Malý atlas motýľov, Malý atlas vtákov

V Montessori ateliéri nám pribudli dve nové knižky. Sú sice určené pre vek 3+, ale majú tak krásne ilustrácie, že listovať si v nich môžete pokojne aj s mladšími deťmi. Ich názvy sú Malý atlas motýľov a Malý atlas vtákov, autormi poľskí manželia Pawlakovci a na slovenský knižný trh ich prinieslo vydavateľstvo Ikar – Stonožka.

Knihy sú pomerne veľké (od názvu som očakávala menší formát!), s tvrdými kartónovými stranami a bez nejakého úvodu či záveru vám predstavujú prehľad najznámejších vtákov a motýľov našich končín.

Malý atlas

Na prvý pohľad nám učarovali ilustrácie. Každý vtáčik aj motýlik tu má svoju fotografiu, aby deti videli, ako vyzerá reálne, a zároveň je tu jeho verný portrét vytvorený z látok, čipiek a nití. Ten je do detailov prepracovaný a dokonale verný skutočnosti, fascinovane skúmame každý jeden. Navyše pôsobí trojrozmerne a tak deti stále prechádzajú stránky prstami a sú prekvapené, že cítia iba papier.

Malý atlas motýľov

Aby toho nebolo málo, text dopĺňajú drobné jemné ilustrácie a navyše kde-tu detský obrázok dcéry autorského páru – Hanky. Hankine obrázky sú veľmi dobrou vsuvkou, detský čitateľ je ihneď zaujatý tým, kto je Hanka, koľko má rokov a ako nakreslila to či ono.

Malý atlas vtákov, Stonožka

Atlasy neponúkajú mnoho faktov, skôr také pikošky. Text je vlastne len takým doplnkom tých nádherných obrázkov, na ktoré sa dá pozerať celý deň 🙂

Malý atlas motýľov

Takéto niečo na slovenskom trhu vyslovene chýbalo. Motýle naše deti fascinujú odmalička, a dlho som márne hľadala nejakú peknú detskú knižku, kde by sme našli informácie o rôznych druhoch motýľov.

Malý atlas ich ponúka rovno 20. Každému patrí jedna dvojstránka, bohato ilustrovaná a s krátkym textom.

Malý atlas motýľov


Viac o tom, ako sme skúmali motýle, si prečítate tu: Motýľ – lapbook a aktivity na stiahnutie

A ak hľadáte ďalšie Montessori knižky o hmyze, pozrite zase sem: Knižky o malých potvorkách


Malý atlas vtákov

Pekných knižiek o vtákoch je v slovenčine viac, dokonca takých máme viacero aj doma. Napríklad náučná kniha Vtáky alebo Vtáčí atlas. Ale tento Malý atlas je ideálny pre malé deti. Má tvrdé strany, bohaté ilustrácie a zaujímavosti o vtákoch, ktoré v našom okolí pozorujeme najčastejšie.

Malý atlas vtákov

Text v knihe je miestami veľmi osobný – autori postupne píšu, aké vtáky pozorovali u seba v záhrade aj o tom, ako ich v zime prikrmovali.

Malý atlas vtákov

Ako ste už možno zaregistrovali, téma vtákov u nás bola v poslednej dobe vysoko aktuálna, a tak sa tento atlas teší trochu väčšej obľube momentálne. Ale je to čiastočne aj sezónou – motýle teraz nelietajú a naopak sezóna pozorovania operencov začína, keďže padajú listy zo stromov a vtáčiky je vidieť viac a viac.

Každopádne sa týmto dvom novinkám veľmi teším. Čo na ne hovoríte vy?

Malý atlas

Za recenzné výtlačky ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knižky nájdete na Bux.sk.

One Reply to “Malý atlas motýľov, Malý atlas vtákov”

  1. […] Dva krásne ilustrované atlasy pre najmenších, ktoré ma nadchli. Prečítate si o nich tu. […]

Pridaj komentár