(Montessori) knižky Svojtka

Knihy Svojtka patria medzi stálice v našej knižnici. Tu je výber našich top tipov, ktoré sú prevažne Montessori-friendly.

A opäť máme pre vás aj obľúbenú akciu. Od štvrtka 19. do pondelka 23.mája vrátane, získate na všetko z eshopu www.svojtka.sk 25%-nú zľavu, ak v objednávke zadáte promokód MONTE2022. (Platí z bežnej, nezľavnenej ceny.)

Séria SPOMAĽ

Toto je naša aktuálna svojtkovská topka. Prvá vyšla Spomaľ a pozoruj– a okamžite sa vypredala. V tejto nádhernej knihe si vychutnáte každodenné zázraky prírody. Ako vlk vyje na svoju svorku, ako sa tvorí rosa na listoch či ako pavúk pradie svoje siete. 50 príbehov plných pokoja, ktoré nám dávajú príležitosť spomaliť a vychutnávať si krásne spoločné chvíle.

Spomaľ a pozoruj

Nádherné obrázky a jednoduché texty, vysvetľujúce bežné a pritom výnimočné javy v prírode, si môžete čítať s deťmi spolu približne od 4 rokov, alebo ich ponúknuť na prvé samostatné čítanie.

Spomaľ a pozoruj

(Montessori) knižky Svojtka

Akýmsi pokračovaním je kniha Spomaľ a pozri sa, ktorá ponúka 40 ďalších príbehov z prírody okolo nás.

No a najnovším prírastkom je Spomaľ a … dobrú noc – zbierka jemných, pomalých básničiek, ktoré slúžia ako dokonalá uspávanka nielen pre deti, ale aj pre dospelého predčítajúceho (teda mňa :-)). Podobne ako dve ostatné knihy zo série, učí deti zastaviť sa, zhlboka nadýchnuť a vnímať krásu každodenných vecí, ktoré nás obklopujú.

Encyklopédie s okienkami

Vydavateľstvo Svojtka nás od začiatku zásobuje hlavne rôznymi okienkovými knižkami. Či už o ľudskom tele, o vesmíre, o potravinách, či o svete. Teraz sme sa posunuli už k trochu náročnejším témam, náš mladý pán objavuje napríklad Vesmírne stanice.

Pre menšie deti je skvelá zase séria Prvé otázky a odpovede, ktorá má trochu menší formát, menej informácií a jednoduchší text. Dávnejšie som písala o knižke Ako to, že vidím z tejto série, ktorá je o zmysloch. Na každej dvojstránke deti skúmajú jeden zmysel, ako funguje a čo s ním vnímame. Deti na našich kurzoch vždy zaujímala aj téma bacilov a vírusov. Ako také bacily vyzerajú, kde všade sa nachádzajú, čo spôsobujú, aj prečo si umývame ruky.

Odkiaľ prichádzajú deti

Odkiaľ prichádzajú deti

Odkiaľ prichádzajú deti

Páči sa mi aj téma Odkiaľ prichádzajú deti. Na nej musím vyzdvihnúť, ako jednoducho, pravdivo, vysvetľuje základné fakty. Nerobí z tejto témy tabu, ale ani nejde do príliš veľkých detailov, ktoré deti v tomto veku nepotrebujú.

Ďalšia pekná téma sú zuby a prečo si ich čistíme. S jej pomocou si môžete každý deň opakovať, prečo sa o naše zuby staráme, vysvetliť si, prečo zvieratá si zuby nečistia tak ako my, ale pomôže aj pripraviť deti na návštevu zubára.

 

Čo je to hovienko?

Každé dieťa zaujme aj knižka o takej nevyčerpateľnej téme, ako sú hovienka. Pretože aj to je niečo, čo malé deti potrebujú spoznať, riešiť, pochopiť.

Svojtka Čo je to hovienko?

Svojtka Čo je to hovienko?

Pozri, kto sa skrýva

Tieto miniknižočky všetky tri deti milovali. Padnú tak akurát do detskej rúčky a na každej dvojstrane sa schováva za vyklápacím okienkom jedno zvieratko.

Prvú dostala dcéra, keď mala okolo 10 mesiacov a tak sme ju čítali stále a stále dokola, až som radšej nakúpila celú sériu, nech z toho nezošaliem. Uznajte, keď sa po asi miliónty krát musíte tváriť, že neviete, čo sa skrýva na strome/za kríkom/v stodole/pod vodou, a potom (presvedčivo) zahrať maximálne prekvapenie, keď vám tam dieťa odhalí nejaké to zviera, je to heroický výkon!

