Knižky o malých potvorkách

Hmyz, knihy

S prichádzajúcim letom u nás vždy stúpa záujem o hmyz. A zodpovedá tomu aj náš súčasný knižný výber. Tu je zopár knižiek o rôznej hávedi, ktoré sa nám osvedčili. Skúsila som ich zoradiť približne podľa veku, aj keď samozrejme je to individuálne.

Neposedná lienka

Knihu o malej lienke, ktorá hľadá cestu domov, dostali malkáči na prvé narodeniny. Pre malé deti je podľa mňa veľmi vydarená (a nepohrdnú ňou ani staršie!). Obsahuje minimum textu, tvrdé strany, a malú naťahovaciu lienku, ktorá chodí na každej dvojstrane po stanovenej dráhe. Deti fascinuje, ako lienka vyberá zákruty, prstíkmi skúmajú diery v šaláte, ktoré vyjedli chrobáčiky, a rozširujú si slovnú zásobu pri pomenovávaní rôznych druhov zeleniny, ovocia a hmyzu, ktoré sú v lienkinej záhrade. Mimochodom, v rovnakej sérii vyšli aj Ulietaný vrtuľník či Neposedné autíčko.

Neposedná lienka

Neposedná lienka

Nenásytná húsenička

Povinná literatúra pre každé dieťa. Knižka, ktorá deti učí životný cyklus motýľa, farby, počítanie a dni v týždni v jednom. Ak ju náhodou ešte nepoznáte, je o tom, ako príde na svet jedna maličká veľmi hladná húsenička, a čo všetko musí pojesť, aby sa z nej stala veľká húsenica, ktorá sa môže zakukliť. Viem, neznie to dvakrát originálne. Ale od jej prvého vydania v roku 1969 sa predalo viac ako 30 miliónov výtlačkov a bola preložená do viac ako 40 jazykov. A to len taká obyčajná kniha nedokáže.

Nenásytná húsenička

Nenásytná húsenička

Priebežne býva v slovenčine vypredaná a tak máme pre istotu jednu anglickú a jednu slovenskú verziu. Každú máme prečítanú tak minimálne stokrát. A v čase, keď deti na nej najviac “fičali”, som im urobila ku knihe aj húseničku na kŕmenie. A kopu ďalších vecí sme s ňou robili.

Nenásytná húsenička

Včelár Jožko

Táto autorská knižka ilustrátorky Simony Čechovej nám urobila veľkú radosť. Krásne, jednoducho, poeticky ukazuje, aké sú pre nás dôležité včely.

Jožko je malý smutný tvor, ktorý si žije sám vo svojom domčeku uprostred nehostinnej prírody, kde nič nežije a nerastie. Jedného dňa objaví na šnúre na bielizeň veľké bzučiace čudo – a z knižiek zistí, že ide o roj včiel. Rozhodne sa postaviť im domček – úľ. Včely sa u neho udomácnia, a prinesú do jeho života veľké zmeny. Jeho okolie sa zrazu mení, všade rastú kvety a stromy. Vytvorí si záhradku, o ktorú sa s láskou stará. A – čuduj sa svete – chýr o krásnom mieste, kde zrazu žije, sa šíri do sveta, a Jožko zrazu nie je sám, v okolí má nových priateľov. A už dávno nie je smutný. Má svoje včielky, záhradku, kamarátov. Lebo…

Kde sú včely, tam je život.

Včelár Jožko

Včelár Jožko

Včelár Jožkov

Prečo lienky nosia podkolienky

Prečo lienky nosia podkolienky

Keď si naše deti samé vyberajú knižky v kníhkupectve alebo knižnici, väčšinou nad ich výberom v duchu prevraciam očami a pripomínam si, že im do výberu nemám zasahovať. Staršia sestra totiž obľubuje knižky čo najružovejšie a najprinceznovskejšie, mladšia také, kde je nakreslený nejaký slon, a brat zase hocičo s čo najväčším počtom dopravných prostriedkov. Keď teda vtedy 2,5-ročná dcéra priniesla (z potuliek mestom s babinou) túto malú knižočku, bola som skeptická. Po prvom večernom čítaní som pookriala, a po asi troch mesiacoch neustáleho čítania som si už niektoré obľúbené kúsky recitovala len tak sama pre seba 🙂

Prečo lienky nosia podkolienky

Priznám sa, že básničkové knižky moc neobľubujem, väčšina tých detských mi príde veľmi ťažkopádna a nezmyselná. Navyše básničky, kde hlavnú úlohu má rôzny hmyz… Ale táto knižka je fakt roztomilá. Aj tu sa nájde zopár rýmov, ktoré sú na môj vkus trochu “nasilu”, ale inak sú básničky svieže, napísané moderným jazykom, ktorému deti ľahko rozumejú, a navyše sú tu milé, pútavé kresby.

