Spoznávame značky áut

Keď mal syn okolo dvoch rokov, istý čas ho fascinovali značky áut. Prechádzky sme trávili na veľkom parkovisku blízko nášho domu, kde sme chodili od auta k autu, syn ukazoval a pýtal sa, a ja som do nemoty pomenovávala.

Musím povedať, že niekedy to bola pre mňa celkom výzva, a tak sme občas obiehali okolo auta a prípadne nakúkali dovnútra. Aj som sa čo-to nové naučila – vďaka synovi a jeho neuveriteľnej detskej schopnosti zachytiť tie najmenšie detaily. Napríklad že logo Fiat bolo pred pár rokmi iné, ako ho poznám teraz.

Trojstupňová jazyková lekcia o autách

V Montessori pedagogike sa deti nové pojmy učia prostredníctvom takzvanej trojstupňovej jazykovej lekcie. Použili sme tento postup aj pri značkách áut. V prvom stupni som autá pomenovávala a syn počúval, opakoval a absorboval. V druhom stupni už dieťa pojmy pasívne ovláda, a správne reaguje na pokyny typu:  “Ukáž mi Opel.” V treťom stupni potom už syn prevzal iniciatívu  a aktívne autá sám pomenovával. Samozrejme nie všetky naraz, začal jednou obľúbenou značkou, a postupne pridával.

Priraďujeme autá k značkám

Vyrobila som vtedy synovi aj jednoduchú aktivitku, kde k značkám priraďoval príslušné autá. Myslela som, že to bude preňho malina, ale chvíľu sa s tým celkom trápil a z času na čas vytiahne túto aktivitku aj dnes, v štyroch rokoch.

Ak si ju chcete doma tiež vyrobiť, tu je predloha na stiahnutie. Stačí vytlačiť, zalaminovať, autá povystrihovať a prípadne podlepiť suchym zipsom, aby sa nestrácali.

CAR LOGOS_part1

CAR LOGOS_part2

Bingooooo!

Ďalšia zábavka, ktorú sme si vyrobili, je BINGO so značkami áut. Neviem, či poznáte, ako sa bingo hrá, ak nie, odporúčam vyskúšať. Je to skvelý tréning vizuálnej diferenciácie, pozornosti a koncentrácie.

Na stiahnutie

Podklady si možete stiahnuť tu:

AUTO BINGO_public

Potom sa vyberiete do ulíc, pozorujete autá a odškrtávate tie značky, ktoré zbadáte. Ak máte vyškrtnutý celý riadok, stĺpec alebo diagonálu, kričíte bingoooo ?

Na stiahnutie

Veľa zábavy!


Prečítajte si aj: Aktivity zbalené na cestu


 

3 Replies to “Spoznávame značky áut”

  1. […] Takisto súčasťou bola pôvodne aktivita na párovanie značiek k autám. Tú si stiahnete v tomto článku. […]

  2. Moc děkuji, přesně tohle potřebuji pro syna, moc jste mi ulehčila práci s vytvářením šablony se značkami. Udělat z toho hru a přiřazovat i auta mě ani nenapadlo, díky! ?

  3. Tatiana Mrázová says: Odpovedať

    velmi pekne dakujem ♥ usetrili ste mi vela prace ♥♥

Pridaj komentár