Montessori knihy pre rodičov II

Montessori výchova knihy pre rodičov

Internet je dnes plný nápadov a informácií, až by človek mohol myslieť, že bez kníh o výchove sa v pohode zaobíde. Internet je však aj plný úskalí a na jednu Montessori inšpiráciu, čo tam nájdem, je ďalších desať onálepkovaných “Montessori”, ktoré ak nie sú priamo opakom tejto metódy, tak minimálne úplne mimo. A preto, ak vás Montessori výchova zaujíma, odporúčam okrem internetu aj zopár dôveryhodných kníh a nejaký ten rodičovský kurz (vedený odborníkom). Kníh s touto témou je dnes na trhu mnoho, tu ponúkam výber mojich overených. O knihách samotnej Marie Montessori som písala v samostatnom článku, tu sú teda knihy od súčasných autorov.

Ak sa vám nechce moc čítať, no radi by ste získali taký základný prehľad o tom, čo je Montessori výchova, siahnite po tenučkých, stručných príručkách Montessori doma – od myšlienok k činom. Sú rozdelené podľa veku od narodenia až po pubertu a celkom vyvrátia vžitú predstavu, že Montessori znamená drahé drevené pomôcky.

Montessori doma - od myšlienok k činom

Ak chcete ísť potom trochu hlbšie, tu je môj prehľad kníh o Montessori výchove. Zoradila som ich chronologicky (podľa veku dieťaťa, pre ktorý sú určené) a jazykovo je to kombinácia slovenčiny, češtiny a angličtiny.

Vek 0+

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Ak chcete začať s Montessori doma, toto je ideálna literatúra. Alebo som trochu predpojatá, pretože to je prvá kniha, ktorú som o Montessori prečítala (či priam zhltla, pretože sa číta ľahko a rýchlo). Odporúčali ju viacerí Montessori rodičia na zahraničných stránkach v čase, keď som sa nevedela prekúsať cez Tajuplné dětství a zúfalo hľadala nejakú peknú, zrozumiteľnú a praktickú knihu o tom, ako by Montessori výchova mala vyzerať v domácich podmienkach.

Kombinuje teóriu s praxou, je doplnená peknými farebnými obrázkami a ľahko sa číta. (Teda ja som ju čítala po anglicky, tak sa neviem vyjadriť k slovenskému prekladu, ale snaď si dali záležať.) Je od narodenia prevažne do troch rokov, poťažmo do šiestich. Nerieši ale Montessori pomôcky a ponúka aktivity čisto z domácich zdrojov.

O knihe som podrobne písala v tomto článku.

Kúpite ju napríklad tu.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Montessori senzitívne obdobia

Montessori pre bábätká, Montessori pre batoľatá

Jednou z mojich obľúbených Montessori bloggeriek je austrálčanka Simone Davies, ktorá žije v Holandsku a vedie tam kurzy pre rodičov s malými deťmi. Pred pár rokmi vydala túto knihú, ktorá je ako návod na pochopenie malých detí. Okrem toho, že je vytlačená na kvalitnom hrubom papieri, má jednoduché milé kresby a pôsobí naozaj krásne, je dokonalá aj obsahovo.

Pomôže vám pochopiť správanie a potreby najmenších, dá triky, ako pripraviť pre nich doma vhodné prostredie a aktivity, a ponúkne aj návrhy, ako reagovať v takých tých pomerne bežných ťažkých situáciách, keď dieťa hádže veci o zem alebo udiera iné deti.

Montessori pre batoľatá

Je vidieť, že Simone je skúsená pedagogička, ktorá má za sebou roky práce s “toddlermi” a z jej slov je cítiť hlbokú lásku k malým deťom. Inak ja som absolvovala aj zopár jej online workshopov (napríklad o pripravenom prostredí doma alebo o súrodeneckých vzťahoch), a odporúčam aj tie.

Montessori pre batoľatá

Ja som si knihu kúpila ešte cez Kickstarter v angličtine, ale už máme slovenskú verziu.

Montessori pre bábätká

Potom prišla, do série, kniha Montessori pre bábätká, ktorú autorka napísala spolu s Junnifou Uzodike, a ktorá pokrýva obdobie od narodenia približne do 18 mesiacov. Jej krédom je:

JE NAČASE ZMENIŤ SPÔSOB, AKÝM SA DÍVAME NA BÁBÄTKÁ.

