Maľujeme veľkonočné vajíčka

Aká by to bola Veľká Noc bez maľovania vajíčok? Klasické farby na vajíčka či zmršťovacie obrázky sú však trochu nuda a deti pri nich nemajú moc príležitosť uplatniť svoju tvorivosť. A tak experimentujeme s všelijakými zaujímavými technikami.

Mramorové vajíčka

Minulý rok sme vyskúšali tzv. „marble painting“. Do veľkej nádoby som nastriekala penu na holenie a pofŕkali sme ju farbami na vajíčka. Deti si najprv v pene maľovali drevenými špajlami. Vznikali v pene krásne farebné vzorce a v duchu som sa tešila na krásne mramorové vajíčka ? Deti si to však nesmierne užívali, špajle po chvíli zahodili a pustili sa do peny holými rukami, až pena striekala.

Potom si vzali vyfúknuté vajíčka, aby ich penou pomaľovali. Ale tak ich to bavilo a tak dlho miešali, natierali, vaľkali, až zostali všetky klasicky zeleno-šedé ?

Ak chcete mať krajší výsledok, odporúčam nerobiť z toho zmyslovú aktivitu a držať to striktne pri tom farbení. Vtedy stačí vajíčko povaľkať vo farebnej pene, nechať chvíľu odstáť a potom z neho nadbytočnú penu odstrániť napríklad papierovou utierkou. Malo by ostať krásne farebne strakaté.

Papierové utierky, pipety a gumičky

Tento rok sme vyskúšali zase inú techniku. S pipetami a tekutými farbami. Už sme s nimi vyrábali napríklad snehové vločky, no a tak sme ich vyskúšali aj na vajíčkach.

Vajíčka sme zabalili do papierových utierok. Utierku som na vajíčku stiahla gumičkou, aby vajíčko čo najtesnejšie obopínala. Namiešali sme paletu rôznych tekutých farieb. (Je dobré použiť intenzívne, sýte farby, aby sa na vajíčko dobre odtlačili.)

Deti potom zobrali mini-pipety a farbili vajíčka v utierkach.

Keď bolo celé vajíčko zafarbené, ešte sme naň navliekli zopár gumičiek a nechali cez noc vyschnúť.

Na druhý deň sme odstránili gumičky a utierky, a vajíčka skrášlili ešte zopár nálepkami. Výsledok je podľa mňa veľmi pekný!

Pipety, farby

Štetec, akrylové farby a trblietky

Overená klasika, pri ktorej sa deti môžu kreatívne realizovať. Naša babina tento rok zadovážila extra veľké „pštrosie“ vajcia, ktoré sa deťom mimoriadne páčia, pretože ponúkajú väčšiu plochu na sebarealizáciu.

Stetec, akryl

Ak používate vyfúknuté vajíčka,  môžete ich deťom nastoknúť na drevenú špajlu, aby sa im ľahko s vajíčkom manipulovalo bez špinenia prstov. (Spodok vajíčka treba na špajli podlepiť kúskom plastelíny, aby sa neposúvalo dole.)

Prajeme krásne sviatky!

Pridaj komentár