Už som vám spomínala, ako doma radi hráme hry. Väčšinou všetci spolu, a ideálne tie kooperatívne, kde ťaháme za jeden povraz. Je však ešte jeden typ hier, ktorý deti baví odmalička, a pri ktorom sú schopné presedieť sústredene rekordne dlhý čas. Takzvané logické hry alebo hlavolamy pre jedného.
Mohlo by vás zaujímať: Kooperatívne hry – spolupráca miesto súťaženia
Objavili sme ich kedysi dávno na Montessori herničkách, kam som chodila ešte so staršou dcérou. Pri jednej takej hre vtedy strávila skoro celú hodinu a ja som hneď vedela, že presne takú potrebujeme aj doma 🙂 Odvtedy naša zbierka neustále rastie. Tu sú naše osvedčené hlavolamy pre jedného hráča od dvoch rokov (vraj po 99).
Deň a noc (vek 2-5)
Naša prvá logická hra, ktorú odporúčam ako povinnú výbavu pre každé dieťa. My sme sa s ňou vyhrali riadne, a teraz sa s ňou rovnako vyhrajú deti na mojich kurzoch.
Úlohou je navliekať na podstavec s tromi tyčami tvary v rôznych tvaroch a farbách podľa predlohy. Všetko je krásne kvalitné, drevené, robustné a dostatočne veľké.
Predlohy sú v malej knižke, je ich 48 a sú rozdelené do 4 úrovní obtiažnosti. Polovica predlôh predstavuje “deň” – dieťa sa snaží postaviť tvary na seba v správnom poradí, na správnu tyč, v správnom smere. Trénuje okrem motoriky a logiky aj priestorovú orientáciu.
Ťažšie úrovne predstavujú noc a preto už nie je vidieť konkrétne tvary, ale len tmavé obrysy. Dieťa už musí zapojiť predstavivosť a abstraktné myslenie.
No a samozrejme nultá úroveň je, keď dieťa ešte nie je schopné pracovať podľa predlôh, a jednoducho si navlieka tvary, trénuje jemnú motoriku, spoznáva geometriu a farby.
Ja som si zopár predlôh prefotila, zväčšila a zalaminovala, menším deťom sa s nimi pracuje lepšie ako s malou knižkou.
Múdre autíčko (vek 2+)
Ak máte doma malého autofila a zaujme ho všetko, čo má kolesá, výrobcovia hlavolamov mysleli aj na vás. Takým najjednoduchším hlavolamom na túto tému je Smart Car – “múdre” autíčko.
Oficiálny vek je 3-8, ale podľa mňa tie najjednoduchšie predlohy dajú aj menší.
Hra obsahuje okrem podvozku autíčka štyri diely, a samozrejme 48 predlôh. Všetko je opäť krásne drevené. Výhodou je, že keď malého konštruktéra nebaví práve skladať, môže využiť autíčko na voľnú hru.
Záhadný hrad (vek 3+)
V tejto hre sa stavia podľa predlohy hrad, a to veľmi originálnym spôsobom. K dispozícii sú štyri stavebné dieliky s dierami, a tri striešky na rôzne dlhých tyčiach.
Pri najjednoduchších predlohách dieťa rieši iba správne otočenie kociek a dĺžku tyčí na strieškach, pri trochu ťažších predlohách už aj rovnováhu. Tie najťažšie sú opäť iba tieňové a úprimne, tie väčšinou bez nakuknutia na riešenie nedávam ani ja!
Zámocké schody (vek 4+)
Zámocké schody boli u nás dlhý čas veľká láska. Totiž, tento hlavolam pre jedného má romantickú zápletku! Princ sa potrebuje dostať k svojej princeznej, a my mu musíme podľa inštrukcií postaviť schody, aby mal ako! Toto samozrejme našu citlivú dcéru chytilo za srdce a tak neustále stavala a pomáhala, a popri tom dokonca princ s princeznou viedli rozhovory typu: “Neboj sa, hneď som pri tebe!” “Dobre, tak ja ťa tu teda počkám.”
Je tu opäť 48 predlôh rôznych obtiažností, v hre je opäť logika, rovnováha, predstavivosť, pričom tá posledná kategória – Master – už dá zabrať aj dospelému.
Tri nákladiaky (vek 4+)
Zase niečo pre milovníkov áut. Tri nákladné autá potrebujú odviezť náklad, ako ho však uložiť, aby sa všetok zmestil? Súčasťou hry sú tri autá, desať plastových trojdimenzionálnych nepravidelných tvarov a samozrejme knižka so zadaniami.
Pamätáte hru Tetris? Tak toto je niečo podobné, len oveľa ťažšie. Oficiálne je sice táto hra od troch do osem rokov, ale na letných táboroch sa pri nej školáci poriadne natrápia, o menších deťoch ani nehovorím. Je to samozrejme skvelý tréning priestorového vnímania.
Čo vnímam ako mínusový bod, je fakt, že väčšina komponentov je z plastu a teda oveľa menej príjemná na manipuláciu ako predošlé hry.
