Tip na výlet – Londýn s deťmi

V lete mi kamoška dala tip na dobré ceny leteniek do Londýna a tak sme sa cez jesenné prázdniny vybrali s deťmi pozrieť si túto krásnu európsku metropolu. Londýn sme bez detí navštívili vcelku veľakrát, a je to jedno z mojich najobľúbenejších miest. Vibruje pre mňa úžasnou energiou a je tam stále čo robiť.

Počas výletu som dávala stories na IG a dostala som veľa otázok, či neurobím článok. Rada 🙂 Snaď sa moje vyhľadané informácie zídu aj vám. A sčasti si tu chcem uložiť tipy na niektorú našu ďalšiu návštevu, Londýn sa totiž nedá zvládnuť za pár dní a my sme sa už pred návratom domov dohodli, čo všetko pozrieme nabudúce.

Doprava

Leteli sme s WizzAir priamo z Bratislavy na letisko Luton pri Londýne. 5 leteniek nás vyšlo približne 160 eur, kupovali sme ich asi s trojmesačným predstihom.

Londýn s deťmi

Doprava po Londýne je pre deti do 11 rokov zadarmo (ak cestujú s platiacim dospelým), vlaky a lode iba do 5 rokov. My dospelí sme si dopravu platili priamo bezkontaktnou platobnou/kreditnou kartou (jednoducho sme si ju vždy “pípli” pri vstupe do autobusu alebo metra). Každý dospelý musí mať svoju vlastnú kartu. Pri ceste vlakom (z letiska a naspäť), ako aj pri cestovaní loďou (ThamesClippers) sa nám najviac oplatili rodinné lístky, keďže aj deti platili.

Londýn s deťmi

Inak samotná doprava po Londýne bola pre deti atrakciou. Každá jazda na vrchnom poschodí červeného double-decker autobusu bola zážitkom. Našla som aj zoznam autobusov, ktoré chodia okolo najznámejších londýnskych atrakcií, ale nakoniec sme ho nevyužili a jazdili podľa toho, kam sme sa potrebovali dostať. Skvelá je appka Citymapper, kde si zadáte cieľovú adresu a získate zoznam možných spôsobov, ako sa tam dostať.

Londýn s deťmi

Prehliadka mesta

Pri návšteve veľkých miest máme vo zvyku absolvovať (pešiu) prehliadku mesta so sprievodcom. Vždy je to New Europe free walking tour, ktorá funguje tak, že dopredu nič neplatíte, a zaplatíte – podľa vlastného uváženia – až na konci, ak ste boli spokojní.

Tieto prehliadky trvajú okolo 3 hodín, a máme už otestované aj s deťmi, že to zvládajú. Keď ich baví počúvať, snažíme sa im trochu zjednodušene prerozprávať to, čo hovorí sprievodca. Keď ich to zrovna nebaví, hrajú sa spolu. Londýn je na pešiu prehliadku príliš veľký, a tak sme chodili po časti, ktorú sprievodkyňa nazvala “Royal London”.

Londýn s deťmi

Počas prehliadky sme stihli aj kúsok výmeny stráží pri Buckingham Palace. Je to davová záležitosť, robí sa čisto pre turistov a nie je každý deň (ani za zlého počasia), treba si teda dopredu pozrieť, kedy bude. Je dobré si tam tak hodinku pred chytiť miesto na pomníku, aby ste dobre videli, a potom samotná výmena trvá tak hodinku. Absolvovali sme to ako bezdetní a nejak som netúžila absolvovať to zase, tak sme si dali takú zrýchlenú verziu, ktorá deťom bohato stačila.

Londýn s deťmi

Pozreli sme si príchod stráží na koňoch, deti si pohladkali policajného koňa, urobili pár premetov na zábradlí a boli pripravené ísť ďalej.

