Hráme sa s knihou Nenásytná húsenička

Nenásytná húsenička

Nedávno obletela internet správa, že Nenásytná húsenička je opäť v predaji. Je to jedna z našich najobľúbenejších detských knižiek a vyhrali sme sa s ňou na sto spôsobov. Dokonca som robila s touto knižkou aj tematické popoludnie v našom materskom centre. A tak mi napadlo vám o tom napísať, možno vás inšpirujeme.

Nenásytná húsenička je prvou knihou jedného z najznámejších detských autorov, Erika Carle. Predstavte si, že od jej prvého vydania v roku 1969 sa predalo viac ako 33 miliónov výtlačkov a bola preložená do viac ako 50 jazykov! V slovenčine ju máme vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr. Vyšla prvýkrát v roku 2012 a vypredala sa tak rýchlo, že sme ju nestihli kúpiť. A tak sme ju najskôr mali v angličtine. Nič to, text je jednoduchý a repetitívny, zvládli sme to. Ale keď urobili dotlač, hneď som kúpila aj slovenskú verziu. Len tak, pre istotu 🙂

Nenásytná húsenička

Ak ju ešte nepoznáte, je o maličkej húseničke, ktorá sa jedného dňa vyliahne z vajíčka, a musí sa poriadne najesť, aby sa mohla zakukliť a premeniť na pestrofarebného motýľa.

Spája v jednom jednoduchom príbehu:

– farby

– dni v týždni

– počítanie

– zamyslenie sa nad zdravou výživou a tým, čo je pre koho prospešné a čo menej

– a samozrejme životný cyklus motýľa.

Nenásytná húsenička

Je z tvrdého kartónu, stránky sú rôzne široké a navyše sú v nich dierky, ktoré akože urobila húsenička pri prehryzávaní sa cez rôzne potraviny. Detské prstíky tieto dierky mimoriadne rady skúmajú, dokonca ich môžete skúsiť aj použiť na prevliekanie.

Nenásytná húsenička

Je v zásade “Montessori-friendly”, až na jednu dvojstranu pri konci, kde húsenička vyskúša všetko možné od lízatka cez klobásu až po višňový koláč. Na druhej strane táto dvojstrana zase pridáva veľkú príležitosť na rozvoj jazyka (naše deti napríklad ako dvojročné mali len veľmi hmlistú predstavu o zmrzline, párkoch či čokoládových koláčoch :-)) a takú malú “morálnu pointu” o tom, ako nie je zdravé sa prejedať všetkým možným.

My sme si s húseničkou užili veľa zábavy. Toto je totiž jedna z kníh, pri ktorej úplne automaticky človeku skáču do hlavy nápady na pridružené aktivity. A ak by aj nie, je ich plný internet 🙂

Ochutnávanie s nenásytnou húseničkou

Jablko, hruška, slivka, jahoda, pomaranč… Prvá vec, ktorú MUSÍTE s deťmi urobiť, je vyhľadať si všetky tie dobroty, čo papá húsenička, a pekne si ich ohmatať, ovoňať, nakrájať a samozrejme ochutnať. Krásna príležitosť na rozvoj zmyslov. A keď už máte úvodnú ochutnávku za sebou, a deti bez problémov vedia, ako chutí jablko a vonia jahoda, skúste ochutnávku naslepo. Do misky si nakrájajte rôzne dobroty, zaviažte deťom oči, vkladajte im do úst rôzne kúsky a nechajte ich tipovať, čo jedia. S týmto nemôžete neuspieť! Do toho môžete rozvíjať aj jazykovú rovinu – toto je kyslé, toto sladké, šťavnaté…

Kŕmenie nenásytnej húseničky

K čítaniu som deťom vyrobila jednu nenásytnú húseničku, ktorú kŕmili postupne rovnakými pochutinami ako jedla húsenička v knihe. Myslím, že táto aktivita mala veľký podiel na obľúbenosti knihy. Robila z detí aktívnych čitateľov, ktorí museli pozorne počúvať, hľadať, pracovať s rukami. Neviem, či ste si všimli, ale malé deti potrebujú neustály pohyb 🙂 Aj pri čítaní.

Nenásytná húsenička

“V utorok sa prehrýzla cez dve hrušky.” Deti rýchlo hľadali dve hrušky a pchali ich húsenici do úst. Časom som deťom prestala aj ukazovať obrázky v knihe, aby sa zamerali čisto na počúvanie a nepomáhali si vizuálne 🙂

Nenásytná húsenička

Použila som obal od chipsov, ktorý som natrela na bielo a nakreslila naň (takú nepodarenú) húsenicu. Namiesto úst som vyrezala otvor na vhadzovanie drevených žetónov, na ktoré som nalepila všetky jedlá (a v príslušných množstvách) presne tak, ako v knihe.

Takto si deti pekne aktívne pri čítaní trénovali sústredenie a pozornosť pri hľadaní správnych žetónov, potom počítanie a koordináciu oko-ruka pri vhadzovaní.

Nakoniec sa nám vždy húsenica zakuklila, a po chvíli premenila na krásneho (filcového) motýľa, ktorý z kukly vyletel 🙂

Nenásytná húsenička

Tie obrázky jedál som niekde stiahla, neviem však kde a tak vám ten súbor hodím sem (nie som autorom, len neviem nájsť pôvodný zdroj):

Väčšinu ďalších aktivít, ktoré sme s knihou robili, úzko súvisia s motýľom a jeho životným cyklom, a všetky som ich spísala v tomto článku:

Motýľ – lapbook, aktivity na stiahnutie

Určite tam mrknite, je tam aj kopa vecí na stiahnutie. Sem by som vám ešte chcela hodiť zopár aktivít, ktoré som vyrobila špecificky ku knižke, a aj zopár linkov na voľne stiahnuteľné aktivity, ktoré sme využili.

