Knižky o príchode nového súrodenca

Príchod nového súrodenca je pre dieťa, najmä to prvorodené, veľmi náročnou situáciou nabitou veľkými emóciami. Nie nadarmo to psychológovia prirovnávajú k situácii, kedy by si partner priviedol domov druhú partnerku a vyhlásil, že mať ženu je také úžasné, že sa rozhodol zaobstarať si ďalšiu 🙂

Jedným zo zaručených spôsobov, ako môžeme malému veľkému súrodencovi pomôcť pripraviť sa na tento prelomový moment v jeho živote, sú samozrejme dobré knižky o príchode nového súrodenca. 

Natálka bude mať bratčeka

Začnem hneď čerstvou novinkou, ktorá je fakt dobrá. Je o malej Natálke, ktorá sa pripravuje na narodenie malého bratčeka. Časovo príbeh zahŕňa čas tehotenstva Natálkinej maminy, príchod súrodenca aj prvé týždne rodinného života s novým bábätkom, všetko z pohľadu malého dievčatka.

Natálka bude mať bratčeka

Táto knižka je skvelá v tom, že to celé nijak prehnane nezjednodušuje a nekreslí iba v ružových farbách. Natálka prežíva celú plejádu pocitov, ktoré sa striedajú ako aprílové počasie.

Natálka bude mať bratčeka

Na súrodenca sa TEŠÍ, no občas má STRACH, pretože mamine býva často zle. Má RADOSŤ, že môže pre bábätko vyberať oblečenie, no má zároveň OBAVY, že mu bude musieť dať svoje hračky. Keď je mamina v pôrodnici, Natálke VEĽMI CHÝBA. Keď prvýkrát vidí svojho bratčeka, je PREKVAPENÁ, aký je maličký. Je na seba HRDÁ, že rodičom vie pomôcť, a potom SA HNEVÁ, keď si ju návštevy nevšímajú.

Natálka bude mať bratčeka

Ako vidíte, knižka je užitočná nielen pre staršieho súrodenca, ale zároveň aj pre rodičov, ktorým pomáha uvedomiť si, čo všetko môže ich staršie dieťa prežívať a ako mu s tým pomôcť. Akceptovanie nového súrodenca zďaleka nie je len o žiarlivosti, je to pre malé dieťa naozaj široká škála nových situácií, neistôt, pocitov a stresov. Príbeh dáva krásnu príležitosť rozprávať sa  dieťaťom, čo všetko hlavná hrdinka PREŽÍVA a ako sa pri tom CÍTI.

Vhodné pokojne od 2 rokov, aj trošku skôr. Text je jednoduchý, stručný, a kniha funguje aj bez toho, aby sa čítala od začiatku do konca. Navyše je to ten vydarený formát s tvrdými stranami, ktorý znesie aj trochu menej jemné zachádzanie.

Natálka bude mať bratčeka

Terka a bábätko

O príchode nového súrodenca je samozrejme aj jeden príbeh zo série Terka a kamaráti. Tento má viac textu, ale je podstatne jednoduchší a sústredí sa na to pozitívne.

Terka a bábätko

Terka si uvedomí, že mamičke rastie bruško a že čaká bábätko. Na malého súrodenca sa teší, pomáha rodičom s prípravami, a tak ďalej. Príchod nového súrodenca značne idealizuje 🙂

Terka a bábätko

Vhodné približne d 3 rokov, je tu už viac súvislého textu, ktorý na seba nadväzuje. 

Terka a bábätko

Terka a bábätko

V bříšku

Toto nie je klasický príbeh o tom, čo prežíva starší súrodenec pri príchode mladšieho. 

O príchode nového súrodenca: V bříšku

Je to príbeh o tom, ako sa vyvíja bábätko v brušku, týždeň po týždni. 

O príchode nového súrodenca: V bříšku

Je to fascinujúce čítanie pre zvedavé deti, ktoré si pomocou knižky budú vedieť lepšie predstaviť, ako ich malý bratček či sestrička v maminom brušku postupne rastie a ako sa mu postupne vyvíjajú jednotlivé orgány, zmysly, časti tela.

O príchode nového súrodenca: V bříšku

Kniha je v češtine, ale ak máte doma malého zvedavca, určite odporúčam ju kúpiť a pri čítaní prekladať. 

O príchode nového súrodenca: V bříšku 

Súrodenci

Mať súrodenca nie je ľahké, a dvaja súrodenci vám o tom povedia svoje v tejto vtipnej obojstrannej knižke.

Súrodenci

Z jednej strany sestra rozpráva, že jej brat je ako opičiak, z druhej brat rozpráva, že má sestru-nosorožca.

Súrodenci

Najprv vymenujú, čo každému na druhom súrodencovi lezie na nervy…

Súrodenci

 a potom si uvedomia, že vlastne so súrodencom je aj veľká zábava a že sú radi, že sa navzájom majú 🙂 

Súrodenci

Sestry

Ak máte doma už trošku starších súrodencov, respektíve sestry, musím vám na záver ešte odporučiť tento milý, vtipný komiks. Našim dievčatám sa veľmi páčil. Je to skutočný príbeh, o tom, ako k sebe dve sestry hľadajú cestu.

Sestry


Sestry

 

Sestry


Ak vás téma súrodeneckých vzťahov zaujíma, chcete sa na príchod nového súrodenca dobre pripraviť, možno vám pomôže môj približne dvojhodinový webinár na túto tému. Viac o ňom nájdete tu. (Je to záznam, ktorý si môžete pozrieť kedykoľvek bez časového obmedzenia.) 

A o súrodencoch som písala aj v tomto článku.

One Reply to “Knižky o príchode nového súrodenca”

  1. […] Knižky pre deti o príchode nového súrodenca nájdete zase tu. […]

Pridaj komentár