Kooperatívne spoločenské hry II

Už ubehlo niekoľko rokov odkedy som napísala o kooperatívnych hrách, ktoré podporujú spoluprácu miesto súperenia. Tipy na naše obľúbené kooperatívne hry, ktoré v tom článku nájdete, sú pre najmenšie deti približne do 6 rokov, a priebežne mi píšete, že by ste radi nejaké tipy aj pre staršie deti.

Tu sú teda naši aktuálni favoriti, kooperatívne hry približne od veku 6+.

Kakerlacula (6+)

Oficiálne je pre deti od šesť rokov, my si ale myslíme, že ju zvládnu aj trochu menší. Hráči bojujú v starobylom hrade proti upírskemu švábovi tým, že zapaľujú v jednotlivých miestnostiach sviečky, a ich jedinou ochranou pred švábom – Kakerlaculom – je cesnak.

Kooperatívne hry Kakerlacula

Možno to znie trochu čudne, ale táto hra je pre deti veľmi vtipná a zaujímavá. A to hneď z dvoch dôvodov. Švába zosobňuje hexabug, malý robotický chrobák, ktorý sa neustále náhodne pohybuje po hracej ploche, ktorá znázorňuje miestnosti hradu. Ak mu nejaká figúrka stojí v ceste, má smolu, stratí svoj ochranný cesnak a vracia sa do “detskej izby”.

Kooperatívne hry Kakerlacula

Druhým náramne zábavným elementom je katapult na jednej strane hracej plochy. Keď sa k nemu šváb zatúla, jeden z hráčov sa ho snaží katapultovať na mesiac. Ak sa mu to podarí, hráči získajú späť všetky stratené hlavičky cesnaku.

Kooperatívne hry Kakerlacula

Ak sa hráčom spolu podarí pozapaľovať sviečky v každej miestnosti hradu, vyhrajú. Ak sa im skôr minú všetky zásoby cesnaku, vyhráva Kakerlacula.

Hra je veľmi rýchla, dynamická a dobre trénuje sústredenie a presnosť. Živý hexabug-šváb prináša veľké vzrušenie, a katapult takisto. Okrem toho je hra krásne urobená, hracia plocha je trojdimenzionálna, figúrky sú v tvare malých detí.

Tajná výprava čarodejníkov (6+)

Táto je pre deti od 6 rokov. Hráči sú malí čarodejníci – žiaci kúzelnej školy, ktorí idú do strašidelného lesa na polnočný kúzelnícky trh. Naspäť sa musia dostať skôr, ako ich dolapí zlý duch Bludovít.

Kooperatívne hry, Tajná výprava čarodejníkov

Pracuje sa hlavne s pamäťou. V korunách stromov sa schovávajú bludičky, ktoré im osvetľujú cestu, ale len vtedy, keď si hráči pamätajú, kde presne sa konkrétne bludičky schovávajú. Väčšinu hry pritom hráči spolupracujú a môžu si navzájom radiť.

Kooperatívne hry, Tajná výprava čarodejníkov

Hra je – ako všetky značky Mindok – kvalitná a graficky zaujímavá, navyše je 3D, čím je ešte viac atraktívna. Je od 6 rokov, ale myslím, že ju v pohode zvládnu aj mladšie deti.

Kooperatívne hry, Tajná výprava čarodejníkov

Maki Stack (7+)

Máte radi sushi? V tejto hre vytvárate z kúskov sushi veže podľa kartičiek. A nie hocijako, spoluprácou.

Kooperatívna spoločenská hra

Hra obsahuje pekné drevené kúsky sushi, maki, fľašky sójovej omáčky, tamiere a podložky. A k tomu 40 predlohových kartičiek. Existujú dva varianty hry – ťažký a ešte ťažší 🙂 Oba vyžadujú spoluprácu. V tom prvom má hráč, ktorý stavia, zaviazané oči a riadi sa pokynmi spoluhráča. V druhom prípade staviate s otvorenými očami a spolu, ale každý hráč môže používať iba jeden prst.

Pri Maki Stack trénujete samozrejme zručnosť a jemnú motoriku, orientáciu v priestore, ale aj aktívne počúvanie a naopak dávaním pokynov zase schopnosť presne sa vyjadrovať. Veľmi užitočná hra!