Prečo lienky nosia podkolienky

Sme záhradníci

Táto knižka nie je prvoplánovo o hmyze, je to príbeh jednej rodiny, ktorá začala pestovať rastliny a stali sa z nich záhradníci.

Autorka s deťmi zachytáva dobrodružstvá ich rodiny zo zakladania vlastnej záhrady. Rozprávajú o počiatočných neúspechoch (aj príliš veľa lásky môže rastlinu zabiť :-)). O rôznych prekážkach, ktoré treba prekonať (kozy a králiky zjedia všetko, k čomu sa dostanú, vošky zase vyciciavajú z rastlín život!) O pomocníkoch, ktorých nám príroda pri záhradníčení ponúka – vďaka, hrdinky lienky! vďaka, včielky! vďaka dážďovky! bez vás by to nešlo! A o všetkých skúsenostiach a vedomostiach, ktoré počas tejto náročnej, ale krásnej cesty získali.
Kniha skrýva zopár premúdrych myšlienok. Napríklad že chyby sú nevyhnutnou súčasťou záhradníčenia (a života vôbec). Dôležité je poučiť sa z nich a nevzdávať sa! Alebo že tie najlepšie a naozaj dôležité veci v živote stoja veľa úsilia a trpezlivosti.
Knižka je oficiálne určená pre deti od 4 rokov (ale kľudne aj pre mladšie deti, ktoré majú trpezlivosť s dlhším textom alebo keď rodič text rozpráva vlastnými slovami).
Sme záhradníci
Sme záhradníci

Z larvy včela, z kukly motýľ

Jednou z najzaujímavejších tém pri hmyze je ich životný cyklus. Tá dokonalá premena, keď sa húsenica zakuklí a o pár dní je z nej pestrofarebný motýľ! Na túto tému sa mi veľmi páči knižka, ktorá pomocou stručných textov a krásnych živých fotografií popisuje práve premenu vajíčka na včielku, resp.motýľa. Je vhodná pre menšie deti aj pre samočitateľov.

O tejto knihe, aj dvoch ďalších z tejto série, som písala tu. Vytvorila som k nim sadu aktivít na čítanie s porozumením.

Mravenisko

Toto ani v podstate nie je kniha, ale trojrozmerný model mraveniska, v ktorom deti postupne odkrývajú všetky zákutia, od vstupnej brány stráženej mravčou hliadkou, až po komnatu kráľovnej či jasle, kde sa pestúnky starajú o malé mravčie larvy. Je tu obsiahnutých množstvo informácií, ale sú podané tak zaujímavo a nenápadne, že je kniha vhodná aj pre menšie deti.

Rovnako zaujímavá je aj “sestra” tejto knižky – Včelí úľ.

Petrekova a Túma: Mravenisko
Petrekova a Túma: Mravenisko

Petrekova a Túma: Mravenisko

Ako žijú zvieratká (Lienka a jej kamaráti, Usilovná včielka)

Friederun Reichenstetter a Hans-Günther Döring: Ako žijú zvieratkáFriederun Reichenstetter a Hans-Günther Döring: Ako žijú zvieratká

Táto knižka je obojstranná. Z jednej strany je o včelách, z druhej o rôznom ďalšom hmyze aj nehmyze. Zaujímavé je na nej to, že síce obsahuje výlučne fakty, ale tieto fakty sú deťom podávané ako príbehy a tak sa táto knižka číta rovnako dobre, ako kniha rozprávok.

