Klikal som a čítal som

Nedávno vyšla pre deti kniha, ktorej cieľom je pomôcť im pracovať s informáciami a rozvíjať kritické myslenie. V dnešnej dobe, kedy sa na nás valia z každej strany informácie, totiž aj my dospelí máme problém rozlíšiť, čomu veriť.

Hrdinom knihy je Peťo, ktorému sa práve začínajú letné prázdniny.

Peťo sa dozvedel zaujímavé veci. Že na dne Tichého oceánu našli plutvu morskej panny. Že Zem je plochá a vyzerá ako palacinka. Že tenisky, ktoré predávajú na námestí, sú oveľa lepšie, než tie v uličke. Všetko toto sa dozvedel z telky, internetu, od obľúbeného youtubera, od kamarátky, alebo to vravel sused. Ako má Peťo zistiť, čo je pravda?

Klikal som a čítal som

Pustí sa do pátrania po tom, čo sú fakty a čo nie, a ako vlastne zistiť, komu veriť. Jednotlivé kapitoly sa potom snažia ukázať deťom, čo je kritické myslenie a ako ho využívať.

-> Vysvetľujú napríklad kto je blogger/vlogger/influencer. A že to, že ich veľa ľudí sleduje, lajkuje, zdieľa, ešte automaticky neznamená, že hovoria fakty.

Klikal som a čítal som

-> Spomína sa tu sila argumentu, ale aj to, ako môže byť zneužitý v podobe argumentačného klamu, alebo argumentu falošnej či neznámej autority. Že príčina a dôsledok sú dve rozdielne veci. Čo je zovšeobecňovanie (“Všetci moji kamaráti majú mobil okrem mňa.”) a čo názor väčšiny.

-> Vysvetľuje sa tu, ako internet zámerne a účelovo dokáže pôsobiť na našu psychiku. Inak, aj ja som sa v knihe naučila nové veci. Napríklad čo je taký Forerov efekt!

Klikal som a čítal som

Kniha je určená pre staršie deti, približne od 10 rokov. U nás doma veľmi zaujala deväťročnú a sedemročných, aj keď niektoré témy a pojmy deti ešte úplne nechápu alebo majú o nich len hmlisté predstavy.

No s tým, aké je ťažké sa dopátrať na internete pravdy, už majú prvé skúsenosti. Na jar sme hľadali informácie k ich školským projektom aj na internete, a deti zistili, že informácie, ktoré tam nájdeme, sú často úplne protichodné. Tak, ako Peťo, ktorý si v knihe uvedomí, že pátranie po tom, čo je fakt, stojí niekedy naozaj veľa, veľa času. A konštatuje:

“Ach jaj! Len tak niečomu uveriť je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie!”

Kniha sa aktuálne dá získať v elektronickej forme. Klasické výtlačky by mali mať v Artfóre v Bratislave alebo Žiline. My sme ju podporili na StartLabe.

One Reply to “Klikal som a čítal som”

  1. […] Mimochodom, včera som písala o knižke pre deti Klikal som a čítal som. Hovorí o kritickom myslení a schopnosti selektovať si (najmä na internete) pravdivé informácie a fakty. Prečítajte si, podľa mňa veľmi užitočná kniha. […]

Pridaj komentár