Knihy pre mierne pokročilých samostatných čitateľov

Všetci traja naši samostatní čitatelia sa pomaly prehupli z kategórie úplných začiatočníkov do kategórie mierne pokročilých. A od knižiek vhodných na úplne prvé samostatné čítanie sa posunuli o krok ďalej. Keďže na článok o prvých knihách (tu) som dostala veľa pozitívnych reakcií, tu prinášam “pokračovanie”.

Kto je mierne pokročilý samostatný čitateľ? Ten, kto sa už nezľakne trochu viac textu na stránkach a zvláda sledovať komplexnejší dej, rozložený do viac kapitol. Vekovo je to veľmi individuálne, niekto môže takéto knižky zvládať ako čerstvý prvák, niekto až v druhej triede. Niekto rýchlo prejde na dlhšie a náročnejšie knihy, niekto sa takýchto knižiek drží dlhší čas a hrubšie knihy ho odrádzajú.

Nech čítanie baví!

Čo tu nájdete? Knihy a knižné série, ktoré sa u nás doma osvedčili na samostatné čítanie približne v prvej až tretej triede, ktoré deti čítajú samé s radosťou a pýtajú si pokračovania. Pre tieto knihy je typické, že:

-> ešte stále nemajú strany plné súvislého textu,

-> príbehy sú poväčšine vtipné,

-> text je dopĺňaný rôznymi (vtipnými) obrázkami, náčrtmi, komiksovými prvkami,

-> písmo je väčšie, riadkovanie redšie.

Dôležité podľa mňa v tejto fáze je, aby deti mali radosť z čítania a brali ho ako zábavu. Ešte stále im nejde úplne jednoducho, majú na čom pracovať a stojí ich to značnú námahu prečítať, pochopiť prečítané, zapamätať si to a uvedomiť si to v kontexte celého príbehu. Čas na “hodnotnú” literatútu príde neskôr, teraz by naším cieľom malo byť jednoznačne vypestovať v deťoch lásku k čítaniu, aby knihy boli niečo, k čomu sa budú celý život vracať.

Neexistuje dieťa, ktoré nerado číta. Len dieťa, ktoré ešte nenašlo dobrú knihu. Ak to vaše ešte nenašlo, hľadajte. Nevzdávajte to. A odhoďte svoje očakávania, čo by malo a nemalo čítať.

Čo sa číta u nás

Nechcem knihy nejak deliť na dievčenské a chlapčenské, sami si urobte názor. Je pravda, že nie všetky u nás číta aj syn aj dcéry, ale väčšina baví všetkých troch.

Bol raz jeden život a Bol raz jeden človek

Tieto série majú každá väčší počet kníh, čo je super, pretože ak malému čitateľovi kniha sadne a prečíta ju, rovno mu viete posunúť ďalšiu časť. Existuje aj kreslený seriál, čo tiež môže pomôcť malého čitateľa zlákať – lepšie sa deťom čítajú knihy, kde vedia predvídať, čo sa bude diať.

Smradi / Bad Guys

Tiež séria, veľmi vtipná a s veľkou dávkou rôznych expresívnych slov, čo u detí býva plusom 🙂 U nás je aktuálne obľúbený aj anglický originál, na tréning angličtiny. Na netlix je aj film a deti tam objavili aj nejaký vianočný krátky film, ale malé varovanie, film je o dosť slabší ako kniha.

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách

Toto sú veľmi ňuňu knihy o zvieratách. Sú tri rôzne, my máme dva – o zvieratách a o mláďatách. Sú tu zaujímavé krátke texty, ktorých je na strane minimum, a jednoduché čiernobiele obrázky.

K atlasu mláďat som deťom robila aj karty na nácvik čítania, nájdete ich tu.

Claude

Dôležitá vec, ktorú si treba pri školákoch uvedomiť, že nehľadajú v knihách to, čo my dospelí. Knihy, ktoré naše deti čítajú samostatne, sú často také, ktoré by som ja s nimi nečítala, lebo sa mi zdajú tak nejak bez pointy a banálne.