Parky

Vyšlo nám (na koniec októbra) nevídané počasie, teda celé štyri dni nepadla ani kvapka 🙂 Bola síce celkom zima, ale inak bolo pekne a tak sme väčšinu času trávili vonku. Prvý deň sme navštívili St James’s Park. Bolo tu pomerne veľa ľudí, ale deti boli nadšené z množstva pelikánov, husí, kačiek a veveričiek. Takisto je tu pekné ihrisko a hneď pri ňom stánok s teplými nápojmi a výberom zopár jedál.

Londýn s deťmi

(Inak kým my sme sa tu zohrievali s horúcim čajom, zopár miestnych detí si pochutnávalo na zmrzline a nanukoch :-))

Londýn s deťmi

Druhý deň sme takmer celý strávili v Hyde Parku, pri ktorom sme bývali. Deti si doma nalúpali za vrecko orechov, a veľmi sa tešili, ako nimi nakŕmia veveričky. Tie sú (niektoré) veľmi odvážne a prídu si zobrať oriešok priamo z ruky. Dodatočne sme si prečítali, že kŕmiť veveričky je zakázané, ale snaď tie naše domáce orechy veľa škody nenarobili. Na našu obranu, neboli sme jediní…

Londýn s deťmi

V Hyde Parku sú myslím dve detské ihriská, ale my sme ich nevyskúšali, lebo sme išli do Kensington Gardens na ihrisko Princess Diana Memorial Playground, ktoré mnohé internetové zdroje uvádzali ako najlepšie v Londýne (kuk napríklad tu na zoznam 15 top ihrísk).

Londýn s deťmi

Je to fakt krásne ihrisko, pre menších aj väčších. Je obrovské, oplotené, vstup je na zvonček a dospelí bez detí môžu na ihrisko iba vo vyhradenú polhodinu denne.

Londýn s deťmi

Na centrálnej piesočnej ploche je veľká pirátska loď, okrem toho veľa menších plôch a zákutí s hudobnými nástrojmi, indiánskou dedinkou, preliezkami pre najmenších… Ihrisko má vlastné WC aj stánok, kde kúpite pizzu, hotdogy, nejaké sladkosti, teplé aj studené nápoje.

Ďalším fajn parkom je Regent’s Park, kde sa nachádza aj ZSL London ZOO. Je to jedna z najstarších ZOO v Európe a mám od vás na ňu zmiešané referencie. Plánovali sme ju navštíviť, ale nevydalo, takže odkladáme na budúci výlet.

Ak sa vám chce prejsť na druhú stranu rieky, pekný je aj Battersea Park. Nájdete tam children’s ZOO, Adventure Playground, a lanové atrakcie Go Ape.

No a v neposlednom rade sa nám veľmi páčil park v Greenwich. Ihrisko sme tam sice nenašli, ale sú tam krásne veľké zelené plochy a oproti parkom v centre podstatne menej ľudí.

Múzeá a galérie

Keď som si od vás pýtala tipy na Londýn, drvivá väčšina sa týkala múzeí. Väčšina veľkých štátnych múzeí je zadarmo, sú obrovské a fakt stoja za to. A sú dokonale pripravené na rodiny s deťmi.

My sme prvý deň navštívili National Gallery, kde deti rozhodli, že chcú vidieť Van Goghove Slnečnice. Našu návštevu som vôbec neplánovala, galéria bola dosť plná (najlepšie časy sú, pre všetky múzeá, hneď ráno po otvorení, kedy je návštevníkov najmenej) a tak sme si len vybrali na mapke 3-4 miestnosti, ktoré chceme vidieť. Galéria je obrovská, umeleckých diel mnoho, a ak si nedáte nejaký konkrétny cieľ, deti môžu rýchlo “vyhorieť”. Inak Galéria ponúka na svojej stránke zopár fajn tipov, ako si užiť návštevu s deťmi, napríklad určiť si konkrétne predmety, ktoré budete na obrazoch hľadať (kôň, list, klobúk…) alebo vymýšlať si k obrazom príbehy.

