Dnes vám chcem priblížiť dve maximálne praktické knihy pre rodičov. Na Slovensku síce vyšli v dvoch rôznych vydavateľstvách, inak sú však prepojené a jedna nadväzuje (voľne) na druhú. Ide o knihy 60 aktivít Montessori pre bábätko (Marie-Hélène Place, vyd. Svojtka) a Montessori 100 prvých aktivít (Éve Herrmann, vyd. Citadella).
Obe knihy sú čisto praktické a nenájdete v nich temer žiadnu teóriu. Sú určené skôr pre laikov – rodičov, ktorí chcú doma aplikovať Montessori a hľadajú konkrétne tipy. Veľmi dobre a ľahko sa čítajú, ja som obe prečítala na jedno sedenie.
60 aktivít Montessori pre bábätko
Táto malá knižka je určená najmä pre nastávajúcich rodičov, ktorí chcú pre bábätko od prvých dní pripraviť podnetné prostredie, v ktorom sa bude harmonicky vyvíjať a rásť. Autorka knihy Marie-Hélène Place je ostrielaná Montessori spisovateľka. Napísala už niekoľko Montessori knižiek pre deti a je spoluautorkou niekoľkých sád Montessori klasifikačných kartičiek aj kariet so šmirgľovými písmenami a číslicami.
Kniha 60 aktivít je vhodná na prvý kontakt s Montessori, keďže nepoužíva žiadnu krkolomnú terminológiu a je písaná jednoducho a priamo. Nehľadajte v nej nič prevratné a doteraz neobjavené. (…Maria Montessori predsa len všetko podstatné priniesla pred vyše 100 rokmi :-))
Obsahuje 60 “aktivít” od narodenia približne do veku 15-18 mesiacov (a nadväzuje na ňu práve v tomto veku knižka 100 aktivít). Aktivity sú rozdelené do 5 oblastí a sú pre poriadok aj riadne očíslované.
Prvá sa týka pripraveného prostredia pre novorodeniatko, ako by mala byť zorganizovaná detská izba, čo by v nej nemalo chýbať a ako by mala vyzerať detská postielka podľa Montessori.
V druhej sú vypísané pomôcky pre bábätko, najmä závesné “kolotoče” (mobiles). Dozviete sa, v akom veku je ktorý vhodný, čo ktorý u bábätka rozvíja a nájdete tu praktické rady, ako si také mobily vyrobiť doma.
Tretia a štvrtá časť potom obsahujú rôzne aktivity, ktoré môžete deťom pripraviť v prvom roku života. Posledná časť prináša tipy, ako pestovať v deťoch zdvorilosť, ako čeliť ich hnevu a podobne.
Keby táto knižka existovala pred niekoľkými rokmi, ušetrila by mi hodiny brázdenia po internete a hľadania všelijakých informácií. Odporúčam ju najmä ak čakáte prvé bábätko alebo ste čerství rodičia, a zaujíma vás, ako prakticky začať s Montessori. Nájdete tu pekne spolu všetky dôležité tipy, ako pripraviť doma vhodné prostredie a čo s bábätkom prvé mesiace robiť.
Ak sa však chcete dozvedieť viac o Montessori pedagogike ako takej, určite odporúčam siahnuť skôr po knihách priam od Marie Montessori. Tie ale určite na posedenie neprečítate 🙂
Montessori 100 prvých aktivít
Na aktivity pre bábätká vizuálne, vekovo aj koncepčne nadväzuje kniha 100 prvých aktivít.
Nájdete v nej presne 100 aktivít pre deti približne od jedného roka do troch. Aby ste nemuseli rátať, sú tiež očíslované 😉 Autorkou je Éve Herrmann, mama, ktorá v Montessori duchu vychováva a doma učí svoje dve dcéry. Mimochodom napísala aj krásne knižky Moje príbehy Montessori a skvelý pracovný zošit Montessori aktivity pre deti.
Aktivity v knihe sú opäť rozdelené do viacerých oblastí. Prevládajú – logicky – predovšetkým činnosti zamerané na praktický život, zmysly a jazyk. Jedna časť je venovaná jemnej motorike a tvoreniu, ďalšia hrubomotorickým aktivitám a posledná prírode.
