Lietadlá

Že nášho predškoláka zaujímajú dopravné prostriedky každého druhu, som už viackrát spomínala. Pravidelne sa u neho striedajú fázy áut, rôznych “pomocníkov” (policajti, hasiči, smetiari), stavebných vozidiel, poľnohospodárskych prostriedkov, vlakov, lodí, vesmírnych rakiet… V poslednej dobe sú aktuálne lietadlá.

Začalo sa to správou o zrútení lietadla Etiópskych aerolínií, ktorú si vypočul v rádiu cestou do škôlky. Táto správa spustila lavínu otázok, pričom všetky boli (našťastie) úplne vecné a technické. Ako vyzerá Boeing 737? Čo je to čierna skrinka? Ako sa v lietadle reguluje výška letu?

Samozrejme sme využili najbližší bicyklový výlet na návštevu letiska, kde sme mali šťastie a mohli pozorovať hneď niekoľko príletov a odletov malých aj veľkých lietadiel.

Vyhrabali sme všetky knižky o lietadlách, čo doma máme. Sadli sme s malým bádateľom aj k počítaču a skúsili vyrobiť nejaké materiály. Nakoniec z nášho snaženia vznikol lapbook.

Dopravné prostriedky vo vzduchu

Tému sme zobrali zo široka. Zrovna v tých dňoch sme si z návštevy knižnice priniesli skvelú Autá, vlaky, lode a lietadlá. Obsahuje fotografie asi všetkých typov dopravných prostriedkov, aké existujú. A tak sme sa zamysleli. Aké lietajúce dopravné prostriedky poznáme? Našli sme ich 14, ktoré nám do tejto kategórie ako tak zapadajú.

Vyrobili sme spolu trojzložkové karty. Využili sme ich na tréning samostatného čítania. Keďže syn je predškolák, práve čítanie slov a slovných spojeni je preňho jednou z aktuálnych výziev.

Trojzložkové karty lietadlá

Trojzložkové karty lietadlá

Potom, keďže čítanie slov zvláda už pomerne dobre, vyrobila som mu aj zopár definičných kariet. Je na nich v jednej-dvoch vetách napísaná definícia dopravného prostriedku. Dieťa si prečíta definíciu a rozhodne sa, ktorý dopravný prostriedok k nej patrí. Toto už preňho bolo dosť náročné a tak mu texty pomáhala čítať sestra. Veľmi ich to bavilo a zopakovali si to niekoľkokrát za sebou.

Časti lietadla

V knižke Príbeh lietadla sme zase našli nákres lietadla s popisom jeho hlavných častí. Urobili sme si taký podobný, kde sa popisky priraďujú na suchý zips, aby si syn zapamätal pojmy a takisto precvičil čítanie.

Lapbook lietadlo, časti lietadla

História lietajúcich strojov

Do lapbooku som urobila aj dve miniknižky. Jedna je s príbehom prvých letcov – Daidala a Ikara. Druhá je o Leonardovi da Vinci, ktorý už pred 500 rokmi navrhol dva stroje, ktoré mali lietať. O Leonardovi sa dá samozrejme hovoriť veľa, my sme skúsili aspoň jeho zrkadlové písmo 🙂

Lapbook lietadlá, aktivity pre deti

Lapbook lietadlá, aktivity pre deti

Lapbook lietadlá, aktivity pre deti

Lapbook lietadlá, aktivity pre deti

Krásnym doplnkom je knižná novinka o Leonardovi da Vincim a jeho fantastických strojoch. Obsahuje šesť trojdimenzionálnych “pop-up” modelov jeho najznámejších vynálezov – napríklad ornitoptéru.

Lietadlá

Fantastické vynálezy

Lietadlá - Fantastické vynálezy Leonarda da Vinci

Analýza slova

Ďalšou zručnosťou, ktorú predškoláci trénujú, je analýza slova. Vyrobila som kartičky, kde úlohou je pomenovať predmet na obrázku a správne ho napísať do okienok pod obrázkom. Každá karta má toľko okienok, koľko písmen má slovo mať, čo je pre dieťa malá nápoveda.

Trochu som ale syna asi podcenila, všetky karty zvládol bezchybne na jeden šup, tak neviem, či ešte bude mať motiváciu sa k nim vrátiť. Musím vymyslieť ťažšie slová.

Analýza slova, aktivity s lietadlami

Lietadlá v číslach

Popri jazyku predškoláci majú silný záujem aj o matematiku a to konkrétne o veľké čísla. Je to ďalšia absurdita klasického školského systému, ktorý prvákov učí rátať do 10, keď predškolákov zaujímajú čísla ako 9 999. (Naše deti teraz s obľubou lúštia trojciferné čísla trolejbusov a podobne.)

