Kde rastú peniaze – prvé čítanie o financiách

Keď sa u nás začali množiť dotazy o tom, prečo mi v obchode stačí plastová karta miesto peňazí, alebo prečo si proste nemôžeme kúpiť nový riad, keď starý rozbijeme, hľadala som nejakú literatúru, ktorá by nám pomohla objasniť základné otázky okolo peňazí. Našla som malú knižku s výstižným názvom Kde rastú peniaze.

Kde rastú peniaze

Ako sa píše v úvode, nikto, kto si prvýkrát pripne na nohy lyže, nezlyžuje hneď najväčší kopec v okolí. A ani to od neho nikto neočakáva. S peniazmi je to inak – predpokladáme, že človek akosi automaticky rozumie financiám. A pritom aj správne zaobchádzanie s peniazmi je niečo, čomu sa treba učiť.

Peniaze nerastú na stromoch

A presne o tom kniha je. Hlavnými hrdinami sú súrodenci – škôlkarka Adelka a druhák Adam. Spolu s nimi sa deti v knižke postupne dozvedajú, kde sa berú peniaze, ako fungujú bankomaty či platobné karty, ako je to s šetrením a požičiavaním si peňazí.

Kde rastú peniaze

Deti zistia, ako vlastne rodičia získavajú peniaze, a že si ich nemôžu len vybrať z účtu, koľko a kedy sa im zachce. Že keď niečo pokazia alebo stratia, musia to nahradiť alebo zaplatiť. Že všetko v domácnosti stojí peniaze, aj keď je to často neviditeľné – napríklad nájom, energie, voda, televízia či internet.

V knihe vystupujú formou rozprávok aj zvieracie rodinky, ktoré deťom ozrejmia napríklad princíp platenia daní ?.

Peniaze sú dobrý sluha, ale zlý pán

Páči sa mi, že toto dielo nie je len o peniazoch, ale má aj fajn sociálny aspekt. Učí deti správať sa šetrne, byť zodpovedný sám za seba a nespoliehať sa vo všetkom na iných, neporovnávať sa a nerobiť rozdiely medzi chudobnými a bohatými.

Kniha má 66 veľmi krátkych kapitol (často na pol strany), k tomu slovníček finančných pojmov a dvojstránku na prvé účtovníctvo, kde si deti môžu zaznamenať svoje finančné plány ☺️

Kde rastú peniaze

Mimochodom, v knihe je väčšina ilustrácií čiernobiela a deti sa hneď na úvod dozvedia, že si ich môžu vyfarbiť podľa svojho gusta. Našim deťom nebolo moc po vôli čarbať do knihy, ale na pár obrázkov sa dali presvedčiť.

Malé výhrady

V knihe vystupuje príliš veľa postáv, ktoré ma na začiatku dosť miatli. Nepomohli tomu veľmi tie ultrakrátke kapitoly, ktoré sa skončili skôr, ako som si stihla zapamätať mená ? Ale postupne som sa zorientovala.

Nemám rada zovšeobecňovanie typu “ten, kto nechce nikomu požičať hračky, je lakomý”. Nemyslím, že svet funguje takto čiernobielo a snažím sa pred deťmi nikoho neškatuľkovať. Ten, kto dnes nechce požičať hračku, má na to možno dobrý dôvod. A možno zajtra ja budem v pozícii, že nechcem niekomu niečo požičať. Určite by sa mi nepáčilo, keby ma niekto hneď onálepkoval ako lakomú. Týchto nálepiek a negatívnych hodnotení sa tu zopár nájde, a popravde, snažila som sa ich pri čítaní buď preskočiť alebo ak to nešlo, otvorene s deťmi hovoriť o tom, že s tým nesúhlasím.

Takisto si myslím, že nie je úplne potrebné ťahať do financií veveričky či medvede. V pohode by sme sa obišli s obyčajnými ľuďmi, ale deťom to neprekážalo.

Pre aký vek?

Kniha je oficiálne určená pre vekovú kategóriu 9+, čo možno sedí pre samostatné čítanie. Ale keď si knihu čítate s deťmi, a viete im občas isté veci dovysvetliť, nebojte sa pustiť do nej aj s predškolákmi.

Knižka Kde rastú peniaze má aj voľné pokračovanie pre 9-13ročných. To deťom ozrejmuje už náročnejšie pojmy ako hypotéka, úroky, úvery, a zoznamuje ich s princípmi poistenia či základmi investovania. Je zatiaľ iba v češtine a volá sa Aby vám peníze dobře sloužili a nikam vám neuleteli.

Akú hodnotu majú peniaze?

Ak vás zaujíma, ako sme si doma – Montessori spôsobom – objasnili hodnotu peňazí, písala som o tom (rozsiahly :-D) článok tu.

One Reply to “Kde rastú peniaze – prvé čítanie o financiách”

  1. […] som knihu Kde rastú peniaze, ktorá bola napísaná presne pre tento účel. Vďaka nej deti pochopili mnohé súvislosti, ako […]

Pridaj komentár