The mind – Súznenie myslí (8+)

V tejto rýchlej kartovej hre spoluhráči nijak nekomunikujú a vykladajú spolu karty s číslami od 1 do 100 od najnižšej hodnoty po najvyššiu. Bez toho, aby si navzájom videli na karty samozrejme. Zdá sa vám to nemožné? Nebudem vám klamať, ľahké to nie je. Ale nesmierne zaujímavé je práve to, že zistíte, že to možné je!

Kooperatívna hra The mind súznenie myslí

Hra je oficiálne od 8 rokov, a dá sa hrať v podstate od veku, kedy deti už dobre poznajú číselný rad 1-100.

Hrdinovia bez záruky (8+)

V tejto hre (my ju máme v angličtine ako Magic Maze) pomáhate štyrom “hrdinom”, ktorých okradli, ukradnúť si na revanš potrebné veci v obchodnom dome. Dohodli sa, že najprv preskúmajú labyrint chodieb v obchodnom dome, potom si nájdu každý svoj obľúbený obchod a nájdu východ. Aby sa vyhli strážnikom, ktorí si ich už pri príchode podozrievavo prezerali, všetky štyri lúpeže spáchajú zároveň a hneď ujdú k východu.

Kooperatívne hry, Magic Maze

Špecifikom tejto hry je, že hráči nehýbu jednou svojou postavičkou, ale každý ovláda jeden smer pohybu a tým pohybuje všetky figúrky. Iba jeden hráč vie pohnúť hocijakú figúrku doprava, ďalší doľava a tak ďalej. Čiže spolupráca je nevyhnutná. A pozor! Ďalším špecifikom tejto hry je, že sa hráči NESMÚ rozprávať a musí vládnuť TICHO. Môžu jedine postaviť pred niektorého hráča veľkú červenú figúrku zvanú UROB NIEČO! A bojujú s časom v podobe presýpacích hodín. Že to je sakra ťažké vám asi ani nemusím hovoriť, ja mám pri tejto hre večne stresy.

Kooperatívna hra Hrdinovia bez záruky

Hra je oficialne 8+, my hrávame cca od 6 rokov. Existuje aj verzia pre mladších (Magic Maze Kids) s trochu inou zápletkou, je zjednodušená mimo iné v tom, že pri nej sa môžete rozprávať.

Keď som o tejto hre písala na facebooku, niekto sa ma spýtal, či je vhodné deťom ponúkať hry so zlodejmi. Dovtedy som sa nad tým popravde nezamyslela, pretože ten úvodný príbeh – o štyroch “hrdinoch”, ktorí idú kradnúť z obchodu – sme si s deťmi ani nečítali. Hráme proste hru, kde štyri postavičky potrebujú nájsť na hracej ploche štyri predmety a potom nájsť východ.

Ale vo veku, pre ktorý je táto hra určená, deti už dobre chápu fikciu aj snahu o humor. Okrem toho je vek približne od 6 do 12 rokov typický tým, že deti rady polemizujú o tom, čo je a nie je správne, férové, spravodlivé. A tak je takáto zápletka super príležitosť na debatu. Zachovali sa naši hrdinovia správne? Mali inú možnosť? Čo by ste na ich mieste robili vy?

Sabotér (8+)

Sice kooperatívna hra, ale trochu iná. Hráči sú trpaslíkmi, ktorí kopú tunely a snažia sa dostať k zlatému pokladu. Lenže časť hráčov sú v skutočnosti sabotéri, ktorí sa snažia cestu k pokladu naopak zmariť! A nikto nevie, kto je kto – kto patrí do “dobrého” tímu a kto k sabotérom.

Sabotér

V hre teda nehrajú všetci spolu, ale dve skupiny proti sebe – a na začiatku nevedia, kto hrá s kým a proti komu. V dôsledku toho je pri hre skvelá atmosféra, a veľmi dobre sa pri nej bavíme. Dá sa hrať už v trojici, ale maximum hráčov je 10 a nám sa osvedčilo hrať najmä vo väčších skupinách, kedy je hra zábavnejšia a menej predvídateľná.

Sabotér

Rytíř Klouzek (7+)

Túto hru doma nemáme, je však na mojom zozname. Je zaujímavá tým, že hráči musia spolupracovať nie hlavou, ale rukami.