Malé knižky o psíkovi, čo nosí baretku a má kamarátku Ponožku Smraďošku, sú krásnym príkladom. Neprídu mi nijak extra smiešne, a po ich prečítaní som si kládla otázku, či vlastne bola v nich nejaká ústredná myšlienka. Deti to neriešia. Claude a Smraďoška sú ňuňu, dejú sa im samé zábavné veci, a to stačí.

V slovenčine máme tri diely – Claude v meste, na dedine, na horách.

Claude v meste

Claude v meste

Megadom na strome

Deti si teraz na záhrade robia parádne bunkre. Zdanlivo pár palíc alebo nejaké staré laty, ale v ich očiach sú to prepracované skrýše s tajnými dverami na kód, viacerými miestnosťami a rôznymi funkciami ako automatické vyhľadávanie stratených psov a podobne. Pripomína mi to moje detstvo, tiež sme s bratom mali pár vyfantazírovaných bunkrov s úžasnými funkciami!

No a túto detskú lásku k bunkrom, skrýšam, domčekom, dokonale uspokojí séria Megadom na strome. Je o dvoch kamarátoch, ktorí žijú v dome na strome, a ešte akom! V prvom dieli má “len” 13 poschodí, s každým ďalším sa počet zvyšuje. Andy a Terry majú vo svojom megadome kino aj knižnicu, malinovkovú fontánu, stroj na výrobu asi sto druhov zmrzliny, podzemné laboratórium, nádrž s ľudožravými žralokmi…

Text je dopĺňaný rôznymi nákresmi, komiksmi, je vtipný a často naprosto absurdný. Staršia dcéra zhltne každý nový diel tak za dva dni. Teraz prvý diel začala čítať spolu s bratom. Svorne sa na ňom rehocú a potom mi chodia rozprávať o morských opiciach, morskej panne vypestovanej z vajíčka a podobných zaujímavostiach 🙂

Megadom na strome

Megadom na strome

Megadom na strome

Dorka Magorka

Občas sa mi stane, že niektorú knihu obchádzam, lebo mi na nej niečo vadí. Na Dorke Magorke to bol názov – veď kto už malé dieťa nazve magorkou?! Aj keď som knihu začala čítať, nebola som z nej úplne nadšená. Dorka je najmladšia z troch súrodencov a všetci v rodine sa k nej správajú dosť hrozne. Rozmýšlala som, či chcem deťom podsúvať také vzory správania, ktoré majú od rešpektu veru poriadne ďaleko.

Keď sa človek ale cez to prenesie, Dorku si proste musí zamilovať. Je to úžasne živelné dievčatko s obrovskou fantáziou, a knižky sú písané tak vtipne, že aj mne dospelej pri istých pasážach tiekli slzy od smiechu! Dorka si žije vo svojom svete, kde má imaginárnu kamarátku Zorku, úhlavnú nepriateľku Pažravicu Žravicu, a tak reálne prežíva svoje dobrodružstvá, že som mala miestami problém rozlíšiť, či sú  vlastne jej výmyslom alebo nie.

A uvedomila som si, že deti v tomto veku už dávno neakceptujú bez debát všetko, čo je niekde napísané. Dá sa s nimi krásne porozprávať o tom, ako sa k Dorke správajú jej súrodenci, či s takým niečim súhlasia alebo nie a prečo.

Dorka Magorka

Inak Dorka Magorka je jedna z mála kníh v tomto článku, ktorú som nakoniec čítala s deťmi aj ja, veľmi nás baví sa spolu smiať na tých jej výmysloch.

Dorka Magorka

Dorka Magorka

Malý macko

Príbehy o malom medvedíkovi sú osvedčená klasika, majú vyše 60 rokov a vo svete sa predalo viac ako 6 miliónov kópií. Každá kniha obsahuje niekoľko kratších milých príbehov o mackových dobrodružstvách s inými zvieracími kamarátmi či s jeho rodinou. Niektoré sú veľmi vtipné, niektoré poučné, a Mackovo zmýšlanie a správanie je myslím deťom dosť blízke.

