Montessori knihy o Vianociach

Vianoce sú obdobie, kedy by sme mali spomaliť a vychutnávať si každú jednu chvíľu so svojimi blízkymi. A ako lepšie spomaliť a vychutnávať, než túliť sa spolu pod dekou s dobrou knihou, teplým čajom a voňavým medovníkom? Kníh s vianočnou tematikou je na pultoch kníhkupectiev či v knižniciach neúrekom. My sme tými našimi naplnili celé tri police.

Knihy o vianociach

Ak by som mala o všetkých písať, bolo by to na veľmi dlho. Zameriam sa teda skôr na také, ktoré (takmer) neobsahujú Santa Clausa s vrecom darčekov, lietajúce soby či škriatkov. Naše osvedčené Montessori knihy o Vianociach.

(Pokúsila som sa zoradiť ich podľa veku, aj keď to nie je úplne jednoznačné a ako vždy, rodičia dokážu najlepšie posúdiť, kedy je čo vhodné práve pre ich dieťa.)

Lulu’s Christmas (vek približne 1 rok)

Toto je knižka z rozkošnej série pre najmenších, o malej Lulu, ktorá spoznáva svet. Knižiek o Lulu je mnoho, a pre deti sú veľmi pútavé vďaka farebným ilustráciám a vtipným situáciám, ktoré Lulu prežíva. V tejto vianočnej sa Lulu teší z ozdobeného stromčeka, rozbaľuje si darčeky či stavia snehuliaka. Deti si ju rady čítajú aj teraz, keď sú už fakt na podobné obrázkové knihy veľkí. Knižka je z tvrdého kartónu, obsahuje na každej strane nejaký prvok na hranie a prežila u nás tri malé deti vo vcelku neporušenom stave (aj napriek častému listovaniu), takže by som povedala, že je dosť kvalitná.

Montessori knihy o vianociach

Co se deje o Vánocích (vek 1,5+)

Veľkoformátová obrázková kniha v štýle známych Potulkov, zameraná čisto na Vianoce. Obsahuje len štyri dvojstrany, každú s nejakým iným miestom (vianočné trhy, obývačka, les). Celá kniha obsahuje naprosto reálne situácie, s ktorými sa počas adventu a Vianoc deti stretnú, a o ktorých sa s nimi môžete rozprávať. (Len myslím na jednej strane je Santa Claus v saniach, ako letí oblohou.) V porovnaní s Potulkami sú ilustrácie jednoduchšie, väčšie, a teda vhodnejšie pre mladšie deti. Slovenská verzia už dávno nie je dostupná, ale českú ešte kde-tu na webe nájdete, a v podstate jediný text v knihe je samotný nadpis. Ak sa dočítate na koniec článku, môžete si o jednu knižku zasúťažiť.

Co se deje o vanocich

Montessori Knihy o vianociach

Dream Snow (vek 2+)

Pekná (a myslím jediná) vianočná knižka od autora Nenásytnej húseničky Erica Carle. Možno to tak podľa obálky nevyzerá, ale príbeh je o farmárovi, ktorý zaspí a sníva sa mu, že začalo snežiť. Celý dej neprezradím, ale nebojte, právom je zaradená medzi Montessori knihy o Vianociach 😉Je tu zopár odklápacích okienok a samozrejme krásne kresby v štýle, ktorý Erica Carle preslávil.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Vianočné koledy (vek 2+)

Z tejto série iste poznáte knižky s rôznymi klasickými slovenskými pesničkami či riekankami, typu Ťap ťap ťapušky či Kolo kolo mlynské. My sme mali viacero kníh v tvrdej väzbe a deti ich od malička rady vyťahovali, čítali, prezerali obrázky a počúvali, ako im recitujem texty. Knižka s vianočnými koledami je sice s mäkkými stranami, preto je vhodnejšia už pre trošku opatrnejších čitateľov, ale deti osloví rovnako milými obrázkami, a vám dospelým zase osvieži pamäť s textami najznámejších slovenských kolied. Knižky tejto série odporúčame, sú doslova za pár babiek a deti zabavia dlho predlho.

Vánoce z celého světa (vek 2+)

Obrázková knižka o tom, ako rozlične sa slávia Vianoce v rôznych kútoch sveta. Na poslednej strane sú popísané vianočné tradície v niekoľkých krajinách. V knižke sú aj rôzne úlohy ako bludiská či priraďovanie tieňov. Mne osobne tu chýba trochu viac usmernenia, napríklad na každej strane názov krajiny či kontinentu, pretože takto som sa v knižke strácala a veľmi mi to narúšalo moju potrebu poriadku-usporiadania. Ale deti, pre ktoré je knižka určená, určite neriešia krajiny a názvy zvykov, a zaujímajú sa bezprostredne o to, čo vidia nakreslené.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Moje malé príbehy Montessori: Upratovanie (vek 2+)

Táto knižka nie je vôbec o Vianociach, ale upratovanie mi k Vianociam jednoznačne patrí a tak som ju zaradila na našu vianočnú poličku. (Mimochodom, jednou z úloh v adventnom kalendári bude práve poriadne si upratať detskú izbu.) Je o dvoch sestričkách, ktoré si po hraní upratujú hračky a učia sa, ako to robiť poriadne. Nakoniec si z upratovania urobia zábavnú hru.

