Nové “Montessori” pracovné zošity

Na pultoch kníhkupectiev je ďalšia Montessori novinka, tentokrát tri pracovné zošity s nálepkami, zamerané na farby, tvary a čísla. Sú určené pre deti vo veku 3-4 (Moja prvá kniha farieb, Moja prvá kniha tvarov), respektíve 5-6 rokov (Moja prvá kniha čísel). Samozrejme som na ne netrpezlivo čakala už od chvíle, kedy ich vydavateľstvo Slovart zaradilo medzi pripravované novinky. Bola som spočiatku veľmi skeptická, knižky ma ale veľmi milo prekvapili.

Montessori nálepkový zošit?

Montessori farby, tvary a čísla

Hneď na úvod si pekne narovinu povedzme, že na týchto zošitoch nie je nič (ale fakt nič) Montessori. V úvode sice je akási snaha vysvetliť, že úlohy sú vymyslené tak, aby rešpektovali princípy Montessori, ale v rovnakej miere sa to dá povedať o ďalších xy  nálepkových zošitoch. (Zatiaľ jediný podarený pracovný zošit, ktorý je fakt Montessori, je podľa mňa tento.)

Už samotný koncept takéhoto zošitu nie je príliš “Montessori”, Montessori pedagogika v predškolskom prostredí používa skôr reálne predmety a pomôcky, ako pracovné listy.

Montessori moja prvá kniha farieb

Ďalej je tu samozrejme fakt, že zošity nabádajú deti, aby spočítali, koľko balónov si kúpili zajačiky, či obkreslili perlové náhrdelníky, ktoré vyrába krab Karol. Montessori metóda pri deťoch vo veku do 6 rokov kladie dôraz na reálny svet, v ktorom zajace nekupujú balóny a kraby nerobia módne doplnky 😉

M

Nemontessori, ale stoja za to

Nálepku Montessori by síce tieto zošity nemali mať, podľa mňa ju ale vôbec nepotrebujú. Veľmi sa mne aj deťom páčia. Prečo?

Sú fakt krásne. Ilustrovala ich Agnese Baruzzi, ktorej prácu možno poznáte z rovnako krásnych hľadacích a počítacích kníh Tajomná príroda a Tajomné bludiská. (Mimochodom, tie sú perfektné. Pomáhajú deťom zdokonaľovať si vizuomotoriku, koncentráciu, počítanie aj slovnú zásobu.) Kresby sú tu jemné, estetické, nenájdete nič gýčové alebo hýriace milión farbami.

Moja prvá kniha tvarov

Úlohy v nich sú rôznorodé a dieťa pri nich pracuje na mnohých zručnostiach. Nájde sa tu klasické vyfarbovanie, obkreslovanie, písanie, maľovanie prstovými farbami či strihanie podľa predlohy.

Montessori čísla

Navyše sú na každej strane nakreslené piktogramy, podľa ktorých deti ľahko rozoznajú, aký typ úlohy ich kde čaká. Napríklad syn, ktorý má teraz veľkú obľubu v strihaní, ako prvé vyhľadal a urobil všetky úlohy s nožnicami ?

Montessori farby, tvary a čísla

Ďalej sú jednotlivé úlohy jednoznačné, ľahko pochopiteľné pre deti bez zdĺhavého vysvetlovania. Stránky pôsobia čisto, nie sú “preplácané” množstvom obrázkov, farieb, textu.

Montessori farby, tvary, čísla

Výhodou sa mi zdá aj to, že úlohy sú rôzne časovo náročné. Na niektorých stránkach stačí nalepiť pár nálepiek, pri niektorých strávite aj pol hodinku. Niekedy totiž majú deti náladu poriadne sa sústrediť a riešiť niečo zložité, niekedy naopak chcú len nejakú rýchlu zábavku. A tak si vždy prelistujeme zopár strán, pozrieme zadania a deti sa rozhodnú, čo sa im práve najviac pozdáva.

Montessori farby, tvary,čísla

Zdá sa mi, že úlohy celkom dobre korešpondujú s vekom, pre ktorý sú určené. Niektoré zvládnu aj deti o čosi menšie (moji štvorroční bez problémov zvládajú zošit s číslami, ktorý je od 5 do 6 rokov) a väčšina zabaví aj starších (skoro sedemročná školáčka sa nevie od zošitov odtrhnúť ?).

Montessori pracovný zošit

Odporúčame ?

Našli sme v nich sice zopár chýb. Napríklad v knihe s číslami sú pri tvaroch čísel, ktoré má dieťa obkreslovať, zle nakreslené šípky, podľa ktorých má postupovať.

Ale inak nás tieto zošity veľmi bavia. A ak vaše deti bavia rôzne pracovné listy, práca s nálepkami, nožnicami a farbami, a navyše práve riešia farby, tvary alebo čísla, určite ich vyskúšajte.

Kúpiť ich môžete napríklad tu:

Moja prvá kniha farieb

Moja prvá kniha tvarov

Moja prvá kniha čísel 

Moja prvá kniha farieb

Moja prvá kniha tvarov

Pridaj komentár