Túto jar vyšli v slovenčine dve rozkošné knižky, ktoré si podľa mňa zaslúžia pár slov. Volajú sa Kto rastie v parku a Kto rastie v sade, a sú – ako aj názvy naznačujú – o stromoch, ich listoch a plodoch.
U nás doma sa najväčšej obľube tešia knihy s príbehmi, máloktorá literatúra faktu má rovnaký úspech. Encyklopedické knižky o rastlinách si deti občas prelistujú, určite však nebudú nad nimi sedieť každý večer a dožadovať sa ich čítania zas a znovu. Preto ma vždy nadchne, keď sa nájde kniha, ktorá dokáže fakty nenápadne zabaliť do pekného, pútavého príbehu. Tak pútavého, že napäto obraciame stranu po strane a celú knihu zhltneme na jeden šup.
Kto rastie v parku
V parku vyrastie malý klíčok. Ako sa tak obzerá okolo seba, zisťuje, že každý sa na niekoho podobá. Aj on sa chce na niekoho podobať, k niekomu patriť. Rozhodne sa teda osloviť stromy v parku a nájsť si príbuzného.
Postupne sa prihovára desiatim stromom, ktoré v parku rastú, a tie mu jeden po druhom vysvetľujú, prečo k nim určite nepatrí.
Je to v podstate taká stručná encyklopédia, ktorá deti zoznamuje s jedenástimi listnatými stromami, ktoré majú možnosť bežne vonku “stretnúť”. Každý strom má svoju dvojstranu s obrázkom, a stručným popisom kmeňa, listu a plodu. Text má určité podstatné slová zvýraznené a je doplnený malými kresbami. Obrázky sú pomerne realistické a zároveň milé. Informácie sú podané zaujímavo, nechýbajú “pikošky”, a človek má pocit, že číta vlastne detektívku.
Ak sa vyberiete knižku čítať do parku, v Bratislave odporúčam napríklad Sad Janka Kráľa, kde máte možnosť prezrieť si aj hlavného protagonistu.
Kto rastie v sade
Prednedávnom vyšla mladšia sestra knižky o stromoch v parku. Keď sme ju objavili v kníhkupectve, deti jednohlasne rozhodli, že ide s nami domov.
Je obsahovo veľmi podobná, ale o dosť farebnejšia, pretože sa zameriava na ovocné stromy. Hlavným hrdinom je pre zmenu slávik, ktorý cestuje z ďalekej Afriky a hľadá si v ovocnom sade strom, v ktorom si urobí hniezdo.
Oproti prvej knižke táto má viac textu, detailnejšie opisy stromov, a miestom mi príde až trochu zdĺhavá. Napríklad “hnedá kôra so strieborno červenkastým odtieňom a priečnymi ryhami” mi príde trochu zbytočne komplikovaný opis na čitateľov 3+, ktorým je kniha určená.
Na druhej strane deti bez prerušovania sústredene počúvajú a tak možno tieto kvetnaté opisy uspokojujú ich potrebu rozvoja jazyka a slovnej zásoby.
Slávik sa zoznamuje postupne s obyvateľmi sadu, každý mu rozpráva, ako kvitne, aké má ovocie a aké zvieratká ho navštevujú. Záver je opäť vcelku prekvapivý a slávik si hniezdo postaví pri…. nie, orgován to nebude.
Ak prvú knižku pôjdete čítať do parku, s druhou si to určite namierte do ovocného sadu. Buď takého, kde všetko kvitne a počuť bzukot včiel, alebo takého, kde dozrievajú na stromoch plody a vzduchom sa nesie vôňa čerešní či sliviek.
[…] dve nádherné knižky o listoch – Kto rastie v parku a Kto rastie v sade. Písala som o nich tu, sú super spoločníkom na jesenných prechádzkach […]
[…] O oboch knižkách som písala podrobne v tomto článku. […]
[…] oboch knižkách som písala samostatný článok, sú naozaj […]
[…] chcete stromy objavovať pomocou príbehov, prečítajte si dve “detektívky” Kto rastie v parku a Kto rastie v sade. Sú to naše knižné stálice, čítame ich aspoň raz za rok, a vždy z nich deti pochytia […]