Montessori knihy o Vianociach

Vianoce v nás evokujú hrejivý pocit domova, lásky a bezpečia. Sú obdobím, kedy by sme mali spomaliť a vychutnávať si každú jednu chvíľu so svojimi blízkymi. Túliť sa spolu pod dekou s dobrou knihou, teplým čajom a voňavým medovníkom. Alebo všetci spolu hrať spoločenskú hru pri osvetlenom stromčeku. To je predpokladám jeden z dôvodov, prečo naše deti knihy s vianočnou tematikou vyťahujú priebežne po celý rok (áno, aj počas letných horúčav!). Najneskôr však na začiatku adventu naplníme celé tri police v detskej izbe vianočnými knižkami, zavesíme na ne svetielka, a každý večer sa kocháme pohľadom na krásne obálky kníh a vyberáme, ktorú budeme čítať.

Knihy o vianociach

Ak by som mala o všetkých písať, bolo by to na veľmi dlho. Zameriam sa teda skôr na také, ktoré (takmer) neobsahujú Santa Clausa s vrecom darčekov, lietajúce soby či škriatkov, a pre vek do 5-6 rokov sú založené na realite a nie fantázii. Naše osvedčené Montessori knihy o Vianociach.

(Pokúsila som sa zoradiť ich podľa veku, aj keď to nie je úplne jednoznačné a ako vždy, rodičia dokážu najlepšie posúdiť, kedy je čo vhodné práve pre ich dieťa.)

Lulu’s Christmas (1 rok)

Toto je knižka z rozkošnej série pre najmenších, o malej Lulu, ktorá spoznáva svet. Knižiek o Lulu je mnoho, a pre deti sú veľmi pútavé vďaka farebným ilustráciám a vtipným situáciám, ktoré Lulu prežíva. V tejto vianočnej sa Lulu teší z ozdobeného stromčeka, rozbaľuje si darčeky či stavia snehuliaka. Deti si ju rady čítajú aj teraz, keď sú už fakt na podobné obrázkové knihy veľkí. Knižka je z tvrdého kartónu, obsahuje na každej strane nejaký prvok na hranie a prežila u nás tri malé deti vo vcelku neporušenom stave (aj napriek častému listovaniu), takže by som povedala, že je dosť kvalitná.

Montessori knihy o vianociach

Co se deje o Vánocích (1,5+)

Veľkoformátová obrázková kniha v štýle známych Potulkov, zameraná čisto na Vianoce. Obsahuje len štyri dvojstrany, každú s nejakým iným miestom (vianočné trhy, obývačka, les). Celá kniha obsahuje naprosto reálne situácie, s ktorými sa počas adventu a Vianoc deti stretnú, a o ktorých sa s nimi môžete rozprávať. (Len myslím na jednej strane je Santa Claus v saniach.) V porovnaní s Potulkami sú ilustrácie jednoduchšie, väčšie, a teda vhodnejšie pre mladšie deti. Slovenská verzia už dávno nie je dostupná, ale českú ešte kde-tu na webe nájdete, a v podstate jediný text v knihe je samotný nadpis.

Knižky o Vianociach

Najkrajšie vianočné koledy (1,5+)

Toto je staršia knižka, ktorá bola vypredaná a dočkala sa dotlače. Má tvrdé strany a obsahuje zopár najznámejších vianočných kolied. Každá je doplnená celostranovou ilustráciou, o ktorých sa môžete s deťmi pekne rozprávať.

Poďme spolu do Betlehema

Biblický príbeh: Vianočná noc (2+)

Rozkošná kniha, ktorá tu chýbala. Je v nej vyrozprávaný príbeh narodenia Ježiša pre malé deti – v milých, jednoduchých veršoch. Posledná dvojstrana ukazuje, ako si dnes pripomíname narodenie Ježiša a oslavujeme Vianoce. Kniha obsahuje množstvo okienok, ktoré odhaľujú rôzne zaujímavosti, napríklad Ježiška v brušku, anjelika na strome alebo rodinku zajačikov. Pod okienkami text už nie je, je ho v knihe naozaj minimum, takže smelo už od dvoch rokov.

