Ľudské telo v detských knihách

Posledné týždne sa trochu zabávame s ľudským telom. No a žiadna téma by nebola úplná bez kvalitnej doplnkovej literatúry. Ak hľadáte nejaké fajn knihy o ľudskom tele, možno vás inšpiruje náš výber. Každá mi príde niečím originálna a zaujímavá.

Objavujeme svet: Telo

Pre najmenších odporúčam túto minipédiu s obľúbenými posuvnými prvkami, kde môžu hľadať a učiť sa pomenovať rôzne časti tela a tváre, činnosti a pocity.

Objavujeme svet - Telo

Objavujeme svet - Telo

Alternatívou je Prvé objavy – Telo, ktorá je pre trošku staršie deti.

Nazri do svojho tela

Už roky radi listujeme v okienkovej Nazri do svojho tela. Dcéra ju má asi od 2,5 rokov a ešte vždy v nej vieme nájsť informácie, ktoré zaujmú. Má trinásť hrubých strán, viac ako 100 okienok, a všetko, čo by vás o ľudskom tele mohlo zaujímať. My sme si teraz posvietili na strany o kostiach a svaloch.

Nazri dovnútra svojho tela

Nazri dovnútra svojho tela


Možno by ste si radi prečítali: Spoznávame ľudské telo


Posvieť si na ľudské telo

Fascinujúce je pre deti aj nahliadnuť dovnútra ľudského tela s pomocou baterky. To sa dá s knižkou z edície Posvieť si – Ľudské telo. Deti tak vidia pod pokožku, ako fungujú pľúca či ako putuje v tele strava, ktorú prehltnú.

Táto knižka je fajn doplnok do knižnice, ale neočakávajte od nej nejaké komplexné informácie, textu je tu pomerne málo.

Posvieť si na ľudské telo

Posvieť si na ľudské telo

Ľudské telo za 30 sekúnd

Pre trochu staršie deti je skvelá knižka Ľudské telo za 30 sekúnd. Obsahuje 30 tém, rozdelených do 6 okruhov, a každá je na jednej dvojstrane vysvetlená za 30 sekúnd. Jednotlivé časti tela, mozog a nervová sústava, zmysly… Ku každej je aj trojsekundové fakt fakt stručné zhrnutie. Kniha sa mi veľmi páči, otázky sú tu spracované veľmi pochopitelne, doplnené sú názornými kresbami. Sú tam navyše aj “trojminutové výzvy”, čo sú rôzne pokusy, kvízy a podobne. Našim deťom sa zdal veľmi zaujímavý ten časový kocept, stále zisťovali, kedy ubehlo 30 sekúnd a bola to dokonalá výhovorka predlžovať čítanie pred spaním. Veď sme čítali iba 30 sekúnd!

Ľudské telo za 30 sekúnd

Ľudské telo za 30 sekúnd

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele

Táto knižka je tak nechutná, že sa deti od nej nevedeli odtrhnúť 🙂 Rieši sliny, pot, exkrementy, no všetko, čo deti tak veľmi zaujíma. Písala som o nej viac tu. Kúpite ju tu.

knihy o ľudskom tele

Co se skrývá v našem těle?

V lete sme boli nadšení z knihy Co se skrývá v našem těle? od ilustrátorky a módnej návrhárky Ainy Bestardovej. Knižka je celá kreslená technikou RGB a pomocou troch lúp – červenej, modrej a zelenej – odkrýva čitateľ veci, ktoré sú inak skryté. Môže tak skúmať bunky, orgány, kosti, kožu…

Knihy o ľudskom tele - co se skrývá v lidském tele

Knihy o ľudskom tele - co se skrývá v lidském tele

Podobný typ knižky je Hravá anatomie, a zdá sa mi ešte dômyselnejšia, tak rozmýšlam, koľko takýchto kníh je priveľa 🙂

Môj atlas ľudského tela

Najnovšie som kúpila tento Môj atlas ľudského tela, je tak pre predškolákov a školákov. Obsahuje aj samolepky a veľký plagát, na ktorý sa tieto samolepky lepia.

