Keď dcéra doniesla na konci svojho prvého školského roka zo školy knihu aj s krásnym venovaním, bola som dojatá. Je to podľa mňa dokonalá bodka za školou a zároveň malá výzva na dva mesiace prázdnin, aby deti nezabúdali, že to, čo sa v škole naučia, má presah do života mimo školu.
KNIŽNÝ DARČEK PRE PRVÁKOV
U prváčikov by sme mali jednoznačne vyberať knihy, ktoré zvládnu prečítať sami. A podľa mňa hlavný problém je, že preceňujeme ich čitateľské zručnosti. Zrovna včera som bola (opäť!) svedkom scénky v kníhkupectve, kedy mama prváčke dala vybrať knižku ku koncu školského roka. Spolu vybrali veľmi milú novinku Čerešňovú princeznú, ktorú však máloktorý prvák prečíta s gustom a hlavne s porozumením.
Keď dievčatko prečítalo pár slov na obálke knihy, bolo jasné, že táto kniha zďaleka presahuje jej schopnosti. Moja rada je nebyť príliš ambiciózny a hľadať knihy, ktoré sú jednoduchšie, kratšie, a malých školákov neodradia od čítania ale naopak ich navnadia.
MAĽOVANÉ ČÍTANIE OPICE NEZBEDNICE
Začínam tým, čím som včera skončila, lebo táto milá novinka je ako stvorená pre ešte nie veľmi zbehlých čitateľov.
Obsahuje krátke – a zväčša originálne – príbehy, ktoré sú písané formou maľovaného čítania.
Po každom príbehu nasleduje stránka s otázkami a úlohami, ktorá má za cieľ rozvíjať čitateľské zručnosti a čítanie s porozumením.
NA VRCHOL KOPCA
Och och och! Toto možno vyzerá ako obrázková kniha pre malkáčov, príbeh a myšlienku však určite dokážu oceniť až trošku staršie deti (a dospelí ;-)). Je o múdrosti, ktorá prichádza jedine s vekom, vytrvalosti, láske k prírode, priateľstve, aj o nekonečnom cykle života.
Je to presne typ knihy ideálny pre neskúseného čitateľa. Pár viet na strane, obrázky doplňujú text a navyše sú v nich skryté všelijaké detaily, ktoré deti postupne nachádzajú.
Inak knihy od Marianne Dubuc milujeme (možno poznáte Ptáček a lev alebo Já nejsem tvoje maminka!), ale že prvá od nej v slovenčine bude taká krásna, to som veru nedúfala 🙂
MAGDALÉNA A ZVIERATKÁ Z ÚTULKU
Ďalšia krásna knižka ako stvorená pre malých školákov. Magdalénka je totiž prváčka, ktorá sa práve naučila čítať. Trápi ju osud zvieratiek v útulku a tak pre ne vymyslí so spolužiakmi super akciu.
O tejto knižke som písala podrobne tu. Je to sice pokračovanie knižky Magdaléna a psík z knižnice, ale obstojí aj samotná bez toho, aby ste čítali tú prvú časť.
CLAUDE V MESTE
O Claudeovi a jeho kamoške ponožke Smraďoške som už písala, je to vtipná oddychová knižka. Ideálny knižný darček tak akurát na prázdniny.
Prvý diel zhltla naša prváčka ku koncu školského roku, ďalšie potom hneď, ako vyšli. Knižky postupne putovali po triede a požičiavali si ich ďalší a ďalší kamaráti. Myslím, že deti priťahuje aj fakt, že Claude nepoučuje, nemoralizuje, proste chce len zabaviť.
Ako vidíte, textu tu je opäť pomerne málo, je doplnený vtipnými minimalistickými obrázkami a najlepšie na tejto knihe je, že keď dieťa dočíta, zistí, že existuje pokračovanie, a trvá na tom, že potrebuje vedieť, ako príbeh pokračuje 🙂
SMRADI
Na záver nemôžem nespomenúť tento humorný príbeh, ktorý v sebe skrýva aj hlbokú myšlienku, aj keď to naoko tak nevyzerá. Naša prváčka ho zhltla na pár sedení, a tiež potom putoval po kamarátoch aj rodinných príslušníkoch.