Knižky o Vianociach

Biblický príbeh: Vianočná noc

Dream Snow (2+)

Pekná (a myslím jediná) vianočná knižka od autora Nenásytnej húseničky Erica Carle. Možno to tak podľa obálky nevyzerá, ale príbeh je o farmárovi, ktorý zaspí a sníva sa mu, že začalo snežiť. Celý dej neprezradím, ale nebojte, právom je zaradená medzi Montessori knihy o Vianociach. Je tu zopár odklápacích okienok a samozrejme krásne kresby v štýle, ktorý Erica Carle preslávil.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Vianočné koledy (2+)

Z tejto série iste poznáte knižky s rôznymi klasickými slovenskými pesničkami či riekankami, typu Ťap ťap ťapušky či Kolo kolo mlynské. My sme mali viacero kníh v tvrdej väzbe a deti ich od malička rady vyťahovali, čítali, prezerali obrázky a počúvali, ako im recitujem texty. Knižka s vianočnými koledami je sice s mäkkými stranami, preto je vhodnejšia už pre trošku opatrnejších čitateľov, ale deti osloví rovnako milými obrázkami, a vám dospelým zase osvieži pamäť s textami najznámejších slovenských kolied. Knižky tejto série odporúčame, sú doslova za pár babiek a deti zabavia dlho predlho.

Vánoce z celého světa (2+)

Obrázková knižka o tom, ako rozlične sa slávia Vianoce v rôznych kútoch sveta. Na poslednej strane sú popísané vianočné tradície v niekoľkých krajinách. V knižke sú aj rôzne úlohy ako bludiská či priraďovanie tieňov. Mne osobne tu chýba trochu viac usmernenia, napríklad na každej strane názov krajiny či kontinentu, pretože takto som sa v knižke strácala a veľmi mi to narúšalo moju potrebu poriadku-usporiadania. Ale deti, pre ktoré je knižka určená, určite neriešia krajiny a názvy zvykov, a zaujímajú sa bezprostredne o to, čo vidia nakreslené.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Terka a Kubko sa tešia na Vianoce (3+)

Aký by to bol zoznam Montessori vianočných kníh bez kamarátky Terky, a najnovšie kamaráta Kubka?

Montessori knihy o vianociach

K Terke sme sa prepracovali u nás doma až po intenzívnom období Barborky a potom Zuzanky. Zato teraz nás Terka sprevádza každou novou situáciou. Najprv išla do školy, potom oslavovala narodeniny… Teraz sa učí piecť, a to nie len tak s mamou, ale úplne sama. A pripravuje sa na Vianoce. Vyrába adventný veniec, navštívi vianočné trhy, podarí sa jej rozbiť zopár vianočných ozdôb, a hlavne rozmýšla, či sa vianočné želania naozaj plnia.

Montessori knihy o vianociach

Terka sa učí piecť

Kubkov príbeh o tom, ako sa teší na Vianoce, nám pribudol iba nedávno. Náš malý chlap sa mu nesmierne teší, aj keď trvá na tom, že to nie je žiadny Kubko, ale Enzo. Pôvodne sme totiž zopár kníh tejto série mali po francúzsky a francúzske meno hlavného hrdinu sa našim deťom zdá veľmi originálne a fascinujúce. Kubko sa pripravuje na Vianoce podobne ako Terka, dostane od mamy adventný kalendár, a podobný vyrobí svojmu zajačikovi Zorrovi, bojí sa, že rodičia zabudli kúpiť vianočný stromček a tak sa s bratom rozhodnú vlastnoručne jeden vyťať…

Kubko sa teší na vianoce

Montessori knihy o vianociach

Poďme spolu do Betlehema (Postav a hraj sa) (3+)

Toto je tak trochu pracovný zošit, tak trochu divadielko, s ktorým si deti môžu zahrať príbeh narodenia Ježiška. Prvá časť knihy totiž obsahuje rôzne úlohy na dopĺňanie, vyfarbovanie a kreslenie, vrátane jedného listu nálepiek. Druhá časť zase vylupovací Betlehem, vrátane všetkých podstatných postavičiek, ktorý si môžete zložiť podľa návodu a potom použiť buď ako dekoráciu, alebo ako divadielko.

