Maliar a chlapec – spoznávame Ľudovíta Fullu

Mali sme veľké šťastie a tesne pred zatvorením knižníc sme si požičali niekoľko krásnych kúskov v našej knižnici. Medzi nimi bola aj kniha, ktorá nás oslovila na prvý pohľad. Má krásne farebný, pestrý obal, a trochu tajomný názov Maliar a chlapec. Ja som sice trochu tušila, o čom je, ale že je až tak premyslená, to ma pri našom večernom čítaní dostalo. Je to totiž príbeh chlapca, ktorý počas prázdnin navštívi galériu Ľudovíta Fullu a jeho obrazy ho doslova vtiahnu do seba.

Maliar a chlapec, Monokel

Začína sa cesta do krajiny rozprávok. Chlapec sa stretáva s Jánošíkovou družinou aj partizánmi, sleduje na mori loďky, letí v balóne, pomáha myšičke variť kašičku… V knižke, inšpirovanej životom a dielom Ľudovíta Fullu, sa akoby spája život chlapca s tým umelcovým a vzniká tak krásny dobrodružný príbeh plný fantázie.

“Inšpirácia mojich obrazov často prichádzala z hĺbok detských a mladistvých rokov, presýtených životom chlapcov na zelených lúkach. Život mimo nás je nekonečný, ale v nás je menší ako kvapka v mori, kratší ako bodka v kilometri.” Ľudovít Fulla

Neuveriteľne zaujímavé je, že kniha takto sprostredkuje malým čitateľom aj veľký kus slovenskej histórie a tradícií. Kto boli partizáni? Ako boli oblečené kedysi slovenské nevesty? Ako sa oslavoval prvý máj?

Kniha a obrazy

Každá dvojstránka v knihe vzdáva hold niektorému z Fullových obrazov. Takže rovno po večernom čítaní som išla gúgliť obrazy majstra Fullu a skúmať, ktoré knihu inšpirovali. Deťom som tieto obrazy vytlačila a ponúkla, aby našli, ktorý patrí ku ktorým stranám príbehu.

Úplne najprv som im ukázala fotografiu Ľudovíta Fullu a jeho galérie. Ružomberok sme si dali do nášho pomysleného zoznamu destinácií na našu letnú tour de Slovensko.

Maliar a chlapec, Monokel

Potom sa išlo skúmať obrazy. Najprv som im ich dala zámerne bez ich názvov, aby som im to hľadanie príliš nezjednodušila.

Maliar a chlapec

Stránku po stránke sme si čítali a hľadali k nim tie správne obrazy. Niektoré boli na prvý pohľad zrejmé, niektoré vyžadovali trochu viac sústredenia na detail.

Maliar a chlapec, Monokel

Obrazy som vytlačila vo relatívne veľkom formáte (na A4), aby sa práve tie detaily nestratili.

Michal Hvorecký: Maliar a chlapec

Pri každom obraze som sa detí aj pýtala, aký by mu dali názov. Fantázia pracovala naplno a decká navymýšľali také kvetnaté opisné názvy, až sme sa všetci na tom smiali.

Nakoniec som im dala skutočné názvy na pásikoch papiera a mali ich k obrazom priradiť. Oproti tým ich výmyslom to bola celkom nuda 🙂

Michal Hvorecký a Simona Čechová

Na knihe musím vyzdvihnúť text, ktorý je v podstate stručný, jednoducho napísaný a pre deti zaujímavý. Zároveň im však ponúka viaceré dôležité posolstvá. O tom, ako oslavy podobné tým prvomájovým sú fajn, pokiaľ sú dobrovoľné, alebo o tom, ako nehodno zabúdať na minulosť, aby sme neopakovali chyby, ktorých sa ľudia už raz dopustili.

Michal Hvorecký: Maliar a chlapec

No a rovnako treba oceniť majstrovské ilustrácie. Deti na každej stránke bavilo hľadať chlapca a jeho psíka Gulivera. A pri záverečnom porovnávaní obrazov a ich ilustrovaných verzií, pri viacerých sa zhodli, že Simona Čechová ich nakreslila krajšie, ako sám majster Fulla 🙂 Tie jej ilustrácie sú naozaj premyslené, krásne, odlišné a predsa kopírujúce originály.

