Ročné obdobia sú veľká téma pre deti v predškolskom veku. Sme súčasťou prírody, jej prirodzených cyklov, ovplyvňujú náš každodenný život. Každé ročné obdobie má svoje miesto a čas v kalendári, a vďaka tomu, že žijeme tam, kde žijeme, každé so sebou prináša iné počasie, oblečenie, špecifické činnosti. Deti potrebujú mať vo veciach poriadok, štruktúru, potrebujú chápať, čo sa okolo nich deje. Že prichádza zima a s ňou teplé oblečenie, že môže snežiť, že prichádzajú letné horúčavy a s nimi potreba zakrývať si hlávku pred silným slnkom…
Ročné obdobia doma
Je mnoho spôsobov, ako deťom ročné obdobia a zmeny, ktoré prinášajú, priblížiť. Nie je to niečo, čo by sa mali učiť v škole na prvouke, ale niečo čím sú od malička obklopené. Je fajn odzrkadľovať ročné obdobia aj doma. Napríklad:
- Používať obrusy, utierky, dekorácie prislúchajúce ročnému obdobiu.
- V detskej knižnici, alebo vo výbere kníh, mať vždy zopár k aktuálnemu ročnému obdobiu.
- Nájsť si doma miesto, kde si urobíte “sezónny kútik” alebo stolík – a kam si budete ukladať prírodniny, ktoré v danom období nájdete v prírode a na prechádzkach po meste. Na jeseň malá tekvička, zopár farebných listov, gaštany, šípky…, v zime ihličie, čečina…, na jar kvietky vo vázičke a v lete napríklad mušle.
- Tvorenie doma z času na čas prispôsobiť obdobiu.
- Využívať pri hrách prírodniny, ktoré vonku nájdete. Na jeseň si napríklad nazbierajte do nejakej veľkej nádoby gaštany a orechy, môžete ich miešať, presýpať, prevážať na (hračkárskych) nákladiakoch, hrať sa s nimi, že varíte, odtláčať ich v plastelíne. Viac nápadov nájdete napríklad tu.
- Na jar si urobiť herbár s prvými kvetmi, na jeseň herbár z listov.
- Experimentovať. V zime skúmajte sneh, vločky, ľad. Na jar semienka rastlín a to, ako rastú. V lete si robte pokusy s vodou.
Skúmanie ročných období
V každom ročnom období nám príroda ponúka množstvo príležitostí na skúmanie a bádanie. Na jar napríklad môžeme pozorovať žubrienky v jazere a rozprávať sa o životnom cykle živočíchov. V lete spoznávať liečivé bylinky, ryby vo vodných tokoch. Na jeseň opadávajúce listy stromov a ich plody. V zime stopy zvierat.
V tomto nám veľmi pomáhajú materiály Daphne. Sú vypracované odborníkmi, krásne a nápadité. Najnovšie vydali túto perfektnú sadu Bádanie ročnými obdobiami. Je v nej 13 pracovných listov na spoznávanie prírody naprieč štyrmi ročnými obdobiami, a k tomu teoretická časť, kde nájdete všetky tie zaujímavé fakty a informácie. O hubách, ktoré u nás rastú, o liečivých bylinkách, ktoré nájdete na lúke, o živočíchoch, ich životných cykloch aj potravinových reťazcoch.
Vekovo sú aktivity vhodné od škôlky po cca prvý stupeň ZŠ, ideálne na doma aj do škôlky či školy. Je tam puzzle, pexeso, rôzne labyrinty, doplňovačky, omaľovanky.
Z ostatných materiálov odporúčame ešte tieto ich identifikačné kruhy, máme ich doma viacero a často na prechádzkach prírodou využívame. Minulý rok deti veľmi chytili za srdce tieto príbehy o ochrane prírody, z viacerých u nás vznikli spontánne projekty.
Hry s ročnými obdobiami
Ročné obdobia riešia aj niektoré fajn detské hry.
Loto Ročné obdobia
Pre najmenších napríklad odporúčam toto Djeco Loto.
Je to jednoduchá hra, kde prikladáte obrázky na karty štyroch ročných období.
Na podobnom princípe som urobila túto priraďovaciu aktivitu, až na to, že som použila reálne fotografie miesto rozkošných obrázkov.
Malkáčom stačí priraďovať obrázok k obrázku a pritom sa rozprávať o tom, čo na obrázku vidíme.
Staršie deti môžu už hľadať, ktoré obrázky patria kam, a triediť.
Hra Rapido Meteo pre vek 3-6 rokov
No a pre staršie deti odporúčam perfektnú hru Rapido Météo. Pomáha deťom rozvíjať aktívne počúvanie, sústredenie a sluchovú pamäť, takisto zdokonaľuje reč a vyjadrovacie zručnosti. Ako bonus trénuje pravoľavú orientáciu a vďaka nej deti vnímajú aj rozdielne ročné obdobia, k nim prislúchajúce počasie a vhodné oblečenie.