Inak všimli ste si to množstvo predložiek v predošlej vete? Áno, tieto knižky sú skvelé na trénovanie orientácie v priestore. A vláčiť ich môžete všade, keďže sú maličké a zmestia sa hocikam. Navyše po zľave vyjdú necelé dve eurá, čo sa fakt oplatí.

Moja prvá klasická hudba

Zopár týchto zvukových knižočiek sme mali vo francúzštine a som rada, že prišli aj na Slovensko. Sú malé, deťom sa dobre listujú, a sú pekne trvácne. Zoznamujú deti s niekoľkými slávnymi klasickými skadbami.

Moja prvá klasická hudba

Väčšina knižiek tohto typu na trhu má ako hudobníkov zvieratá, a nevedela som nájsť žiadnu, ktorá by zobrazovala ľudí. Môj názor na zvieratá v orchestri, ktoré sa správajú ako ľudia, asi poznáte… Táto séria sa tomu tiež nevyhla, ale aspoň sú tu poväčšine ľudskí hudobníci. Okrem Mojej prvej klasickej hudby je aj knižka o Mozartovi a Moje klasické hudobné nástroje.

Moja prvá klasická hudba

Moja prvá klasická hudba

Séria Čo sa deje

Tieto knižky pre najmenších u nás dlho bodovali a aj teraz si ich deti rady z času na čas “prelistujú”. Sú z tvrdého odolného kartónu, majú rôzne ťahacie a otáčacie prvky a pokrývajú fascinujúce témy ako autoservis, vlaková stanica, stavba či supermarket.

Svojtka Čo sa deje

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Knižočka pre malkáčov U nás na statku sa mi tiež páči, pretože obsahuje reálne fotografie zvierat , je teda priam definíciou Montessori kníh pre najmenších.

Svojtka U nás na statku

Mohla by byť ešte trochu menej farebná na môj vkus, ale človek nemôže mať všetko.

(V sérii bola aj knižka o vozidlách, tá už ale aktuálne nie je v ponuke.

Svojtka U nás na statku

Naj…knihy

Najväčší rozruch u nás vždy spôsobia tieto obrovské knihy plné okienok, posuvných prvkov aj kadejakých 3D konštrukcií. Híkame pri nich všetci.

Najnovšie pribudla kniha o ZVIERATÁCH. Tak ako v každej z týchto NAJ kníh, je tu množstvo informácií, ktoré sú prehľadne rozdelené na jednotlivých dvojstranách. Ako zvieratá VIDIA, POČUJÚ, čo JEDIA, aký majú POVRCH TELA, ako sa ROZMNOŽUJÚ…

Naj kniha ZvierataNaj kniha Zvierata

Máme okrem toho doma aj Naj… Mesto, Stavby, Dopravné prostriedky a Planétu.

Naj... planéta Zem

Fakt husté zvieratá

Na tejto knihe sa dobre zabávame. Obsahuje toľko fascinujúcich informácií, väčšinou šokujúcich alebo úplne nechutných, že keď v nej začneme listovať, nikdy nevieme prestať. Hovorí o známych aj pre nás úplne neznámych zvieratách, ktoré všelijako čudne vyzerajú, alebo robia čudné veci, no príroda má na to všetko pádny dôvod.

Svojtka promokod

Fakt husté zvieratá

Fakt husté zvieratá

Podobný wow efekt má pracovný zošit o zvieratách, ktoré naháňajú STRACH. Je o zvieratách, ktoré sú okolo nás a na prvý pohľad nás desia – tie veľké ako vlky či diviaky, aj tie menšie ako rôzne pavúky, hady či netopiere. Zošit pomáha deťom ich lepšie spoznať a pochopiť.

Zvieratá, z ktorých ide STRACH

 

Posvieť si

Keď sme s deťmi dostali do rúk prvú knižku zo série Posvieť si, boli sme z nej paf úplne všetci. Človek si povie, čo sa už nové dá na detských knihách vymyslieť, veď už tu je naozaj všetko! Ale ľudská fantázia a šikovnosť nepozná našťastie hraníc.

Svojtka Posvieť si

Strany v knihe sú kreslené tak, že po podsvietení odhalia skryté informácie. (Stačí aj otočiť stranu proti svetlu, ale lepší efekt sa dosiahne s baterkou.) V ľudskom tele tak vidíte, ako prúdi vzduch či ako rastú kosti, v autoservise zase čo má auto pod kapotou a ako v ňom tečie palivo.

Svojtka posvieť si

Niektoré z týchto knižiek je teraz v eshope Svojtka za polovičnú cenu, takže sa fakt oplatia.