Friederun Reichenstetter a Hans-Günther Döring: Ako žijú zvieratká

Friederun Reichenstetter a Hans-Günther Döring: Ako žijú zvieratká

Friederun Reichenstetter a Hans-Günther Döring: Ako žijú zvieratká

The Grouchy Ladybug

Ďalší pekný príbeh od Erica Carle, ktorý by si zaslúžil slovenský preklad. Tento je podľa mňa trochu pre staršie deti ako Húsenička, a to najmä preto, že sa tu riešia hodiny. Je o jednej namosúrenej uhundranej lienke, ktorá sa nechce podeliť o vošky na liste s druhou lienkou. Od rána lieta, a každú hodinu stretne iné zvieratko, s ktorým sa “chce biť”, až nakoniec večer sadne hladná a vyčerpaná na ten istý list, a s úľavou prijme ponuku priateľskej lienky, nech si dá na večeru vošky, ktoré tam ešte zostali.

Eric Carle: The Grouchy Ladybug

Eric Carle: The Grouchy Ladybug

Why Mosquitoes Buzz in People’s Ears

Why Mosquitoes Buzz in People's Ears : A West African Tale

Tento príbeh zo západnej Afriky sme raz náhodne objavili v Detskom múzeu. Je v podstate o tom, čo všetko sa môže stať, keď niekto roznáša klebety 🙂 Knižka je útla, má nádherné kresby, a dej, ktorý je miestami vtipný a miestami dojemný.

Why Mosquitoes Buzz in People's Ears : A West African Tale

Why Mosquitoes Buzz in People's Ears : A West African Tale

Veľká kniha o malých tvoroch

Ideálna “encyklopédia”, ktorá predstavuje hmyz menším deťom. Obsahuje hravo podané informácie o takmer každej malej potvorke, od lienky až po dážďovku. Navyše krásne obrázky a na každej dvojstrane schovaná nejaká potvorka, ktorú treba hľadať. Nečakajte nejaké komplexné informácie, skôr pikošky a zaujímavosti.

Veľká kniha o malých tvoroch

Včely

Táto veľkoformátová kniha nás naprosto nadchla. Je o včelách, čo je vraj pre človeka najužitočnejší hmyz – a popri tom aj o architektúre, pračloveku, rastlinách, tanci, a neviem čom ešte. Na každej strane sú fascinujúce informácie, pri ktorých človek neveriacky krúti hlavou a hovorí si, aká dokonalá je tá príroda. Deti sú navyše nadšené jej veľkosťou. Robíme si totiž srandu, že keď túto knihu nesú večer do postele, vyzerá to skôr, že kniha nesie ich, taká je obrovská.

Piotr Socha: Včely

Kniha je podľa mňa skôr pre väčšie deti, obsahuje dlhšie vety a pomerne náročný slovník, takže niekedy vidím, že malkáči sa už v polovici vety strácajú. Ale určite je to kúsok, ktorý by nemal v detskej knižnici chýbať.

Piotr Socha: Včely

Piotr Socha: Včely

Ferdo mravec

Ferduv slabikar

Ferduv slabikar

Ferduv slabikar

Ďalšia z kategórie retro kníh. Veď aký by to bol výber kníh o hmyze, keby neobsahoval tohto legendárneho, vyše 80-ročného mravca? Pamätám si, že knihy o Ferdovi boli jedny z mojich obľúbených. S deťmi radi čítame príbehy o ňom a jeho hmyzích kamarátoch. Sú v podstate veľmi poučné, aj keď v mnohom samozrejme treba oddeľovať výmysly od reality. Dcéra má momentálne čítaco-písacie obdobie, a tak sa veľmi potešila, keď našla Ferdov šlabikár. Čo na tom, že po česky? O to zábavnejšie je čítanie 🙂

Medové príbehy

Knižku o troch súrodencoch, ktorí majú dedka včelára, sme si požičali pred pár dňami z knižnice. Je to knižka skôr pre staršie deti, s minimom obrázkov a celými stranami textu, kapitoly sú však pomerne krátke. Veľmi pekne vykresľuje vzťah medzi starými rodičmi a ich vnukmi, ktorí sa pôvodne “boja” stráviť prázdniny na vidieku, bez počítačov, kamarátov a vymožeností mesta. So starkým včelárom však zažijú mnoho pekných chvíľ, veľa nového sa naučia, a na konci prázdnin sa im naopak nechce ísť domov. A tak to so starými rodičmi má byť 🙂