Poďme spolu do Betlehema

Poďme spolu do Betlehema

Poďme spolu do Betlehema

Walk this world at Christmastime (4+)

Toto je v našej knižnici úplná novinka a veľmi sa jej teším. Je zo série okienkových knižiek Walk this world (niečo ako “Prejdi sa po svete”), ktoré chcú malým čitateľom ukázať, aký je náš svet rozmanitý. Každá dvojstrana sa venuje inému kútu sveta, a ukazuje, ako podobne, alebo naopak úplne odlišne, ľudia prežívajú obdobie vianočných sviatkov. Námet je teda podobný ako Vánoce z celého světa, ale prevedenie detailnejšie, formát o niečo väčší, zaujímavosti sú skryté pod okienkami a všetko sprevádza stručný text, ktorý vysvetľuje, na čo práve pozeráte.

Oficiálne udávaný vek je 5-8 rokov, ale podľa mňa kniha zaujme aj mladších, aj keď im asi nedá toľko informácií.


Prečítajte si aj: Montessori knihy o ZIME


Vianoce majstra Ladu (4+)

Táto kniha tak vybočuje z radu klasických vianočných kníh, že vás určite v kníhkupectve pohľad na ňu zaujme. Obsahuje milé príbehy Josefa Ladu, jeho spomienky na detstvo, a krátke aj dlhšie básničky o zime, doplnené jeho svojskými ilustráciami. Fajn “retro” knižka, pri ktorej deti s napätím počúvajú napríklad o tom, ako deti kedysi vôbec nedostávali darčeky.

Vianoce majstra Ladu

Vianoce majstra Ladu

Vianoce majstra Ladu

Čekání na Vánoce (5+)

Súčasť skvelej série českych knižiek k jednotlivým ročným obdobiam, ktoré deťom približujú (české, a v mnohom aj slovenské) tradície, zvyky, pranostiky, legendy. Knihy sú “interaktívne”, ponúkajú nápady na tvorenie, aktivity, úlohy súvisiace s daným obdobím, vystrihovačky a ešte oveľa oveľa viac. Sú určené už pre väčšie deti, nielen je tu pomerne veľa textu, ale spomínajú sa tu aj rôzne fiktívne (a nie vždy pozitívne) postavy z mýtov a legiend, a knihou sprevádza čitateľa – okrem troch súrodencov – snehová vločka.

Čekání na Vánoce deti prevádza obdobím adventu a Vianoc. Deti si prečítajú o Mikulášovi, nájdu tu recept na tradičné vianočné pečivo, dozvedia sa, ako si vyrobiť adventný veniec… Keďže sa v knihe veľa píše, doplňuje, kreslí, neosvedčilo sa nám čítať ju v posteli pred spaním. Inak ale deti veľmi baví, najmä veľkáčka ju vyťahuje často.

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Montessori knihy o Vianociach

Príbeh Vianoc (5+)

Rovnako ako okienková knižka Vianočná noc, aj táto je o narodení Ježiša, len pre staršie deti. Dlho som hľadala takú knihu, ktorá by už obsahovala viac textu . Minulý rok mi niekto z čitateľov poradil túto knižku Karmelitánskeho nakladateľstva. Napísal ju benediktínsky mních Anselm Grün. Podľa Lukášovho a Matúšovho evanjelia rozpráva o anjelovom zvestovaní, Ježišovom narodení v Betleheme, putovaní troch mudrcov a nakoniec aj o úteku do Egypta. Nie je to úplne to, čo som hľadala, pretože je trochu príliš nábožensky písaná, ale dalo sa to podľa autora a vydavateľstva čakať.

Príbeh Vianoc

Príbeh Vianoc

Príbeh Vianoc

Čítaj a doplňuj: Biblia (samostatné čítanie 5+)

Nedávno som objavila túto fajn knihu na prvé samostatné čítanie, a tematicky mi zapadne do obdobia Vianoc. Obsahuje biblické príbehy napísané v jednoduchých vetách, a niektoré slová v texte sú vyjadrené v obrázkoch. Toto deťom krásne pomáha porozumieť príbehu a dodáva im kopu sebavedomia, že zvládajú prečítať dlhé texty.