Prevliekanie

Ako alternatívu vhadzovania som našla na internete toto prevliekanie húseničky cez jedlo. Dá sa použiť takisto pri čítaní knižky. Obrázky si stiahnete tu, ja som ich ešte po zalaminovaní podlepila machovou gumou, aby sa s nimi deťom dobre manipulovalo.

Nenásytná húsenička
Nenásytná húsenička

Farebné húseničky

Ak deti práve trénujú farby, môžete im vyrobiť takúto jednoduchú aktivitu. Využijete na to plastové vrchnáky rôznych farieb. Predlohy som ja robila pomocou farebných kruhových nálepiek, ale dá sa jednoducho obkresliť vrchnáky a vyfarbiť ich.

Nálepková húsenička

Na internete som videla námet na maľovanie húseničiek prstami. Zdalo sa mi to pekné, ale veľmi málo pravdepodobné, že by deti poslušne odtláčali prsty do radu za sebou. Skôr by to skĺzlo do nejakých prstových bludísk a motaníc. Ale mali sme z jednej vrecúškovej výmeny túto stonožkovú aktivitu, kde sa mali ukladať farebné brmbolce podľa predlohy.

A tak som deťom ponúkla tieto predlohy na lepenie malých farebných bodiek. Stretlo sa to s obrovským záujmom 🙂 (Potom ma jedna mamina na kurze upozornila, že húsenice nemajú nohy a teda toto je stonožka, tak sme nohy odstránili a už máme verziu bez nich 🙂

1, 2, 3, 4, 5

Hľadala som aj niečo, pri čom by som využila vrchnáky od výživ vo vrecúškach. A tak som vymyslela takéto jednoduché počítanie do 5.

Nenásytná húsenička

Predlohu som našla tu, je tam celá sada listov na prácu so špongiovými farbami.

Počítacie kartičky

Našla som tieto štipcovacie kartičky na tréning počítania. Dieťa si spočíta počet potravín, ktoré sú na karte, skontroluje, či počet sedí s číslom, a štipcom označí áno či nie – správnu odpoveď. Ja som si na druhú stranu dorobila kontrolu správnosti.

Slabikovanie so štipcami

Ďalšia užitočná sada, ktorú som našla voľne na stiahnutie, je táto na určovanie počtu slabík v slove. Dieťa si pozrie obrázok na kartičke, vyslabikuje slovo a pripne štipec na správnu odpoveď. Je to pôvodne myslené na angličtinu, ale prekvapivo je medzi možnosťami vždy aj správna odpoveď pre slovenské slovo (aj keď myslím, že pár som ich vyhodila). Ja som si dorobila na druhú stranu kontrolu správnosti.

Naša počítacia knižka na stiahnutie

Vyrobila som deťom aj jednoduchú knižku, ktorú si mohli vyfarbiť. Stiahnete si ju tu:

Materiálov na stiahnutie je na pintereste neúrekom, najmä kadejaké pracovné listy. Ja osobne si ale myslím, že táto knižka je určená najmä pre najmenších, a tí potrebujú spoznávať svet hlavne cez prácu rúk s trojdimenzionálnymi predmetmi, nie s ceruzkou a papierom.

Ako sa vám páči Nenásytná húsenička? Pozdáva sa vám? Alebo nechápete, prečo je okolo nej taký rozruch? 😉

Inak ak by ste ju ešte nemali, knižku kúpite napríklad tu: Nenásytná húsenička. Príliš dlho ale neváhajte, už párkrát bola vypredaná a dlhodobo nedostupná.

Úžasná je aj ďalšia “carleovka”, ktorá bola preložená do slovenčiny minulý rok: Od hlavy po päty Písala som o nej tu – je to pre zmenu knižka, ktorá rozhýbe celé telo 🙂

Od hlavy po päty

No a ak hľadáte viac knižiek s hmyzom v hlavnej roli, tu je náš výber.

Hmyz v detských knihách

4 Replies to “Hráme sa s knihou Nenásytná húsenička”

  1. […] Naše deti vyrastali odmalička na knižke o Nenásytnej húseničke. Je to v podstate príbeh o životnom cykle motýľa, a len tak mimochodom k tomu pridané farby, čísla, dni v týždni, zdravá a nezdravá strava a k tomu jedinečné ilustrácie autora Erica Carle. Skrátka povinná literatúra! Knižka je z pevného kartónu a v jedle, cez ktoré sa húsenička prekusuje, sú dierky, takže ju môžete použiť aj ako prevliekačku. Ja som deťom urobila túto húseničku na kŕmenie, a istý čas sme stále dokola čítali a kŕmili. O tom, čo všetko sme s knižkou vymysleli, je tento článok. […]

  2. […] Nenásytná húsenička je zase príbeh životného cyklu motýľa a písala som o nej tu. […]

  3. […] cykly rôznych živočíchov. So sadou MOTÝĽ môžete spolu čítať a dramatizovať knižku o Nenásytnej húseničke, so sadou ČLOVEK sa rozprávať o evolúcii, so sadou SLIEPKA urobiť knižku o tom, odkiaľ máme […]

  4. […] Priebežne býva v slovenčine vypredaná a tak máme pre istotu jednu anglickú a jednu slovenskú verziu. Každú máme prečítanú tak minimálne stokrát. A v čase, keď deti na nej najviac “fičali”, som im urobila ku knihe aj húseničku na kŕmenie. A kopu ďalších vecí sme s ňou robili. […]

Pridaj komentár