Marína a povaľači

Túto knižku sme dlho obchádzali, pretože tí “povaľači” v názve nezneli nejak lákavo. Nakoniec sme si zaobstarali audioknihu, a je to paráda. Tí “povaľači” sú vlastne obyvatelia povaly – pavúk Florián, komár Konrád a netopier Pier. Kniha rozpráva o tom, ako sa postupne nasťahovali na povaľu, ako tam spolu nažívajú, a ako sa rozhodnú “skrotiť si” jedno “divoké” ničnetušiace dievčatko, ktoré sa na povaľu občas chodí hrať.

Tajomstvá hávede

Na stránkach Slovenskej agentúry pre životné prostredie som našla túto príručku z roku 2016, ktorú vytvorilo Stredisko environmentálnej výchovy Dropie. Obsahuje zaujímavosti o rôznom hmyze a iných drobných živočíchoch, a aj zopár námetov na aktivity, ktoré sa s deťmi môžete zahrať.

Celkom ako sen (Ja, pojedač hmyzu)

Túto malú knižku sme objavili úplnou náhodou a zistili sme, že jej autorom je jeden učiteľ v dcérinej škole. Je to veľmi kreatívny, zábavný a originálny učiteľ, presne taký, akého by sme asi všetci boli chceli, keď sme chodili na základnú. (Dcére napríklad suploval na hudobnej a počas jednej hodiny stihol s deťmi napísať ich triednu pieseň, nacvičiť ju aj s hudobným doprovodom a potom ju ešte nahrať a poslať rodičom ako mp3-ku, aby si ju mohli deti s rodičmi doma spievať.)

Celkom ako sen

V knižke rozpráva o tom, ako sa raz zmenšil na veľkosť hmyzu a bojoval o život svoj aj kamarátov svrčkov s nenažranou ropuchou či hadom.

Celkom ako sen

Tento naoko bláznivý príbeh jednak obsahuje kadejaké filozofické a motivačné myšlienky (ktoré sú v texte písané kurzívou) o tom, ako sa netreba vzdávať, ako každý problém má nejaké riešenie, a podobne, ale deti sa po jeho prečítaní zamýšlali hlavne nad tým, aké to asi musí byť v koži malých chrobáčikov, ktorí neustále bojujú o prežitie. Kniha končí pár prázdnymi stranami s riadkami, a prosbou, aby deti vymysleli koniec príbehu.

Celkom ako sen

Tajný život mäsožravých rastlín

Táto knižka sice naoko s hmyzom nesúvisí, ale len naoko 🙂 Hmyz sa tu objavuje v roli potravy mäsožravých rastlín. Je to fascinujúca knižka, a ja osobne si ju teraz čítam po nociach, keď deti spia, a potichu si híkam, čo nové sa dozvedám 🙂

Tajný život mäsožravých rastlín

Tajný život mäsožravých rastlín

Tajný život mäsožravých rastlín

Príbeh včiel

Toto je kniha pre dospelých, nie pre deti, ale musím ju sem zaradiť pretože jednak sa dobre číta a jednak obsahuje toľko informácií o včelách a ich životnom cykle, putovných úľoch, o tom, na čo všetko sú pre nás dôležité, aj o tom, ako im človek škodí a čo ho čaká, ak včely vyhynú.

Maja Lunde: Príbeh včiel

Z knihy som deťom veľa úryvkov čítala, dokonca som z textu o životnom cykle včely urobila pre staršiu aj diktát.

Maja Lunde: Príbeh včiel

Náš hmyzí knižný wishlist

Týmto sme vyčerpali náš momentálny zoznam hmyzích kníh, aj keď určite je ich ešte veľa, ktoré by sa oplatilo prečítať.

Na mojom wishliste sa momentálne nachádza napríklad Hávedník. Ďalšia úžasná kniha, o včelách a mede,  je Lumír včelaří. Tajne dúfam, že sa dočkáme slovenskej verzie.

Moja hádanková knižka o hmyze

No a na záver ešte jedna naša vlastnoručne vyrobená knižka, kotorej hlavnou témou je hmyz – taká hádanková. Prečítajte si o nej tu.

