Môj šťastný život

O pár dní začína nový školský rok a ten bude veľkou výzvou najmä pre prváčikov. Chcem vám dať tip na krásnu knižnú sériu, ktorá je ako stvorená pre prváčikov počas ich prvých školských dní.

Môj šťastný život

Autorkou je švédska spisovateľka Rose Lagercrantz. Knižky sú určené pre deti od 7 rokov, ale podľa mňa sú ideálne práve pre deti na prahu školy.

Priznám sa, že nám robilo mierny problém pochopiť, v akom poradí idú knihy za sebou, pretože nie sú očíslované. Ak by ste boli na tom rovnako, tu je očíslovaný zoznam:

  1. Môj šťastný život

  2. Moje srdce sa smeje a veselí

  3. Najšťastnejšia som, keď…

  4. Šťastie podľa Tiny

  5. Šťastné stretnutie

Môj šťastný život

My sme doma mali prváčku minulý rok a mám v čerstvej pamäti, aké boli jej prvé školské dni emocionálne náročné nielen pre ňu, ale aj pre nás rodičov. Naša prvorodená nerada rozpráva o tom, čo bolo, a ja som každý deň ťahala z nej, čo v škole robili, s kým sa hrala cez prestávku, aký má zo školy pocit.

Zhodou okolností sme práve vtedy začali čítať knihu Môj šťastný život, a bolo to dokonalé načasovanie. Je o prváčke Tine a jej prvých skúsenostiach v škole.

Kniha je krásne citlivo napísaná, a naša malá školáčka sa vždy pri čítaní Tininých zážitkov rozhovorila o tom, ako danú situáciu v škole prežívala, či sa cítila podobne ako Tina alebo naopak úplne inak.

Ja som si vďaka Tine uvedomila, ako intenzívne deti prežívajú situácie, ktoré sa nám dospelým zdajú úplne nezaujímavé. Autorka má veľkú schopnosť vcítiť sa do kože šesťročného človiečika a sprostredkovať jeho pohľad. Napríklad v prvý deň, keď učiteľka číta mená zo zoznamu a deti sa majú pri svojom mene prihlásiť a povedať “Tu.”, Tina píše, že sa jej od strachu takmer zatmelo pred očami. No verili by ste tomu?

Tina, rovnako ako naša dcéra, chodí do školy, kde na začiatku nikoho nepoznala, a tak si túži nájsť kamarátku. Podarí sa jej to vcelku rýchlo a nájde Fridu, s ktorou si veľmi dobre porozumejú.

“Niekto ráta ovečky, keď nemôže zaspať…Tina ráta chvíle, koľkokrát bola v živote šťastná.”

Ak máte z názvu knihy pocit, že Tinin život je prechádzka ružovou záhradou, mýlite sa. Práve naopak. Tina žije iba s ockom a ich mačkou, mama jej zomrela, keď bola malá. Po pár mesiacoch krásneho kamarátstva sa Frida s rodinou sťahuje preč a Tina zrazu “už nemá najlepšiu kamarátku. Iba obyčajných spolužiakov.”

Má však úžasný pohľad na svet a je schopná vidieť šťastie v úplne bežných maličkostiach. Je to veľmi inšpirujúce, a dáva to podnety na dobrú diskusiu s deťmi. Na rozdiel od Tiny si totiž mnohí šesť-sedemroční možno neuvedomujú, čo ich vlastne robí šťastnými. A táto knižka vám možno pomôže naštartovať malú reflexiu a uvedomiť si, koľko šťastia sa v našom živote nachádza.

Šťastie podľa Tiny

Moje srdce sa smeje a veselí

Tinin príbeh pokračuje v ďalších knihách, a naše deti vždy s napätím čakali, ako sa podarí Tine a Fride stretnúť a čo spolu zažijú.

V druhom dieli Tina hľadá nových kamarátov v škole, keďže miesto po Fride je prázdne. Pokúša sa spriateliť s dvomi spolužiačkami, ktoré však nemajú o ňu záujem a dokonca Tina zažije niečo, čo by sme mohli nazvať šikanou. Opäť by sa vôbec nezdalo, že má veľa dôvodov cítiť sa šťastná, a predsa v istom momente vyhlási: “Moje srdce sa smeje a veselí!” Kniha v malých školákoch rezonuje, pretože rieši veľmi podobné situácie, aké prežívajú oni pri spoznávaní spolužiakov a nadväzovaní kamarátstiev.