Životný cyklus

Ako sa z vajíčka stane sliepka, zo semienka rastlinka, z larvy chrobáčik? Odpoveď dajú tieto pekné knižky s veľkými kvalitnými fotografiami. Sú to tak trochu naše srdcovky. Najprv sme ich čítali s deťmi spolu, potom ich deti čítali v rámci samostatného čítania, vyrobila som k nim dokonca aj súbor aktivít zameraných na samostatné čítanie s porozumením.

Pracovné zošity KUMON pre najmenších

Ak hľadáte prvé zošity pre malkáčov, na tréning takých zručností ako lepenie či strihanie, skúste japonskú sériu KUMON. Obsahuje bohatý výber, aby ste sa v nej lepšie zorientovali, pozrite si tento môj článok.

Pracovné zošity Montessori pre deti 3+

Ak chcete pracovný zošit, ktorý bude naozaj to najbližšie k Montessori, Montessori aktivity pre deti je zaručená klasika. Nájdete tam rovnaké aktivity, s akými sa deti stretávajú aj v Montessori škôlkach. Zamerané sú na rastliny, zvieratá a geografiu. Obrázky sú väčšinou čiernobiele, jemné a pomerne realistické.

Nedávno vyšli nové zošity aj vo veľmi kvalitnej sérii Môj veľký zošit Montessori. Pre deti od troch rokov sú to Objavuj svet a Prvé slová. Ten prvý obsahuje jednoduché hry na spoznávanie rastlín, živočíchov, ľudského tela, aj niečo o Zemi a Slnečnej sústave. Ten druhý sa zameriava na rozširovanie slovnej zásoby pomocou trojstupňovej jazykovej lekcie a množstva kartičiek, ktoré sú súčasťou zošitu.

 

Pre predškolákov (5+) je tu novinka Objavuj prírodu, ktorá už ide celkom do hĺbky a ponúka aktivity na spoznávanie vesmíru, planéty Zem, rastlín, živočíchov a ľudského tela. Okrem rôznych grafomotorických a vedomostných cvičení sú tu aj pokusy, ktoré dieťa vie vykonávať relatívne bez pomoci dospelého.

Zo starších zošitov v tejto sérii odporúčam aj Moje malé pokusy vo voľnom čase.

Pracovný zošit Moje emócie

Pracovný zošit, ku ktorému sa stále vraciame. Emócie a ich zvládanie sú pre deti (aj rodičov) obrovská téma. Odkedy mám deti, uvedomujem si, ako sme my dospelí naučení potláčať alebo priam popierať emócie. A samozrejme učíme to aj deti. Ak postojíte chvíľu na detskom ihrisku a započúvate sa, určite si to uvedomíte tiež.

“Neplač, to nemohlo bolieť!” “Čo sa zase jeduješ, okamžite prestaň, lebo ideme domov!”

Že tým deťom vôbec nepomáhame, asi nemusím ani písať. Deti potrebujú svoje emócie spoznať, naučiť sa, kde sa berú, a čo s nimi robiť, aby im úplne nepodľahli alebo naopak úplne ich nepotlačili. Presne k tomuto im pomáha vyše sto rôznych úloh v pracovnom zošite Moje emócie.

Moje emócie

Kniha je už pre deti, ktoré vedia písať a čítať, dá sa sice s pomocou rodičov vyplňovať aj skôr, ale myslím, že je potrebná určitá psychická zrelosť, aby si dieťa z knihy vzalo to, čo má, a nebolo to len o tom kreslení a vystrihovaní.

Inak je naozaj pestrá, obsahuje veľa kreslenia, vyfarbovania, strihania, aj písania.

Moje emócie

V rovnakej sérii vo francúzštine vyšli aj ďalšie zošity, zamerané na konkrétne emócie. Hnev, strach… Som zvedavá, či sa dočkáme v slovenčine aj tých. Zišli by sa!

Kreatívny denník pre rodiča a dieťa

No a nemôžem nepripomenúť parádny kreatívny denník Aktivity pre štyri ruky, o ktorom som písala tu a ktorý u nás doma milujeme.

Svojtka akcia promokod

A ak máte tip na nejakú dobrú svojtkovinu, sem s ním!

2 Replies to “(Montessori) knižky Svojtka”

  1. […] že tu je náš výber Montessori svojtkovín z júna. A tu zase naše tipy pre milovníkov dopravných […]

  2. […] na všetky knižky v eshope, či detské či dospelé. Ak by ste si nevedeli vybrať, pripomínam náš výber Montessori svojtkovín z júna. A tu zase naše tipy pre milovníkov dopravných […]

Pridaj komentár