Hádanková knižka o hmyze

62 Replies to “Knižky o malých potvorkách”

 1. My sme akurat docitali Pribehy z Trdelnikova a Pribehy z Veternikova a boli fakt super!neviem,kto chcel skor docitat knihu,aby vedel ako sa ro skonci,ci ja,ci Julinka:)))

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Nepoznam, dakujem za tip!

 2. Potulky letom

 3. Hádaj ako veľmi ťa mám rád – v lete

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Ano, ta je krasna!

 4. Renata Cvancigerova says: Odpovedať

  hmm na leto? U nas momentalne, teda uz od januara letia vsetky Barborky, no a postupne sa posuvame dalej a okrem okienkovych zaujala
  Zuzanka na prazdninach a Zuzanka na brehu jazera
  Tiez z novsich ktore mame a su super je Montessori upratovanie, no a Mravenisko o ktorom pisete.
  Dcerka ma 29m, ale ked zacneme citat, tak je to do bezvedomia 😀

  1. Renata Cvancigerova says: Odpovedať

   dnes sme si pozicali z kniznice “Bobky, šišky a jiná hovínka” .. 😀 tak vyzera to perfektne :D, lebo i v jedom materskom centre maju na WC plagata s hovienkami zvierat a to viete, kym si nepovieme vsetky, tak odtial nejdeme 😀

   1. montessorikids says: Odpovedať

    Jasne, hovienkova tema je nesmierne zaujimava! My mame Krtka, ktory chcel vediet… a este jednu povodne svedsku knihu cisto o hovienkach, a deti velmi fascinuju 😉

  2. montessorikids says: Odpovedať

   Barborkova faza u nas uz nastastie pominula, jeden cas sme citali vsetky Barborky stale dokola 😀 Zuzanky su tiez super, a tie Montessori knizky podla mna naaadherne!

 5. My sa toto leto chystáme na Hello atlas. Bude čas letných dovoleniek, no a my si tento rok pocestujeme aspoň prstom na mape a spoznáme spolu, aké detičky bývajú v iných krajinách a akým jazykom hovoria 🙂
  A inak krásne odporúčania na knihy o hmyze, pár z nich máme doma a sú ozaj skvelé! 🙂

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Ten Hello Atlas je aj kniha? Mne to vyhadzuje iba aplikaciu do tabletu, ci to je nieco ine?

 6. Letnú atmosféru vo mne vyvoláva Zornička a tak si predstavujem aj detské prázdniny, plné nečakaných dobrodružstiev

 7. Silvia Švecová says: Odpovedať

  Keďže moje deti majú 11, 9 a 3 roky, každé z nich “fičí” na niečom inom… dnes som ale objavila skvelú encyklopédiu pre deti s názvom Prečo (vydala stonožka) kde nájdu aj tí najväčší zvedavci odpovede na otázky o vesmíre, zemi, počasí, prírode (rastlinách aj zvieratách), vede aj ľudskom tele… Je krásne ilustrovaná, zaujme malých aj veľkých 🙂 Inak ulietame samozrejme na Včelách a Malých tvoroch… a tiež na Fingeprints activities od vydavateľstva Usborne 🙂

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Tss ty stale mas nejake nove vychytavky! Inak fingerprint knizka je aj u nas hit.

 8. Veronika Valášek says: Odpovedať

  My sa učíme zvieratká od Fragment…kamaráti zvieratká ? Dcérka ma 18mes. Veľmi by nas knižka potešila ? Veronika a Vivien

 9. Keďže deti nechodia do škôlky, prázdninujú so mnou stále 🙂 U nás veľmi zaujali Mapy, Calvin nevie lietať, Remeslo má zlaté dno, Svetozár od Andrey Gregušovej, Heidi – dievčatko z hôr.
  Prajeme krásne leto 🙂

 10. Vsechny knizky jsou super, ale u nas se asi bude cist kniha od anne desbordes Mam te rada, nebot mam pocit, ze dcera je dosti uzkostna. Tak verim, ze nam trosku pomuze:-) sdilim vas bezva clanek:-)

