IKEA vychytávky

IKEA je pre mňa top miesto na zariadenie Montessori domácnosti. Nájdete tu lacný a praktický nábytok pre deti od útleho veku, pekný výber predmetov na rôzne samoobslužné činnosti, skvelé veci na tvorenie, hru aj čítanie. V tomto článku som napríklad písala, ako sa z detskej kuchynky DUKTIG dá vyrobiť skvelá funkčná kuchynka pre batoľa. Tu by som sa s vami rada podelila o 15 mojich obľúbených IKEA vychytávok, na ktoré nedám dopustiť.

Kuchyňa

1. Detský stôl a stoličky Lätt – Tento drevený stôl s dvomi stoličkami je nielen za skvelú cenu, ale skrátením nôh ho dokážete prispôsobiť už pre úplne najmenších. S výškou 45 cm vyhovuje deťom približne od dvoch rokov, po odpílení 5-7 cm má výšku ideálnu už pre ročné batoľa. Veľmi odporúčam zabezpečiť takýto malý stolík pre dieťa v momente, ako dokáže prejsť pár krokov. Stolovanie (a samozrejme jedenie) preň nadobudne úplne iný rozmer.

Montessori Ikea vychytávky

2. Detský riad Duktig – Táto sada keramických tanierov a misiek je sice myslená na hranie, je to však ideálny skutočný riad pre malkáčov. Obsahuje 4 menšie tanieriky, 4 väčšie, a 4 misky. Ten menší tanierik krásne poslúži najmenším deťom už okolo roka, tie väčšie tanieriky používajú naše deti na raňajky a večere doteraz. Sú rozbitné, takže deti učia jemnosti a opatrnosti. Sú biele s farebným pásikom, takže pôsobia čisto a neodpútavajú deťom pozornosť od jedla. A sú po štyri kusy, čiže máte priestor aj na občasné nehody.

Montessori Ikea vychytávky

3. Pohár Pokal – Tento “poldecák” je dokonalý prvý pohár. Je malý tak akurát do detských rúk, zo skla a predsa takmer nerozbitný. Pohár na pitie namiesto fľaše je takisto niečo, čo odporúčam zaviesť čo najskôr. Samozrejme, fľaša je praktická na cesty, ale doma určite doprajte deťom možnosť trénovať pitie z pohára. Je to úžasná škola jemnej motoriky – rúk aj úst -a veľký krok k nezávislosti a samostatnosti.

MontessoriKids Ikea

4. Detský kovový príbor Dragon alebo Fabler – Ak chcete pre deti kvalitný príbor, ktorý nie je z plastu, IKEA vám určite pomôže. Na výber je tu hneď niekoľko variánt, pre menšie aj väčšie deti. Občas sa stretávam s názorom, že používanie vidličky a noža je pre malé deti nebezpečné, tobôž ak sú kovové. Nemám tú skúsenosť, naopak. Naše deti už v dvoch rokoch jedávali bez najmenších problémov s kovovými vidličkami. Je to (zase raz) o dôvere a dobre nastavených hraniciach.

montessori ikea detský príbor

 

5. Korkové prestieranie Avskild – Toto korkové prestieranie používame roky aj v našom Montessori ateliéri. V balení sú štyri kusy a sú veľké – deťom stačí polovičná veľkosť. Jedno balenie vám teda vydá na osem detských prestieraní. Navyše naň môžete nestierateľnou fixkou nakresliť obrysy príboru, pohára a taniera, aby si vedelo dieťa samé prestrieť na stôl. Na kurzoch veľmi rada pozorujem deti, ako si pohár alebo tanier upravujú tak, aby na milimeter presne sedel do nakresleného obrysu. Deti totiž majú rady vo veciach poriadok a štruktúru, možno ste si všimli 🙂 Preto má najväčší význam mať takého prestieranie úplne vyrobené na mieru. Vopred nakreslený obrys, ktorý dieťaťu nebude veľkostne a tvarom sedieť s jeho riadom, ho bude totiž akurát tak iritovať.

Montessori Ikea stolovanie

 

6. Sada na pečenie Duktig – Táto sada je síce tiež myslená na hru, dá sa však využiť na reálne pečenie a máme s ňou dobré skúsenosti. Valček sa dobre drží, príjemne sa s ním vaľká, plech aj vykrajovátka sú plne funkčné. Formy na koláče sme nechali na hru s plastelínou.

Montessori Ikea

7. Detský nôž na krájanie a škrabka Smabit

Montessori Ikea

 

Tvorenie

8. Žiarivé temperové farby Mala – Na tieto temperky sa ma často pýtate, keď zdieľam fotky detského tvorenia. Sú úžasne svieže a jasné, deti ich milujú. Dajú sa aplikovať na výkres priamo z tuby, ale my si ich vytláčame na paletu a používame štetce na maľovanie. Určite odporúčam, rozžiaria každý detský obraz.

