Montessori knižky o dopravných prostriedkoch

Syn miluje všetko, čo má kolesá a/alebo motor. A tomu zodpovedá aj jeho výber knižiek, odmalička zbiera tie o autách, vlakoch, lietadlách. Na rozdiel od svojich sestier miluje predovšetkým všelijaké encyklopédie a “literatúru faktu”. Našťastie, pretože autíčka s očami a vlaky, ktoré sa správajú ako ľudia, sú mi dosť proti srsti ?

Tu je výber našich knižiek, zistila som, že ich máme viac ako dosť ? Všetky viacmenej spĺňajú kritériá Montessori a pokúsila som sa ich zoradiť chronologicky – sú tu knižky pre deti od približne jedného roka do šiestich.

Čo sa deje… (1+)

Séria knižiek pre najmenších s rôznymi pohyblivými prvkami a pokynmi Tlač, ťahaj, posúvaj ☺️ obsahuje kopec tém blízkych dopravným prostriedkom. U nás bola top stavba, hasičská stanica, autoservis či letisko.

Svojtka Čo sa deje

Moje vozidlá (1+)

V tejto malej knižke pre zmenu nájdete reálne fotky rozličných motorových vozidiel – od osobných automobilov cez traktory, smeriarske autá až po vysokozdvižné vozíky. Vraj ich je tam vyše 60 (no nerátala som ich ?). K tomu krátke texty a kde-tu otázky (ktoré sa u nás museli VŽDY čítať, aby na ne syn mohol VŽDY rovnako odpovedať ☺️).

Prvých 100 vecí, ktoré jazdia (1+)

Táto knižka má tých dopravných prostriedkov ešte viac. Reálne fotografie aj s pomenovaním sú ideálne pre malkáčov, ktorí nasávajú nové slová a rozširujú si slovnú zásobu. A možno sa niečo priučia aj rodičia ?

Kadiaľ vedie cesta a Kudy vede řeka (2+)

Dve leporelá, ktoré deťom názorne ukážu, aké typy ciest a vodných tokov existujú. V jednom putujeme z úzkeho lesného chodníčka až po veľkú diaľnicu, v druhom vyviera malý pramienok, z neho tečie potôčik, ktorý naberá silu, až je z neho obrovská rieka, ktorá sa vlieva do mora.

Obľúbená hra s cestným leporelom bola pre syna rozložiť si ho ako dopravné ihrisko a jazdiť si po ňom autíčkami.

Montessori knihy o dopravných prostriedkoch

Kadiaľ vedie cesta

Kadiaľ vedie cesta

Minipédia 2+ DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY a Minipédia 4+ DOPRAVA

Minipédie pre najmenších určite poznáte, sú ich už hádam desiatky na rôzne témy. V poslednom čase pribudla séria Minipédií s označením 2+ a dokonca 4+. Pre dvojročných existuje knižka o dopravných prostriedkoch. Na každej dvojstrane je jeden dopravný prostriedok, k nemu stručný text a zopár posuvných prvkov. Minipédia 4+ o doprave je už náročnejšia, obsahuje viac textu, mnoho odklápacích okienok, je aj menej pevná, okienka sú drobné a vyžadujú jemnejšiu manipuláciu.

Pozri, čo sa deje – 8 obľúbených povolaní (3+)

Úplnou náhodou sa k nám raz dostalo leporelo s názvom Čo robia železničiari. Má pár strán s jednoduchými obrázkami, stručné texty o železničnej stanici, vlakoch a tratiach, a na každej dvojstrane aj hľadacie, logické alebo vedomostné otázky pre malého čitateľa. Synátora tak bavilo, že som mu chcela dokúpiť ďalšie do série, boli však už vypredané a tak som pátrala po bazároch. Podarilo sa mi zopár nájsť a máme v zbierke aj smetiarov a hasičov.

Čo sa deje - 8 povolaní

Čo sa deje - 8 povolaní

Medzičasom vyšla nová kniha, ktorá spája 8 povolaní na jednom mieste. Má sice mäkké strany, koncept však zostal zachovaný. Túto určite odporúčame ?

Zvuky v meste (3+)

Toto bola jedna z mála zvukových kníh, aké sme doma mali, a musím povedať, že mi vôbec neprekážala ? Obsahuje osem dvojstránok s rôznymi dopravnými prostriedkami. Na ľavej strane je vždy hádanka, po rozbalení strany je zobrazená odpoveď a dané vozidlo je tam bližšie popísané. Na pravej strane je vozidlo skryté a dieťa má pomocou zvuku (ktorý je naozaj vcelku realistický) a spomínanej hádanky rozpoznať, o aký dopravný prostriedok ide.

