Lapbook o Coco Chanel

Dcéra dostala za úlohu v škole vypracovať projekt na nejakú zaujímavú tému. Po krátkom váhaní sa rozhodla pre Coco Chanel. Projekt chcela spracovať formou lapbooku, a keďže si myslím, že výsledok je veľmi pekný, chcem sa oň s vami podeliť 🙂

Ako sa robí projekt

Občas ma pobaví nejaká kamarátka povzdychom, ako za dieťa/s dieťaťom musela robiť zo dňa na deň projekt, lebo veď ako to to dieťa má zvládnuť samé. Jasné, že to nemá ako vedieť, ak sme ho to nenaučili. Vedieť urobiť dobrý projekt vyžaduje nemalé zručnosti a nemali by sme očakávať, že k nim deti prídu len tak.

Knihy o Coco Chanel

Na úvod je podľa mňa dôležitý výber dobrej témy. Je napríklad fajn, ak téma dieťa prirodzene zaujíma. Ak dáme tretiakovi písať o kúpeľných mestách na Slovensku, a on v živote žiadne nenavštívil, nemôžeme očakávať veľké nadšenie a tým pádom ani pracovné nasadenie.

Ešte dôležitejšie je, aby k téme dieťa malo dobré zdroje informácií. U mladších detí si myslím, že ideálnym zdrojom informácií sú knihy. Ja viem, my dospelí už všetko hľadáme na internete, veď je to rýchlejšie a aktuálnejšie ako papier. No internet je pre deti neprehľadný, ťažko sa im v ňom orientuje, a je plný nástrah v podobe neúplných, neoverených alebo klamlivých informácií. Knihy dodávajú deťom samostatnosť, nemusí im dospelý s ničím pomáhať.

Takisto je fajn s dieťaťom dohodnúť, aký by mal byť obsah projektu, prípadne mať zoznam otázok, na ktoré má projekt nájsť odpoveď. Toto deťom pomáha zamerať sa na konkrétne informácie. Postupne, keď budú mať za sebou viac a viac úspešných projektov, si dokážu aj samé uvedomiť, ktoré informácie sú podstatné a ktoré menej, v začiatkoch ich to ale musíme naučiť.

Naša druháčka si vybrala tému svetoznámej módnej návrhárky, a vybrala si veľmi dobre. Zmienku o Coco sme totiž našli v troch knihách, ktoré doma máme.

Lapbook Coco Chanel

Jej prvou úlohou bolo naštudovať si tieto knihy a urobiť si poznámky o tom, čo ju v živote Coco zaujalo. Na to jej poslúžil najmä príbeh v Rebelkách a príbeh v knihe 20 výnimočných dievčat.

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

20 výnimočných dievčat

Tieto knihy sú inak na projekty úplne ideálne, životopisy v nich sú stručné a dosť zjednodušené. (Niekedy až príliš!)

S pikoškami pomohla anglická kniha Fantastically great women who changed the world, tú sme ale čítali spolu.

Lapbook Coco Chanel

A nakoniec som ešte – na tréning angličtiny – zaobstarala knižku zo série Little People Big Dreams.

Little People Big Dreams Coco Chanel

To je dokonalá séria pre malkáčov, nájdete v nej knihy o rôznych významných osobnostiach. Sú po anglicky, textu je však málo takže menším to ľahko budete simultánne prekladať a väčším zase poslúžia ako lekcia angličtiny. Dajú sa kúpiť aj na Slovensku, napríklad tu. Na bookdepository majú ešte väčší výber.


Mohlo by vás zaujať: Lapbook Frozen


Život Coco

Spísané poznámky sme spolu potom prešli, poškrtali a pospájali tak, aby dávali zmysel, a dcéra si podľa nich na prvú stranu napísala krátky životopis Coco Chanel. Sice mi hovorila, že niektoré deti si len prekopírovali text z internetu (a nemusia ho vlastnými slovami pracne prepisovať), také niečo ale u mňa nemá šancu uspieť 🙂 Hlavným prínosom robenia projektu je pre mňa práve tá práca s textom, hľadanie informácií, porozumenie a ich spracovanie.

Lapbook o Coco Chanel

“Silu nezískate v úspechu, ale tým, že zažijete neúspech.”

Zaujali ju aj dva jej citáty, a tak si ich do lapbooku zapísala na vrchnú chlopňu. Vie ich naspamäť a priebežne ich používa aj pri rozhovore s ľuďmi, keďže zistila, že majú veľký úspech 🙂

Lapbook Coco Chanel

Za čo vďačíme Coco

Na bočnú chlopňu dala tri veci, ktoré dnes máme vďaka Coco Chanel a len ťažko si vieme predstaviť život bez nich – ženské pyžamo, ženské nohavice a kabelku s putkom, ktoré sa dá prehodiť cez rameno. Pred érou Coco ženy spávali iba v nočných košeliach, nosili šaty alebo sukne, a kabelky si držali v ruke. Tsss! Dcéra bola úplne šokovaná, a ja mierne tiež, keď mi to zvestovala.