Montessori pre bábätká

Je to úžasná príručka, ktorá pomáha rodičom pochopiť svoje bábätká a vychovávať ich nielen s láskou, ale aj s rešpektom a porozumením. Podobne ako jej staršia sestra – Montessori pre batoľatá – zďaleka nie je určená len pre rodičov, ktorí sa zaujímajú o Montessori prístup. Je to niečo ako manuál, ktorý vám ako novopečeným rodičom otvorí oči a pomôže pochopiť mnohé dôležité aspekty detského vývinu.

Montessori pre bábätká

Zameriava sa na obdobie od narodenia (resp. od tehotenstva) zhruba po prvé narodeniny, potom naň voľne nadväzuje Montessori pre batoľatá. Venuje sa tak psychologickým aspektom (dôvera, prijatie, rešpekt, bezpečné puto, plač), fyzickým (pripravené prostredie, starostlivosť) ako aj motorickému vývinu. Rieši aj najčastejšie otázky ako cumlík, hádzanie vecí o zem, kúsanie a podobne.

Montessori pre bábätká

Budúci rok má vyjsť tretia kniha do série, pokrývajúca obdobie od 3 rokov až po školský vek, s názvom The Montessori Child.

The Joyful Child

(Montessori Global Wisdom for Birth to Three)

Táto kniha sice vizuálne zaostáva za tou predošlou, ale príde mi ako veľmi dobrá rodičovská príručka starostlivosti o bábätko a batoľa. Stelesňuje fakt, že Montessori výchova nie je o pomôckach a aktivitách, ale spôsobe, akým rodič umožňuje dieťaťu slobodne rásť a rozvíjať sa.

Chronologicky sprevádza rodiča od narodenia dieťaťa približne do troch rokov, a jednotlivé kapitoly riešia jedenie, spánok, aktivity, pohyb, postupné budovanie nezávislosti aj rozvoj vlastnej vôle. Informácie sú úplne konkrétne, napríklad vás presne prevedie zavádzaním príkrmov a postupným odstavovaním bábätka, aj keď samozrejme treba brať do úvahy, že je písaná američankou pre amerických rodičov.

Kúpila som ju na amazone.

Montessori výchova - The Joyful Child

Montessori výchova - The Joyful Child

Montessori od narodenia do troch rokov

Táto kniha ma na prvý pohľad moc neoslovila, a tak som ju pôvodne ani nedočítala, ale pravidelne sa k nej vraciam a zisťujem, že vôbec nie je až taká márna.

Irituje ma trochu jej podnadpis “Nauč ma byť samým sebou”. Je to parafráza (dnes už slávnej) prosby jedného žiaka Marie Montessori “Nauč ma, aby som to dokázal sám.” Ale my predsa deti neučíme byť samým sebou, to oni zvládajú dokonale bez akejkoľvek pomoci, stačí, ak im nestojíme v ceste. Mám tri deti, každé jedno je výnimočné a samé sebou, a ani jedno som to nemusela učiť. (Ja viem, teraz niektorí prevrátite očami a poviete si, že som šlahnutá, takto sa hrať so slovíčkami.)

Obsahovo je ale kniha dobrá. Ponúka veľa teoretických informácií o Marii Montessori a jej metóde, asi najviac zo všetkých kníh v tomto výbere. Ak sa vám nechce čítať knihy pani Montessori, ale chcete si urobiť dobrú predstavu o jej myšlienkach, táto kniha vám veľa objasní. A je v nej aj veľa praktických tipov a konkrétnych aktivít, aj s peknými fotkami. Text je prepletaný aj skutočnými príbehmi zo života, ktoré mi ale popravde skôr zavadzali a preskakovala som ich.

Je tu iba päť kapitol: Maria Montessori, Vývoj dieťaťa 0-3, Potreby dieťaťa, Montessori doma (táto je najrozsiahlejšia) a Montessori v zariadeniach (škôlky a jasle).

Autorkou knihy je francúzska Montessori pedagogička s dlhoročnou skúsenosťou a mama piatich detí, ktorá okrem kníh vytvára aj rôzne Montessori pomôcky a knižky pre deti.

Knihu kúpite v eshope Montemama alebo na Martinuse.

Mimochodom, práve vyšlo “pokračovanie” tejto knihy, ktoré sa sústredí na vek 3-6. Píšem o ňom nižšie.

Montessori od narodenia do troch rokov

Montessori od narodenia do troch rokov

100 Montessori aktivít

Táto séria obsahuje zatiaľ po slovensky tri knihy. Prvé dve pokrývajú vek od narodenia zhruba do troch rokov.

