Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat pre začínajúcich čitateľov

Sú knihy, ktoré človeka hneď oslovia. Keď prišiel minulý rok Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách, bola to láska na prvý pohľad. Najviac si ho obľúbil syn, ktorý nasáva všetky zvieracie zaujímavosti ako špongia a neraz nás prekvapí rôznymi pikoškami, ktoré si z kníh zapamätá. No a keď som medzi pripravovanými novinkami zbadala Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat, nevedela som sa dočkať, kedy ho ukážem deťom.

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat

Samozrejme, zhltli sme ho na jeden šup vrámci večerného čítania. Má rovnaký koncept ako jeho dvaja predchodcovia. Vyše 50 zvierat, každé na jednej dvojstrane nakreslené v čiernobielom roztomilom prevedení, ku každému zopár viet so zaujímavosťami, tentokrát zameranými na spôsob rozmnožovania, príchod na svet, mláďatá.

Malé varovanie – nie nadarmo je kniha určená pre vek 8+. Text je miestami písaný naozaj pre trochu staršie deti, aj keď s malou adaptáciou a dovysvetľovaním zaujme určite už predškolákov. Spomína sa tu napríklad sexuálna orientácia. (Vedeli ste, že labute tvoria často homosexuálne partnerstvá?)

Rovnako ako predošlé atlasy, aj Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat je super na prvé samostatné čítanie. Každá dvojstrana obsahuje popri roztomilých obrázkoch zopár viet, tie obsahujú zaujímavé informácie a jednotlivé strany na seba nenadväzujú, čiže malý začínajúci čitateľ nemusí držať v hlave to, čo prečíta, aby mu ďalší text dával zmysel. Navyše je text písaný veľkými tlačenými písmenami, pre tých, ktorí ešte nepoznajú malú abecedu.

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat ako aktivita na rozvoj čítania

Ja som deťom po prečítaní pripravila ku knihe sadu hádaniek, aby si to samostatné čítanie pekne precvičili. Na 20 kariet som napísala hádanky s informáciami, ktoré sme sa dozvedeli v knihe. Úlohou detí bolo priradiť karty s textom ku kartám s obrázkom zvieraťa a jeho názvom. Správnosť si mohli skontrolovať priamo v knihe, alebo na kontrolnej karte.

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat

Syn prvák sa ešte nerád púšťa do viet, tak jemu som nakoniec rozstrihla karty s obrázkom a názvom zvieraťa, a za úlohu mal priradiť názov k obrázku.

Samozrejme, bola to pre nich práca nanajvýš zaujímavá, niektoré veci si totiž z čítania nepamätali a tak spolu diskutovali, zvažovali, na ktoré zviera by sa mohlo vzťahovať to či ono… Nakoniec si skontrolovali svoje dohady pomocou knižky, a opravili si zopár chýb. Tento typ činnosti je podľa mňa najlepší spôsob, ako s deťmi trénovať čítanie, ani si nevšimli, a prečítali vlastne polovicu knihy!

Ak by ste mali záujem o hádankové kartičky, nájdete ich tu. Podobne mám spracovaný aj Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách, časom sa mi hádam podarí pofotiť a pridať aj ten.

Knižku Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat kúpite napríklad tu. Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

One Reply to “Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat pre začínajúcich čitateľov”

  1. […] prežitie, ak žijú so svojimi babičkami, aj že koalie mláďa musí prvé dni jesť mamin trus! O knihe som písala tu, a deťom som k nej robila aj kartičky s […]

Pridaj komentár