Môj atlas ľudského tela

Knihy o ľudskom tele, knihy o ľudskom tele

Knihy o ľudskom tele, Môj atlas ľudského tela

Book of Bones

Book of Bones je úžasná kniha o “naj” kostiach a zvieratách, ktorým patria. K našej súčasnej téme ľudskej kostry sa mi zdala ako ideálny doplnok do našej knižnice. Je vo forme hádaniek – predstaví sa desať kostí, ktoré sú nejakým spôsobom výnimočné, a deti pomocou nápoved tipujú, komu kosť patrí. Kniha má krásne ilustrácie a navyše aj hmatové prvky, kosti akoby mierne vystupujú z obrázkov, aby si ich deti mohli prehmatať. Podobnú tému má, zdá sa, kniha Čí je to kostra od vydavateľstva Host.

Úžasný detský atlas ľudského tela

Tento veľkoformátový atlas je náš najnovší hit. (Musím teda povedať, že u nás všeobecne veľkoformátové knihy bodujú.) Je kreslený, ale zároveň už dosť detailný, čiže poslúži aj školákom na prvom stupni. Obsahuje krátke texty, ktoré odpovedajú na najrôznejšie otázky o ľudskom tele. Koľko máme svalov, aké krvné skupiny existujú, čo je to genetika. Naša druháčka nie je moc encyklopedický typ, a toto je pre ňu ideálna kniha, v ktorej si sama listuje a číta, pretože nie je zahltená faktami, ale napriek tomu dosť informatívna.

Nájdete tu nákresy ľudského tela, kostry, orgánov, s podrobnými popismi. Informácie sú rozdelené do 16 tém, a každej je venovaná jedna dvojstránka. Naše decká už po prvom čítaní rozprávali kamarátom, čo sú vlastne modriny, ako presne sa hoja zlomené kosti, koľko svalov máme v tele a o koľko centimetrov ročne nám narastú vlasy.

Kúpite napríklad tu.

Úžasný detský atlas ľudského tela

Úžasný detský atlas ľudského tela

Úžasný detský atlas ľudského tela

Úžasný detský atlas ľudského tela

(Bábika je malý pacient Erwin :-))

Postav si ľudské telo

Minulý rok vyšla táto interaktívna kniha, ktorá obsahuje veľký kartónový model ľudského tela. Mala som na ňu hneď zálusk, ale skôr, ako som ju stihla kúpiť, deti prišli s tým, že ju majú v škole. Model si postavili a teraz im visí v chodbe, je fakt parádny a dosť veľký. Obsahuje kostru aj vnútorné orgány, a k tomu 32-stranovú knižku s rôznymi informáciami.

Kúpite tu.

Ľudské telo

Toto je kniha, ktorá zaujme aj dospelých. Obsahuje 3D pop-up zobrazenia častí ľudského tela a jeho orgánov. Môžete nakuknúť, ako to vyzerá v hlave alebo v hrudi. Kniha je pritom písaná a štylizovaná ako učebnica spred 100 rokov, takže vyzerá zak trochu starodávne a veľmi pôsobivo.

Kúpite tu.

Ľudské telo – Sprievodca pre celú rodinu

Ak chcete takú plnohodnotnejšiu encyklopédiu, ktorá deťom vydrží dlhšie a budú z nej čerpať aj v škole, my odporúčame túto. Obsahuje vyše 250 strán nielen o samotnom tele a jeho vývine, ale aj o hostorickom vývoji človeka a rôznych ďalších súvislostiach.

Kúpite tu.

Prvá kniha o mojom tele

No a na záver ma zaujala táto minuloročná novinka od Svojtky. Prvá kniha o mojom tele je zbierkou projektov a pokusov zameraných na spoznanie ľudského tela.

Knihy o ľudskom tele

Knihy o ľudskom tele

Ľudské telo v knihách

Toto sú knihy o ľudskom tele, ktoré sa nám zdajú zaujímavé. Ako vždy, ocením všetky vaše ďalšie tipy 🙂

One Reply to “Ľudské telo v detských knihách”

  1. […] Medzičasom ste mi viacerí písali, nech dám tipy na dobré knihy s témou ľudského tela. A ja som zistila, že tých tipov mám nejak príliš veľa a je to rovno na ďalší článok! Nájdete ho tu. […]

Pridaj komentár