Luskáčik (6+)

Nádherne ilustrovaný klasický vianočný príbeh v zjednodušenej podobe. Je to samozrejme čistá fantázia, takže odporúčame až od veku, kedy deti vedia rozoznať realitu od vymysleného a nebudú ich mátať nočné mory o útočiacich myšiach. U nás to je počas Vianoc jedna z obľúbených kníh, aj preto, že chodíme do divadla na baletné predstavenie Luskáčika.

Luskáčik

Luskáčik

Luskáčik

Máme aj túto anglickú verziu s ukážkami hudby, ktorá je snaď ešte krajšia. Radi počúvame ukážky hudby z baletu, ktorý ste si už dvakrát boli pozrieť v divadle a mal nádhernú sviatočnú atmosféru. Je dostupná aj v češtine.

Luskáčik

Luskáčik

Luskáčik

Veselé Vianoce + CD (6+)

Na tejto knižke sa mi najviac páči samotný zámer – zhrnúť na jednom mieste informácie o všetkom, čo súvisí so slovenskými Vianocami. Príbehy svätých, popis tradícií, pranostík, symbolov Vianoc ako imelo či vianočný stromček, známych kolied a vianočných piesní…

Čo sa mi pozdáva menej, je spôsob, akým je kniha písaná. Texty podľa mňa sú vhodné pre vcelku veľké deti, deti do 6 rokov im len ťažko porozumejú. Keď som mojim skoro päťročným deťom čítala úvodné strany, pýtali sa ma na význam tak každého druhého slova. A potom sa pýtať prestali a videla som, že sú myšlienkami úplne inde. Navyše mi texty prídu dosť nezáživné a podané veľmi stroho, mám pocit, že táto téma by sa dala poňať o dosť zaujímavejšie.

Takisto mi vadia občasné poznámky, ktoré deti nemôžu chápať. Napríklad veta typu “dlho sme tu museli mať Deda Mráza, ktorý k nám prišiel z východu, a teraz sa k nám zase zo západu tlačí Santa Claus…” deti môže len zmiasť.

Ak však chcete knihu, z ktorej vy dospelí budete čerpať informácie, ktoré potom záživnejšie prerozprávate deťom, tu určite nájdete množstvo zaujímavých informácií. Dokonca je na konci knihy aj zoznam vianočných smsiek, ktoré môžete na Štedrý deň hromadne rozosielať vašim známym.

Veselé Vianoce

Montessori knihy o vianociach

Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (6+)

Minulý rok deti dostali na Vianoce tretiu knihu o Mimi a Líze. Príbeh je vianočný a veru neviem, či nie najkrajší zo všetkých. Je o priateľstve, porozumení, aj o tom, akú silu majú slová a ako by sme mali dobre zvážiť, čo hovoríme. Možno to robia tie krásne vianočné ilustrácie, možno príbeh, ale keď deťom túto knihu čítam, väčšinou je to so stiahnutým hrdlom a slzami na krajíčku.

Dá sa čítať aj s mladšími deťmi, ale príbehy týchto dievčatiek sú také plné fantázie a metafor, že naši malkáči ešte nedávno mali trochu problém miestami rozlíšiť realitu od vymysleného.

Mimi a Líza

Mimi a Líza

Za čarovnými okienkami (6+)

Minulý rok sme v knižnici objavili túto nenápadnú knižku, ktorá je ako stvorená na čítanie počas Adventu. Je o deväťročnej Júlii, ktorá je trochu nahnevaná, že na rozdiel od mladšieho brata nedostala adventný kalendár čokoládový, ale úplne obyčajný, s akýmisi obrázkami. To sa ale rýchlo zmení, keď zistí, že ten jej kalendár je čarovný a vie doňho vstúpiť.

Kniha je myslím vypredaná, takže treba loviť v knižniciach. Stojí však za to, deti každý večer žobronili o ďalšie a ďalšie kapitoly.