Malý prieskumník – V POHYBE (3+)

Okienková knižka, ktorá deťom poriadne rozšíri slovnú zásobu. Obsahuje stránky o bicykloch a kolobežkách, automobiloch, autobusoch, vlakoch, lodiach, lietadlách, nákladnej doprave. Okrem toho na každej strane kladie otázky, niektoré faktické, niektoré na rozvoj fantázie. Kde-tu sa nájde nejaký nezmysel typu slon v autobuse, čo deti hneď zaujme ? Ale inak je Montessori-friendly.

Pozri sa dovnútra vlakov (3+)

Pred letom sme absolvovali pár výletov vlakom a potom sme celé prázdniny dokola čítali túto knižku, až kým sme všetci už nepoznali naspamäť počet vozňov v najdlhšom vlaku na svete a rýchlosť toho najrýchlejšieho?

pozri sa dovnútra vlakov

Svojtka - Pozri sa dovnútra vlakov

Musím objednať Jedinečný svet vlakov, ktorý vyzerá byť rozsiahlejší, s väčším počtom strán, okienok aj informácií. Nech sa posunieme niekam ďalej ☺️

Posvieť si na to – Autoservis (3+)

Tieto knihy sa čítajú s baterkou. Strany v knihe sú kreslené tak, že po podsvietení odhalia skryté informácie. (Stačí aj otočiť stranu proti svetlu, ale lepší efekt sa dosiahne s baterkou.) Neverili by ste, koľko zaujímavostí odhalíte v autoservise!

Knihy o autách

Viete, kde je uskladnené palivo, keď tankujete na čerpacej stanici?

Montessori knihy o autách

Existuje aj knižka z tejto série o tajomstvách na stavbe, tú doma nemáme a veľmi by ma zaujímalo, čo všetko sa tam skrýva ?

Naj… DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY v pohybe (4+)

Vydavateľstvo Svojtka priviezlo na Slovensko túto úžasnú sériu obrovských kníh s hŕbou pohyblivých prvkov a s toľkými informáciami, až sa vám hlava zatočí. Prvá na trhu je o dopravných prostriedkoch. My túto knižku máme (žiaľ) po anglicky, ale ak máte doma malého milovníka áut, je to dokonalý darček.

A každým dňom by mala vyjsť druhá kniha zameraná na stavbu. Tú máme tiež v angličtine a poviem vám, prekladať synovi tú terminológiu okolo žeriavov, miešačiek a podobne, bola riadna fuška ? Nájdete tam detaily o stavbe budovy, cesty, metra, mostov, húsenkovej dráhy, lietadla, lode aj cirkusu ?

Lietajúce stroje (5+)

Táto séria je už pre väčšie deti, ponúka pomerne detailné informácie a má trochu náročnejší slovník. Existuje aj knižka o obrovských strojoch a o vlakoch.

Lietajúce stroje

Lietajúce stroje

Lietajúce stroje

Príbeh auta, Príbeh lietadla (5+)

Tieto knihy mapujú vývoj áut, respektíve lietadiel, od prvých pokusov o ich zostrojenie až po budúcnosť. Autorom je Oldřich Růžička, a jeho nadsázka a humor sú v textoch evidentné, niekedy mám však pocit, že sa na nich rodičia zabavia viac ako deti ? My knihy so synom čítame od 5 rokov, ale niektoré vtipy ešte stále nechápe (respektíve nezdajú sa mu vtipné ?). Radšej sa zameriava na informácie a fakty.

Texty sú krátke, ale miestami vcelku odborné a každopádne zaujímavé aj pre dospelého. Navyše sú doplnené hravými kresbami, často v komiksovom štýle alebo formou inzerátov v novinách.

Príbeh auta, Príbeh lietadla

Príbeh auta, Príbeh lietadla

Príbeh auta, Príbeh lietadla

A ak vám v tomto našom výbere chýbajú nejaké vaše obľúbené (Montessori) knihy o dopravných prostriedkoch, rýchlo mi napíšte, aké, nech sa inšpirujem. Vďaka ❤️

?????

2 Replies to “Montessori knižky o dopravných prostriedkoch”

  1. Nas 20 mesacny citatel ma rad hladacie knihy a auta, preto ho caka Velka knizka auta pre malych rozpravacov je od vydavatelstva Ella & Max a maju aj o stavbe a letisku. Tu o stavbe sme pozerali cestou na dovolenku a velmi sa pacila.

    1. MontessoriKids.sk says: Odpovedať

      Ano, o tych som pisala tu: https://montessorikids.sk/tipy-na-montessori-knizky-pod-vianocny-stromcek/
      A tak som ich nechcela zase spominat v tomto clanku, ale mate pravdu, ze sem patria 🙂 su skvele, aj my doma mame viacero, sice este po cesky (lebo SK verzia je tohtorocna novinka).

Pridaj komentár