Kubko sa učí rozprávať

Ak máte doma batoľa, ktoré sa oboznamuje s rečou a snaží sa rozprávať, iste viete, že jeden z najlepších spôsobov, ako mu v tom pomôcť, je veľa si s ním čítať. Poďte sa zoznámiť s knižkou, ktorá bola vytvorená presne na to, aby deťom hravo pomáhala so správnym vývinom reči. Kubko sa učí rozprávať.

Vydavateľstvo Ikar (Stonožka) prináša v slovenčine prvú zo série troch knižiek určených na rozvoj reči. Táto je určená pre úplne najmenších, prípadne pre deti s oneskoreným vývinom reči, a zameriava sa prevažne na citoslovcia a samohlásky.

Mama, tato, Kubko, pes

Na úvodnej dvojstrane sa predstavia hlavní protagonisti – teda Kubko a jeho rodina. Rodičia tu nájdu stručné vysvetlenie, ako táto kniha má deťom pomôcť rozvíjať reč, čo rodičia môžu pri práci s knihou robiť, aby deťom s rozprávaním pomohli, a naopak, čo by robiť nemali.

Jednoduché obrázky, jednoduché texty

Keď deti začínajú rozprávať, je dôležité, aby sme im my naším slovným prejavom pomáhali. Aby sme:

– hovorili jasne a zreteľne,

– izolovali slová (aby dieťa vedelo, kde jedno slovo končí a druhé začína),

– používali jednoduché, stručné vety,

– čo najviac komunikovali s dieťaťom tvárou v tvár, aby malo možnosť sledovať naše pery pri vyslovovaní hlások.

Na rozdiel od toho, čo si mnohí rodičia myslia, deti v tomto veku nepotrebujú, aby sme ich zahŕňali dlhými prejavmi a nekonečnými súvetiami.

Kubko sa učí rozprávať

Kniha Kubko sa učí rozprávať má jednoduché obrázky, ktoré môže rodič krásne opisovať. Bác. Váza spadla. Na každej strane je aj stručný, jednoduchý text, zložený presne z takýchto krátkych viet. Okrem toho sú na príslušných miestach veľkým písmom napísané zvuky, ktoré daná osoba, zviera či predmet vydáva.

Kubko sa učí rozprávať

Na každej strane sa v Kubkovej rodine niečo deje a príbeh sa neustále posúva dopredu, knižka sa teda dá čítať od prvej strany po poslednú súvislo. Kubko si so sestričkou a mamou kreslí, celá rodina večeria, idú na prechádzku do lesa, na návštevu k starým rodičom.

Kubko sa učí rozprávať

Malé deti okolo roka ale takto knihy nevnímajú a čítajú ich hala-bala, odzadu dopredu, v strede a potom o desať strán ďalej a zase o tri späť. Táto kniha je tomu prispôsobená, každá dvojstrana obstojí aj sama osebe a nájdete na nej mnoho podnetov na opis. Mama má dáždnik. Rybka skáče do vody. Cap naháňa psa.

Bzzzz, ihihí, čiv-čiv

V knihe je veľa zvierat. A to je super nielen preto, že deti zvieratká milujú. Zvieratká totiž vydávajú rozmanité zvuky, a tie zvuky parádne precvičujú oromotoriku (teda svaly pier, jazyku, podnebia). Sú to navyše zvuky, ktoré pri bežnej reči nevydávame. Skúste napodobniť erdžanie koňa či hrkútanie holuba! Sú to naozaj náročné zvuky, a tým, že sa ich dieťa snaží opakovať, si pekne trénuje hlasivky.

Kubko sa učí rozprávať

Na poslednej dvojstrane je prehľad všetkých zvukov. Môžete si s deťmi ukazovať jednotlivé obrázky a zvuky opakovať.

Pes šteká, sova húka

Tí, čo ma poznáte, viete, že neodporúčam pre deti v tomto veku dúhové jednorožce ani lietajúce draky. Táto kniha je pekne ukotvená v realite a dáva deťom možnosť spoznávať svet taký, aký je okolo nich. Deti jedia, spia, zabávajú sa, zvieratá sa správajú ako zvieratá.

Board book pre deti od 10m

Na záver ešte musím spomenúť, že silno tlieskam tomuto “stonožkovému” formátu s tvrdými stranami. V knižke sa dobre listuje aj úplným malkáčom a vydrží toho naozaj dosť. Na board book je pritom celkom rozsiahla, čiže baví deti pokojne od 10 mesiacov do troch rokov, pretože sa v nej deje toho veľa.

Kubko sa učí rozprávať

Teším sa na ďalšie dve knihy v sérii, ktoré sú určené pre postupne rastúce deti. Bude to iste prekladateľská výzva!

Knižku Kubko sa učí rozprávať kúpite priamo vo vydavateľstve Ikar v ich eshope bux.sk alebo napríklad v Martinuse.

One Reply to “Kubko sa učí rozprávať”

Pridaj komentár