Za čarovnými okienkami

Detské knihy o Vianociach

Oskar a jeho prvé Vianoce (5+, samostatné čítanie 7+)

Ak máte doma malého samostatného čitateľa, možno poznáte autorku Holly Webb a jej sériu o psíkoch a mačičkách. Na Slovensku vyšlo zatiaľ 12 kníh, vo vydavateľstve Verbarium. Sú to malé, útle knižky, vhodné na samostatné čítanie (aj keď úplne pre prvočitateľov sú trochu priveľké sústo). My sme ich čítali zopár, hlavným hrdinom je vždy psík alebo mačka a časť knihy je písaná z ich perspektívy.

Oskar a jeho prvé vianoce

Oskar je malý dalmatínec, ktorý miluje svoju majiteľku Hanku a nevie sa dočkať, kedy každý deň príde zo školy. Trochu menej miluje jej malého brata Miška, ktorý sa tak veľmi chce s Oskarom hrať, až je mu to nepríjemné. Pred Vianocami Hanka veľa času trávi nacvičovaním predstavenia v škole a na Oskara má málo času, v dome vrcholia prípravy na Vianoce, a tak je Oskar smutný.

Ako to všetko dopadne, si necháme pre seba, ale je to veľmi milá knižka. Zásadným negatívom pri týchto knižkách je vždy detské vzdychanie, ako psík na obálke rozkošne vyzerá, a ako by si priali presne takého domov.

Oskar a jeho prvé Vianoce

Lotka a Vianoce so sobom, Sára a vianočný medveď (5+, samostatné čítanie 7+)

Posledné Vianoce dostali naše dievčatá tieto nádherné vianočno-zimné príbehy a boli z nich nadšene. Čítali si ich samé, no hneď mi ich museli prerozprávať, lebo sú vraj veľmi napínavé a vzrušujúce.

Lotkin príbeh sa odohráva v Nórsku, na návšteve u prastarej mamy, ktorá jej rozpráva, ako kedysi v detstve zaháňali soby. Keď Lotka zaspí, sníva sa jej, že sa vrátila v čase o 80 rokov. Zrazu aj ona je pastierkou sobov. S kamarátkou zachránia predčasne narodeného sobíka. Musia prekonať niekoľko nebezpečných situácií, dokonca stretnú svorku vlkov.

Na konci knihy je glosár s neznámymi slovíčkami, a aj zopár strán o soboch, ich živote a o národe Sámov, ktorí sa o ne starajú.

Sára zase trávi Vianoce u starého otca, keďže jej mama čaká bábätko. Starý otec s ňou postaví v záhrade iglu, a k nemu malého medvedíka zo snehu, aby sa s ním mohla hrať. Aj Sára zaspí – a jej sen sa odohráva v kanadskej Arktíde, na území Inuitov. Je nemenej dobrodružný a napínavý, a rovnako plný zimy a snehu. Ideálne čítanie pod teplou dekou, s šálkou voňavého čaju 🙂

Sára a ľadový medveď

Lotka a Vianoce so sobom

Sára a ľadový medveď

Lotka a Vianoce so sobom

Zvierací záchranári: Zasnežená červienka (5+, samostatné čítanie 7+)

Séria o zvieracích záchranároch má tiež v hlavných úlohách zvieratá, také, ktoré sa dostali do nejakého nebezpečenstva a boli zachránené. Tieto príbehy sú inšpirované skutočnými udalosťami a na konci každej knihy je v krátkosti opísané, ako sa volalo skutočné zvieratko, ktorý záchranár ho zachránil a aké sú jeho spomienky na danú udalosť.

Príbeh o malom vtáčikovi, ktorého deti nájdu pod stromom pár dní pred Vianocami, je vcelku napínavý. Kniha začína tým, že deti odchádzajú zo školy na vianočné prázdniny a vonku začína husto snežiť, takže nás pri čítaní chytala kvalitná vianočná nálada. Ako v každom dieli Zvieracích záchranárov, aj tomuto príbehu na autenticite veľmi pridal opis toho, ako to bolo naozaj, v závere knihy.

Vianočné mystérium (8+?)