Múzeum, ktoré s deťmi nemôžete obísť, je Natural History Museum. V krásnych historických priestoroch tu nájdete všetko o živej aj neživej prírode. Hneď vo vstupnej hale vás privíta zo stropu visiaca kostra veľryby a kostra mastodona, predchodcu slona.

My sme si pri vstupe kúpili za 5 libier knižku pre deti o múzeu, kde sa nachádzajú zaujímavosti a rôzne otázky o zvieratách a predmetoch v múzeu. Deti si podľa nej môžu vyhľadávať tie časti múzea, kam sa chcú ísť pozrieť. My sme sa sústredili iba na časti, kde sú cicavce, ľudské telo a dinosaury. Okrem toho sme pár minút strávili v “múzeu Mesiaca”, kde sme ležali v tme pod obrovskou maketou Mesiaca a relaxovali.

Mnoho vecí je v múzeu interaktívnych, ohmatateľných, všade sú krátke filmy a animácie, takže deti sa nemali šancu nudiť. Ale po približne 3 hodinách v múzeu sme neprešli ani tretinu a deti už mali dosť. Takže tiež odporúčam zamerať sa na konkrétne oblasti, ktoré vás najviac zaujímajú, pretože celé múzeum určite neprejdete na jedenkrát.

A ak by ste nemali dosť, o kúsok ďalej je Science Museum. Tiež zadarmo, tiež s bohatým programom aj pre rodiny s deťmi.

Ak navštívite Greenwich, tam nás veľmi milo prekvapilo National Maritime Museum. Pôvodne sme sa tam išli len na chvíľu zohriať, ale nakoniec nás po záverečnej museli vyhadzovať. Je tam samozrejme množstvo zaujímavostí z námorníctva, my sme tam hľadali uniformu admirála Nelsona, ktorú mal na sebe pri poslednej bitke a v ktorej je dokonca diera po guľke, ktorá ho zabila.

Ale je tam aj hneď niekoľko “hands-on” miestností pre menšie aj väčšie deti, kde sa môžu zahrať na námorníkov, vyskúšať si morzeovku, nakladať náklad na loď tak, aby sa nepotopila, predierať sa s loďou cez ľadovec a podobne. Ďalej je tu 6 rôznych brožúrok pre deti, s pomocou ktorých môžu spoznávať múzeum, pričom každá je zameraná na niečo iné. A navyše si tu môžu deti požičať tablet s aktivitami, ak by toho mali málo.

Určite stojí za to aj British Museum. Navštívili sme ho párkrát ešte ako bezdetní a ocenia ho podľa mňa najmä starší školáci a takí, ktorí majú záľubu v histórii a starých civilizáciách. Múzeum je pripravené aj na malých návštevníkov. Dopredu si na jeho stránkach viete pozrieť a vytlačiť napríklad aktivity pre 3-5 ročných alebo 6+ ročných, pomocou ktorých si naplánujete presnú trasu a dozviete viac o konkrétnych predmetoch. Cez víkendy si môžete dokonca požičať tematický múzejný ruksak, v ktorom máte aktivity k návšteve múzea. Existuje viacero variánt, sú rozdelené do štyroch vekových kategórií, pričom najmladšia je menej ako 5 rokov a najstaršia 8-12. Ak naša budúca návšteva bude cez víkend, určite vyskúšame.

A ešte som dostala odporúčanie na Imperial War Museum, ktoré podáva svedectvo o vojne očami tých, ktorí v nej žili a bojovali. Neboli sme, ani som nenašla na stránke, že by sa nejak zameriavali aj na deti, takže skôr tipujem pre starších.

Sky Garden

Dlho som zvažovala, či kúpiť lístky na London Eye, obrovské ikonické ruské koleso na brehu Temže. Našu rodinu by vyšli zhruba 200 libier, čo sa mi zdalo dosť. Okrem toho je to taká davová záležitosť, ktorým sa my radi vyhýbame.