Ikea TVORENIE

9. Farebné ceruzky Mala – Tieto farbičky rovnako odporúčame. Sú vcelku hrubé, dobre sa držia, a majú sýte a pestré farby. Ako bonus je tu vodový efekt – po nakreslení môžete pretrieť výkres štetcom s vodou, a farby sa krásne rozpijú. Naše deti dlho nechceli počuť o tom, že by si výkres znehodnotili vodou. Raz to však naveľa naveľa vyskúšali a boli nadšené 🙂

Montessori Ikea

 

Knihy

10. Náučné knižky Stretnutie s tigrom, Zamilujte si orangutana – Ikea neustále rozširuje ponuku detských knižiek. Tentokrát som tam objavila dve novinky, ktoré ma nadchli. Ide o literatúru faktu o dvoch zvieratách, ktoré človek svojím správaním ohrozuje. Dozviete sa v nich všetko možné aj nemožné o tigroch, respektíve orangutanoch. Ako vyzerajú, kde žijú, ako sa hrajú, aj ako im my ľudia ubližujeme a čo by sme mali zmeniť.

knihy ikea

11. Detská kuchárska kniha Ahoj chute! – Ďalšia podarená knižná novinka, o varení pre deti a s deťmi. Nie je to čisto kuchárska kniha s receptami, pár strán je venovaných napríklad rôznym chutiam, jedna kapitola deti učí umývať si správne ruky, a zaujala ma aj takzvaná Akadémia fľakov, ktorá radí, ktorý fľak ako vyprať z oblečenia 🙂

ikea detska kucharska kniha

Domácnosť

12. Krhla Vattenkrasse – Táto krhla je ideálna pre malého pomocníka, ktorý rád polieva kvety. Je tak akurát veľká, aby ju unieslo aj malé dieťa, a má veľmi úzky prietok, takže je minimálna šanca, že dieťa preleje a vy budete utierať zo zeme mokrú hlinu.

Montessori Ikea

Kúpeľňa

13. Perforovaný panel Laddan do kúpeľne – Táto doska je úžasný vynález. Pomocou nej vytvoríte v kúpeľni dokonalý Montessori kútik, v ktorom bude mať dieťa dostupné všetko, čo potrebuje – na umývanie zúbkov, česanie, utretie ručičiek.

Montessori Ikea kupelna

Detská izba

14. Detský stôl Flisat s odklápacou vrchnou plochou – Tento stolík je sice drahší, má ale naozaj široké využitie. Pod vrchnú plochu, ktorá sa dá odklopiť, viete vložiť dve plastové krabice Trofast. Dá sa teda využiť na hry s vodou, kinetickým pieskom, alebo napríklad Legom. Na Instagrame nájdete dokonca profil Flisatfun, kde jedna mamina zaznamenáva, na čo všetko sa dá tento stolík využiť. Okrem zmyslových hier sú tam tipy na matematiku, jemnú motoriku, tvorenie a tak ďalej.

Montessori Ikea vychytávky

15. Koberček Fintsten – Malý koberček je fajn spôsob, ako si dieťa vie ohraničiť aktivitu, s ktorou sa práve hrá. Či je to lego, kocky alebo puzzle. Z koberčeka sa drobné časti nerozkotúľajú, koberček tlmí prípadné nárazy, a zabezpečuje, že nemusíte potom hračky zbierať po celej izbe. Ak má dieťa súrodenca, ocení zase, že koberček je jeho teritórium, do ktorého mu nikto nemôže vstúpiť. Tento koberček na nejaký čas z ponuky Ikea zmizol, našťastie je späť. Je totiž čisto biely – vďaka čomu pekne vyniknú samostatné aktivity na ňom a dieťa sa dokáže na ne sústrediť – a za skvelú cenu.

BONUS: Polička na knižky Mosslanda alebo Stojan na knihy Flisat – No a na záver len pripomeniem známe poličky na knihy, na ktoré sa ma často pýtate. Je to séria Mosslanda a hľadať ich treba v oddelení obrazov, sú to totiž lišty na vystavenie obrazov a fotografií. Alternatívou je malý stojan Flisat, ktorý síce netreba vŕtať do steny, zato sa doň vojdú vedľa seba iba dve až tri knižky. Ako si vytvoriť doma pekný čitateľský kútik v súlade s Montessori si prečítate tu.

 

Máte aj vy nejaké zaručené IKEA vychytávky? Podeľte sa 🙂

2 Replies to “IKEA vychytávky”

  1. To korkové prostírání mě zaujalo. V IKEA jsem ještě nenatrefila, zkusím po něm zapátrat. Líbí se mi víc než plastové, barevné. Díky za tip

Pridaj komentár