Páni Žralok, Had, Pyraňa a Vlk sú v podstate dobráci, všetci sa ich však boja a majú voči nim predsudky. Rozhodnú sa vykonať nejaký poriadne dobrý skutok, aby ľudia konečne pochopili, že vôbec nie sú zlí.
Kniha je písana v podstate ako komiks, používa rôzne fonty, veľkosti písma aj jeho orientáciu, je napínavá a miestami tak vtipná, že sa pobavia aj dospelí. Občas budú deti potrebovať aj vysvetliť nejaké to slovíčko, kniha je písaná takým dospeláckym štýlom.
Mimochodom, viacero ľudí mi písalo, že knihu čítali s troj-, štvor-, päťročnými deťmi a nezaujala. Absolútne sa nedivím, vôbec to nie je príbeh pre deti v predškolskom veku. Ale školákov zaručene zaujme.
No a opäť bonus Smradov je to, že po prečítaní prvej časti deti určite budú chcieť prečítať aj tú druhú a tretiu. Takýchto sérií pre malých školákov potrebujeme v slovenčine viac!
KNIŽNÝ DARČEK PRE DRUHÁKOV
PLANÉTA ZEM SA USMIEVA
Ak vaši druháci sú rovnako nadšení ekológovia, ako tí naši, určite ich zaujme táto tenká knižka s piatimi príbehmi o tom, ako sa starať o našu planétu. Jej autorkou je zerowasterka Danka a bližšie som o nej písala tu.
AKO SA Z NIKY A LEA NESTALI ZÁŠKOLÁCI
Kniha vyslovene robená pre druhákov – je to príbeh o dvoch súrodencoch druhákoch a ich “veselých” príhodách v škole aj mimo ňu. V každej kapitole je pritom farebne zvýraznený jeden jav, ktorý sa druháci na slovenčine učia – krátke a dlhé samohlásky v jednej kapitole, mäkké spoluhlásky, obojaké…
Na konci každej kapitoly je aj zopár “kontrolných otázok” a na záver je takáto parádna “gramapoetika”:
Je to žiaľ jeden z tých príkladov knihy, kde dobrý zámer a koncept je čiastočne pokazený zlou formou. Text je malý, sú ho plné strany a riadkovanie je strašne husté. Moju druháčka na prvý pokus vyhlásila po pár kapitolách, že je tam príliš veľa textu a že jej trvá strašne dlho, kým prečíta jednu kapitolu, takže knihu odložila a vrátila sa k nej až neskôr.
HOR SA DO DIVOČINY!
Väčšina tipov, ktoré tu píšem, sú na beletriu. Tieto “skautské” príručky sú výnimkou, no zdajú sa mi fakt pútavo urobené a úplne stvorené na prázdninové skúmanie prírody.
Existujú – v slovenčine – dve: V lese a Pri rieke. My máme tú o rieke. Nájdete v nej faktické informácie o tom, čo je rieka, aké sú “naj” rieky sveta, aké zvieratá môžete stretnúť pri rieke a v rieke.
Ďalej sú tam pokusy, ktorými deti môžu skúmať rieku – aká je hlboká, aký rýchly je prúd, aká je kvalita vody v rieke.
Okrem toho je tam kapitola, ktorá deti naučí, čo všetko sa dá pri rieke robiť – postaviť si plť, urobiť si rybársky prút, hádzať žabky… No a nakoniec aj pár strán o tom, aké problémy vás môžu pri rieke stretnúť (víry, choroby, pád do rieky) a ako si s nimi poradiť.
CESTA OKOLO SVETA ZA 80 DNÍ
Ak máte trochu väčší rozpočet, dávam tip ešte na túto klasiku, upravenú pre mladších čitateľov. Kniha je veľká, s peknými celostranovými ilustráciami, príbeh je sice skrátený, ale myslím, že sa to celkom podarilo tak, aby stále dával zmysel a bol napínavý.
Z rovnakej edície je aj ďalšia verneovka Dvadsaťtisíc míľ pod morom.