Londýn s deťmi

Potom sme našli pre nás oveľa prijateľnejšiu alternatívu. Sky Garden – verejnú záhradu v oblakoch, na 35.poschodí mrakodrapu na Fenchurch Street. Na stránke sa dajú zarezervovať lístky na presnú hodinu, dvakrát do dňa však púšťajú bez rezervácie, treba si pozrieť časy.

Rýchly výťah nás vyviezol na 35.poschodie, kde sme sa poprechádzali, pozreli si Londýn z vtáčej perspektívy a dali si kávu, džús a obrovskú malinovú pusinku (ktorá nás zlákala ružovou farbou).

Londýn s deťmi

Greenwich

Po krátkej plavbe loďou sme sa dostali do Greenwichu, ktorý poeticky nazývajú “domovom času”. Je tu veľa zaujímavostí. Na nábreží je historická loď Cutty Sark, ktorá bola vraj najrýchlejšou loďou svojich čias a ktorá kedysi zásobovala Londýn čajom z Indie.

O kúsok ďalej, keď sa prejdete cez kráľovský park (okolo už spomínaného námorného múzea), prídete do Kráľovského observatória. My sme neplatili vstupné do observatória, pozreli sme si len nultý poludník, ktorý vychádza aj za brány (a ktorý delí Zem na východnú a západnú pologuľu).

Na streche observatória je malý stožiar s veľkou červenou guľou. Tá každý deň vystúpi cca o meter a presne o 13.00 spadne. Toto sa nazýva Ball Drop a je to jeden z najstarších vizuálnych ukazovateľov času. Dnes už je to len turistická atrakcia, ale kedysi táto guľa slúžila kapitánom na lodiach, ktoré sa plavili po Temži, aby si podľa nej nastavovali čas.

Tower of London, Tower Bridge

Tower of London je pevnosť a kráľovský palác v jednom. Kedysi to bolo aj neslávne väzenie (boli tu väznené za vlastizradu napríklad dve z manželiek Henricha VIII). Dnes je to obrovské múzeum, v ktorom môžete vidieť aj kráľovské korunovačné klenoty. My sme ho tentokrát nenavštívili, na veľké protesty našej najstaršej, ktorá chcela vidieť naživo kráľovskú korunu, a tak je zapísaný na wishliste na budúcu návštevu.

Londýn s deťmi

Na Tower Bridge sa dá vyjsť hore, je odtiaľ pekná panoramatická vyhliadka na celý Londýn. Takisto si na stránke môžete pozrieť, kedy sa most otvára pre prechádzajúce lode. Nebýva to často, a počas nášho pobytu to bolo iba v nočných hodinách.

HMS Belfast

Toto je tiež jedna z atrakcií, ktorú často odporúčajú pri návšteve Londýna s deťmi. Je to vojnová loď z druhej svetovej vojny, ktorú premenili na múzeum.

Harry Potter Studio Tour

Kúsok od Londýna, v Leavesdene, sú štúdiá Warner Brothers, kde sa natáčal Harry Potter. Po skončení natáčania všetkých 8 filmov tieto miesta sprístupnili pre verejnosť. Nájdete tu miesta ako Šikmá ulička či Dumbledorova pracovňa, vyskúšate špeciálne vizuálne a zvukové efekty, ktoré sa vo filmoch použili, uvidíte kostýmy a ďalšie známe predmety.

Lístky priamo do štúdií sa kupujú tu. Bývajú vypredané dosť dlho dopredu, takže neváhajte a kupujte ich zároveň s letenkami. Inak je možnosť kúpiť si lístok priamo aj s dopravou z Londýna od jednej z mnohých turistických kancelárií, vyjde vás to však o dosť drahšie.

My sme lístky tentokrát nezohnali, takže odkladáme Harryho Pottera na ďalšiu návštevu.