60 aktivít Montessori pre bábätko (vek 0-12m, kúpite tu alebo tu)

Montessori 100 prvých aktivít (vek 1-3r, kúpite tu alebo tu)

Tieto knižky sú čisto praktické. Obsahujú očíslované aktivity, ktoré môžete deťom doma ponúkať, zoskupené do určitých oblastí. Pri každej aktivite je názov a stručný popis, pri väčšine aj pekná celostranová fotka. Sú to skvelé knihy na inšpiráciu, napísané skutočnými Montessori odborníčkami. Nenájdete tam však skoro žiadnu teóriu, takže je dobré už mať nejakú základnú predstavu o Montessori skôr, ako po nich siahnete.

O knihách som podrobne písala v tomto článku. Nájdete tam viac fotiek vnútra aj podrobnejší prehľad aktivít, ktoré v tej-ktorej knihe môžete očakávať.

60 aktivít Montessori pre bábätko

montessori 100 prvých aktivít

Ako oslobodiť potenciál vášho dieťaťa

Autorkou tejto knihy je talianska mamička, ktorá s Montessori nemá veľké skúsenosti, okrem toho, že sa jej tento prístup páčil a fungoval pri výchove syna. Popravde takýmto knihám sa vyhýbam, a prečítala som si ju len preto, že bola v knižnici.

Nakoniec som bola milo prekvapená, kniha sa číta ľahko a autorka má tému celkom naštudovanú, aj keď v niektorých veciach máme iné predstavy. Páčili sa mi aj vybrané citáty Marie Montessori, ktoré kde-tu lemujú text.

Čo mi ale neskutočne vadí, sú obrázky k textu vyberané z fotobanky bez ladu a skladu. Teda v štýle “hlavne nech je tam nejaké dieťa, čo sa spokojne hrá, alebo nejaká farebná hračka”. Možno chyba slovenskej verzie, možno originálu, každopádne človeka čo len mierne znalého problematiky to odradí od čítania skôr, ako začne. Je to o to nezmyselnejšie, že niektoré fotky v knihe sú evidentne správne (a človek ich pozná aj podľa toho, že kvalitatívne zaostávajú za tými perfektným naštylizovanými z fotobanky). Vydavateľ však asi usúdil, že obrázkov je málo a čitateľov kniha s príliš veľa textom nezaujme. Škoda.

Knihu kúpite v eshope Montemama alebo na Martinuse.

Ako oslobodiť potenciál vášho dieťaťa

Montessori knihy pre rodičov

Montessori knihy - Ako oslobodiť potenciál vášho dieťaťa

Vek 3+

Nauč ma, ako to mám urobiť sám…

Toto je veľmi dobrá kniha, ktorá detailne pokrýva obdobie 3-6 rokov a mierne zasahuje aj do školského veku. Vysvetľuje pedagogiku Marie Montessori dnešným slovníkom. Niektoré časti preberá z knihy Montessori od narodenia (o ktorej píšem vyššie), napríklad kapitolu o Marii Montessori a kapitolu o senzitívnych obdobiach. Potom sa však venuje práve veku 3-6, píše, aké sú vývinové potreby dieťaťa v tomto veku, ako nastaviť domácnosť, aké aktivity deťom ponúkať.

Kúpite tu.

Montessori 100 aktivít na objavovanie sveta

Toto je tretia z vyššie spomínanej série, pre vek 3-6 rokov. Je plná tipov na aktivity, ako s deťmi spoznávať okolitý svet.

Kúpite tu alebo tu.

Montessori konkrétne

Séria tenkých praktických príručiek od nemeckého experta Clausa Dietera Kaula, v ktorej po česky vyšli knihy o praktickom živote a zmysloch, matematike a jazyku. Okrem toho je ešte jedna kniha – taká úvodná – s poetickým názvom Desať detských prianí. Cieľom týchto kníh je ponúknuť celostný prístup k vzdelávaniu. V každej knihe sú prezentované konkrétne aktivity a pomôcky, aj postup, ako s nimi pracovať. Všetko je doprevádzané farebnými fotografiami (aj keď nie veľkej kvality). Sú určené prevažne pre škôlkarsky a raný školský vek.

Pán Kaul je uznávaný odborník, ktorý v Montessori školách pracuje dlhé roky. Vytvoril aj mnoho vlastných originálnych pomôcok. Jeho prístup k Montessori je však pomerne inovatívny a moderný ? V jednej z jeho kníh je dokonca fotka detí, ako sa v škôlke hrajú s bábikami, ako ukážka aktivity na rozvoj jazyka.

