Maľujeme veľkonočné vajíčka

Aká by to bola Veľká Noc bez maľovania vajíčok? Klasické farby na vajíčka či zmršťovacie obrázky sú trochu nuda a deti pri nich nemajú moc príležitosť uplatniť svoju tvorivosť. A tak trochu experimentujeme s všelijakými zaujímavými technikami.

Mramorové vajíčka

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Minulý rok sme vyskúšali tzv. „marble painting“. Do veľkej nádoby som nastriekala penu na holenie a pofŕkali sme ju farbami na vajíčka. Deti si najprv v pene maľovali drevenými špajlami. Vznikali v pene krásne farebné vzorce a v duchu som sa tešila na krásne mramorové vajíčka. Deti si to však nesmierne užívali, špajle po chvíli zahodili a pustili sa do peny holými rukami, až pena striekala. Miešali ju, naberali na ruky, rozotierali…

Potom si vzali vyfúknuté vajíčka, aby ich penou pomaľovali. Ale tak ich to bavilo a tak dlho miešali, natierali, vaľkali, až zostali všetky klasicky zeleno-šedé.

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Ak chcete mať krajší výsledok, odporúčam nerobiť z toho zmyslovú aktivitu a držať to striktne pri tom farbení. Vtedy stačí vajíčko povaľkať vo farebnej pene, nechať chvíľu odstáť a potom z neho nadbytočnú penu odstrániť napríklad papierovou utierkou. Malo by ostať krásne farebne strakaté.

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Papierové utierky, pipety a gumičky

Tento rok sme vyskúšali zase inú techniku. S pipetami a tekutými farbami. Už sme s nimi vyrábali napríklad snehové vločky, no a tak sme ich vyskúšali aj na vajíčkach.

Vajíčka sme zabalili do papierových utierok. Utierku som na vajíčku stiahla gumičkou, aby vajíčko čo najtesnejšie obopínala. Namiešali sme paletu rôznych tekutých farieb. (Je dobré použiť intenzívne, sýte farby, aby sa na vajíčko dobre odtlačili.)

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Deti potom zobrali mini-pipety a farbili vajíčka v utierkach.

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Keď bolo celé vajíčko zafarbené, ešte sme naň navliekli zopár gumičiek a nechali cez noc vyschnúť.

Maľujeme veľkonočné vajíčka

Na druhý deň sme odstránili gumičky a utierky, a vajíčka skrášlili ešte zopár nálepkami. Výsledok je podľa mňa veľmi pekný!

Pipety, farby

Štetec, akrylové farby a trblietky

Overená klasika, pri ktorej sa deti môžu kreatívne realizovať. Je dôležité použiť akrylové farby a nie temperové, pretože lepšie kryjú.

Naša babina tento rok zadovážila extra veľké „pštrosie“ vajcia, ktoré sa deťom mimoriadne páčia, pretože ponúkajú väčšiu plochu na sebarealizáciu.

Stetec, akryl

Ak používate vyfúknuté vajíčka,  môžete ich deťom nastoknúť na drevenú špajlu, aby sa im ľahko s vajíčkom manipulovalo bez špinenia prstov.

Spodok vajíčka treba na špajli podlepiť kúskom plastelíny, aby sa neposúvalo dole. Špajlu s vajíčkom si dieťa drží v jednej ruke, kým druhou maľuje, prípadne ju môžete zapichnúť do kusu polystyrénu a postaviť pred dieťa na stôl.


Prečítajte si aj o veľkonočnom tvorení s papierom


Servítková technika

Toto je tiež zaujímavá metóda, možno už pre trochu staršie deti, ktoré majú dobrú jemnú motoriku. Potrebujete na to rôzne servítky (ideálne pestrofarebné alebo s jarnými motívmi). Oddelíte na servítke tú najvrchnejšiu vrstvu, z nej deti vystrihujú rôzne tvary (prípadne zvieratká, kvetinky…) a lepia ich na vajíčka. Výsledok môže byť veľmi pekný 🙂

Maľované vajíčka

Bylinkové vajíčkové zápichy

No a vyskúšali sme aj takéto zaujímavé (a voňavé!) zápichy z vajíčok. Vajíčka deti jednoducho potreli lepidlom a vyváľali v bylinkách. Použili sme sypaný čaj, krásne nám rozvoňal obývačku 🙂

Maľované vajíčka


Skúste aj Jarné pečenie s deťmi


Prajeme krásne sviatky!

One Reply to “Maľujeme veľkonočné vajíčka”

  1. […] ako aj s najmenšími deťmi maľovať kraslice tak, aby ich to bavilo, som písala pred pár rokmi v tomto článku. Nájdete tam 5 techník – od mramorovania až po servítkovanie. Dnes vám chcem dať pár […]

Pridaj komentár