Lapbook AUTO

Prvá téma, ktorá nášho syna pohltila, boli autá. Keď mal asi dva roky, vytvorila som mu – môj úplne prvý – lapbook AUTO. Bol dlho jeho favoritom, hral sa s ním nielen doma, ale hlavne na cestách.

Lapbook Auto

Teraz, keď sú deti väčšie, už robíme iné lapbooky. Také, kde oni sú aktívni tvorcovia obsahu. Keď boli menší, lapbooky boli skôr také interaktívne knižky plné aktivít, pri ktorých deti trénovali rôzne zručnosti a nasávali nové vedomosti. O téme, ktorá ich zaujímala. Veľmi sa nám osvedčili a pomohli zahnať nejednu nudnú chvíľu v aute alebo v rade na pošte.

Lapbook Auto

Ak by ste chceli niečo také deťom vyrobiť, možno vás inšpirujem. Tu je náplň nášho lapbooku na tému dopravných prostriedkov.

A – U – T – O

Nápis na prednej strane tvoria písmenká, ktoré sú robené ako cesty. Syn si ich malým autíčkom prechádzal, fungovali v podstate ako šmirgľové písmená 🙂

Písmená som stiahla tu.

Tieňové priraďovanie

K nápisu na úvodnú stranu som pridala ešte tieňové obrysy, na ktoré sa suchým zipsom prilepujú správne autá. Pôvodne je v lapbooku verzia, ktorú som našla na internete, ale potom som mu urobila vlastnú.

Naši pomocníci

Požiarnici, sanitka, polícia, domiešavač, smetiari, traktor… čo každé z týchto áut rieši, s čím pomáha?

Lapbook Auto

K obrázkom na ľavej strane som priviazala stužky, a cieľom bolo správne ich priradiť k obrázkom na pravej strane.

Počítanie

Na vrchnú a spodnú chlopňu som mu ručne vyrobila počítanie do 5 s pieskovými číslicami na obťahovanie a miniautíčkami na počítanie. Čísla som si jednoducho napísala fixkou, obtiahla tekutým lepidlom a potom posypala jemným pieskom.

Lapbook Auto

Farebné autíčkové koráliky som kúpila na aliexpresse.

Farby

Syn pomerne dlho nejavil záujem o inú farbu, ako modrú. Súčasťou lapbooku bola aj jednoduchá miniknižka, ktorú som mu vyrobila. V nej je obrázok auta, ktoré si syn na každej strane vyfarbil inou farbou. Knižku sme si potom spolu pozerali a farby si hovorili.

Lapbook Auto

Ďalšiu aktivitu na spoznávanie farieb som vyrobila so starými farebnými kľúčmi, ktoré som našla doma a u starých rodičov. Vytlačila som obrázky farebných áut a na ne sa suchým zipsom prikladali kľúče.

Lapbook Auto

Syna farebné kľúče veľmi fascinovali, až tak, že som musela dávať pozor, aby si ich niekam neschoval 🙂

Hádaj, na čo myslím

Ďalej som vytvorila osem hádaniek na časti auta. Je to fajn spôsob, ako si dieťa rozšíri aktívnu slovnú zásobu aj logické uvažovanie. Synovi som prečítala hádanku, on skúsil uhádnuť a potom si odpoveď skontroloval odkrytím textu, kde sa schovával obrázok.

Lapbook Auto

Časti auta

Ďalšia aktivita na rozvoj slovnej zásoby. Deti veľmi zaujímajú odborné slová a netreba sa báť im ich ponúkať už v útlom veku. Ľahko si ich zapamätajú a budú sa snažiť ich používať.

Lapbook Auto

Počítanie so štipcovými kartičkami

Opäť počítanie, toto až do 10, s kartami, na ktorých sa štipcom označuje správna odpoveď. Toto som pridala do lapbooku až neskôr, keď bol syn starší a počítanie do 5 už preňho nebolo výzvou.

Lapbook Auto

Inak tento lapbook sa aktívne využíval – samozrejme s pauzami – asi dva roky. Nepredstavujte si, že ho mal syn vyložený na poličke a dva roky vkuse si ho vyberal. Vždy som ho na chvíľu odložila a potom vytiahla pred nejakou dlhšou cestou, na dovolenke, alebo som ho pribalila do tašky na návštevu lekára.

Grafomotorika, nácvik strihania

Tieto dve aktitivy tiež pribudli neskôr. Tú prvú som vytvorila ja, a ide o obťahovanie čiar a tvarov. Ja som predlohy zalaminovala a používajú sa so stierateľnou fixkou.

Druhou aktivitou je nácvik strihania. Začínali sme s niečim takýmto – jednoduché pásiky. Tú pokročilejšiu verziu, na obrázku, mám z tejto stránky, kde je tiež zadarmo na stiahnutie.

Lapbook Auto

Prevliekanie

Istý čas mal syn v lapbooku aj autíčko, cez ktoré sa prevliekala šnúrka. Obrázok som stiahla tu, zalaminovala a podlepila machovou gumou. Potom som dierovačom urobila diery na vyznačených miestach.

Súbor s aktivitami na výrobu lapbooku

Ak máte záujem o môj súbor s aktivitami, ktoré som použila na výrobu lapbooku, kúpite si ho tu.

Obsahuje:

– tieňové pexeso,

– aktivitu Naši pomocníci,

– knižku Farby,

– obrázok s popismi častí auta,

– 8 hádaniek o častiach auta,

– počítacie štipcovacie karty 1-10 s fotografiami reálnych dopravných prostriedkov,

– počítacie puzzle 1-10,

– grafomotorické listy na nácvik písania.

Lapbook Auto

Ďalšie naše aktivity na stiahnutie zadarmo

Súčasťou lapbooku boli aj trojzložkové karty dopravných prostriedkov, ktoré ale dostali vlastnú krabicu aj s miniatúrnymi autíčkami. Stiahnete si ich tu.

Takisto súčasťou bola pôvodne aktivita na párovanie značiek k autám. Tú si stiahnete v tomto článku.

Naše ďalšie lapbooky

Podobných lapbookov sme robili viac, napríklad:

Lapbook o lietadlách

Lapbook o motýľoch

Lapbook o koňoch

Lapbook o vode

Lapbook o Dánsku (príprava na dovolenku)

Lapbook Ľadové kráľovstvo

Pridaj komentár