Knihy kúpite v eshope Montemama alebo v Martinuse:

Deset dětských přání iba v Martinuse

Praktický život a zmysly tu / tu

Matematika tu / tu

Jazyk tu / tu

Montessori výchova
Čo si deti od nás želajú, podľa Clausa Dietera Kaula

Montessori konkrétne

Montessori konkrétne

Montessori metoda a jak ji učit doma – předškolní léta

Táto drobná kniha vyzerá sice nenápadne, ale stojí za to. Obsahuje presné postupy, ako predstavovať deťom aktivity a ako pracovať s pomôckami v oblasti praktického života, zmyslovej výchovy, jazyka a matematiky vo veku 3-6 rokov.

Ku každej pomôcke-aktivite je čiernobiely nákres, podrobný popis materiálu, opis spôsobu, ako danú aktivitu predstavíme prvýkrát dieťaťu, aký cieľ touto aktivitou sledujeme, aj aká je kontrola chyby. Sú tu aj tipy, ako si pomôcky (lacno) vyrobiť doma. K písmenám a číslam sú tu aj vzory, sú však anglické a tak pre naše pomery nepoužiteľné, čo je škoda.

Kniha podľa mňa ponúka “veľa muziky za málo peňazí” a ak máte ambíciu s deťmi pracovať v predškolskom veku doma, alebo ak učíte v Montessori škôlke a nemáte ešte porobené všetky kurzy, určite vám veľa dá. Bola dlho vypredaná, ale minulý rok sa urobila dotlač. Snáď bude teraz chvíľu dostupná! Kúpite ju napríklad tu.

Existuje aj druhá časť – školní léta, ktorú som ale nečítala. Zaoberá sa výukou jazyka a matematiky v školskom veku. Výuka jazyka je tak špecifická, že prekladať anglickú knihu do slovenčiny tak, aby fungovala, je obrovská výzva.

Metoda Montessori a jak ji učit doma

Počítanie (Vyrobte si a používajte Montessori pomôcky)

Toto je príručka pre domácich kutilov, ako si vyrobiť originálne pomôcky doma. Je to tvrdý obal, ktorý obsahuje dve knižky. Na ľavej vnútornej strane je brožúrka s návodmi, ako používať niekoľko matematických pomôcok pre vek 3-6, na pravej vnútornej strane podrobný návod, ako si ich vyrobiť.

Pôvodne som myslela, že pôjde o knižku pre bežného rodiča, ktorý si chce podomácky vyrobiť nejaké tie pomôcky. Omyl. Potrebujete elektrickú brúsku, neviemaké pílky, pokosnicu a kopu nástrojov, ktorých názvy som čítala prvýkrát v tejto knihe. Povedala by som, že je to kniha pre pomerne úzky okruh rodičov, alebo priam pre profesionálnych tesárov, ktorí chcú do svojej ponuky zaradiť Montessori pomôcky. Tie návody sú totiž naozaj detailné, všetko je presne rozmerané, dokonca je určená aj zrnitosť brúsneho papiera na obrúsenie hrán.

Ak máte ocka, ktorý má dobre vybavenú dielňu a rád majstruje, táto kniha sa vám možno zíde a strávite  spolu s deťmi krásny spoločný čas pri výrobe pomôcok, ktoré budú potom mať pre vás cenu zlata. Ak nie, určite bude pre vás jednoduchšie (a v konečnom dôsledku aj lacnejšie) si pomôcky kúpiť, alebo vyrobiť v nejakej dostupnejšej domáckej verzii.

Mimochodom, rada by som upozornila na jednu celkom častú chybu, ktorej sa nevyhla ani táto kniha. Červenomodré tyče sa v knihe vyrábajú aj so stojanom, ony však do stojana nepatria. Prostredníctvom červených a červenomodrých tyčí dieťa vníma dĺžku, a podľa správnosti majú preto usporiadane LEŽAŤ, nie stáť. Ak si budete vyrábať podľa knižky červenomodré tyče, na stojan preto zabudnite.

Knižku kúpite v eshope Montemama alebo v Martinuse.

Cesta k inkluzi

Táto kniha sa zaoberá Montessori terapiou a deťmi s rôznymi poruchami učenia či mentálnym postihnutím. Prvá časť sa venuje inklúzii a integrácií týchto detí do spoločnosti, druhá rozpisuje rôzne hry a aktivity. Mnohé sú zamerané na spoznávanie peňazí, pretože autorka tvrdí, že pre deti s postihnutím ( a samozrejme nielen tie!) je nesmierne dôležitá finančná gramotnosť.

