Lapbook o KOŇOCH

Pred pár týždňami prišla dcéra zo školy a s nadšením mi zvestovala, že ide robiť projekt o koňoch. Chystali sa s triedou do ZOO a každý si mal vybrať zviera, ktoré predstaví spolužiakom. Hneď začala hľadať knihy, kde by sa o koňoch mohlo písať, a premýšlala, čo všetko by mala o nich zistiť. Takéto zanietenie som samozrejme chcela podporiť a spýtala som sa jej, či jej s tým môžem nejak pomôcť. Na môj údiv – väčšinou totiž moju asistenciu odmieta – súhlasila a zhodli sme sa, že by sme mohli urobiť o koňoch lapbook.

Lapbook kone

Lapbook je podľa mňa ideálna forma na zbieranie informácií k určitej téme. Keď boli deti menšie, robila som im rôzne interaktívne lapbooky s aktivitami a úlohami (syn mal dlho obľúbený svoj o autách, nedávno som zase písala článok o lapbooku o motýľoch). Lapbook však najlepšie funguje, keď si ho deti vyrábajú samé. Vtedy sú totiž najviac citovo zaangažované a zapamätajú si podstatne viac informácií, ako keď ich dostanú naservírované od niekoho iného. Nehovoriac o tom, aké sú hrdé na svoje dielo.

Zber informácií

Keďže sme zistili, že o koňoch toho máme doma pramálo, naša prvá cesta smerovala do knižnice. Tam sme vybrali dve fajn knihy.

Lapbook KONE

Prvá má názov Kone, zvieratá, ktoré zmenili svet. Je z edície Bez hraníc, z ktorej máme doma knihu o stromoch. Sú to veľmi pekné knihy, s reálnymi fotkami a množstvom faktov, ktoré sú pretkávané príbehmi.

Kone

Kone

Druhou je Jazdci, kone a poníky. Tam sme našli nielen informácie o samotných koňoch, ale aj o tom, ako na nich jazdiť a ako sa o ne dobre starať. Posledná časť knihy je venovaná mýtickým príbehom a legendám o koňoch, tie zaujali všetky tri deti asi najviac.

Kone

Kone

Obe knihy sú žiaľ vypredané a tak ich nájdete leda v knižnici. Zato pri poslednej návšteve kníhkupectva našla dcéra novú knihu Kone zo série Povedz mi a tá vyzerá pre malých milovníkov koní veľmi zaujímavo.

Tvorba lapbooku

Rozhodovanie o tom, aké informácie z kníh poputujú do lapbooku, bolo na dcére. Rada vymýšla pre iných úlohy a preto je zopár aktivít interaktívnych. Napríklad stavba tela, kde sa názvy jednotlivých častí konského tela pripínajú k obrázku na suchý zips.

Kone časti tela

Alebo typy konskej chôdze, ktoré sa zoraďujú od najpomalšej po najrýchlejšiu.

Kone chôdza

Pridali sme aj konskú hrivu, ktorá sa dá zapletať do copu a zdobiť drobnými sponkami.

Lapbook o koňoch

Existuje množstvo rôznych spôsobov, ktoré sa dajú použiť v lapbooku na triedenie informácií. Napríklad my sme použili kvetinku s otvárajúcimi sa lupeňmi na zobrazenie stravy, ktorú kone jedia (kvet symbolizuje fakt, že kôň je bylinožravec ?)…

Kone

Miniknižku s pomenovaním koní podľa ich farby… Alebo otvárajúci sa kruh na znázornenie zvierat, ktoré patria spolu s koňom do čelade koňovitých. Na internete ich nájdete celú kopu, aj so šablónami na vytlačenie.

Lapbook o koňoch

Dcéru pri čítaní kníh veľmi zaujalo, aké zvieratá vznikajú krížením koňa, somára a zebry. Vedeli ste, že kôň a zebra spolu môžu mať zebrulu alebo zebroida? A že somár skrížený so zebrou sa volá zonkey? ?

Lapbook o koňoch

V lapbooku máme ešte kde-tu voľné miesto a priebežne tam dopĺňame, keď prídeme na niečo nové. Zmestí sa tam toho fakt veľa!

Vlastná tvorba – príbeh o koňoch

Neprejde týždeň, aby dcéra nenapísala nejakú novú knihu. Inšpiruje ju často taká drobnosť, ako slogan na plagáte, ktorý vidí cestou do školy. Bolo mi jasné, že pri toľkom bádaní o koňoch je len otázka času, kedy k lapbooku pribudne aj nejaká vlastná fikcia. Nesklamala 🙂 V jeden večer sa vytratila k svojmu stolu a o hodinku nám už hrdo čítala svoje nové dielo. Musím povedať, že knižky už píše nejaký ten rok a každá je vždy o kúsok premyslenejšia, prepracovanejšia.

Kone

Vety sú čím ďalej, tým rozvitejšie, začala používať opisy osôb a situácií, občas sa jej darí aj vyhnúť opakovaniu rovnakých slov. Chyby jej nikdy neopravujem, nechcem jej kaziť nadšenie. Iba jej občas prízvukujem, aby si dobre prečítala text po sebe. Prípadne čítam text v knihe nahlas s chybami (napríklad chýbajúcimi dĺžňami a mäkčeňmi) a ona sama si chyby uvedomí a opraví. Pri týchto jej výtvoroch si vždy spomeniem na slová našej lektorky kurzu Montessori cestou, ktorá nám neustále opakuje, že kreatívne písanie je jeden z najdôležitejších prvkov výuky slovenčiny. Pri ňom si deti najlepšie uvedomia, že sa slovenčinu v škole učia práve preto, aby sa vedeli vyjadrovať a aby vedeli dobre formulovať svoje myšlienky a názory a “tlmočiť” ich iným. A samozrejme najlepšie si pri ňom aktívne precvičia akýkoľvek gramatický jav, ktorý sa naučia.

Na stiahnutie

Ak máte záujem o materiál, ktorý sme v lapbooku použili, stiahnuť si ho môžete tu:

Kone – materiál k lapbboku na stiahnutie

Nie je ho veľa, pretože väčšinu dcéra kreslila a písala sama, ale možno aj to málo pomôže.

Lapbook o koňoch

Lapbook o koňoch

Kone

Kone

Pridaj komentár