Montessori Knihy o vianociach

Montessori Knihy o vianociach

Terka a Kubko sa tešia na Vianoce (vek 3+)

Aký by to bol zoznam Montessori vianočných kníh bez kamarátky Terky, a najnovšie kamaráta Kubka?

Montessori knihy o vianociach

K Terke sme sa prepracovali u nás doma až po intenzívnom období Barborky a potom Zuzanky. Zato teraz nás Terka sprevádza každou novou situáciou. Najprv išla do školy, potom oslavovala narodeniny… Teraz sa učí piecť, a to nie len tak s mamou, ale úplne sama. A pripravuje sa na Vianoce. Vyrába adventný veniec, navštívi vianočné trhy, podarí sa jej rozbiť zopár vianočných ozdôb, a hlavne rozmýšla, či sa vianočné želania naozaj plnia.

Montessori knihy o vianociach

Terka sa učí piecť

Kubkov príbeh o tom, ako sa teší na Vianoce, nám pribudol iba nedávno. Náš malý chlap sa mu nesmierne teší (ďakujeme Babyknihy 😉), aj keď trvá na tom, že to nie je žiadny Kubko, ale Enzo 😁Pôvodne sme totiž zopár kníh tejto série mali po francúzsky a francúzske meno hlavného hrdinu sa našim deťom zdá veľmi originálne a fascinujúce. Kubko sa pripravuje na Vianoce podobne ako Terka, dostane od mamy adventný kalendár, a podobný vyrobí svojmu zajačikovi Zorrovi, bojí sa, že rodičia zabudli kúpiť vianočný stromček a tak sa s bratom rozhodnú vlastnoručne jeden vyťať…

Kubko sa teší na vianoce

Montessori knihy o vianociach

Walk this world at Christmastime (vek 3+)

Toto je v našej knižnici úplná novinka a veľmi sa jej teším. Je zo série okienkových knižiek Walk this world (niečo ako “Prejdi sa po svete”), ktoré chcú malým čitateľom ukázať, aký je náš svet rozmanitý. Každá dvojstrana sa venuje inému kútu sveta, a ukazuje, ako podobne, alebo naopak úplne odlišne, ľudia prežívajú obdobie vianočných sviatkov. Námet je teda podobný ako Vánoce z celého světa, ale prevedenie detailnejšie, formát o niečo väčší, zaujímavosti sú skryté pod okienkami a všetko sprevádza stručný text, ktorý vysvetľuje, na čo práve pozeráte 😊

Oficiálne udávaný vek je 5-8 rokov, ale podľa mňa kniha zaujme aj oveľa mladších, aj keď im asi nedá toľko informácií.

Vianoce majstra Ladu (vek 4+)

Táto kniha tak vybočuje z radu klasických vianočných kníh, že vás určite v kníhkupectve pohľad na ňu zaujme. Obsahuje milé príbehy Josefa Ladu, jeho spomienky na detstvo, a krátke aj dlhšie básničky o zime, doplnené jeho svojskými ilustráciami. Fajn “retro” knižka, pri ktorej deti s napätím počúvajú napríklad o tom, ako deti kedysi vôbec nedostávali darčeky 😊

Montessori knihy o vianociach

Čekání na Vánoce (vek 5+)

Súčasť skvelej série českych knižiek k jednotlivým ročným obdobiam, ktoré deťom približujú (české, a v mnohom aj slovenské) tradície, zvyky, pranostiky, legendy. Knihy sú “interaktívne”, ponúkajú nápady na tvorenie, aktivity, úlohy súvisiace s daným obdobím, vystrihovačky a ešte oveľa oveľa viac. Sú určené už pre väčšie deti, nielen je tu pomerne veľa textu, ale spomínajú sa tu aj rôzne fiktívne (a nie vždy pozitívne) postavy z mýtov a legiend, a knihou sprevádza čitateľa – okrem troch súrodencov – snehová vločka.

Čekání na Vánoce deti prevádza obdobím adventu a Vianoc. Deti si prečítajú o Mikulášovi, nájdu tu recept na tradičné vianočné pečivo, dozvedia sa, ako si vyrobiť adventný veniec… Keďže sa v knihe veľa píše, doplňuje, kreslí, neosvedčilo sa nám čítať ju v posteli pred spaním. Inak ale deti veľmi baví, najmä veľkáčka ju vyťahuje často.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

The First Christmas (vek 5+)

Už dlho hľadám knihu, ktorá by deťom vyrozprávala príbeh prvých Vianoc, nie úplne povrchne, ako táto knižka pre najmenších, ale predsa detsky a pútavo. V slovenčine sa mi zatiaľ nedarí (ak máte tipy, sem s nimi!). Našla som však aspoň anglickú verziu, ktorá spĺňa presne moje predstavy. Kniha je žiaľ nedostupná a nenašla som nijakú alternatívu.