 11. O Evicke 🙂

 12. U nás zaujali retro knihy Ferdo Mravec a Chrobák Truhlík, majú nádherné ilustrácie a jednoznačne vzbudili záujem o chrobákov. Počúvali všetci od 1,5 – 6 rokov. Tiež zaujala kniha Nakresli si príbeh, kde má každý príbeh zaujímavé morálne ponaučenie a podnecuje rozhovor na tému cností. Je úplne bez obrázkov, deti si ich majú nakresliť.
  Tieto knihy a aj dobrý filter kníh je tu: https://www.mrkvicka.sk/knihy-o-zvieratkach-pre-deti-7-9-rokov/nakresli-si-pribeh-12-poucnych-pribehov-s-prazdnymi-stranami-pre/

 13. My sme posledné dni bud vonku naháňame všetky možné malé tvory,alebo čítame ? S dcérkou (2,5 r) máme teraz najradšej Medušku,Potulky jarom a letom a veľké ilustrovanu knihu Mapy,kde dokáže listovat stale.

 14. Andrea Martinkovic says: Odpovedať

  Dcerka ma 21m a ficime na Potulkach, takze Potulky letom bude tiez velmi oblubena knizka v lete. Citame vela, tym zaciname napriklad kazde jedno rano a mnohe knizky musim citat dokola?

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Ano ano, stale dokola pozname. Ja som za posledny mesiac asi 20x citala synatorovi knihu o kengurach z kniznice, nepomohlo ani schovat ju, hned ju zacal hladat 😀

 15. Slávka Púčková says: Odpovedať

  My momentálne čítame Včely, je to krásna knižka, úplne skvelá na leto

 16. U nás posledné týždne najviac čítané knižky sú knihy, ktoré som čítala la ešte ako ja, keď som bola malá a syn ich našiel odložené. Napríklad Disneyovky ako Bambi, Kniha džungle alebo knižka Divé zvieratká.

 17. My máme radi všetky knihy o Barborke a zároveň máme rozčítanú krásnu starú knihu Z rozprávky do rozprávky od Eleonóry Gašparovej.

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Och, z Rozpravky do rozpravky som milovala ako mala! Diky za pripomenutie, hadam ju u rodicov niekde najdem.

 18. My sme teraz zacali citat knihu “Cervik Ervin”. Na leto mi pridu super “Hlbokomorske rozpravky”, tie sa velmi dobre citali a aj pocuvali, zaujali mensieho aj vascieho. A kedze v lete sa obycajne dost cestuje, tak “Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda ” je vtipna knizka o ceste jedneho mileho muflonika a jeho kamaratky dazdovky.

 19. Nasa oblubena knizka z detskych cias bola Astrid Lindgrenova-Zbojnikova dcera Ronja.

  1. montessorikids says: Odpovedať

   Fakt? Milujem Lindgrenovu ale neviem, ci tuto som citala! My s detmi citame Pipi alebo Deti z Bullerbynu, to su moje detske srdcovky!

 20. Našej takmer 2,5 ročnej dcérke sa veľmi páčia príbehy o rôznych chrobacikoch a mravcekoch.
  A tak sme našli milé príbehy Bračekovia Mravčekovia od Jozefa Pavloviča, Rozprávky z mravčej chalupky (túto sme mali iba z knižnice, ale asi ju kúpime, pretože ju dcérka často spomína) a teraz sme objavili ešte Príhody včelích mackov.

 21. Tove Jansson – Blizi sa kometa. Knizka z mojho detstva 🙂

 22. U nás sú stále “in” encyklopédie so zvieratkami 🙂 a to mám doma staršiu 7(r) a mladšia (2r.)….obe si ich radi prezerajú…najstaršia už aj číta ale niektoré texty už vieme všetci naspamäť 🙂

 23. Ja som prave na martinuse objednala so zlavou ku Dnu deti Vcely a Havednik. Milujem vydavatelstvo Baobab skoda ze v slovencine je iba ten Havednik. Mame ale od nich v cestine Ako spia zvierata a je skvela.my teraz ale ficime na dvoch krasnych knizkach Nechcem byt zabou a Palicka a kamienok. Namiesto oblecenia totiz objednavam radsej knihy. ?a uz sa tesim ked dorastieme na Hlbokomorske rozpravky ale aj Vojnu ktora znicila Rondo. ?

