(Montessori) knižky Svojtka

Vianoce sú za rohom, a u nás doma odjakživa platí, že nič pod stromčekom nepoteší viac ako dobrá knižka. S vydavateľstvom Svojtka sme pre vás preto opäť pripravili možnosť zásobiť sa kvalitnými knihami.

Od dnes do pondelka 16.11. získate zľavu 25%, ak do objednávky zadáte kód MONTESSORIKIDS. Toto platí na celý sortiment knižiek v eshope www.svojtka.sk, pričom zľava sa počíta z pôvodnej ceny. Mimochodom, sú tam teraz veľké zľavy na mnoho dobrých knižiek, určite sa oplatí pozrieť.

Ak by ste mali problém vybrať si z tej obrovskej ponuky, tu je zopár našich top tipov, ktoré sú prevažne Montessori-friendly.

1. Encyklopédie s okienkami

Vydavateľstvo Svojtka nás od začiatku zásobuje hlavne rôznymi okienkovými knižkami. Či už o ľudskom tele, o vesmíre, o potravinách, či o svete.

V poslednom čase fičíme najmä na sérii Malý prieskumník. V tejto novinke o povolaniach môžu deti vyberať, kým chcú byť, keď vyrastú, a pritom si krásne budujú slovnú zásobu a logické súvislosti.

Svojtka letná zľava

Pre menšie deti je skvelá zase séria Prvé otázky a odpovede, ktorá má trochu menší formát, menej informácií a jednoduchší text. Dávnejšie som písala o knižke Ako to, že vidím z tejto série, ktorá je o zmysloch. Na každej dvojstránke deti skúmajú jeden zmysel, ako funguje a čo s ním vnímame. V dnešnej dobe – a s prichádzajúcou sezónou – rozhodne odporúčam tú o Baciloch.

Odkiaľ prichádzajú deti

Odkiaľ prichádzajú deti

Odkiaľ prichádzajú deti

Najnovšie som do našej poličky v Montessori ateliéri zaobstarala okienkovku Odkiaľ prichádzajú deti. Na nej musím vyzdvihnúť, ako jednoducho, pravdivo, vysvetľuje základné fakty. Nerobí z tejto témy tabu, ale ani nejde do príliš veľkých detailov, ktoré deti v tomto veku nepotrebujú.

Čo je to hovienko?

Každé dieťa zaujme aj knižka o takej nevyčerpateľnej téme, ako sú hovienka. Pretože aj to je niečo, čo malé deti potrebujú spoznať, riešiť, pochopiť.

Svojtka Čo je to hovienko?

Svojtka Čo je to hovienko?

Inak viaceré z týchto encyklopédií sú teraz s peknou zľavou a naozaj sa oplatia, tak si to v eshope dobre prelistujte.

2. Pozri, kto sa skrýva

Tieto miniknižočky všetky tri deti milovali. Padnú tak akurát do detskej rúčky a na každej dvojstrane sa schováva za vyklápacím okienkom jedno zvieratko.

Prvú dostala dcéra, keď mala okolo 10 mesiacov a tak sme ju čítali stále a stále dokola, až som radšej nakúpila celú sériu, nech z toho nezošaliem. Uznajte, keď sa po asi miliónty krát musíte tváriť, že neviete, čo sa skrýva na strome/za kríkom/v stodole/pod vodou, a potom (presvedčivo) zahrať maximálne prekvapenie, keď vám tam dieťa odhalí nejaké to zviera, je to heroický výkon!

Inak všimli ste si to množstvo predložiek v predošlej vete? Áno, tieto knižky sú skvelé na trénovanie orientácie v priestore. A vláčiť ich môžete všade, keďže sú maličké a zmestia sa hocikam. Navyše po zľave vyjdú necelé dve eurá, čo sa fakt oplatí.

3. Séria Čo sa deje

Tieto knižky pre najmenších u nás dlho bodovali a aj teraz si ich deti rady z času na čas “prelistujú”. Sú z tvrdého odolného kartónu, majú rôzne ťahacie a otáčacie prvky a pokrývajú fascinujúce témy ako autoservis, vlaková stanica, stavba či supermarket.