Knižky sú vhodné na spoločné čítanie s malými deťmi, ale aj na samostatné čítanie pre malých školákov. V slovenčine vyšlo 5.

 Čítanie Malý macko

Čítanie Malý macko

Čítanie Malý macko

Neuveriteľný svet – obrázkové porovnania

Kniha, pri ktorej náš mladý pán presedí hodiny. A potom nám referuje.

Môj šťastný život

Táto séria kníh je o Tine, ktorá nastúpi do prvej triedy a zažíva všetky radosti a strasti s tým spojené. Nájde si najlepšiu kamošku Fridu, ktorá sa však čoskoro odsťahuje s rodinou do iného mesta.

Obe dcéry príbeh Tiny a Fridy chytil, staršia mi viackrát dokonca hovorila, ako chápe Tinine pocity a viackrát sa cítila presne ako ona. Ja som celú sériu s deťmi čítala aj nahlas, a veľmi sa mi páčilo, ako sa Tina neustále snaží myslieť pozitívne a hľadať šťastie v maličkostiach.

Séria obsahuje už šesť kníh a aktuálne sa pripravuje siedma, čo svedčí o tom, že deti stále osud Tiny a Fridy zaujíma.

O celej knižnej sérii som písala tu.

Linda a Gusto

Linda Vševedková je dievčatko, ktoré vyniká v mnohých veciach. Má totiž kopec času – žije v rušnom meste iba s ockom, ktorý celé dni pracuje – a ak by ho nevyužívala aktívne, mohlo by sa stať, že by sa cítila osamelo.

To všetko sa zmení v jeden všedný deň, kedy v spomínanom rušnom meste stretne Gusta. Gusto je rozkošný tapír, Linda ho pozve na palacinky, a od tej chvíle už nemá šancu cítiť sa osamelo. S Gustom totiž plynule prechádzajú od jedného dobrodružstva k druhému.

O Linde a Gustovi vyšli zatiaľ dve knižky, a sú krásne nielen na čítanie, ale aj na pohľad 🙂

Linda a Gusto

Linda a Gusto

Linda a Gusto

Sovičkin denníček

Príbehy sovičky Evičky, jej rodiny a kamarátov, sú tiež veľmi obľúbené u našich dievčat. Možno ste si z tohto výberu už všimli, že inklinujú k rozkošným zvieratkám 🙂 Táto séria je sovičková, má krásne obrázky robené akoby kolážou, a baby sú z Evičky unesené. (A aj keď som písala na úvod, že knihy nedelíme na chlapčenské a dievčenské, tak musím úprimne napísať, že tieto syna vôbec nezaujímajú.)

Sovičkin denníček

Sovičkin denníček

Sovičkin denníček

Zlá cica

Ďalšia vyslovene oddychovka, tentokrát s mačkou v hlavnej úlohe. Deti sa na Zlej cice rehocú, neustále mi z nej čítajú pasáže, a dožadujú sa každého nového pokračovania. Obsahuje kopu vtipných obrázkov, poznámok a vsuviek, takže sa ľahko číta.

Hej Andy

Andy je pre zmenu úplne obyčajný desaťročný chalan, ktorý si vie riadne skomplikovať život, a do jeho kože sa vedia deti dokonale vžiť. Kto nemá otravnú sestru a rodičov, ktorí sú príliš často v prípade konfliktov na jej strane? Táto séria je tiež písaná kombináciou klasického textu a komiksu, a je aj pre staršie deti, ktoré čítanie moc nechytá.

Hej Andy

Hej Andy

 Ak sú tieto knižky ešte pre vašich čitateľov moc náročné, skúste niečo z tohto zoznamu.

One Reply to “Knihy pre mierne pokročilých samostatných čitateľov”

  1. […] Pokračovanie článku: Knihy pre mierne pokročilých čitateľov […]

Pridaj komentár