Lapbook na tému VODA

Keď mala dcéra 5 rokov, istý čas ju veľmi zaujímala voda. Nemyslím tým, že sa s vodou hrala, skôr riešila, aké má skupenstvá či ako preteká potrubím.

Lapbook VODA

Začala som jej teda ponúkať rôzne aktivity súvisiace s vodou, až z toho vznikol lapbook. (Ak ste o lapbooku ešte nepočuli, zvyčajne je to taká interaktívna kniha plná informácií, cvičení a hier na určitú tému, a má formu spisoveho obalu.) Ak niekedy budete s deťmi niečo podobne riešiť, možno vás inšpirujeme.

Para, voda, ľad

Prednú stranu tvoria skupenstvá. Obrázky sú pripevnené suchým zipsom a dieťa si môže čítať názvy a priraďovať.

Lapbook voda

Aká stará je voda?

Napustili sme si z vodovodu pohár vody a spýtala som sa detí, aká je podľa nich tá voda stará. No predsa úplne nová! Omyl 🙂 Množstvo vody na našej planéte je nemenné, voda, ktorá je tu teraz, je tá istá, ktorá bola za čias pravekých ľudí či dinosaurov.

Lapbook voda

Vysvetlili sme si kolobeh vody v prírode. Babina nám ušila k tomu aj jednu skvelú pomôcku, kde kvapka vody (modrá korálka) koluje hore k oblakom, stade dole cez potôčiky aj pod zemou, do morí a oceánov, a zase dokola.

Lapbook voda

Lapbook voda

Je voda potrebná?

Absolútne. Nič živé na Zemi by bez vody nežilo. 70% ľudského tela tvorí voda. Človek navyše používa vodu na umývanie, čistenie, pranie, splachovanie, polievanie rastlín, napúšťanie bazénov…

Lapbook voda

Koľko vody máme na Zemi?

Až takmer 3 štvrtiny povrchu našej planéty tvorí voda. Znamená to však, že vody máme prebytok? Ani náhodou.

Lapbook voda

Dala som deťom do pohárov rôznu vodu. Vodu z vodovodu. Slanú – morskú. Vodu z kaluže. Dá sa každá voda piť? Nieeeeeee!

Sú oblasti na Zemi, kde ľudia dennodenne prešlapú kilometre za pitnou vodou.

Lapbook voda

A tak sme sa dostali k tomu, že vodu musíme šetriť. Ako? Napríklad tak, že si zuby neumývame pri tečúcej vode. A neznečisťujeme vodné toky.

Lapbook voda

Formy pevniny a vody

Aj v škôlke si v tom čase všimli dcérin záujem o vodu, a tak jej ponúkli skvelú montessori aktivitu na spoznávanie rôznych foriem pevniny a vody. V miske sa pomocou hnedej plastelíny a vody vytvárajú také formy pevniny, ktoré sú si vzájomne opačné. Napríklad jazero a ostrov. Reťaz jazier a súostrovie. A tak ďalej.

Lapbook voda

My sme si potom už doma len priraďovali trojzložkové karty ku kartičkám s reálnymi fotografiami.

Lapbook voda

Tak dlho sa chodí s džbánom po vodu…

Deti sa rady učia rôzne príslovia a čo znamenajú. Keď som si uvedomila, koľko známych prísloví je o vode, vytvorila som do lapbooku malú párovačku nedokončených viet.

Lapbook voda

Vodná veda

Nakoniec som ešte deťom do lapbooku priložila malú knižku s rôznymi jednoduchými pokusmi, kde hlavnú úlohu hrá voda.

Pokusy voda

Pokus voda

Viac o vode…

Pekné publikácie pre deti som našla na stránke www.daphne.sk. Niektoré sú zdarma na stiahnutie, niektoré sa dajú kúpiť. Tie na stiahnutie o vode sú:

Omaľovanka o vode

Ponorme sa do vodných tajomstiev (príručka pre prvý stupeň ZŠ)

Ak pre zmenu hľadáte tipy na prácu, zábavu, tvorenie a experimentovanie s vodou, tu ich nájdete rovno 33 🙂

6 Replies to “Lapbook na tému VODA”

  1. […] tu viackrát spomínala, že s deťmi radi robíme lapbooky. Urobili sme si o autách, motýľoch, o vode, robíme si ich o našich veľkých cestovateľských zážitkoch. Minulú zimu som dievčatám […]

  2. […] dcéra sa pred pár rokmi veľmi zaujímala o vodu. Urobili sme si vtedy lapbook, o ktorom som písala tu. V ňom sme riešili cyklus vody v prírode, aká stará je voda, na čo sa používa, či aké […]

  3. […] vody sme riešili, keď sme sa venovali vode, ale aj tentokrát sme si zopakovali ďalší jednoduchý pokus. Kolobeh vody v […]

  4. […] Keď bola staršia dcéra škôlkarka, istý čas ju veľmi zaujímala voda. Kolobeh vody v prírode, ako voda putuje v potrubí, všetko, čo s vodou súvisí. Vtedy som našla na stránkach Daphne mnoho užitočných tipov na aktivity, ako s ňou vodu spoznávať. Viac si prečítate v tomto článku. […]

Pridaj komentár