Jarné pečenie s deťmi

jarne pecenie s detmi

Pečenie je u nás doma jedna z tých činností, pri ktorých mám absolútnu istotu, že budem mať minimálne jedného asistenta (a najčastejšie troch). Deti milujú pracovať v kuchyni, a piecť obzvlášť.

Niet sa ani veľmi čomu čudovať 🙂 Pečenie ponúka deťom skvelý mix aktivít praktického života, vďaka ktorým si trénujú jemnú motoriku – naberanie, prelievanie, presýpanie, miešanie, krájanie… Zároveň pri pečení zamestnajú všetky svoje zmysly – od čuchu, pri ovoniavaní ingrediencií, cez hmat, pri miesení cesta, zrak, pri pozorovaní ako sa mení cesto v rúre, až po chuťové poháriky, pri jedení finálneho produktu.

Jar a Veľká Noc ponúkajú veľa veselých detských receptov a nápadov. Tu je zopár, pri ktorých sme sa zabávali my.

Veľkonočné medovníkové vajíčka

Pár dní pred Veľkou Nocou dcéra prišla s nápadom urobiť veľkonočnú party, na ktorej si hostia budú zdobiť medovníkové vajíčka.

Medovníky u nás kedysi bývali raz za rok – na Vianoce – a aj vtedy išlo viacmenej o takú “povinnú jazdu”. Odkedy máme deti, mám pocit, že ich pečieme a zdobíme celoročne. A je to už poznať na zručnostiach detí. Naposledy si úplne samé zobrali cesto z 1kg múky, rozvaľkali ho, povykrajovali medovníky, dali na plech a ponatierali vajíčkom. Ja som asistovala iba pri vkladaní a vyberaní plechov do/z rúry.

Tentokrát sme nemali formičku v tvare veľkého vajíčka a tak sme si urobili šablónu z kartónu a tú “obkresľovali” nožom.

Každý hosť na veľkonočnej oslave potom dostal svoje vajíčko a to si vyzdobil podľa chuti. Bola to fajn aktivitka, ktorá zabavila nielen deti, ale aj dospelých. A dcéra bola veľmi spokojná, ako to dobre vymyslela 🙂 No a vznikli takéto všelijaké výtvory.

Veľkonočné medovníkyVeľkonočné medovníky


Mohlo by vás zaujať: Jarné kvetové bomby


Veľkonočné muffinové košíčky

Tento nápad som našla na internete, keď som hľadala inšpirácie na akciu s názvom Vítanie jari, ktorú som robila v našom materskom centre. S deťmi sme doma upiekli asi 50 muffinov, a tie si deti v materskom centre potom zdobili a jedli.

Žial jedli ich tak rýchlo, že som nestihla odfotiť ani jednu fotku… Ale keďže mali košíčky taký úspech, urobili sme si doma druhú várku.

Muffiny sme upiekli z obyčajného piškótového cesta. Vrch muffinu si potom deti zdobili zeleným krémom (z nátierkového masla, cukru a citrónovej šťavy), na ktorý položili farebné čokoládové vajíčka. Košíčku potom ešte pridali rúčku z pelendreku.

Pri druhej várke sme miesto krému použili zelený marcipán, ktorý deti pretláčali cez lis na cesnak a tým z neho robili “trávu”.

Veľkonočné muffiny

Jarné čokoládové hniezda

Túto rýchlu aktivitku sme vyskúšali v jeden z prvých jarných dní, keď si deti všimli, že sýkorky sa čoraz menej zaujímajú o naše krmítka na balkóne, a začali sme riešiť návrat vtákov z teplých krajín.

V miske som roztopila horkú čokoládu. Deti z nej robili lyžičkami kôpky na papier na pečenie. Tie tvoria základ pre hniezda.

Hniezda s vajíčkami

Potom pridávali halúzky (použili sme cereálie s vlákninou) a vajíčka (m&m’s).

Čokoládové hniezda

Chvíľu sme ich nechali stvrdnúť a bolo napečené.

Hniezda s vajíčkami

Dobrú chuť 🙂

One Reply to “Jarné pečenie s deťmi”

Pridaj komentár