Cestujeme s kalendárom NotaBene – Chicago

Pamätáte, ako som pred Vianocami dávala do pozornosti krásny kalendár, ktorý predávali pouliční predajcovia NotaBene? Každý mesiac je v ňom predstavené jedno svetové mesto a deti veľmi zaujali ilustrácie týchto miest. Tak som si povedala, že by bola škoda sa o mestách v kalendári nedozvedieť niečo viac, keď už budeme celý mesiac na každé z nich pozerať.

Hneď to januárové ma zaujalo. Chicago. Vedela som o ňom jedine to, že leží na obrovskom Michiganskom jazere, a že je prezývané Windy City – veterné mesto. Po rýchlom gúglení som bola presvedčená, že ho raz musíme navštíviť 🙂

Poďme na výlet prstom po mape

Jedno víkendové dopoludnie som teda presvedčila deti a dokonca aj manžela, aby sme sa na Chicago pozreli spolu bližšie. Dcéra sa hneď spýtala, či môžeme urobiť aj lapbook. Prečo nie.

Začali sme tým, že sme Chicago lokalizovali. V ktorej je asi krajine? Nájdime si ho v Mapách. Deťom hneď padlo do oka, pri veľkom jazere Michigan.

Chicago

Vytiahli sme aj tablet a skúsili si vyhľadať fotky Chicaga. Dojem urobili najmä veľké mrakodrapy.

Chicago a jeho dominanty v kalendári

Potom sme si preštudovali ilustráciu v kalendári. Deťom som ponúkla kartičky s fotkami dominánt, ktoré sú v kalendári nakreslené, a párovali. Michiganské jazero, park Millenium, takzvaná fazuľa, alebo oficiálne Cloud Gate, a chicagska “hlboká” pizza.

Rozdala som aj kartičky s textami, aby sme sa o nich dozvedeli viac. Michiganské jazero je šieste najväčšie na svete, a je dlhé 500 kilometrov! “Fazuľa” je umelecké dielo inšpirované tekutou ortuťou. A tak ďalej. Cieľom bolo mimo iné precvičiť čítanie a aktívne počúvanie.

Chicago – mesto vynálezov

Chicago je prezývané aj City of Inventions, majú tu pôvod mnohé moderné výdobytky ako zips, umývačka riadu či vysávač. Keďže tretiačka nedávno v škole zoraďovala udalosti na časovej priamke, inšpirovala som sa a dala deťom kartičky so chicagskymi vynálezmi, ktoré mali najprv správne spárovať a potom chronologicky zoradiť.

Použila som anglické názvy, aby sme potrénovali angličtinu, a samozrejme nemohli chýbať ani kartičky s krátkymi textami, aby sme sa o vynálezoch dozvedeli čosi viac.

Chicago – veterné mesto

Je zaujímavé, že sa vlastne vraj poriadne nevie, prečo by malo byť Chicago veterným mestom. Vraj v ňom fúka podstatne menej ako vo viacerých okolitých mestách. Našla som dokonca takú teóriu, že tento názov nesúvisí s poveternostnými podmienkami, ale s faktom, že Chicago má aj malo bohaté zastúpenie politikov, ktorí takmer stále klamú a majú “vietor v ústach”.

Ktovie, prečo je to teda Windy City, každopádne nám to celkom padlo vhod. Nedávno sme totiž boli v Tatrách, kde sme zažili orkán. A tak som deťom pripravila Beaufortovu stupnicu sily vetra, do ktorej sa snažili zoradiť vietor od najslabšieho po najsilnejší.

Graffiti

Medzi vynálezy, ktoré vznikli v Chicagu, patrí farba v rozprašovači. Tá sa sice pôvodne používala na praktické účely, teda maľovanie veľkých plôch ako automobily či fasády domov, neskôr sa vďaka nej rozmohla forma umenia zvaná graffiti.

Stiahla som zopár fotiek svetových najznámejších graffiti a urobila z nich skladačky s násobkami čísel. Každý člen rodiny jednu skladačku-graffiti poskladal, potom sme si ich prezreli, prečítali o nich a porozprávali sa, ktoré podľa koho čo znázorňuje, ktoré sa komu páči a ktoré nie. Potom začali deti spomínať, kde všade videli graffiti v Bratislave. Musím povedať, že ma vždy dostanú do úzkych svojou všímavosťou a schopnosťou zaznamenať detaily. Vymenovali mi niekoľko graffiti, okolo ktorých chodíme, a ktoré som ja ani nezaregistrovala…

Chicago, Notabene

Chicago na tanieri

Potom sme preniesli Chicago aj do našej kuchyne. Vyskúšali sme chicagsku typickú deep dish pizza – “hlbokú” pizzu s vysokými krajmi a bohatou plnkou. Ako všetky naše kulinárske experimenty, aj tento sa stretol s nadšením a deti krájali, strúhali, miešali, ochutnávali, až kým sme nenapiekli plnú rúru pizze. Bola vcelku dobrá, aj keď pre nás dosť netradičná!

No a ako dezert sme si urobili ďalší chicagsky vynález – brownies. Prvýkrát boli upečené v jednom chicagskom hoteli v roku 1893 a podľa pôvodného receptu sa tam podávajú dodnes!

Mapovník

K našim Mapám sme raz dostali úžasný “pracovný zošit” – Mapovník. V ňom sme našli peknú úlohu týkajúcu sa USA. Ide o to, vyfarbiť všetky štáty USA použitím IBA 4 farieb tak, aby sa dva štäty rovnakej farby nikde nedotýkali. Vyskúšajte, deti to veľmi bavilo!

Lapbook

O pár dní neskôr sme si k Chicagu sadli ešte raz, aby sme vytvorili lapbook. Všetko sme si pekne ešte raz zopakovali a preštudovali.

Toľko naše krátke zoznámenie sa so Chicagom. Deti sa už teraz tešia na februárové Sydney (a ja s nimi!).

Ak by ste radi využili niečo z našich materiálov o Chicagu, nech sa páči, tu sú:

1_CHICAGO

3 Replies to “Cestujeme s kalendárom NotaBene – Chicago”

  1. Mozem sa opytat, kolko casu zhruba stravis pripravou tych aktivit? Su take uzasne, ze by som si ich normalne chcela vypracovat aj ja 😀

    1. ? bavilo ma to, bola to rychlovka ☺️

  2. […] naším Notabene kalendárom sme si v januári pozreli Chicago, rôzne vynálezy, ktoré v ňom vznikli, upiekli sme si “hlbokú […]

Pridaj komentár