Aktivity sú jednoduché, nevyžadujú takmer žiadnu prípravu, a budete sklamaní, ak očakávate niečo originálne, čo tu doposial nebolo. Napriek tomu si myslím, že tento výber aktivít vcelku dokonale zosobňuje to, o čo by sme sa v Montessori výchove mali snažiť – bežný každodenný život, prispôsobenie sa tempu dieťaťa a objavovanie sveta spolu s ním.
Knihu odporúčam rodičom malých detí (okolo jedného roka), ktorí chcú získať stručný prehľad činností, ktoré môžu robiť doma so svojimi deťmi, čo všetko deti v tomto veku zvládnu samé a ako im prispôsobiť domácnosť tak, aby mohli popri nás nezávisle fungovať.
Ak doma s deťmi Montessori praktikujete, väčšina aktivít vám asi príde ako “nič nové pod slnkom”. Môže však poslúžiť ako fajn zdroj inšpirácie, ak napríklad trávite doma upršané dopoludnie a neviete, čo podniknúť.
Dve veci by som tejto knižke vytkla. Mne osobne vadí, keď je kniha šitá horúcou ihlou a sú v nej preklepy a drobné chyby. A tu ich pár nájdete.
Čo ma ale zarazilo viac, bol miestami slovenský preklad. Zdá sa mi, že knihu neprekladal ani nekorigoval nikto, kto má Montessori vzdelanie, a to je škoda. Väčšina knihy je našťastie písaná jednoducho a laicky, takže to nekazí celkový dojem, ale je tam zopár prípadov, kde je to evidentné. Napríklad trojstupňová jazyková lekcia (čiže postup, pri ktorom sa nové pojmy učia v troch krokoch) sa tam vysvetľuje ako nejaká “hodina rozdelená na tri”. A myslím si, že keď už niekto chce prekladať knihu o Montessori, mal by si dať tú námahu a urobiť to poriadne.
Aj napriek tomu som si knihu kupila a rada sa ňou z času na čas inšpirujem pri príprave aktivít na moje Montessori ateliéry.
No a na túto knihu nadväzuje Montessori 100 aktivít na objavovanie sveta, ktorá je zameraná na vek 3-6 rokov. Je rozdelená na viacero oblastí – geografiu, prírodu a botaniku, svet živočíchov, svet fyziky a čas. Aktivity sú tu čisto Montessori – také, aké vás budú učiť aj na oficiálnych Montessori kurzoch pre vek 3-6, čiže nemusíte sa obávať, že je to zbierka hala-bala nápadov z pinterestu.
V tejto sérii vyšla aj knižka zameraná na prípravu detí v predškolskom veku na písanie a čítanie. V češtine bola aj preložená, no francúzština – jazyk autorky – sa od češtiny a slovenčiny tak výrazne líši, že táto kniha by mala pre nás význam iba po výraznom prepísaní slovenským Montessori odborníkom. Takže tú by som asi neriskovala.
Super a objektivne napisane ☺ neviete ci sa da zohnat ta pre vek 3-6r aspon v anj? Ja som nasla len vo fr.. dakujem
Dakujem 🙂 Ja som videla iba vo fr… Ta o pisani a citani by potrebovala velke prisposobenie slovenskym pomerom, takze neviem, ci si na to niekto trufne…
pre 3-6 vyšlo v češtine v českom vydavateľstve Svojtka, v slovenčine sa chystá vo vydavateľstve Citadela. Som extrémne zvedavá a silno váham, či kúpiť českú verziu alebo počkať na slovenskú… Obrovská škoda, že to nemá kto kvalifikovaný preložiť… a to som si myslela, že Svojtka má ešte relatívne dobré preklady :-/
O ceskej verzii viem, ale radsej pockam na slovensku. Aj ked tam to s prekladom uz bude narocnejsie, tak dufam, ze si daju zalezat:-/
prosím vás, osobne by ste mi odporučili pre čerstvé mamičku skôr tú prvú alebo druhú knižku? Ďakujem 🙂
Pre cerstvu mamicku urcite tu prvu, 60 aktivit s babatkom 🙂
[…] knihách som podrobne písala v tomto článku. Nájdete tam viac fotiek vnútra aj podrobnejší prehľad aktivít, ktoré v tej-ktorej knihe […]