Maľovanie s rozprašovačom a krepovým papierom

Rozprašovač a krepový papier

Opäť sme vytiahli stokrát osvedčené tvorivé duo – rozprašovač a krepový papier. Väčšinou túto techniku nechávam na letné tvorenie v záhrade. Deti totiž rozprašovač s vodou používajú naozaj štedro a málokedy sa podarí vodu udržať len na výkrese. Riskli sme to však, a okrem pár farebných fľakov na parketách sa nám podarilo vytvoriť aj zopár krásnych zimných umeleckých diel.

Tvorenie s deťmi zima

Ak sa nebojíte malej povodne, veľmi túto techniku odporúčam. Je zábavná, rozprašovač deťom dobre posilňuje prsty a ponúka nekonečné možnosti na rozvoj kreatívneho myslenia.

Potrebujete len:

– výkres (my používame s obľubou formát A3, pretože deťom dáva väčší priestor na tvorenie),

– rozprašovač s vodou,

– krepový papier,

– permanentnú fixku (teda takú, ktorá sa nerozpíja vodou – napríklad fixka na cédéčka).

Maľovanie s rozprašovačom a krepovým papierom

Snehové vločky, rozprašovač a krepový papier

Na výkres si fixkou nakreslíte čo len vám napadne. My sme tentokrát skúšali zachytiť sneženie a deti sa snažili nakresliť rozmanité snehové vločky pod lupou. (Táto umelecká technika však u nás nikdy nie je na krátko a tak postupne začali vznikať rôzne srdiečka, domčeky, lietadlá…)

Krepový papier a rozprašovač

Potom na obrázok ukladáte nastrihané alebo natrhané kúsky krepového papiera. My sme tentokrát na začiatku zvolili studené farby krepového papiera, ktoré sa hodili k našim zimným námetom.

Maľovanie s rozprašovačom a krepovým papierom

Keď je výkres pokrytý kúskami krepového papiera, s rozprašovačom ho poriadne postriekajte, aby bol krepový papier mokrý. Vtedy totiž púšťa farbu, ktorá sa vpíja do výkresu. (Nemám tentokrát fotku z procesu tvorenia, ale tu je jedna z leta.)

Maľovanie s krepovým papierom a vodou

Potom mokrý krepový papier z výkresu odstránite, obrázok necháte vyschnúť a dielo je hotové.

Rozprašovač a krepový papier

Tu je ešte jedna spomienka na leto, z ktorej je očividné, že táto aktivita je ako stvorená na von.

Rozprašovač a krepový papier

Zimné krajinky v krabiciach od topánok

Na záver ešte jeden tip na zimné tvorenie, ktorý tento rok u nás mal veľký úspech – zimné krajinky v krabiciach od topánok. Veľkáčka nápad priniesla zo školy, kde sa dokonca snažili urobiť rekord v počte krabicových krajiniek.

Zimné krajinky v krabiciach od topánok

Je to ďalší z tvorivých projektov, ktorý dáva deťom možnosť rozvíjať fantáziu, bez šablón. Použiť sa dá hocičo, od prírodnín až po miniatúrne postavičky. Zimná krabica môže obsahovať zasnežený les so zvieratami, domček na samote alebo klzisko s korčulujúcimi deťmi.

A najlepšie je, že u nás krabice slúžia ako hračky. Deti si do nich nasťahovali zvieratká a malé bábiky, ktoré sa teraz navzájom navštevujú. Už teraz sa teším na jar a nové jarné krabice.

2 Replies to “Maľovanie s rozprašovačom a krepovým papierom”

  1. […] doslova z-Elmer-ovatelo. Je mnoho spôsobov, ako sa s Elmerovými štvorčekmi pohrať. Napríklad maľovanie s krepovým papierom a rozprašovačom. To sme však robili nedávno a tak sme skúsili niečo […]

Pridaj komentár