Svojtka Čo sa deje

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

4. U nás na statku / Moje vozidlá

Tieto dve knižočky pre malkáčov sa mi páčia, pretože obsahujú reálne fotografie zvierat a dopravných prostriedkov, sú teda priam definíciou Montessori kníh pre najmenších.

Svojtka U nás na statku

Mohli by byť ešte trochu menej farebné na môj vkus, ale človek nemôže mať všetko.

Svojtka U nás na statku

5. Naj…knihy

Najväčší rozruch u nás vždy spôsobia tieto obrovské knihy plné okienok, posuvných prvkov aj kadejakých 3D konštrukcií. Híkame pri nich všetci.

Máme doma Mesto, Stavby, Dopravné prostriedky a najnovšie Planétu, kde skúmame vrstvy zeme a obrovskú 3D sopku.

6. Spomaľ a pozoruj

V tejto nádhernej knihe si vychutnávame každodenné zázraky prírody. Ako vlk vyje na svoju svorku, ako sa tvorí rosa na listoch či ako pavúk pradie svoje siete. 50 príbehov plných pokoja, ktoré nám dávajú príležitosť spomaliť a vychutnávať si krásne spoločné chvíle.

Spomaľ a pozoruj

Spomaľ a pozoruj

(Montessori) knižky Svojtka

7. Posvieť si

Keď sme s deťmi niekedy v zime dostali do rúk prvú knižku zo série Posvieť si, boli sme z nej paf úplne všetci. Človek si povie, čo sa už nové dá na detských knihách vymyslieť, veď už tu je naozaj všetko! Ale ľudská fantázia a šikovnosť nepozná našťastie hraníc.

Svojtka Posvieť si

Strany v knihe sú kreslené tak, že po podsvietení odhalia skryté informácie. (Stačí aj otočiť stranu proti svetlu, ale lepší efekt sa dosiahne s baterkou.) V ľudskom tele tak vidíte, ako prúdi vzduch či ako rastú kosti, v autoservise zase čo má auto pod kapotou a ako v ňom tečie palivo.

Svojtka posvieť si

Väčšina týchto knižiek je teraz v eshope Svojtka za polovičnú cenu, takže sa fakt oplatia.

8. Životný cyklus

Ako sa z vajíčka stane sliepka, zo semienka rastlinka, z larvy chrobáčik? Odpoveď dajú tieto pekné knižky s veľkými kvalitnými fotografiami.

9. Moje malé príbehy Montessori

Už som ich spomínala mnohokrát a iste ich poznáte, ale skrátka nemôžem ich opomenúť.

10. Pracovné zošity Montessori

Ak hľadáte prvé zošity pre malkáčov, na tréning takých zručností ako lepenie či strihanie, skúste japonskú sériu KUMON. Obsahuje bohatý výber, aby ste sa v nej lepšie zorientovali, pozrite si tento môj článok z mája.

My máme dva obľúbené svojtkovské zošity a neviem vám povedať, ktorý sa mi páči viac. Montessori aktivity pre deti je zaručená klasika, nájdete tam rovnaké aktivity, s akými sa deti stretávajú aj v Montessori škôlkach. Zamerané sú na rastliny, zvieratá a geografiu. Obrázky sú väčšinou čiernobiele, jemné a pomerne realistické.

Veľký, väčší, najväčší zošit o prírode je oproti nemu farebnejší a príde mi trochu originálnejší. Podrobne som o ňom písala v tomto článku.

Svojtka montessori zošit o prírode

No a nemôžem nepripomenúť parádny kreatívny denník Aktivity pre štyri ruky, o ktorom som písala tu a ktorý u nás doma milujeme.

Svojtka akcia promokod

A ak máte tip na nejakú dobrú svojtkovinu, sem s ním!

2 Replies to “(Montessori) knižky Svojtka”

  1. […] že tu je náš výber Montessori svojtkovín z júna. A tu zase naše tipy pre milovníkov dopravných […]

  2. […] na všetky knižky v eshope, či detské či dospelé. Ak by ste si nevedeli vybrať, pripomínam náš výber Montessori svojtkovín z júna. A tu zase naše tipy pre milovníkov dopravných […]

Pridaj komentár