K týždňu o chorobe som dlho nemala žiaden nápad a zdalo sa mi, že ani deti táto téma nebude moc zaujímať. Choroby sa u nás väčšinou obmedzujú na zimné sople a kašle (klop-klop), a na tie si počas horúcich letných dní už nevieme ani spomenúť. Našťastie naše deti sú však verní fanúšikovia Prečítaného leta a tak minulý týždeň všetci traja dali rýchlu 24-hodinovú teplotu, aby sa nepovedalo. Navyše mi v poličke padol zrak na knižku o bylinkách a tak som si povedala, že môžeme trochu prediskutovať liečivé rastliny a to, ako nám pomáhajú pri chorobe alebo zranení.
Bylinky malej čarodejnice
Túto knižku máme doma už dlhšie, a deti ju čítajú aj v škôlke. Teší sa u nás veľkej obľube. Jednak majú deti slabosť na dobré čarodejnice (aj keď jasnou favoritkou je Winnie) a jednak ich vraj fascinuje, ako čarodejnica Kvetka vždy pozná tú správnu rastlinku, ktorá niekomu pomôže.
Knižka je totiž o malej čarodejnici, ktorá sa prisťahuje do dutiny v jednom strome, lieta na zubnej kefke a učí dvoch myšacích kamarátov o liečivej sile rôznych byliniek.
Každá kapitola je venovaná inej rastlinke. Tá je pekne realisticky nakreslená, pomenovaná po slovensky aj po latinsky a vždy k nej nájdete aj stručný popis, aké jej časti sa zbierajú a kedy. A samozrejme je tam Kvetkin príbeh. Raz zachráni zajaca od reumy, inokedy lieči nespavosť či nechuť do jedla.
Páči sa mi najmä, že mnohé spomínané rastliny deti poznajú a vídajú okolo seba, ako napríklad púpava či žihľava, ktoré si “pestujeme” aj u nás v záhrade a dávame do smoothies.
Okrem toho sme pár informácií o liečivých rastlinách našli aj v drobnej knižke Kvety.
Našli sme tam zaujímavé kapitoly o liečivých kvetoch, prečítali sme si o poverách spojených s kvetmi, a našli sme tam aj pár zaujímavých tipov na tvorenie, ktoré chceme vyskúšať.
Inak z tejto minisérie sú Kvety už myslím jedna z posledných kníh, ktoré sa dajú zohnať, a všetky sú vydarené.
Liečivé rastliny na kartičkách
Aby si deti lepšie zapamätali názvy a potrénovali čítanie, vyrobila som trojzložkové karty liečivých rastlín. Pôvodne som chcela nejaké len stiahnuť, ale žiadne som nenašla.
Tu sú karty s fotkou a názvom 12 rastlín s liečivým účinkom:
Trojzložkové karty liečivé rastliny
V knihe z nich nenájdete očianku. Pridala som ju tam preto, že pred pár týždňami deti mali podráždené oči a robila som im obklady z očianky. Takisto som tam pridala ďatelinu, ktorú deti dobre poznajú.
Ak chcete karty použiť ako trojzložkové, potrebujete si ich vytlačiť dvakrát. (Viac o trojzložkových kartách a ako ich využiť v tomto článku.)
Aby sme si to trochu spestrili, vytlačila som ešte zopár kartičiek s obrázkami detí, ktoré trpia nejakým neduhom. Či už bolenie brucha, kašeľ, vyrážky či rozbitý lakeť. Úlohou detí bolo zistiť, pre ktoré dieťa by bola vhodná ktorá z byliniek. Bolo to dosť náročné a museli sme si intenzívne pomáhať príbehmi z knihy.
Obrázky si stiahnete tu:
PL2018_8_choroba
Ešte zopár knižných tipov o chorobách
Tu je ešte pár kníh, ktoré sme tento týždeň vytiahli k téme zdravia, bacilov a nášho tela.
I don’t want to wash my hands
Poznáte malú princeznú? Naše deti ju milujú, máme o nej viacero (anglických) kníh. Je vtipná, síce žije v zámku, má ocka kráľa, služobnú, kuchára a za kamaráta premiéra, ale inak rieši úplne rovnaké veci ako hocijaké iné dieťa v jej veku. Nechce sa jej spať, chce chovať žabku ako domáce zviera…
V tomto prípade si nechce umývať ruky. A nechápe, načo si ich má umývať stále dokola. Až jej dospelí vysvetlia o baciloch, baktériách a iných potvorkách.
Knižky o malej princeznej sú všetky písané s humorom, obsahujú máličko textu (takže sa bez problémov prekladajú do slovenčiny) a u nás fičali najviac približne v dvoch-troch rokoch. Je navyše aj televízny seriál, ktorý chodil istý čas ako večerníček.
Posvieť si na ľudské telo
K téme choroby a zdravia sa samozrejme bezprostredne viaže ľudské telo. Čo spôsobuje, že ochorieme? Ako sa nám liečia rany? K našej obľúbenej okienkovej knižke Nazri do svojho tela, ktorá na tieto otázky odpovedá, sme pridali pre spestrenie knižku, ktorá odhaľuje zaujímavosti o ľudskom tele presvecovaním strán (napríklad baterkou).
V tej sme si pozreli, ako človek dýcha, ako v tele prúdi krv či ako vyzerá zlomená kosť.
Co se skrývá v našem tele?
No a opäť sme vytiahli zázračnú knihu, ktorá pomocou techniky RGB a troch farebných fólií odkrýva veci, ktoré sú v našom tele skryté. Ako napríklad bunky, orgány, kosti…
Želáme vám krásny zvyšok leta a k začiatku škôlky a školy čo najmenej bacilov, sopľov a kašlov!
Paráda, ďakujeme za kartičky 😉
Diky 🙂 Chcem ich este doplnit o dalsie, ale nechcela som prilis vela naraz vytiahnut na deti 😉
[…] Možno si spomínate, minulý rok sme si pod vianočným stromčekom našli knihu Strom života našej rodiny. Splnila všetky moje očakávania – deti sa s radosťou vrhli do vypĺňania informácií o všetkých členoch rodiny, už počas vianočných sviatkov sme knihu nosili po všetkých rodinných návštevách a zbierali do nej staré fotografie, mená, dátumy, a zaznamenávali všelijaké spomienky. Viac som sa o nej rozpísala v tomto článku. […]
Dakujem za karticky, len si dovolim poznamku, nie je to ocianka rostokova, ale ocianka rostkovova 🙂