Maria Montessori prácou s mentálne postihnutými deťmi začínala. Práve jej zistenie, že sa v istých veciach vôbec nelíšia od detí “štandartných”, a že sú takisto vzdelávateľné, bolo v tej dobe prelomové a je základom Montessori terapie.

Autorka tejto knihy, Lore Anderlik, pracuje s deťmi s rôznymi typmi postihnutia a porúch. Má vyše 50 rokov skúseností, tisícky hodín praxe s obrovským množstvom postihnutých detí. V súčasnosti vedie aj kurz Montessori pre inklúziu v Prahe.

Montessori výchova

Montessori výchova - Cesta k inkluzi

Vek 6+

The Deep Well of Time

Každý milovník kníh potvrdí, že dobré príbehy majú obrovskú silu. Po dočítaní dobrej knihy, ktorá ma dokáže pohltiť, sa tak nadchnem pre nejakú tému, že sa hneď vrhnem do hľadania a gúglenia. (Naposledy po dočítaní série kníh o Džingischánovi som sa stala na istý čas expertkou na mongolských kočovníkov 13.storočia ? )

Maria Montessori aj toto vedela, a jej metóda – pre školský vek – je založená na rozprávaní príbehov. Veľkých príbehov o vzniku sveta a života, aj rôznych menších o jazyku, matematike, dejinách. Ich cieľom je nadchnúť deti a vzbudiť v nich túžbu naučiť sa viac.

Témou tejto knihy sú práve príbehy, ktoré tvoria súčasť Montessori výchovy v školskom veku. V prvej časti autor vysvetľuje, akú dôležitú úlohu hrá v škole rozprávanie príbehov a ako ich správne deťom podať. V druhej sú konkrétne príbehy. Ku každému je aj úvod pre učiteľa, kde je vysvetlené, čo bude potrebovať pri rozprávaní, ako sa na príbeh pripraviť, aj na čo si dať pozor.

Knihu som kúpila v Amerike, na nemeckom amazone je dostupná iba kindle verzia.

Montessori výchova - Knihy

Montessori vychova

Môj wishlist ďalších kníh z tejto kategórie

  • Montessori: The Science behind the Genius (na amazone kúpite tu). Autorka Angeline Stoll Lillard v tejto knihe dodáva vedecké základy Montessori metóde. Vysvetľuje, prečo a ako fungujú hlavné princípy, na základe moderných vedeckých poznatkov a zrealizovaných výskumov. Porovnáva Montessori systém s klasickým systémom vzdelávania a ukazuje, v čom funguje lepšie. Momentálne si chcem dať trochu pauzu od Montessori literatúry, ale o pár mesiacov sa do nej určite pustím ?
  • Understanding the Human Being od Silvany Montanaro. Pani Montanaro bola detskou lekárkou, spolupracovníčkou Marie Montessori a osobnosťou, ktorá výrazne formovala Montessori metódu pre vek od narodenia do troch rokov. Zomrela vo vysokom veku len minulý rok. Jej knihu o dôležitosti prvých troch rokov v živote človeka, si viete objednať na stránkach Montemama.

Chýba mi tu nejaká podstatná kniha, ktorá vám pomohla pri objavovaní Montessori? Dajte vedieť!

6 Replies to “Montessori knihy pre rodičov II”

  1. […] kníh o Montessori výchove, ktoré už nemá na konte Maria Montessori, ale zdajú sa mi fajn, si prečítate tu […]

  2. Super článok ? pre mňa je The Montessori Toddler z tejto kategórie úplne najlepšia kniha, k akej som sa zatiaľ dostala. Hlavne praktická a plná príkladov. Celkom by ma zaujímalo: obsahujú tie kurzy od Simone Davies aj niečo naviac, ako je v knihe?

    1. Uplne si nepamatam, pretoze kurzy som absolvovala davno pred knihou, ale zda sa mi ze kurzy su podstatne detailnejsie… ale knihu som ja citala uz v case, kedy pre mna v nej neboli takmer v nicom nove informacie, lebo som toho mala uz vela nastudovane a odkurzovane…

  3. […] Zoznam mojich odporúčaných kníh o Montessori pedagogike nájdete zase tu. […]

  4. […] Ak vás zaujímajú aj iné podobné knihy, článok o knihách Marie Montessori nájdete tu, a zoznam ďalších Montessori kníh pre rodičov zase tu. […]

  5. […] na mojej poličke rodičovskej literatúry. Mimochodom, zistila som, že mám spísané tipy na rodičovskú Montessori literatúru, ale doteraz som nespísala moje top rodičovské knihy, ktoré sú “nemontessori”. Tak […]

Pridaj komentár