Ľudské telo

Naša druháčka mala na prvouke tému kostí a svalov. A keďže je to téma veľmi zaujímavá, pozreli sme sa na ľudské telo všetci spolu.

Kostra

Keď boli deti malé, často si skladali toto viacvrstvové puzzle človeka. Je to dobrý úvod do anatómie.

Máme doma aj kostru vo viacmenej životnej veľkosti, ktorú som kedysi stiahla na internete. Myslím, že pôvodne mala slúžiť ako halloweenska maska, ale zdá sa mi pomerne realistická. Vytlačila som ju na tvrdší papier a podlepila penovou gumou, aby som sa vyhla laminovaniu. (Link nájdete na konci článku.)

Ľudské telo - kostra

Pri vykladaní kostí sme si ich pomenovávali. Deťom napadlo prikladať si kosti k telu a tak sme si takto názorne ukázali, kde ktorá kosť patrí.

Potom dcéra zobrala trojzložkové karty s časťami kostry a ukladala ich k príslušným kostiam, aby si dobre precvičila ich názvy. (Trojzložkové karty som našla na internete a preložila so slovenčiny, stiahnete si ich na konci článku.)

Ľudské telo - kostra

Trojzložkové karty sme použili aj klasickým spôsobom – na hľadanie názvu k obrázku. Odkedy deti čítajú, rôzne trojzložkové karty konečne využívame naplno. Je to super pomôcka! (O tom, na čo slúžia a ako sa používajú, som písala tu.)

Ľudské telo - kostra

Nakoniec som ešte mala pripravenú knižku o kostiach, kde deti na každej strane mali vyfarbiť príslušnú kosť podľa názvu. (Aj tá je na stiahnutie na konci článku.)

Ľudské telo knižka na stiahnutie

Ihlica, lopatka, jablko

Niektoré časti nášho tela majú vskutku čudné názvy. Všimli ste si? Urobila som z toho rýchlu priraďovaciu aktivitku.

Kosti potrebujú vápnik

Na čo? Urobili sme si jednoduchý pokus. Naložili sme kuraciu kosť do octu (a vysvetlili sme si, že ocot je niečo ako kyselina, ktorá vápnik rozpúšťa). Ďalšiu kosť sme dali do vody (aby sme si skontrolovali, či je ten ocot vlastne potrebný a či sa vápnik nerozpustí aj vo vode) a jednu kontrolnú sme nechali v prázdnom pohári. A čakali sme pár dní.

Kosti potrebujú vápnik

A keďže som vedela, že tá reakcia bude dosť pomalá, a že sa dá oveľa intenzívnejšie pozorovať na inom objekte, navrhla som deťom, aby sme dali do octu aj vajíčko. To totiž reaguje na ocot okamžite a už do pár hodín bola miestami tvrdá škrupina skoro rozpustená.

Ľudské telo - potrebujú kosti vápnik?

Vajíčko malo dokonalý wow efekt. Na druhý deň už po škrupine nebolo ani chýru a deti ho s nadšením skúmali.

Kosti sme pár dní nechali v octe a vode, a chodili ich pozorovať. Keď sme ich nakoniec vybrali, zistili sme, že:

  • Kosť na vzduchu aj tá vo vode zostala rovnako tvrdá.
  • Kosť v octe zostala gumenná a deti ju bez ťažkostí ohli v ruke. (Aj keď sa jej báli chytiť – “Mamiiiii ale čo keď mi ten ocot urobí to isté s kosťami v ruke?”)

Pokus ľudské telo

Takto vyzerali tri testované kosti. Tá octová sa akoby šúpala a bolo v nej vidieť dierky. Do pár hodín navyše úplne sčernala.

Pokus s kosťami

Potom sme si stručne vysvetlili, ako sa ten vápnik do tela dostáva a hľadali sme, v akých potravinách je ho najviac.

Pravda alebo výmysel?

Viete, koľko bazénov naplníte slinami, ktoré vyprodukujete za celý život? Alebo koľko baktérií je na jednej nohe? My už áno ? Na internete som našla perfektnú hru s rôznymi “pikoškami” o ľudskom tele a tak sme si ju s deťmi zahrali. Potrénovali si pri tom čítanie s porozumením, a zapamätali si kopu nepodstatných aj zopár podstatných faktov o ľudskom tele. Náš ocko síce hundral, že mnohé otázky sú formulované nejednoznačne (napríklad či ten bilión baktérií má človek na nohe pred osprchovaním alebo po, a či ten bazén sa ráta plavecký alebo záhradný ?), ale myslím, že deti to zaujalo a teda účel to splnilo.

Ľudské telo hra

Ľudské telo hra

Ľudské telo hra


Naše tipy na top knihy o ľudskom tele


Orgány

Keď už sme riešili to ľudské telo, vytiahli sme aj ďalšiu staršiu pomôcku – naše 3D orgány z filcu, ktoré som pred pár rokmi pracne ručne šila. Najprv sme ich ukladali na správne miesto, potom k nim priraďovali správne názvy a nakoniec ich ešte párovali s trojzložkovými kartami. Bolo to vcelku náročné!

Ľudské telo - orgány

Ľudské telo - orgány

Ľudské telo - orgány

Ľudské telo - orgány

Trojzložkové karty som získala v jednej výmene, čiže nie sú moja práca. Ak sa vám nechce šiť, Montemama ponúka tubu s miniatúrami orgánov, a k nim rovno aj trojzložkové karty na stiahnutie.

Na stiahnutie od nás pre vás

Kostru som našla tu.

Trojzložkové karty ľudskej kostry som tiež našla v angličtine a prerobila, ale už si nepamätám, kde. Knižku o ľudskej kostre som tiež prerobila do slovenčiny. Hru Pravda alebo výmysel som našla tu. Takisto som ju preložila do slovenčiny.

Keďže mi neustále píšete, že by ste si radi tieto materiály od nás stiahli, nájdete ich všetky v sekcii Materiály v súbore s názvom Ľudské telo. Len chcem zdôrazniť, že na rozdiel od iných materiálov, tieto nie sú mojím pôvodným výtvorom, len som ich preložila, a pôvodne len pre naše vlastné potreby.

4 Replies to “Ľudské telo”

  1. […] Možno by ste si radi prečítali: Spoznávame ľudské telo […]

    1. Iveta Regecová says: Odpovedať

      Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či tie kosti pri pokuse boli uvarené alebo nie. Ďakujem

      1. montessorikids says: Odpovedať

        Bolo to z pečeného kuraťa 🙂 nenapadlo mi, že tam môže byť rozdiel! Musíme to tuším zopakovať so surovou kosťou, díky za tip 🙂

  2. ahoj, mohla by som poprosiť linka na hru pravda a lož k ludskému telo?

Pridaj komentár