Hustota vody alebo prečo sa v Mŕtvom mori nepotopíme

Trošku sme si cez jarné prázdniny pocestovali a mimo iné sme sa kúpali v Mŕtvom mori. Okrem toho, že deti v tej slanej vode poriadne štípal aj ten najmenší škrabanec či drobná ranka, si aj vyskúšali, že je takmer nemožné sa v ňom ponoriť, a že priam zázračne nadnáša. Prečo je to tak? Je to veľmi jednoduché. Môže za to hustota vody. Urobili sme si veľmi jednoduchý bleskový pokus, aby sme si to celé vysvetlili.

Potrebovali sme len:

Pokusy s deťmi - hustota vody

– džbán vody (z vodovodu),

– soľ,

– tri vajíčka

Ako sme učili vajíčka plávať

Trochu sme si to pokusovanie osviežili a deti sa zahrali na plaveckých inštruktorov. Každý si zobral jeden pohár a jedno vajíčko, ktoré mal naučiť plávať ?

Prvý pohár naplnila inštruktorka obyčajnou vodou, deti si tipli, čo sa stane s vajíčkom vo vode, a vajíčko si išlo zaplávať. Spadlo až na dno a zostalo tam. Tento pohár predstavuje vodu, aká je napríklad v jazere, kam sa chodíme v lete kúpať.

Do druhého pohára okrem vody pridala inštruktorka aj približne 5 lyžičiek soli a poriadne premiešala, aby sa soľ vo vode rozpustila. (Deti vodu dokonca aj ochutnali.) Potom do pohára šupla vajíčko. Kleslo až na dno a potom pomaly vystúpalo asi do polovice. Inštruktorka bola pomerne spokojná.

S tretím pohárom musel inštruktor trochu experimentovať. Chceli sme, aby tretie vajíčko plávalo úplne na povrchu, ako ľudia v Mŕtvom mori, a niekde sme čítali, že voda v Mŕtvom mori je až osemkrát slanšia ako v bežnom mori. 40 lyžičiek soli by sa však do pohára nezmestilo.

Pokusy s deťmi - hustota vody

Skúsili sme teda na začiatok 10. Vajíčko kleslo zhruba do polovice. Pridali sme ďalších 5. Ešte stále sa nevznášalo na hladine. Želaný efekt sme dosiahli zhruba pri 18tej lyžičke. Fíha, toľko soli v jednom pohári!

Pokusy s deťmi - hustota vody

Vajíčko v mori

Samozrejme sme neskôr otestovali aj reálnu vodu z Mŕtveho mora. Nesklamala ?

Pokusy s deťmi

Prečo?

Laicky povedané, sladká voda má malú hustotu a všetko, čo má hustotu väčšiu, v nej klesá. Pridávaním soli sa hustota vody zvyšuje a teda sa zvyšuje aj vztlaková sila, ktorá vytláča všetko k hladine.

S pokusom by sa dalo ďalej pokračovať a skúšať vo vode rôzne ďalšie predmety. Napríklad taký kameň. Alebo fľaša zo skla. Otestujte to s deťmi, napríklad pred letnou dovolenkou pri mori ?

2 Replies to “Hustota vody alebo prečo sa v Mŕtvom mori nepotopíme”

  1. […] Písala som o ňom v tomto článku. […]

  2. […] centre sme si urobili s vajíčkami aj viacero pokusov. Skúšali sme, ako sa správa vajíčko v slanej vode, alebo v octe. Skúšali sme, či sa na vajíčka dokážeme […]

Pridaj komentár