Najšťastnejšia som, keď…

Tinin prvý školský rok sa končí a vyzerá to tak, že má milión dôvodov byť šťastná. To pochopí každé školopovinné dieťa. Všetko sa zmení, keď sa dozvie, že jej ocko mal vážnu nehodu a leží v nemocnici. (Po jednom večernom čítaní tejto knihy mi môj muž povedal, že už odmieta čítať o chúďatku Tine, lebo sa bojí, čo ešte sa jej zlé stane.) Nebojte, všetko sa dobre skončí.

Šťastie podľa Tiny

Tina má konečne prázdniny po prvom roku v škole a trávi ich s Fridou, jej mamou a otčimom na jednom ostrove. Dievčatá si spoločne strávené chvíle maximálne užívajú. Tinin ocko sa zotavuje z nehody a akonáhle sa zotaví, príde za Tinou. Tina sa naňho nesmierne teší, to sa však rýchlo zmení, keď zistí, že prišiel so svojou novou priateľkou Vierou.

Tina to samozrejme nevie spracovať (a my čitatelia u nás doma sme ju naprosto chápali, pretože to bolo ako blesk z jasného neba). Tinin ocko na jej hnev nereaguje zrovna podľa rodičovskej príručky ? a tak sa poriadne zaiskrí.

Možno ste si všimli, že koncept všetkých kníh má rovnakú schému. V každej sa majstrovsky striedajú chvíle, kedy Tina zažíva bezstarostné šťastie, s chvílami, kedy naopak bojuje s nejakou negatívnou emóciou ako smútok, strach či hnev. Fascinuje ma, ako autorka dokáže každý diel napísať podľa rovnakého “receptu” a predsa vždy úplne sviežo.

Tina sa navyše musí vždy s negatívnou situáciou nejak vysporiadať a nájsť si to svoje šťastie, čo je pre deti obrovská lekcia.

Šťastné stretnutie

Posledný diel je čisté dobrodružstvo. Tina stretne na školskom výlete v ZOO úplnou náhodou Fridu a sú z tohto stretnutia také nadšené, až sa zatúlajú a stratia. Pre nás to bola príležitosť prejsť si s deťmi pravidlá, ako sa správať v prípade, že by sa niektorý z nich stratil.

Šťastie podľa Tiny

Ak máte doma budúceho prváčika (alebo možno skôr prváčku), určite si pripravte na prvé septembrové dni túto milú sériu a spolu si ju prečítajte. Knihy sú vhodné aj na samostatné čítanie, sú písané pomerne veľkým písmom a na stránkach je relatívne málo textu, ale mne osobne veľmi vyhovovalo, že sme sa o knihách mohli po spoločnom čítaní rozprávať. Jednak preto, že dcéra prežívala niečo veľmi podobné ako Tina na začiatku prvej knihy, jednak preto, že sa tu riešia celkom veľké témy.

(Mimochodom, viem, že niektorí rodičia neradi svojim deťom ponúkajú knihy s nekompletnými alebo neštandardnými rodinami. Ak k nim patríte, táto séria nie je pre vás. My sme si museli mnohé veci a vzťahy vysvetľovať ☺️)

Tina a Frida

Knihy sú bohato ilustrované čiernobielymi kresbami. Tie sú jednoduché, avšak neuveriteľne expresívne. Krásne je na nich zachytená veľká škála emócií.

Môj šťastný život

Kníh je zatiaľ päť a na jeseň chystá vydavateľstvo Verbarium ďalší diel s názvom Vrtkavé šťastie. Už sa nevieme dočkať, ako bude príbeh Tiny a Fridy pokračovať.

2 Replies to “Môj šťastný život”

  1. […] knihách som písala samostatný článok tu. Odporúčam ho prečítať, je tam bližšie rozpísané, čo sa deje v jednotlivých knihách, aj […]

Pridaj komentár