Ak máte záujem o low-cost verziu, na vlakovej stanici King’s Cross je nástupište 9 a 3/4, kde sa môžete odfotiť, ako prechádzate s naloženým vozíkom cez stenu. Pripravte sa ale na dlhšiu radu. Hneď vedľa je obchod, kde si zase môžete kúpiť kopu predražených suvenírov a rekvizít z filmu.

Londýn s deťmi

Obchody

A ešte trochu komercie 🙂

Na Regent Street je päťposchodové hračkárstvo Hamley’s, kde chvíľu rado pobudne iste každé dieťa (česť výnimkám). Menšiu verziu tohto obchodu možno poznáte z Prahy. Rodičovské varovanie: je to len pre silnejšie povahy 🙂

Kúsok od Picadilly Circus, na Leicester Square, nájdete zase dvojposchodový obchod Lego. Oplatí sa tam ísť nakuknúť (ak tam práve nestoja davy). Nám sa tam páčil Big Ben postavený z Lega, obrovský celostenový lego obraz centra Londýna, aj lego mapa londýnskeho metra, ktorá dokonca blikala.

Londýn s deťmi

Ubytovanie, jedlo

Ubytovaní sme boli cez AirB’n’B. Ubytovanie pre 5-člennú rodinu je všeobecne dosť finančne náročné, a v Londýne o to viac. Neviem, ako to robia ostatné početné rodiny, ale ja pri rezervácii vždy trochu podvádzam a hľadám ubytovanie pre 4 osoby (keďže naše tri deti sa v pohode zatiaľ zmestia na dvojposteľ). Tretie dieťa potom doplatíme na mieste (ak máme v cene jedlo, alebo ak sa platia nejaké miestne dane).

Čo sa jedla týka, využívali sme bohatú ponuku londýnskych supermarketov, napríklad Marks&Spencer kúsok od ubytovania. Ráno vždy mali čerstvé ovocné šťavy, jogurty s musli a pečivo, a cez obed “lunch deals” – sendvič, nápoj a balíček čipsov za 3-5 libier. (Deti boli zvlášť nadšené z tých čipsov, lebo za bežných okolností ich nekupujeme.) Okrem toho v Londýne je bohatá ponuka rôznych fastfood reštaurácií ako Prêt-a-manger, kde nájdete šaláty, sendviče a polievky. Nenašla som vyslovene odporúčania na “kids-friendly” reštaurácie v centre, ale veľa ľudí spomínalo Rainforest Café pri Picadilly Circus, ktoré je urobené na štýl pralesu. Vraj nie najlacnejšie, ale pre deti zážitok. Nestihli sme, takže neviem osobne odporučiť.

Londýn s deťmi

Páčia sa mi tieto citytrips s deťmi. Človek možno vidí a pochodí menej pamiatok, ale vlastne toho zrazu vidí oveľa viac. Dcéra hneď na druhý deň konštatovala, že sa tam k deťom ľudia správajú oveľa lepšie a snažia sa im pomáhať. Syn podotkol, že tam majú úplne iné kľučky na dverách.

Obdivovali sme práce rôznych pouličných umelcov, riešili, kto vlastne jazdí na tej SPRÁVNEJ strane cesty, čudovali sa, ako si umyť ruky, keď z jedného kohútika tečie ľadová voda a z druhého horúca… No proste každá drobnosť bola fascinujúca!

Londýn s deťmi

Londýn v domine

Keď sme prišli domov, chcela som stiahnuť nejaké kartičky, pomocou ktorých by sme si Londýn s deťmi pripomenuli. Ako vždy, nenašla som nič, čo by mi vyhovovalo. A tak som vyrobila vlastné, formou domina.

Ak sa niekomu zídu, stiahnete si ich tu.

2 Replies to “Tip na výlet – Londýn s deťmi”

  1. […] Krásne je, že celý dej sa odohráva v Londýne a tak sme s deťmi spomínali na veľkú vežu Big Ben, park St James’s alebo výmenu stráží pri Buckingham Palace. (Inak o našom výlete som písala v tomto článku.) […]

Pridaj komentár