Ja v tvojom veku…!

Nová kniha od slovenských autoriek o tom, ako sa s deťmi rozprávať o sexualite, vzťahoch a sexe.

“Táto kniha ukazuje, že rodičia môžu byť tými, ku ktorým dieťa príde po radu, že o vzťahoch a sexuálnom zdraví môžeme začať hovoriť už od útleho veku a že sexuálna výchova nie je len o navliekaní kondómov na banán a rozdávaní vložiek.”

Takáto kniha tu chýbala ako soľ a ja som veľmi rada, že InTYMYta nám rodičom dáva šancu sa vzdelávať a robiť veci lepšie, ako generácie pred nami. (Mimochodom, vedeli ste, že v školských osnovách neexistuje niečo ako vzťahová a sexuálna výchova, a to málo, čo sa deti v tejto oblasti učia, sa skrýva pod pojem “Príprava na manželstvo a materstvo”?)

Knihu Ja v tvojom veku…! som čítala najskôr ja, potom môj muž, a zhodli sme sa, že sme obaja vďaka nej o kus múdrejší. Najprv som sa bála, že kniha pôjde príliš cez hranicu mojej komfortnej zóny, a že sa asi dozviem, čo všetko robíme zle a neskoro. Aj viacerí z vás ste mi písali, že ste asi “pozadu” a že ste túto oblasť s deťmi asi zanedbali…

No kniha nepodsúva nijaké časové limity ani nedáva človeku inštrukcie, kedy čo ako s deťmi riešiť. Skôr je to veľká studňa informácií o ľudskom tele, sexuálnom zdraví a vzťahoch, ktoré pomáhajú rodičom byť pripravení na rôzne otázky, ktoré môže riešiť ich dospievajúce dieťa.

Kniha je obšírnejšia, ako som očakávala, má cez 200 strán a je rozdelená do 5 častí.

1. Prvá sa volá “Začíname” a je to taký úvod do tematiky sexuálnej a vzťahovej výchovy. Kedy sa s deťmi o čom rozprávať, ako mnohé veci vieme deťmi riešiť otvorene už od útleho veku.

2. Druhá časť je venovaná telu a jeho (najmä reprodučným) orgánom, telesnej autonómii, tomu, ako deťom od začiatku pomáhať vnímať jeho právo na súkromie a hranice, ktoré si môže voči iným nastaviť…

3. Tretia časť sa zaoberá hlavne vzťahmi a genderovou a sexuálnou identitou. Ako s deťmi odmalička hovoriť o inakosti, aký slovník používať, aby sa deti nebáli s rodičmi rozprávať, ako vyzerá coming out pre človeka ale aj jeho rodinu…

4. Mnohí dospelí si myslia, že sexuálna výchova = vysvetľovať deťom, ako funguje sex. Nuž, pre ilustráciu toho, aké je toto uvažovanie mylné, v knihe o sexuálnej výchove sex prichádza vo štvrtej z piatich kapitol 😉

5. Piata kapitola sa venuje sexuálnemu obťažovaniu a násiliu. Ako mu predchádzať, ako spozorovať signály, že by sa niečo mohlo diať, ako pomôcť dieťaťu, ktorému sa niečo také stalo, ale aj ako sa s tým vyrovnať ako rodič.

V knihe je zopár dlhších rozhovorov s odborníkmi na konkrétne témy a takisto množstvo modelových dialógov rodiča/dospelého s dieťaťom, ktoré mi prišli veľmi nápomocné.

Jedným slovom, kniha do každej domácnosti. Nájdete v každom dobrom kníhkupectve.

Pridaj komentár