Veselé Vianoce + CD (vek 6+)

Na tejto knižke sa mi najviac páči samotný zámer – zhrnúť na jednom mieste informácie o všetkom, čo súvisí so slovenskými Vianocami. Príbehy svätých, popis tradícií, pranostík, symbolov Vianoc ako imelo či vianočný stromček, známych kolied a vianočných piesní…

Čo sa mi pozdáva menej, je spôsob, akým je kniha písaná. Texty podľa mňa sú vhodné pre vcelku veľké deti, deti do 6 rokov im len ťažko porozumejú. Keď som mojim skoro päťročným deťom čítala úvodné strany, pýtali sa ma na význam tak každého druhého slova. A potom sa pýtať prestali a videla som, že sú myšlienkami úplne inde. Navyše mi texty prídu dosť nezáživné a podané veľmi stroho, mám pocit, že táto téma by sa dala poňať o dosť zaujímavejšie.

Takisto mi vadia občasné poznámky, ktoré deti nemôžu chápať. Napríklad veta typu “dlho sme tu museli mať Deda Mráza, ktorý k nám prišiel z východu, a teraz sa k nám zase zo západu tlačí Santa Claus…” deti môže len zmiasť.

Ak však chcete knihu, z ktorej vy dospelí budete čerpať informácie, ktoré potom záživnejšie prerozprávate deťom, tu určite nájdete množstvo zaujímavých informácií. Dokonca je na konci knihy aj zoznam vianočných smsiek, ktoré môžete na Štedrý deň hromadne rozosielať vašim známym 😊

Veselé Vianoce

Montessori knihy o vianociach

Slovenský detský rok

Krásna encyklopédia, ktorá deťom prostredníctvom štyroch rozprávkových postavičiek priblíži všetky dôležité dni v roku. Od prvého januára, kde sa napríklad dozviete, prečo je január januárom, až po Silvestra a zvyk zvaný kurinovanie. Kniha čerpá z množstva zdrojov (často napríklad cituje Pavla Dobšinského) a okrem rôznych zaujímavostí, pranostík a fascinujúcich informácií tu nájdete aj niekedy známe, niekedy menej známe, rozprávky. Decembru je tu venovaných zhruba 40 strán.

Táto kniha vás bude sprevádzať po celý rok a určite by nemala chýbať v žiadnej (detskej) knižnici.

Celebrations! (Children just like me)

Pred pár mesiacmi sa mi podarilo na amazone uloviť asi za štyri eurá úžasnú knihu zo série Deti ako ja (Children just like me), venovanú sviatkom na celom svete. Je rozdelená podľa ročných období, teda viacmenej chronologicky od januára do decembra (aj keď niektoré sviatky nie sú fixované na konkrétne dátumy, ale pohybujú sa každý rok pár týždňov hore-dole). V každom období sú predstavené tie najdôležitejšie sviatky, a to podobným spôsobom, ako v knihe Children just like me. Čiže každým sviatkom nás sprevádza jedno (skutočné) dieťa, vysvetlí nám, čo daný sviatok oslavuje, čím je výnimočný, aké panujú zvyky. V období Vianoc je to napríklad indický Diwali, sviatok Svätej Lucie či židovský sviatok svetiel Chanuka. December je navyše zaujímavý pre naše deti tým, že je tam Slovák Matúš, ktorý vysvetľuje, ako to u nás chodí na Mikuláša.

Rozdávame Montessori knihy o Vianociach 🎄❤️🎄

Toľko z nášho Montessori vianočného výberu. Verím, že ste sa dozvedeli aspoň niečo nové.

Ja som sa vďaka vašim súťažným tipom na vianočné knižky opäť inšpirovala a tak čoskoro do článku zopár pribudne.

Tu sú traja vylosovaní výhercovia, gratulujeme 👏👏👏 a dúfam, že knižky malých čitateľov potešia!

1. Co se děje o Vánocích od Anne Suess – Veronika Melová

2. Terka oslavuje Vianoce – Denisa Kristek

3. Kubko sa teší na Vianoce – Katka Kolčáková

3 Replies to “Montessori knihy o Vianociach”

  1. Jedna z uloh v adventnom kalendari je upratanie si izby? O tom si prosim cely clanok. U vas su v kalendari ulohy a nie sladkosti?

  2. Ano ano, u nas su vacsinou ulohy 🙂 aj sladkosti kde tu 😉 s tym upratanim som sama zvedava, chcem aby si uplne sami urobili velke vianocne upratovanie… podam potom spravu 😉

  3. U nas jednoznacne “Wimmelbucher” teraz, Oli velmi rad hlada a patra v obrazkoch po svojjich malych pribehoch 🙂 Mame aj obrovsku VIanocnu a je to pre neho zabava naozaj na dlho. (Potesi nas Kubko oslavujuci Vianoce 🙂

Pridaj komentár