 24. A este hrozne odporucam (pre starsie deti) neskutocne krasny pribeh Harun a more pribehov. U nas velmi tazko zohnatelne ale ta kniha stoji za vsetku namahu – pribeh o priatelstve a odvahe Haruna zachranit Ocean rozpravkovych prudov pred znecistenim. Nekonecny prud fantazie od prekvapujuceho autora – Salman Rushdie ju napisal svojim detom, ked museli byt odluceni kvoli jeho prenasledovaniu.

 25. Mne sa osvedcila kniha Ferdo mravec, a hlavne vsetky knihy o zvieratkach, teraz mame novu , tu velku o vcielkach, je krasna.?

 26. U nás vždy na cestu musí byť pribalena Nenásytná húsenička, top knižka už pár mesiacov ???

 27. Zuzana Kubíková says: Odpovedať

  Deti z Bullerbynu sú pre mňa oddychové letné čítanie 🙂

 28. My sa chystame zahajit hubarsku sezonu s knihou Houbeles pictus 🙂 a aj na Filipka sa uz tesim 🙂

 29. U nas bol pred casom oblubeny Gigantosaurus.

 30. My si radi čítame knižku Filipko – je plná krátkych príbehov o zvieratkách a letných dobrodružstvách 🙂 Veľmi sa nám páči

 31. Ďakujem za knižné typy! 😉
  My čítame každý deň mnou kreslenú verziu Nenásytnej húseničky a Medové príbehy od Ľubici Brezovickej Šebekovej. Je to milý príbeh s peknými ilustráciami. 🙂

  1. *pardon, tipy (autocorrect…) 🙂

 32. Jednoznacne odporucam knihu od Svojtky Co objavis v zahrade, cez leto by to aj mohlo byt aktualne a jednotlive okienka v sebe ukryvaju vselijakych chrobacikov 🙂

 33. U nas teraz vedie Ako to rastie (samozrejme okrem vzdyaktualnych knih o autach a hasicoch) a nasleduje polievanie vsetkych rastliniek v knihe hadicou hasicskeho auta 😀 Ale ked chalani povyrastu, tesim sa na citanie knihy Operacia orech, mna osobne uplne vratila do cias detskych letnych 🙂

 34. My citame s 22 mes.dcerkou knizku Rozprávky o zvieratkách. Najoblubenejsia je rozpravka o Lodicke a Palicke pomahajke, kde si zvieratka pomahaju pri putovani cistinkou, ci plavia sa na lodke. Su tam nádherné kresby zvieratiek z dvora a lesa.

 35. U nas celorocne veka a roznych knih.bez ohladu na obdobie a pocasie 🙂 V lete vytiahneme ‘Mapy’ do terenu.a samozrejme atlasy /viacero pre velkych aj malych/ o hubach,bylinach a hmyze,samozrejme.

 36. Farma a život na vidieku – pekne ilustrovana zaujimavá kniha

 37. U nas sa prave s velkacom citaju na striedacku Velka kniha o malych tvoroch a Potulky (podla nalady si syn vybera rocne obdobie) a s mladsim takmer rocnym skumame husenicku (a strasne ho bavi na nej stlacat gombik, ktory vydava zvuk ?).

 38. Katarína Beňová says: Odpovedať

  Hávedník je to pre všetkých…

 39. Farebne rozpravky.

 40. Moj 14 mesačný chaalnisko naozaj rád listuje knižky, z čoho mám nesmiernu radosť, lebo môj muž za celý život prečítal tak max noviny, za čo ja som vášnivý čitateľ, verím, že aj prďo objadí čaro fantázie a jej nekonenčného sveta…aktuálne listujeme knižky o farmách o zvieratkami, leporelo Krtka a kamošov, a Gigantosaura, a ešte jednu naozaj starú socialistickú knižku V škole. O zvieratkách v lavici 🙂 na leto ideál 😀

 41. Moj 14 mesačný chalanisko naozaj rád listuje knižky, z čoho mám nesmiernu radosť, lebo môj muž za celý život prečítal tak max noviny, za čo ja som vášnivý čitateľ, verím, že aj prďo objadí čaro fantázie a jej nekonenčného sveta…aktuálne listujeme knižky o farmách o zvieratkami, leporelo Krtka a kamošov, a Gigantosaura, a ešte jednu naozaj starú socialistickú knižku V škole. O zvieratkách v lavici ? na leto ideál ?