Táto kniha dlho nebola dostupná a šírili sa o nej také chvály, že keď minulý rok bola pred Vianocami urobená dotlač, bleskovo sa vypredala. Tento rok našťastie je opäť dostupná (aj keď nevieme, ako dlho). My sme ju samozrejme minulý rok rýchlo kúpili a nevedeli sa dočkať prvého decembra, kedy ju spolu začneme čítať… A rýchlo sme pochopili, že je pre oveľa staršie deti ako tie naše (vtedy 7 a 5-ročné).

Je určená na čítanie počas Adventu – počnúc prvým decembrom a končiac 24.- a prelínajú sa v ňom dva rôzne svety a časové línie, pričom v jednom z nich sa hlavná hrdinka postupne vracia do hlbšej a hlbšej minulosti, až príde do Betlehéma do času narodenia Ježiša.

Kniha má krásny obal a ilustrácie, čo jej bezpochyby pridáva na obľúbenosti. Dospelí si čítanie určite užijú, ale vekovú hranicu pre deti si zatiaľ netrúfam povedať, pretože naše deti na ňu ešte nedozreli.

Vianočné mystérium

Vianočné mystérium

Vianočné mystérium

Slovenský detský rok

Krásna encyklopédia, ktorá deťom prostredníctvom štyroch rozprávkových postavičiek priblíži všetky dôležité dni v roku. Od prvého januára, kde sa napríklad dozviete, prečo je január januárom, až po Silvestra a zvyk zvaný kurinovanie. Kniha čerpá z množstva zdrojov (často napríklad cituje Pavla Dobšinského) a okrem rôznych zaujímavostí, pranostík a fascinujúcich informácií tu nájdete aj niekedy známe, niekedy menej známe, rozprávky. Decembru je tu venovaných zhruba 40 strán.

Táto kniha vás bude sprevádzať po celý rok a určite by nemala chýbať v žiadnej (detskej) knižnici.

Zdravia, šťastia vinšujeme!

Tiež kniha, ktorá sprevádza deti ľudovými tradíciami, zvykmi, sviatkami počas clého roka. Obsahovo sa mi páči ešte viac ako Slovenský detský rok, no je pre trochu staršie deti (a dospelých) a nie je tak pekná vizuálne.

Viac v tomto článku.

Celebrations! (Children just like me)

Pred pár mesiacmi sa mi podarilo na amazone uloviť asi za štyri eurá úžasnú knihu zo série Deti ako ja (Children just like me), venovanú sviatkom na celom svete. Je rozdelená podľa ročných období, teda viacmenej chronologicky od januára do decembra (aj keď niektoré sviatky nie sú fixované na konkrétne dátumy, ale pohybujú sa každý rok pár týždňov hore-dole). V každom období sú predstavené tie najdôležitejšie sviatky, a to podobným spôsobom, ako v knihe Children just like me. Čiže každým sviatkom nás sprevádza jedno (skutočné) dieťa, vysvetlí nám, čo daný sviatok oslavuje, čím je výnimočný, aké panujú zvyky. V období Vianoc je to napríklad indický Diwali, sviatok Svätej Lucie či židovský sviatok svetiel Chanuka. December je navyše zaujímavý pre naše deti tým, že je tam Slovák Matúš, ktorý vysvetľuje, ako to u nás chodí na Mikuláša.

4 Replies to “Montessori knihy o Vianociach”

  1. Jedna z uloh v adventnom kalendari je upratanie si izby? O tom si prosim cely clanok. U vas su v kalendari ulohy a nie sladkosti?

  2. Ano ano, u nas su vacsinou ulohy 🙂 aj sladkosti kde tu 😉 s tym upratanim som sama zvedava, chcem aby si uplne sami urobili velke vianocne upratovanie… podam potom spravu 😉

  3. U nas jednoznacne “Wimmelbucher” teraz, Oli velmi rad hlada a patra v obrazkoch po svojjich malych pribehoch 🙂 Mame aj obrovsku VIanocnu a je to pre neho zabava naozaj na dlho. (Potesi nas Kubko oslavujuci Vianoce 🙂

  4. […] Ak hľadáte knihy skôr s vianočnou tematikou, pozrite si tento náš zoznam Montessori kníh o Vianociach. […]

Pridaj komentár