O čo ide? Kráľovstvo je napadnuté a jediný, kto ho zachráni, je statočný rytier “Klouzek” – ktorý má také meno práve preto, že sa kĺže po hracej ploche. Tá visí vo vzduchu pomocou štyroch plastových pák. Hráči ju pákami nakláňajú a kĺžu po nej rytiera tak, aby sa vyhol všetkým prekážkam a nespadol do žiadnej pasce.

Hra je založená na strategickom myslení a riadnej dávke zručnosti. A samozrejme na umení spolupracovať. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, pozrite si toto video.

Harry Potter – Boj o Rokfort (8+)

Náš najnovší prírastok a od Vianoc jednoznačne najčastejšie vyťahovaná hra. A vraj najlepší darček, bolo mi povedané. Harry Potter je u nás proste hit a myslím, že to dosť významne prispieva k popularite hry.

Hráči sa v nej stávajú hlavnými hrdinami (Harry, Hermiona, Ron a Neville), spolu bojujú proti čiernej mágii, snažia sa poraziť nepriateľov a zachrániť rôzne lokality z HP sveta. Robia to pomocou kúziel, spojencov a magických predmetov.

Je príjemné a aj celkom náročné rozvíjať spoluprácu a premýšlať o tom, aká činnosť je v prospech celého tímu verzus čisto v môj osobný prospech. Deti niekedy uprednostnia práve svoj osobný záujem a potom pochopia, že to bolo nesprávne rozhodnutie, ktoré sa im o dva – tri ťahy vypomstí.

Hra obsahuje 7 ročníkov, pričom každý je v niečom iný a každý prináša do hry niečo nové. Kopírujú knihy a postupne podľa deja pribúdajú v hre noví nepriatelia, kúzla, predmety, spojenci. My sme sa zatiaľ dostali po piaty ročník, ale nakúkali sme aj do zvyšných dvoch.

Odporúčaný vek je 11+, naši čerstvo 9-roční hru zvládajú bez problémov. V hre sa veľa číta, a naši si pri svojom ťahu radi čítajú všetko sami, ale môže s čítaním pomáhať ľubovoľný spoluhráč (keďže hrajú všetci spolu). Pre mladšie deti by som odporúčala nižšie ročníky (prvý a druhý), od tých 8-9 rokov aj vyššie.

Hra je veľmi pekne spracovaná a veľmi komplexná. Odohranie jednej hry trvá pri vyšších ročníkoch aj dve hodiny, niekedy hru rozohráme jeden deň a dokončíme nasledovný.

Doteraz sme vždy nad temnými silami vyhrali, ale občas je to riadne tesné!

Zakázaný ostrov (10+)

Zakázaný ostrov bol súčasťou pradávnej mýtickej ríše Archea a legendy hovoria, že práve naň schovali Archeania štyri posvätné poklady – Kryštál ohňa, Sochu vetra, Kalich morí a Kameň zeme. Mnoho storočí bol Zakázaný ostrov ukrytý pred zrakmi ostatných, a vaša skupina dobrodruhov bude prvá, kto vstúpi na jeho opustené brehy a bude sa snažiť nájsť mýtické poklady.

Kooperatívne spoločenské hry

Perfektná strategická hra, pri ktorej sa zabavia aj dospelí. Každý z hráčov má nejakú špeciálnu schopnosť, ktorú musíte všetci umne využiť a spolupracovať tak, aby ste získali všetky štyri poklady skôr, než sa ostrov potopí.

Kooperatívne spoločenské hry

Hra je napínavá, akčná, pritom ale založená na spolupráci a vzájomnom pomáhaní, takže aj keď hráte s mladšími deťmi, nemusia sa cítiť, že to nezvládajú alebo nepodávajú dobrý výkon. Je navyše krásne graficky spracovaná, takže ju veľmi radi hráme, aj keď ešte ani jedno dieťa nemá predpísaný minimálny vek 🙂

Kooperatívne hry pre menšie deti, približne od dvoch rokov, nájdete v našom staršom článku:

Kooperatívne hry – spolupráca miesto súperenia

2 Replies to “Kooperatívne spoločenské hry II”

  1. […] vzniklo pokračovanie článku – kooperatívne hry približne od šesť rokov. Prečítajte si naše tipy pre rodiny so staršími […]

  2. […] aj s vekovým označením, nájdete v tomto článku (s tipmi pre deti od 2 do 6 rokov) a potom v tomto pokračovacom (pre deti od 6 […]

Pridaj komentár