  1. Sorry, sme tu 2x!
   Omylom 🙁

 42. U nás k letu rozhodne patria Zornička a Filipko 🙂 Takí dvaja malí nezbedníci, ako tí moji 🙂

 43. Daniela Vaskova says: Odpovedať

  Ja mam dvoch malickych chlapcov, manzel je American, takze u nas je vela vela anglickych kniziek. A pridavam teda este k tym knizkam o malych potvorkach od Eric Carle “The Very Busy Spider” je tiez super o pavucikovi. Inak ma kopec vybornych knih ako The very quiet cricket, Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?, The Mixed-Up Chameleon, A House for Hermit Crab, Polar Bear, Polar Bear, What Do You Hear?
  No a doma prave hltame uz hore uvedenu knizku “Vcely”.
  Na zaklade clanku som si dala vsetky knizky do wishlistu v knihkupectve a knizku “Meduška” rovno zakupila :-).

 44. […] tejto knižke som už písala v tomto článku zameranom na knižky o hmyze (mimochodom nájdete tam aj ďalšie „Montessori-friendly“ […]

 45. […] rôzne hmyzie aktivity, ktoré sme za roky naškrečkovali. Do poličiek s knihami putujú práve tie o malých potvorkách. A riešime aj životné cykly chrobáčikov, pretože sú úplne […]

 46. […] rôzne hmyzie aktivity, ktoré sme za roky naškrečkovali. Do poličiek s knihami putujú práve tie o malých potvorkách. A riešime aj životné cykly chrobáčikov, pretože sú úplne […]

 47. […] No a ak hľadáte viac knižiek s hmyzom v hlavnej roli, tu je náš výber. […]

 48. […] A ak hľadáte ďalšie Montessori knižky o hmyze, pozrite zase sem: Knižky o malých potvorkách […]

 49. […] Autorka Joanna Gaines a jej štyri deti rozprávajú o tom, ako sa dostali od pestovania jednej malej paprade ku krásnej veľkej záhrade. Nebolo to vôbec ľahké!Hovoria o počiatočných neúspechoch (vedeli ste, že aj aj príliš veľa lásky môže rastlinu zabiť?). O rôznych prekážkach, ktoré treba prekonať (kozy a králiky zjedia všetko, k čomu sa dostanú, vošky zase vyciciavajú z rastlín život!). O pomocníkoch, ktorých nám príroda pri záhradníčení ponúka (vďaka, hrdinky lienky! vďaka, včielky! vďaka dážďovky! bez vás by to nešlo!). A o všetkých skúsenostiach a vedomostiach, ktoré počas tejto náročnej, ale krásnej cesty získali.Kniha skrýva zopár premúdrych myšlienok. Napríklad že chyby sú nevyhnutnou súčasťou záhradníčenia (a života vôbec). Dôležité je poučiť sa z nich a nevzdávať sa! Alebo že tie najlepšie a naozaj dôležité veci v živote stoja veľa úsilia a trpezlivosti.Záhradníci nás dostali. V ich príbehu sme sa našli. Našej malej záhradke venujeme veľa lásky, je zdrojom mnohých zázrakov, stále nás učí niečo nové, robíme chyby, ktoré nás vždy posunú o kúsok ďalej. Úplne chápeme, aké je to zbierať plody svojej práce. Ako občas neveríme, že tejto kráse dali život naše ruky.Za zmienku samozrejme stoja aj krásne jemné ilustrácie Julianny Swaney, ktoré dokonale zobrazujú farebný svet záhrady so všetkými formami života, ktoré v nej prekvitajú.Knižka je oficiálne určená pre deti od 4 rokov, ale kľudne aj pre mladšie deti, ktoré majú trpezlivosť s dlhším textom alebo keď rodič text rozpráva vlastnými slovami.Knihu Sme záhradníci vydalo vydavateľstvo Tatran. Kúpite ju u nich v eshope alebo v Martinuse.Nájdete ju v našom zozname kníh pre Montessori deti aj v tom o malých potvorkách. […]

Pridaj komentár