(Simonu Čechovú poznáte určite napríklad vďaka jej rozkošnej autorskej knižke o Včelárovi Jožkovi, ktorú spomínam v tomto článku o včelách. A ak ju nepoznáte, určite si ju pozrite!)

Montessori geometria a angličtina

Práve sa prváci učili na angličtine rôzne geometrické tvary a tak sme to nemohli nevyužiť! Kniha je totiž plná tvarov, a tak sme si prezerali postupne stránky a hľadali triangles, squares, circles, rectangles… Aby sme si pozeranie ešte trochu spríjemnili, vytiahla som Montessori pomôcku zvanú FAREBNÉ KRUHY, ŠTVORCE, TROJUHOLNÍKY. Je to krásny materiál, ktorý najskôr slúži na spoznávanie jednoduchých geometrických tvarov, rozvoj kreativity a voľnú hru. Neskôr môže slúžiť v geometrii na skúmanie vzťahov medzi tvarmi. Skladá sa z troch drevených krabičiek, každá obsahuje jeden tvar v troch farbách a desiatich veľkostiach. Spolu je tu teda 90 tvarov, ideálnych na precvičenie nielen pojmov circle, square, triangle, ale aj farieb a veľkostí.

Montessori kruhy, štvorce, trojuholníky

Deti pri otvorení krabičiek hneď pookriali, že “Mamííí, s týmto sme sa hrávali v škôlke.” 🙂 Hneď mi začali ukazovať, ako si ukladali tvary a skúmali, ako sa prekrývajú.

Potom som im ja ukázala kartičky s anglickými pokynmi, ktoré som im vyrobila. Sú v troch úrovniach, a postupne si vyskúšali všetky. Na modrých kartičkách sú zadané iba počty jednotlivých tvarov, s ktorými treba vytvoriť nejaký obrázok. Make something with one triangle, two squares and three triangles. Na žltých kartičkách už je v pokyne zahrnutá aj farba alebo veľkosť. Two big triangles. One blue square. No a na červených už sú pokyny najkomplexnejšie – počet, veľkosť aj farba.

Montessori kruhy, štvorce, trojuholníky

Deti sa hneď dali do čítania a dešifrovania pokynov (predsa len, písaná angličtina je pre ne ešte dosť náročná) a následného tvorenia.

Montessori kruhy, štvorce, trojuholníky

Vznikali dopravné prostriedky, roboty, šašovia…

Montessori kruhy, štvorce, trojuholníky

Pridala sa s nadšením aj tretiačka, čo ma úprimne milo prekvapilo 🙂

Montessori kruhy, štvorce, trojuholníky

******

Súbor s obrazmi Ľ. Fullu, ktoré som stiahla z internetu ku knižke, si môžete stiahnuť tu:

— Maliar a chlapec —

Knižku Maliar a chlapec kúpite napríklad tu.

Súbor anglických pokynových kartičiek, k Montessori farebným tvarom, si stiahnete zadarmo v našom obchode.

Hvorecký: Maliar a chlapec

2 Replies to “Maliar a chlapec – spoznávame Ľudovíta Fullu”

  1. […] hľadali v umení Ľudovíta Fullu, aj ako sme z nich tvorili obrazce (oboje nájdete v článku Maliar a chlapec, vrátane anglických pokynových kartičiek na […]

  2. […] Pre trošku väčších je krásne farebná Bratislava – Čarovná metropola. Predstavuje deťom naše hlavné mesto pomocou zastávok čarovného (fiktívneho) metra. Knihu napísal Michal Hvorecký a ilustrovala Simona Čechová (túto tvorivú dvojicu poznáme vďaka ďalšej ich čarovnej knihe Maliar a chlapec, o ktorej som písala tu.) […]

Pridaj komentár