Jesenné aktivity inšpirované Montessori

Som nesmierne rada, že žijeme na mieste, kde sa striedajú ročné obdobia. Užívame si teraz s deťmi tie krásne jesenné zmeny – padajúce lístie, gaštany, šípky, dokonca aj sychravé rána! A ako som tak pozerala minulý týždeň na aktivity rozložené v Montessori ateliéri, jeseň panuje aj na našich poličkách. Ak by ste hľadali inšpiráciu na jesenné aktivity, ktoré vás zabavia doma počas upršaných dní, tu je zopár mojich favoritov.

1. Tieňové priraďovanie

Aké sú symboly jesene? Listy rôznych tvarov, šarkany, tekvice… Našla som drobné drevené výrezy, ktoré jeseň symbolizujú, použila rám na obrazy z Ikea, samolepiaci suchý zips, a vyrobila takéto priraďovanie. Väčšie deti si môžu prikladať aj písmenká z pohyblivej abecedy, menším stačia tvary.

Jesenné aktivity Montessori

2. Triedenie jesenných plodov

Šípky, orechy, gaštany, žalude, šišky… Jeseň ponúka mnoho zaujímavých drobností, ktoré sú ideálnym materiálom na triedenie.

Jesenné aktivity - triedenie jesenných plodov

Menším deťom stačia dva druhy, ktoré sa výrazne líšia (šišky a gaštany), väčšie už zvládnu druhov viac, a rozdiely medzi nimi môžu byť menej výrazné. My máme na kurzoch napríklad päť druhov orechov, a deti sa popri triedení učia aj ich názvy.

Ak by sa vám hodili karty s obrázkami orechov, nech sa páči:

— Trojzložkové karty ORECHY —

No a keď si chceme triedenie trochu spestriť, pridáme aj otváranie a zatváranie.

Jesenné aktivity Montessori triedenie

3. Jesenné plody a plastelína

Gaštany, šípky, žalude a rôzne paličky sa dobre zapichujú aj do plastelíny. Každá vec zanechá navyše iný odtlačok. Rada ponúkam plastelínu deťom takto, na voľné tvorenie. Vždy žasnem, čo všetko dokážu vytvoriť.

Jesenné aktivity

4. Ježko a jeho pichliače

Mali sme doma drevený stojan na farbičky v tvare ježka. Miesto pichliačov mal zapichnuté v chrbte farbičky. A ja som samozrejme zhodnotila, že to je super pomôcka na zapichovanie. Lenže keď som ježka a farbičky ponúkla deťom na kurze, stalo sa presne to, čo som predpokladala. Farbičky ich neinšpirovali k vkladaniu do ježka, ale ku kresleniu. Tak som hľadala nejaké vhodnejšie pichliače a našla som plastové golfové “tíčka”, ktoré sme raz k niečomu dostali. A pomôcka na zapichovanie bola na svete 🙂

Montessori aktivity jeseň ježko

5. Tekvicový geoboard

Jedna z mojich obľúbených aktivít. Stačí vám jedna dekoračná tekvička, zopár pripínačiek a gumičiek, a tréning prstov sa môže začať. Najprv pozapichovať pripínačky, čo vyžaduje nielen silné prsty, ale aj riadne sústredenie a koordináciu oko-ruka. Deti pritom fascinuje skutočnosť, že pripínačky môžu popichať, a tak práca s nimi vyžaduje veľkú zodpovednosť! No a potom naťahovanie gumičiek, čo tiež nie je nič ľahké.

Montessori aktivity jeseň tekvica

6. Tekvička zdobená gombíkmi

Alternatívou sú špendlíky a gombíky.

Jesenné aktivity

7. Jablko ako skladačka

Túto jednoduchú skladačku z filcu som vyrobila deťom pred pár rokmi, keď sme testovali rôzne odrody jabĺk. Je fajn nielen na skladanie, ale aj ako jazyková lekcia. Šupka, dužina, ohryzok…

Jesenné aktivity Montessori


Mimochodom, testovanie jabĺk je super aktivita, prečítajte si tu: Spoznávame jablká


8. Gombíkový strom

Jabĺčková aktivita na jemnú motoriku, ktorá pred pár rokmi vedela naše deti poriadne potrápiť. Sice to vyzerá jednoducho, ale zapnúť gombík je sled niekoľkých vcelku náročných  krokov. Podľa Marie Montessori túto činnosť nezvládajú dobre ani mnohí dospelí, pretože sa príliš ponáhlajú, a tým si ničia oblečenie.

Jesenné aktivity Montessori gombíky

9. Magnetická jabloň

Keď sme pri tých jablkách, ešte jedna pekná hračka. Magnetický strom, na ktorý sa pripevňujú malé jabĺčka. Mám ho z aliexpress a už niekoľko rokov žne na kurzoch úspech. Super na ňom je, že deti musia prikladanie jabĺk robiť vertikálne, a trafiť sa jabĺčkom na malý magnet, takže je nutná celkom veľká koncentrácia a presnosť.

10. Jablká a lyžicovanie

Miniatúrne jabĺčka, lyžica, nádobka na ľad. Tréning jemnej motoriky a trpezlivosti, do ktorého môžeme zapojiť aj počítanie.

