Dni sa sice pomaly krátia, ale máme úžasne slnečné babie leto a tak sme stále vonku. Častým spoločníkom na prechádzkach je nám pár farebných kried. Ľahko sa zmestia do kabelky či ruksaku a skvele pomôžu zabaviť.
Väčšinou sa deti zabavia s kriedami aj bez mojej asistencie, niekedy je ale fajn mať po ruke nejaký nápad. Tu je pár tipov na jednoduché hry s kriedou, ktoré vám pomôžu spestriť pobyt vonku. Niektoré sú staré osvedčené klasiky, iné vás snáď zaujmú a trochu inšpirujú.
1. Skákanie panáka
Začnime poriadnou klasikou. Kriedou nakreslíte na chodník obrazec s číslami. My zvykneme kresliť taký, ako vidíte dole na obrázku, ale na internete som videla najrôznejšie verzie – pre najmenších s obrázkami alebo geometrickými tvarmi, pre väčších s abecedou. Dieťa si potom postupne hádže kamienok na jednotlivé čísla a skáče na jednej nohe.
Panák sa vraj skáče (v rôznych podobách) už vyše tristo rokov! A stále je to pre deti nielen zábava, ale aj poriadna hrubomotorická výzva. Potrénujú si presnosť a trpezlivosť pri hádzaní, rovnováhu, skákanie, koordináciu pohybov.
2. Kriedový terč
Toto je naša obľúbená letná činnosť. Nakreslíme si terč na zem alebo na tabuľu na ihrisku a potom deti hádžu naň mokré špongie alebo vodové balóny.
3. Tekuté kriedy
Tekuté kriedy si vyrobíte veľmi jednoducho – zmiešate kukuričný škrob s vodou a farbivom. Potom zoberte štetce, malé kúsky špongie, prípadne ihličie či paličky, a maľujte. Je to fajn obmena klasických tuhých kried.
4. Spoznávanie abecedy
Jednoduchá aktivitka pre deti, ktoré sa zaujímajú o písmenká. Na chodník napíšete písmenká abecedy a deti potom polievajú napríklad písmená svojho mena, alebo podľa vašich pokynov. (Polej písmeno A. Na aké písmeno začína SLNKO? A tak ďalej.)
Rovnako sa môžete zahrať s číslami, napíšete na chodník čísla, potom dávate príklady a dieťa polieva správne odpovede.
Alternatíva bez vody je vytvoriť prekážkovú dráhu, kde deti môžu prejsť iba po určitých písmenách alebo číslach. Napríklad ja som deťom, keď boli menšie, napísala rôzne písmená, ktoré predstavovali kamene v rieke, a z jedného brehu na druhý sa mohli dostať iba po tých, ktoré sa nachádzajú v ich mene.
Ale videla som na internete aj verzie, kde deti museli hľadať písmená v takom poradí, ako idú v abecede, resp. čísla v číselnom rade.
5. Kreslenie na kamene
Ak máte po ruke nejaký pekný veľký ploský kameň, môžete naň nakresliť obraz. A potom ho dôkladne vydrhnúť kefkou, vyumývať, a zase kresliť…
6. Obkresľovanie tieňa
Toto je čistá veda. Princíp je jednoduchý – niekto sa postaví do ľubovoľnej pózy, a druhý obkresľuje jeho tieň. Samozrejme miesto ľudí môžete použiť aj iné objekty, ale tie ľudské sú najzábavnejšie.
A práve na ľudských tieňoch si deti najlepšie uvedomia mnohé zaujímavé javy. Napríklad ako tieň zmizne, keď zájde slnko za oblak. Pre dospelého možno banalita, pre deti veľký objav.
Alebo ako sa tiene menia v priebehu dňa či dokonca v priebehu roka. Kedy je tieň pred nami, kedy za nami? Kedy je menší ako my, kedy neuveriteľne dlhý?
Môžete vyskúšať aj experiment. Obkreslite si tieň jedného človeka na tom istom mieste v rôznych časoch. Kde bol ráno, na obed, večer?
7. Motýlie krídla
Dieťa si najprv ľahne na zem a niekto druhý (rodič, súrodenec) mu dokreslí obrysy motýlich krídiel. Dieťa si potom svoje krídla vymaľuje podľa fantázie a nakoniec sa vyfotí ako motýlik.
Našla som aj takýto krásny výtvor, ktorý dcéry hneď zaujal, ešte sme ho ale nestihli vyskúšať.
A tu nájdete podobných nápadov hneď 22.
8. Kriedové bludiská
Urobte si rôzne náročné bludiská, cez ktoré deti môžu chodiť peši, na odrážadlách, kolobežkách či bicykloch.
Stačí obyčajná čiara, ktorá sa kľukatí, zapletá, otáča. Ale dá sa vyrobiť aj takýto komplikovaný labyrint.
Pomocou kriedy sa dá urobiť aj “prekážková” dráha – v tomto linku nájdete video aj nakreslený plán dráhy na stiahnutie.
9. Hry s kriedou a autíčkami
Ak máte doma milovníka áut, s kriedou viete zmeniť kus chodníka na dopravné ihrisko. Nakreslite si cesty, parkoviská, prechody pre chodcov, vytiahnite angličáky a môžete sa hrať.
Môžete si dokonca skúsiť nakresliť mapu vašej ulice/okolia a s deťmi tak precvičiť orientáciu v priestore.
Prečítajte si aj: 33 spôsobov, ako sa zahrať s vodou
10. Mozaika
S lepiacou páskou vyčarujete krásnu mozaiku. Nalepíte pásku….
Potom vymaľovávate…
A nakoniec odlepíte pásku a máte krásny farebný obraz.
11. Kto má väčšiu nohu?
Mama? Ocko? Kamarát?
12. Autoportrét
Deti sa navzájom obkreslia a potom si môže každý vymaľovať svoj obrys. Vymyslieť si nový účes, oblečenie…
13. Pouličná galéria
Premeňte chodník na galériu plnú obrazov.
14. Kriedové bomby
Tento rok sme objavili takzvané kriedové bomby. Poznáte? My sme tie naše kúpili v obchode Tiger, ale videla som ich vo viacerých hračkárstvach. Sú to vrecúška naplnené kriedovým prachom, ktoré po hodení o zem alebo o stenu zanechávajú stopu.
My sme ich používali hlavne na hádzanie na terč. Vydržia inak neskutočne dlho!
15. Miešanie farieb
Aká farba vznikne, ak zmiešame dve farby? Vyskúšajte.
Chodník popíšeme napríklad najskôr žltou a potom červenou, nastriekame vodu a rukou dobre farby premiešame.
Potom počkáme, kým farby vyschnú…
A máme odpoveď.
Toto je skvelá zábava najmä v lete, keď je teplo a deti môžu voľne pracovať s vodou. Ale dá sa to zvládnuť aj s malým rozprašovačom a minimom vody.
[…] Prečítajte si aj: 15 spôsobov, ako sa zahrať s kriedou […]