Lapbook Lietadlá

Ďalšia aktivitka, ktorú máme v lapbooku, je teda číselná. Ide o párovanie čísel a informácií o lietaní. Viete, koľko meria najdlhšie lietadlo? Koľko pasažierov sa zmestí do najväčšieho lietadla? Koľko kilometrov mal najdlhší let? My už áno 🙂

Lietadlá, aktivity pre deti

Lietadlá, aktivity pre deti

Svet v oblakoch

Pred pár týždňami ma nadchla Alžbeta z Malého pampúcha knižkou Hirameki clouds. Ponúka fotografie oblakov, do ktorých sa dá dokreslovať to, čo v oblakoch vidíte. Pôvodne som chcela knižku kúpiť, ale naše deti majú dosť odpor k písaniu do kníh, a tak som si povedala, že existuje lacnejšia alternatíva, a sice stiahnuť si pár fotiek oblohy a kresliť na ne 🙂

Grafomotorika

No a nakoniec som sa rozhodla synátora potrápiť trochu grafomotorikou. Lebo veď lietadlá na oblohe robia kadejaké pohyby, krúžia, zabáčajú, idú raz hore, potom dole…

Lietadlá grafomotorika pre predškolákov

Náš ocko si v tejto súvislosti hneď spomenul na RedBull Air Race, pozreli sme zopár videí a nakoniec bolo úlohou detí nakresliť takú prekážkovú dráhu pre lietadlá.

Slovenské vynálezy

Debaty o dopravných prostriedkoch vo vzduchu mi pripomenuli jednu aktivitku, ktorá je zameraná na slovenské vynálezy. Medzi ne totiž patrí helikoptéra Jána Bahýľa a padák Štefana Baniča.

Slovenské vynálezy

Túto aktivitu mám z jednej z výmen, a je krásne spracovaná ako puzzle. Vytiahli sme jednotlivé predmety, deti ich skladali a popri tom sme sa trochu porozprávali o tom, ako sa volajú, na čo slúžia a ako ich asi niekto kedysi dávno vymyslel.

Slovenské vynálezy

Knihy o lietaní

Väčšinu informácií sme čerpali z dvoch úžasných kníh o dopravných prostriedkoch.

Príbeh lietadla, Autá, vlaky, lode a lietadlá

Tou prvou je Príbeh lietadla, útla knižka, ktorá je nabitá všelijakými pikoškami o histórii, súčasnosti aj budúcnosti letectva a všetkom, čo s lietaním súvisí.

Príbeh lietadla

Príbeh lietadla

Druhou je veľká a pomerne komplexná encyklopédia Autá, vlaky, lode a lietadlá, ktorú si mladý pán vybral v knižnici a následne sme ju kúpili aj domov. Obsahuje fotografie množstva dopravných prostriedkov od výmyslu sveta. Sú rozdelené do štyroch kategórií – autá, vlaky, lode a lietadlá, a v časti o lietadlách nájdete prvé historické lietadlá, stíhačky, vrtuľníky, vesmírne rakety, no fakt všetko, čo lieta 🙂

Autá, vlaky, lode a lietadlá

Autá, vlaky, lode a lietadlá

Čítanie sme si odľahčili vtipným príbehom od našej obľúbenej autorky Kataríny Macurovej o pštrosovi Edovi, ktorý nie a nie vzlietnuť. Pamätám si časy, kedy sme jej knižky čítali neúnavne každý večer stokrát dokola 🙂 Tento čas už pominul, a teraz ich využívame na pokusy o prvé samostatné čítanie.


Prečítajte si aj: Montessori knihy o dopravných prostriedkoch


Náš malý konštruktér ďalej určite odporúča knižku Poskladaj si lietadlo, ktorá obsahuje štyri modely a kopec zaujímavých informácií. Modely (Boeing 747, Concorde, prvé lietadlo bratov Wrightovcov a hasičské lietadlo) sú z naozaj pevného kartónu, netreba pri ich stavaní nožnice ani lepidlo a vydržia aj menej jemné zaobchádzanie. (Tie naše nespočetnekrát narazili do nábytku či zrútili sa na zem a vydržali prekvapivo dlho.)

Lietadlá, aktivity pre deti

Lietadlá, aktivity pre deti

Minulé leto pribudla do zbierky knižka Báječná letadla, ktorá obsahuje tých modelov až 18. Je už pre trochu väčších a opatrnejších staviteľov, lietadlá sú z tenšieho papiera, pri ich skladaní je potrebné lepidlo a aj šikovné prsty. U nás ešte musí pri stavaní asistovať ocko.

Lietadlá, aktivity pre deti

Aktivity o lietadlách na stiahnutie

Tie aktivity, ktoré sme vyrobili my, vám ponúkame v našom eshope za malý poplatok.

2 Replies to “Lietadlá”

  1. […] hlavami krútime. Mami, aha, tam je dievčatko na bicykli, a mračí sa! A naozaj ? Inak už sme na oblaky aj kreslili, […]

Pridaj komentár