Hmataj a nájdi – rodinná hra na rozvoj zmyslov a jemnej motoriky

Objavila som fajn hru, ktorá trénuje u detí (aj dospelých :-)) rozvoj hmatu a svalovej pamäti, a ktorá nás dobre zabavila počas “chrípkových prázdnin”, ktoré sme si boli nútení pred pár týždňami u nás doma urobiť.

Volá sa Hmataj a nájdi, je oficiálne určená pre deti vo veku 2-6 rokov, dá sa však využiť aj v zjednodušenej verzii pre ročné dieťa a myslím, že zaujme aj školákov.

Vilac: Hmataj a nájdi

Hra obsahuje 20 drevených predmetov rôznych tvarov. Je tu ovocie, zelenina, dopravné prostriedky aj zvieratá. Ku každému predmetu je aj korešpodujúci obrázok, nakreslený na tvrdom kartóne. Veko krabice obsahuje látkové vrecko, ktoré slúži na schovanie drevených tvarov.

Poďme sa hrať

Hmataj a nájdi je prvoplánovo spoločenská hra na rozvoj hmatu a jemnej motoriky. Hráči si ťahajú z kôpky kartičky s obrázkami a hľadajú hmatom vo vrecku predmety, ktoré k nim prislúchajú. Keď hráč nájde správny predmet, kartičku si môže nechať, predmet vráti naspäť do vrecka a pokračuje ďalší hráč. Cieľom hry je nazbierať čo najviac kartičiek.

Rozvoj hmatu: Hmataj a nájdi

Elementom, ktorý do hry vnáša napätie a nemalé vzrušenie, je tvar bomby, ktorý je zamiešaný s ostatnými vo vrecku. Ak ju niekto omylom vytiahne, všetky dovtedy nazbierané kartičky musí vrátiť. Slabším povahám odporúčam bombu vynechať, u nás bola bomba zdrojom toľkého strachu, že sme ju radšej zneškodnili.

Deti sú vo veku 5 a 7 rokov na hornej vekovej hranici, ktorú výrobca uvádza, a hry na rozvoj hmatu u nás nie sú novinkou. Napriek tomu pre deti (a aj pre dospelých) bolo príliš ťažké, ak sme vo vrecku mali všetkých 21 tvarov. Pracovali sme preto ledva s polovicou a tvary obmieňali.


Mohlo by vás zaujať: Montessori tajomné vrecúška


Niektoré tvary sa rozoznávajú ľahšie, napríklad hviezda alebo krokodíl, niektoré sú naopak veľmi ťažko identifikovateľné. Viete si takto vytvoriť rôzne náročné varianty hry, prípadne hru postupne sťažovať.

Alternatívne aktivity

Pre najmenších

Hru používam aj na kurzoch s deťmi už približne od jedného roka, nie však na rozvoj hmatu, ale vizuomotoriky – párovanie obrázku a predmetu. Deti si lovia predmety z vrecka (ktoré aktivite dodáva punc originality) a prikladajú na príslušné kartičky. Malkáčom okolo roka stačia dva-tri predmety, postupne zvládnu tvarov viac a viac.

Rozvoj hmatu: Hmataj a nájdi

Aktivita na rozvoj hmatu pre jedného

Táto hra je vhodná, aj ak neobľubujete súťaživé spoločenské hry alebo máte dieťa, ktoré sa rado hrá samé. Jednoducho si dieťa postupne vykladá kartičky a k nim vyťahuje podľa hmatu z vrecka tvary.

Hádaj, čo mám v ruke

Keď deti už hru dobre poznajú, môžete skúsiť to otočiť. Dieťa nahmatá nejaký predmet a bez toho, aby ho ukázalo ostatným, ho opisuje a spoluhráči hádajú, čo drží v ruke.

Bingo

Alternatíva, ktorú nájdete v návode, je možnosť zahrať si s obrázkami a tvarmi bingo. Každý z hráčov si vyberie zopár kartičiek. (Množstvo závisí od vás, my sme skúsili štyri, pretože spolu vytvárajú pekný kruh.) Potom sa losujú z vrecka tvary. Buď môže byť za losovanie zodpovedný jeden konkrétny hráč, ktorý nemá kartičky, alebo sa môžete striedať.

Rozvoj hmatu: Hmataj a nájdi

Vylosovaný tvar si vždy zoberie hráč, ktorý má príslušnú kartičku. Hráč, ktorý prvý získa všetky svoje tvary, zahlási “Bingo!”. Tým môže hra skončiť, alebo (v našom prípade) pokračujú zvyšní hráči, kým každý získa svoje Bingo.


Aj toto si prečítajte: DIY hmatové pexesá


Hra s francúzskym šarmom

Výrobcom tejto hry je francúzska firma Vilac, ktorá sa venuje výrobe drevených hračiek už viac ako sto rokov. Priznám sa, že na francúzske značky mám slabosť, väčšinou sú to kvalitné hračky s originálnym dizajnom, ktorý deti priťahuje. Hmataj a nájdi nie je výnimkou. Jednotlivé tvary sú z masívneho dreva a príjemné na dotyk. Motívy namaľovaných obrázkov sú detsky atraktívne a u nás doma v prvej fáze tvary dostali mená a boli použité na rôzne rolové hry. Niektoré mimoriadne obľúbené tvary dokonca putovali večer do postele a na ďalší deň do školy a škôlky.

Kde kúpiť

Ak hľadáte milú rodinnú hru, ktorá má mnoho variácií a zabaví vás dlhú dobu, hru Hmataj a nájdi určite odporúčame. My ju máme z eshopu Babyknihy. Dá sa kúpiť tu.

One Reply to “Hmataj a nájdi – rodinná hra na rozvoj zmyslov a jemnej motoriky”

  1. […] spoločenských hier. Je ich na trhu dostupných zopár – o jednej takej fajn hre som už písala tu. Pred pár týždňami som našla ďalšiu perfektnú hru, tentokrát značky Haba.  Obsahuje […]

Pridaj komentár