrázkami, stručné texty o železničnej stanici, vlakoch a tratiach, a na každej dvojstrane aj hľadacie, logické alebo vedomostné otázky pre malého čitateľa. Synátora tak bavilo, že som mu chcela dokúpiť ďalšie do série, boli však už vypredané a tak som pátrala po bazároch. Podarilo sa mi zopár nájsť a máme v zbierke aj smetiarov a hasičov.

Medzičasom vyšla nová kniha, ktorá spája 8 povolaní na jednom mieste. Má sice mäkké strany, koncept však zostal zachovaný. Túto určite odporúčame.

Zvuky v meste (3+)

Toto bola jedna z mála zvukových kníh, aké sme doma mali, a musím povedať, že mi vôbec neprekážala. Obsahuje osem dvojstránok s rôznymi dopravnými prostriedkami. Na ľavej strane je vždy hádanka, po rozbalení strany je zobrazená odpoveď a dané vozidlo je tam bližšie popísané. Na pravej strane je vozidlo skryté a dieťa má pomocou zvuku (ktorý je naozaj vcelku realistický) a spomínanej hádanky rozpoznať, o aký dopravný prostriedok ide.

Malý prieskumník – V POHYBE (3+)

Okienková knižka, ktorá deťom poriadne rozšíri slovnú zásobu. Obsahuje stránky o bicykloch a kolobežkách, automobiloch, autobusoch, vlakoch, lodiach, lietadlách, nákladnej doprave. Okrem toho na každej strane kladie otázky, niektoré faktické, niektoré na rozvoj fantázie. Kde-tu sa nájde nejaký nezmysel typu slon v autobuse, čo deti hneď zaujme. Ale inak je Montessori-friendly.

Pozri sa dovnútra vlakov (3+)

Pred letom sme absolvovali pár výletov vlakom a potom sme celé prázdniny dokola čítali túto knižku, až kým sme všetci už nepoznali naspamäť počet vozňov v najdlhšom vlaku na svete a rýchlosť toho najrýchlejšieho.

pozri sa dovnútra vlakov

Svojtka - Pozri sa dovnútra vlakov

Musím objednať Jedinečný svet vlakov, ktorý vyzerá byť rozsiahlejší, s väčším počtom strán, okienok aj informácií. Nech sa posunieme niekam ďalej ☺️

Posvieť si na to – Autoservis (3+)

Tieto knihy sa čítajú s baterkou. Strany v knihe sú kreslené tak, že po podsvietení odhalia skryté informácie. (Stačí aj otočiť stranu proti svetlu, ale lepší efekt sa dosiahne s baterkou.) Neverili by ste, koľko zaujímavostí odhalíte v autoservise!

Knihy o autách

Viete, kde je uskladnené palivo, keď tankujete na čerpacej stanici?

Montessori knihy o autách

Existuje aj knižka z tejto série o tajomstvách na stavbe, tú doma nemáme a veľmi by ma zaujímalo, čo všetko sa tam skrýva.

Naj… DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY v pohybe (4+)

Vydavateľstvo Svojtka priviezlo na Slovensko túto úžasnú sériu obrovských kníh s hŕbou pohyblivých prvkov a s toľkými informáciami, až sa vám hlava zatočí. Prvá na trhu je o dopravných prostriedkoch. My túto knižku máme (žiaľ) po anglicky, ale ak máte doma malého milovníka áut, je to dokonalý darček.

Skvelá je aj druhá kniha zameraná na stavbu. Tú máme tiež v angličtine a poviem vám, prekladať synovi tú terminológiu okolo žeriavov, miešačiek a podobne, bola riadna fuška. Nájdete tam detaily o stavbe budovy, cesty, metra, mostov, húsenkovej dráhy, lietadla, lode aj cirkusu.

Lietajúce stroje (5+)

Táto séria je už pre väčšie deti, ponúka pomerne detailné informácie a má trochu náročnejší slovník. Existuje aj knižka o obrovských strojoch a o vlakoch.

Lietajúce stroje

Lietajúce stroje

Lietajúce stroje

Príbeh auta, Príbeh lietadla (5+)

Tieto knihy mapujú vývoj áut, respektíve lietadiel, od prvých pokusov o ich zostrojenie až po budúcnosť. Autorom je Oldřich Růžička, a jeho nadsázka a humor sú v textoch evidentné, niekedy mám však pocit, že sa na nich rodičia zabavia viac ako deti. My knihy so synom čítame od 5 rokov, ale niektoré vtipy ešte stále nechápe (respektíve nezdajú sa mu vtipné). Radšej sa zameriava na informácie a fakty.

Texty sú krátke, ale miestami vcelku odborné a každopádne zaujímavé aj pre dospelého. Navyše sú doplnené hravými kresbami, často v komiksovom štýle alebo formou inzerátov v novinách.

Príbeh auta, Príbeh lietadla

Príbeh auta, Príbeh lietadla

Príbeh auta, Príbeh lietadla

Čo je vnútri fantastických strojov a stavieb (5+)

Ako to vyzerá vnútri v továrni na autá? V tanku? Ako funguje jumbo jet? Táto kniha obsahuje prierezy a náhľady 18 stavieb a strojov, spolu s detailným opisom toho, ako fungujú a čím sú zaujímavé.

Samotný výber je veľmi pestrý – od stredovekého hradu až po raketoplán. Deti boli fascinované prierezmi, skúmali ich a porovnávali s obrázkami celkov. Texty obsahujú mix technických vysvetlení a rôznych pikošiek.

A ak vám v tomto našom výbere chýbajú nejaké vaše obľúbené (Montessori) knihy o dopravných prostriedkoch, rýchlo mi napíšte, aké, nech sa inšpirujem. Vďaka ❤️

3 Replies to “Montessori knižky o dopravných prostriedkoch”

  1. Nas 20 mesacny citatel ma rad hladacie knihy a auta, preto ho caka Velka knizka auta pre malych rozpravacov je od vydavatelstva Ella & Max a maju aj o stavbe a letisku. Tu o stavbe sme pozerali cestou na dovolenku a velmi sa pacila.

    1. MontessoriKids.sk says: Odpovedať

      Ano, o tych som pisala tu: https://montessorikids.sk/tipy-na-montessori-knizky-pod-vianocny-stromcek/
      A tak som ich nechcela zase spominat v tomto clanku, ale mate pravdu, ze sem patria 🙂 su skvele, aj my doma mame viacero, sice este po cesky (lebo SK verzia je tohtorocna novinka).

  2. […] Prečítajte si aj: Montessori knihy o dopravných prostriedkoch […]

Pridaj komentár