Nespornou výhodou tejto hry však je, že náš mladý pán autíčka rád používa aj na voľnú hru 🙂
Sudokino (vek 5+)
Náš najnovší objav, vďaka ktorému už aj malkáči objavili čaro sudoku. Sudokino obsahuje drevenú dosku a drevené žetóniky v šiestich farbách, ktoré treba na dosku ukladať podľa klasických pravidiel – každá farba sa môže vyskytnúť iba raz v každom stĺpci, riadku, aj obdĺžniku. Ku hre je knižka so 60 predlohami v troch úrovniach obtiažnosti.
Hráč si rozloží žetóny na doske podľa predlohy a potom sa snaží doplniť ostatné. Keď je hotový, vie si skontrolovať správnosť v knižke so zadaniami.
Žetóny sú obojstranné, pričom z jednej strany majú farebné krúžky a z druhej strany majú plný kruh v tej istej farbe. Hráč si teda podľa predlohy rozloží žetóny z jednej strany a potom ukladá žetóny z druhej strany. To je dobre vymyslené, pretože keď sa hráč pomýli, vie, ktoré žetóny dával on sám a môže sa pokúsiť nájsť si chybu.
Hra je od šesť rokov, ale ja by som to posunula trochu nižšie, naši čerstvo šesťroční sa rýchlo chytili a skúšajú už aj druhú úroveň. Mňa baví najviac tretia úroveň, tam už aj dospelý musí viac premýšlať.
Sudokino patrí pod značku Milaniwood, ktorá vyrába naozaj krásne, prepracované hry z príjemných prírodných materiálov. Myslím, že pre deti je veľmi dôležitá práca s rukami a preto oceňujem každú hru, ktorá vyžaduje manipuláciu trojrozmerných predmetov. Od tejto značky máme aj logickú hru Tehla k tehle, ktorá je tiež krásne trojdimenzionálna ☺️
Farebný kód (vek 5+)
Táto hra sa zdá oveľa jednoduchšia, ako v skutočnosti je 🙂 Úlohou hráča je vytvoriť obrázok na predlohe kombináciou priesvitných štvorčekov s rôznymi farebnými obrazcami. Tie musia byť správne otočené a aj uložené v správnom poradí, inak sa výsledok nebude zhodovať s predlohou.
Pri jednoduchších predlohách treba kombinovať len dva štvorčeky, čím sú zadania náročnejšie, tým viac štvorčekov treba na vytvorenie obrazca.
Tučniaky na ľade (vek 6+)
Táto hra je najťažšia zo všetkých, čo máme zatiaľ doma, a bez hanby priznávam, že okrem najľahšej úrovne pri všetkých zadaniach nakúkam do knižky na správne riešenie.
Hra pozostáva zo štvorcovej plochy, na ktorú sa ukladá 5 rôzne tvarovaných ľadových krýh s tučniakmi tak, aby sa všetky zmestili. Na každom dieli stojí tučniak a je dôležité jeho pozíciu zachovať presne podľa nákresu. Ale pozor! Dieliky menia tvar, takže neviete ani ako ho vytvarovať, ani kde ho uložiť.
Hry na cesty
Takýto typ hier sa nám dobre osvedčil aj na cesty, keď sú deti nútené sedieť dlhší čas bez pohybu. Máme otestované, že nič deti u nás nezaujme lepšie ako dobrá kombinácia hlavolam – nálepkový zošit – kniha. Našťastie výrobcovia na nás mysleli a existuje veľa hier priamo prispôsobených na cestovanie. Nám sa osvedčili tieto.
Noemova archa (vek 5+)
Tento magnetický cestovný hlavolam pozostáva z malého (magnetického) obalu, v ktorom sa skrýva na pravej strane podložka (v podobe Noemovej archy) a na ľavej knižka so zadaniami a riešeniami. Úlohou je naskladať do lode 5 párov zvierat tak, aby sa všetky pomestili a zároveň, aby boli páry vždy vedľa seba (napríklad lev a levica sa musia dotýkať aspoň na jednej strane).
Týchto magnetických cestovných hier je niekoľko. Odporúčam ich naozaj až od tých 5 rokov, nakoľko nie je úplne najjednoduchšia manipulácia s nimi tak, aby dieliky nepovypadávali. U nás sa párkrát dostali do rúk malkáčom a vždy sme potom lovili nejaké to zvieratko z hlbín autosedačky (čo je pri troch sedačkách natlačených na sebe dosť fuška!).
IQ PUZZLE PRO (vek 6+)
Malá plastová krabička, ktorú si zbalíte hocikam, a spríjemní cesty autom, vlakom, lietadlom. Obsahuje dve podložky, na ktoré sa podľa predlohy ukladajú malé farebné dieliky buď vo forme 2D (na plocho) alebo, pre profíkov, 3D (do pyramídy). V priloženej knižke je až 120 zadaní v 4 úrovniach obtiažnosti.
[…] Mohlo by vás zaujímať: Logické hry – zmysluplná zábava pre jedného hráča […]
[…] Prečítajte si: Logické hlavolamy […]