Kde počujem túto hlásku… Pomôcka na tréning analýzy slova

Kľúčovým predpokladom pre rozvoj čítania a písania u detí je dobre zvládnutá analýza slova, teda schopnosť rozložiť slovo na jednotlivé písmená, respektíve hlásky, z ktorých sa skladá. Táto schopnosť úzko súvisí s rozvojom a cibrením sluchu, a dá sa trénovať prostredníctvom rôznych hier od útleho veku, dávno predtým, ako sa deti naučia rozoznávať písmená (teda symboly, ktoré reprezentujú hlásky).

Na začiatku sa dieťa učí rozoznávať prvú hlásku v slove, neskôr si začne uvedomovať aj poslednú a postupne je schopné určiť jednotlivé hlásky, z ktorých sa slovo skladá.

Kde v tomto slove je hláska…?

Spolu s certifikovaným výrobcom autorských hračiek Šikulkovo sme pre vás vytvorili pomôcku, ktorej cieľom je tréning určovania pozície hlásky v slove.

Pomôcka obsahuje drevenú dosku s otvormi, 22 kariet s predlohami a malé plastové hríbiky.

Dieťa si do podložky vloží kartu s písmenom a potom pri jednotlivých obrázkoch určuje, v ktorej slabike danú hlásku počuje.

Hláska v slove

Na doske sú slová rozdelené v riadkoch na dvoj-, troj- a štvorslabičné, a k počtu slabík prislúcha rovnaký počet dierok na zasúvanie drevených hríbikov. Dieťa si teda rozkladá slovo na slabiky a snaží sa umiestniť malý plastový hríbik presne na to miesto, kde v slove danú hlásku počuje.

Hlaska v slove

Rovnako sa dá pracovať s kartami aj pri určovaní dlhých slabík. Vtedy si písmenko hore na karte zakryjete a dieťa ukladá hríbik na slabiky, ktoré obsahujú dĺžeň.

V spolupráci s odborníkmi

Karty s obrázkami som vyrábala v spolupráci so špeciálnou pedagogičkou Katarínou Kubasovou tak, aby čo najviac zodpovedali potrebám rozvoja jazykových zručností detí v predškolskom a ranom školskom veku. Ku kartám je aj zoznam použitých slov (ak by ste náhodou nevedeli nejaký obrázok identifikovať). Takisto je súčasťou návod s tipmi, ako s pomôckou pracovať.

Doska je vyrobená z dvoch vrstiev kvalitnej preglejky, ktorá je prelakovaná, vďaka čomu sa do nej karty ľahšie vsúvajú a vyberajú. Tak ako všetko značky Šikulkovo, aj táto pomôcka je prepracovaná do detailov a príjemná na pohľad aj na dotyk.

Kde objednať?

Ak máte záujem o pomôcku Hláska v slove, kúpite si ju v mojom obchode tu.

One Reply to “Kde počujem túto hlásku… Pomôcka na tréning analýzy slova”

  1. […] by som vám predstaviť novú krásnu pomôcku, ktorú sme vyrobili s kamarátmi z Šikulkova. Po tabuľke na hľadanie hlásky v slovách vám prinášame drevené tvary na skladanie […]

Pridaj komentár