Jesenné aktivity Montessori

11. Obrázky jesene – priraďovanie

Pre trošku väčších malkáčov, ktorí už vnímajú význam obrázkov, je fajn takéto priraďovanie obrázkov. Dáva príležitosť na rozvoj slovnej zásoby a rozprávanie sa o jeseni – čo sa deje okolo nás v prírode, aké oblečenie nosíme, aké je počasie…

12. Svetlonos

Keď sme stavali dom, našla som zopár zbytkových bielych drevených dosiek. Na jednu som nalepila filcovú tekvičku, z korku som vystrihla niekoľko rôznych tvarov (trojuholníky, štvorce, obdĺžniky, srdiečka) a nafarbila ich na čierno. Deti si môžu vyrábať rôzne svetlonosy – a aby to nebolo len na voľnú hru, vyrobila som aj zopár predlôh.

13. Životný cyklus gaštanu

Zbierať gaštany deti milujú, aj vy ich doma iste každú jeseň nazbierate celú kopu. Používame ich v hre na milión spôsobov. Vytvorila som jednoduchý životný cyklus gaštanu z filcu, ktorý sa priraďuje k obrázkom. Jesenné aktivity Montessori


Ďalších 24 gaštanových aktivít nájdete tu: 25 aktivít s gaštanmi


14. Puzzle listy

Medzi naše obľúbené jesenné aktivity patrí skúmanie a spoznávanie listov. Máme aj drevené puzzle s listami šiestich známych stromov. Pod listami sa skrývajú názvy. Podobné puzzle kúpite tu.


Ako sme ešte spoznávali listy, si prečítate tu: Montessori aktivity s listami


15. Hľadanie jesenných predmetov

Toto patrí medzi obľúbené jesenné aktivity. Misa plná fazule alebo iného sypkého materiálu, v ktorej sú schované drobnosti. Tie deti hľadajú a priraďujú k obrázkom. Deti rady vnárajú ruky do misy a zmyslovo prežívajú pátranie po predmetoch.

Montessori jesenné aktivity

16. Jesenné tvorenie pre najmenších

Minulý týždeň sme v Montessori ateliéri mali takéto jednoduché tvorenie. Obrázok stromu (zadala som do google “tree without leaves clipart”), k tomu kúsky krepového papiera a tekuté lepidlo. Deti si nanášali lepidlo na papier a lepili “listy” na strom.

Tvorenie s najmenšími

17. Strihanie

Aj tréning strihania môže byť na jesennú tému, ak si nájdete na internete správne pásiky na strihanie. Napríklad tieto. Viac o tom, ako sa deti učia strihať, nájdete v tomto článku.

18. Lúskanie orechov

Toto samozrejme malo byť úplne na vrchole zoznamu, u nás táto aktivita nemá konkurenciu. Stačí dobrý luskáčik – v našom prípade drevený na skrutkovanie – a je radosť sledovať ten detský zápal. Vylúpané orechy sice idú väčšinou rovno do úst, ale je to skvelý tréning zápästia aj svalov dlane.

19. Listy a dierovače

Na prechádzke občas vytiahnem z vrecka pár dierovačov, a deti tým veľmi poteším. Nazbierané lístie je perfektný materiál na dierovanie. Rovnako si túto aktivitu môžete preniesť dovnútra, a ponúknuť ju deťom na tácke 🙂

Jesenné aktivity Montessori

Vystrihnuté tvary potom môžu deti využiť na ďalšiu tvorbu, a lepiť ich na papier.

No a o tom, ako sa ešte dá využiť dierovač, si prečítate tu.

20. Listové reťaze

S týmto nápadom prišli deti spontánne v jeden deň, keď priniesli domov extra veľkú nádielku napadaných listov. Navliekli dlhé listové reťaze, ktoré nám poslúžili ako dekorácia. Použili plastovú ihlu a hrubšiu niť, ktorá sa im dobre navliekala.

21. Čítanie o jeseni

O ročných obdobiach a ich typických znakoch si môžeme aj čítať. Malkáči sa veľa dozvedia napríklad z jesenných Potulkov alebo knižky Co se děje po celý rok od Anne Suess. Väčším deťom jeseň krásne priblíži séria príbehov Sofia a tekvička.

Ja som si na kurzy vyrobila knižky pre každé ročné obdobie, kde si deti vďaka reálnym fotografiám uvedomujú, aké je pre ktoré obdobie typické oblečenie, aké činnosti vtedy vykonávame, čo sa deje v prírode a aké máme počasie.

22. Pavúky v sieti

Toto som našla raz na internete ako halloweensku zábavku a je to naozaj veľmi dobrý tréning jemnej motoriky – práca s pinzetou – ale aj logického myslenia. Mimochodom, deti málokedy majú predsudky voči pavúkom, kým si ich nevypestujú od nás 🙂

Montessori jesenné aktivity Halloween

23. Jablká na strome

A ďalšia jabloň. Tentokrát polystyrén a veľké pripínačky.

24. Do-a-dot špongiové farby

Špongiové farby sú super zábava. Podporujú navyše koordináciu oko-ruka a sústredenie. Predlohy nájdete na internete rôzne, napríklad jesenné jablká, slnečnice, listy a tekvice sú zadarmo na stiahnutie tu:

Jesenné predlohy špongiové farby

Pridaj komentár