Kvapky na kameni

Túto jeseň vychádza jeden literárny skvost za druhým. Len nedávno som písala o úžasnej knihe SuperŽENY a o pár týždňov neskôr sa kochám ďalšou knihou o českých a slovenských superhrdinkách, s poetickým názvom Kvapky na kameni.

Kvapky na kameni

Takmer neviditeľné, neuchopiteľné, jemné. A ak vytrvajú…

Na knihe zaujme hneď názov a jeho vysvetlenie na prvých stranách.

“Som ako kvapka na kameni. Kvapká stále na to isté miesto, necháva tam stopu. A aj ja zanechávam stopu v srdciach mnohých ľudí.

…povedala Rigoberta Menchú Tum, guatemalská aktivistka a nositeľka Nobelovej ceny mieru. Hlasy žien sú často ako kvapky. Naoko bezmocné, keď ich však necháme kvapkať na tvrdý kameň, vyhĺbia v ňom postupne ryhu, vymelú koryto potoka, dokážu dokonca narušiť kopce či skaliská.

O päťdesiatich takýchto dievčatách a ženách sa dočítate v knihe.

České a slovenské Rebelky

Kniha je inšpirovaná Príbehmi na dobrú noc pre rebelky a je jej veľmi podobná. Hlavný rozdiel je v tom, že ide o česko-slovenský projekt. Spísali ju dve editorky – Monika Kompaníková a Kamila Musilová, na písaní príbehov sa podieľalo 9 českých a slovenských autoriek a ilustrácie vytvorilo 26 českých a slovenských ilustrátoriek.

Kvapky na kameni, Albatrosmedia

Kniha pokrýva takmer 200 posledných rokov našej československej histórie – najstaršou “rebelkou” je Anička Jurkovičová, ktorá sa stala prvou slovenskou divadelnou herečkou, a poslednou narodenou je ani nie 20-ročná Lucie Myslíková, ktorá “nie je v ničom najlepšia”, no robí veci, ktoré považuje za dôležité a správne. Okrem toho tu sú známe športovkyne, speváčky, aktivistky, lekárka či prekladateľka.

Každej superhrdinke sú venované 2 dvojstrany. Majú viac priestoru a teda aj rozprávanie o nich nie je príliš skrátené a kŕčovité, ako sa mi zdalo napríklad v Rebelkách (kde sú životopisy hrdiniek také krátke, že často unikajú súvislosti). Ich životné príbehy sú napísané veľmi pútavo, často až rozprávkovo, a sú vhodné podobne ako Rebelky na spoločné čítanie približne od 5 rokov.

Kvapky na kameni

Na rozdiel od SuperŽIEN, táto kniha obsahuje mnoho známych mien. Ale aj také, o ktorých som čítala prvýkrát. Autorkám pritom nešlo o slávne osobnosti, skôr o ženy, ktoré dokázali vybočiť z nalinajkovaných pravidiel a ísť vlastnou cestou.

Kvapky na kameni

Deti tu opäť fascinuje to, čo všetko bolo pre ženy ešte niekoľko desaťročí dozadu nepredstaviteľné. To, že nemali vlastné peniaze, nemohli sa vzdelávať, ale napríklad ani jazdiť na bicykli či ostrihať si vlasy nakrátko! Pri týchto zisteniach okamžite prerušujeme čítanie a nasleduje siahodlhá rozhorčená diskusia, naše dcéry sú veru moderné dievčatá a o nejakej nerovnosti pohlaví nechcú ani počuť 🙂

Kvapky na kameni

Jedným slovom, toto je ďalšia povinná literatúra! Ja viem, píšem to už akosi často, ale tentokrát to myslím naozaj vážne 🙂 Ako totiž píšu autorky v úvode, aj napriek tomu, že dnes majú ženy slobody viac, ešte stále nie sú docenené a bojujú s predsudkami.

Kvapky na kameni

“Budeme rady, ak si na naše hrdinky aj autorky spomeniete, keď vám dôjdu sily a budete mať o sebe pochybnosti… Keď sa budete rozhodovať, či sa ozvať, keď ostatní mlčia… či žiť svoj život podľa vlastných predstáv, alebo podľa predstáv iných.”

Kvapky na kameni

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu kúpite napríklad tu.

2 Replies to “Kvapky na kameni”

  1. […] známe, také, ktoré žijú v súčasnosti aj také z 19.storočia. Viac som o knižke písala tu, my ju odporúčame všetkými […]

Pridaj komentár