Hra obsahuje 24 kartičiek s mackom v rôznom oblečení, 4 makety mackov a 36 kúskov oblečenia a doplnkov. Jeden z hráčov popisuje medvedíka na karte a ostatní počúvajú zo zavretými očami. “Je zima a sneží. Macko má na hlave čiapku takej a takej farby, s takými vzorom. Na tele také tričko, také nohavice, na nohách také topánky.” Po skončení opisu sa hráči snažia každý svojho macka obliecť čo najpresnejšie podľa toho, čo si pamätá. Hráči sa v úlohe opisovača striedajú.
Hra sa dá hrať súťaživo – hráč, ktorý prvý správne macka oblečie, získava danú kartu a na konci vyhráva hráč s najväčším počtom kariet. Ale dá sa hrať len s jedným dieťaťom, bez toho súťaživého elementu, alebo, moja obľúbená verzia – môžu hrať spolu súrodenci, pričom starší popisuje a mladší skladá podľa jeho pokynov.
Je určená pre vek 3-6 rokov, z mojej skúsenosti hra baví aj trošku mladšie deti (ale so zjednodušenými pravidlami) a kľudne aj trochu staršie.
Sedemroční školáci mali čo robiť, aby si so zatvorenými očami dobre zapamätali všetky detaily (a popravde, aj ja som vždy aspoň jeden kúsok zabudla a musela tipovať). 2-3ročné deti počúvanie so zatvorenými očami ešte moc nedávali, a najviac ich bavilo priebežne počúvať a obliekať macka, čo je pre ne krásny tréning rozlišovania farieb, vzorov, sústredenia a rýchlosti.
Ročné obdobia v knihách
Čítanie samozrejme nemôže chýbať. Je mnoho krásnych kníh, ktoré zhmotňujú to abstraktné plynutie času a striedanie ročných období. Vydalo by to na samostatný článok, ale tu je zopár našich top tipov.
Naše vlastné knižky
S malými deťmi platí, že nič nezaujme viac, ako to, čo sa ich bezprostredne týka. Najlepšie teda je urobiť si knižky z vlastných fotiek, s deťmi v úlohe hlavných hrdinov. Tu sa kúpeš v jazere. Tu staviaš snehuliaka. Ja som si na kurzy vyrobila takéto knižky.
Co se děje po celý rok?
Veľkoformátová hľadacia kniha, kde na každej dvojstrane nájdete jedno ročné obdobie. Je tam mnoho krásnych detailov, ktoré deti môžu skúmať, a tým, že strany sú tvrdé, je vhodná už pre najmenších.
Rok v lese
Ďalšia veľkoformátová kniha, v ktorej pre zmenu môžete sledovať, čo sa deje v lese od januára do decembra. Každá dvojstránka predstavuje jeden mesiac v roku a tak môžete sledovať, ako trávia zvieratá v lese rôzne ročné obdobia, čo jedia, kde spia…
Na niektorých stránkach prší, inde sneží či je hmla, niektoré sú zase zobrazené v noci… Niektoré zvieratá trávia v lese celý rok, kým iné na niektorých stranách chýbajú…
Kniha je nabitá informáciami a je zaručené, že niečo nové sa naučia aj dospelí. Na prvej strane sa zoznámite so všetkými zvieracími “hrdinami”, na poslednej vás čaká bludisko. Kniha je z tvrdého kartónu a zabaví jedenapolročných čitateľov aj malých školákov.
Hľadaj medzi obrázkami: Ročné obdobia
Toto je naopak pomerne malá knižočka, s tenkými stranami, čiže tak od 2 rokov, a je skvelá na rozvoj slovnej zásoby, pomenovávanie farieb, počítanie. Na každej dvojstrane je mnoho predmetov, a k tomu otázky a hľadacie úlohy. Nájdi všetko červené ovocie. Spočítaj klobúky.
Rok v prírode
Staršie deti sa dozvedia viac o prírode počas rôznych období v tejto nádhernej knihe. Ilustrácie zaujmú na prvý pohľad – sú ručne skladané z vylisovaných listov a lupeňov kvetov do najmenších detailov.
Řeka
Minulý rok sme si požičali z knižnice krásnu knihu, ktorá úplne bez slov, ale zato s o to pôsobivejšími ilustráciami, rozpráva príbeh štyroch ročných období. Deti ju mali takmer stále vytiahnutú z poličky, listovali v nej a vymýšlali slová k nemým príbehom, ktoré sa tu odohrávajú.
Autor je maliar a kniha obsahuje vyše 400 akvarelových malieb, ktoré vytvárajú akoby komiks pre každé ročné obdobie. Je to jedna z tých kníh, ktoré sa radia skôr do kategórie umeleckých diel, ako literatúry 🙂