Lapbook Coco ChanelOkrem toho sa v knihách spomínalo zopár ikonických kúskov, ktoré Coco vymyslela, ale neboli tam nakreslené a tak si ich dcéra nevedela predstaviť.

Čím sa preslávila Coco Chanel

Napríklad také tvídové sako. Vyhľadali sme ich teda spolu na internete a ona si z nich potom urobila miniknižku.

Čím sa preslávila Coco Chanel

Farebný kvíz

Dcéra je zvyknutá, že lapbooky bývajú interaktívne, a tak hneď vymýšlala, aké “aktivitky” by sa ku Coco hodili.

Jedna zásadná informácia, ktorú sa o Coco dozvedela, bola, že obľubovala čiernu a bielu farbu. V knihe to pripisovali tomu, že vyrastala v kláštore medzi mníškami. (Strohé prostredie kláštora s minimom “zbytočností” zase formovalo jej zmysel pre jednoduchosť a minimalizmus.) Dcéra teda hneď vymyslela farebný “kvíz”.

Lapbook o Coco Chanel

Návrhárka ako Coco

Takisto bolo v jednej z kníh spomenuté, že Coco si nekreslila návrhy na papier, ale rovno pripínala látky na figurínu. Keď sa jej výsledný model nepáčil, látky strhla a začala odznova. Dcéra si pozháňala staré zvyšky látok a vyrobila figurínu, na ktorú sa dajú pripínať kúsky oblečenia vystrihnuté z tých látok.

Lapbook Coco Chanel

(Ja som jej navrhla nakreslenú figurínu zalaminovať a nalepiť na ňu suchý zips, aby “modely” lepšie držali. Tiež som jej pomohla so strihaním, strihanie tých maličkých kúskov z látky dalo zabrať!)

Parfém No 5

Päťka bola obľúbené číslo Coco. A keď sa rozhodla pre vlastný parfém, dala si urobiť 10 vzoriek vôní. Piata sa jej vraj pozdávala najviac a tak vyhlásila, že chce “numéro cinq” – číslo 5. Názov parfému prischol a mimochodom doteraz sa podľa objemu ročného predaja radí tento parfém k najobľúbenejším na svete.

Chcela som ísť navštíviť so slečnou parfumériu, aby mala príležitosť parfém ovoňať, naša babina však nelenila a malé balenie kúpila. (Dostala k nemu aj malú papierovú taštičku, ktorá sa dcére do lapbooku náramne hodila na uskladnenie tých malých kúskov látok.)

Do lapbooku si slečna vložila pár navoňaných papierikov a keď projekt prezentovala spolužiakom, mali možnosť ovoňať slávnu vôňu číslo päť 🙂

Čo robí módny návrhár?

Raz pri práci nad lapbookom dcéra povzdychla, aké musí byť jednoduché robiť módneho návrhára a “len si kresliť modely”. A tak som jej hneď navrhla, aby skúsila spísať, čo všetko taký návrhár vlastne musí robiť okrem “kreslenia modelov”. Bol z toho celkom slušný zoznam!

Slávne módne návrhárky

Dcére som potom ešte navrhla, že by v lapbooku mohla spomenúť aj iné slávne návrhárky. V knihách sme už žiadne nenašli a tak sme hľadali na internete. Zaujala Stella McCartney, Donna Karan a Vivien Westwood. Ja som vytlačila z internetu nejaké texty a fotky, a dcéra si opäť urobila poznámky a pokúsila sa o troch ďalších návrhárkach napísať.

Lapbook módne návrhárstvo

Tým sa zaplnili všetky voľné časti kartónového obalu a slečna usúdila, že tému spracovala dostatočne. Zostávalo len projekt odprezentovať spolužiakom, čo pre našu introvertku nie je vôbec ľahké. Ale dala to, a snáď aj niečo počuli 🙂

Na svoj lapbook je veľmi hrdá, najmä na to, že je to všetko jej práca a jej nápady. Celý ho poukazovala a “odprezentovala” každému členovi rodiny, ktorý bol ochotný počúvať. A ako mi raz večer povedala: “Vieš, čo je na tom úplne najlepšie? Naučila som sa toľko zaujímavých vecí o Coco!”

Takéto projekty by si deti mohli pre mňa robiť aj každý mesiac. Toľko samostatného čítania, písania, premýšľania, hľadania, tvorenia, čo obsiahne jeden lapbook, do učebnice nevopcháte 🙂

Coco ChanelCoco Chanel

One Reply to “Lapbook o Coco Chanel”

Pridaj komentár