Fázy Mesiaca na keksoch Oreo

Deti rady hľadajú po zotmení na oblohe Mesiac. Neustále ma upozorňujú, kde ho vidia a často ho nájdu aj počas dňa na jasnej oblohe. Prekvapuje ma, ako veľa sa sama pri tomto pozorovaní učím 🙂 Jedného dňa sme si preto vysvetlili, čo sú to fázy Mesiaca, a aby to deti poriadne zaujalo, pomohli nám keksy Oreo.

pozorovanie Mesiaca

Aký má Mesiac tvar?

Najprv som deťom položila – celkom zákernú – otázku, aký má Mesiac tvar. Najprv jednohlasne povedali, že je to guľa. Potom sa velkáčka zamyslela a povedala, že niekedy je guľatý a niekedy nie! A tak sme si vysvetlili, že Mesiac je guľatý stále, ale my ho nie vždy celý vidíme.

Aj sme si to znázornili. Našli sme doma Slnko (žltú loptu), Zem (glóbus) a Mesiac (polystyrénová gulička). No a keďže máme akurát tri deti, rozdali si úlohy a mohli sme urobiť vesmírne divadlo. Jedno dieťa bolo Slnko, druhé ako Zem obiehalo okolo neho, a tretie ako Mesiac obiehalo okolo Zeme a ešte spolu so Zemou okolo Slnka. Bolo to celkom náročné na choreografiu!

fázy Mesiaca

Fázy Mesiaca

Deti sa pri tom samozrejme dobre vyjašili, nevyhli sa ani zopár kozmickým zrážkam. Potom som im však ukázala misku Oreo keksov a hneď som mala ich absolútnu pozornosť. (Tieto keksy sú u nás totiž veľká vzácnosť, ktorú im občas niekto donesie z nejakej zahraničnej dovolenky.)

Na tablete sme si ukázali, aké rôzne fázy má Mesiac. Potom sa deti postupne snažili rozdeľovať keksy a s nožíkom tvarovať bielu plnku na nich do príslušných fáz. (A stále sa pýtali, kedy budú môcť tie Mesiace aj OCHUTNAŤ.)

fázy mesiaca

Následne sme si pomenovali jednotlivé fázy a deti sa pokúšali si ich zapamätať pomocou trojstupňovej jazykovej lekcie, ale bolo to príliš veľa pojmov naraz a tak si zapamätali iba tie najjednoduchšie.

No a nakoniec sme si samozrejme na tých všetkých Mesiacoch dobre pochutili 🙂

Pozorujeme a zaznamenávame

Teraz budeme jeden celý mesiac pozorovať oblohu a fázy Mesiaca zaznamenávať do tabuľky. Dúfam, že nebude príliš veľa oblačných dní!

Fazy mesiaca

Ako sa to všetko točí

Toto je pekná pomôcka (ktorú máme od jednej šikovnej maminy) na znázornenie, ako to všetko funguje.

Fazy mesiaca

The Moon seems to change

Ešte tip na jednu útlu papierovú knižku o tom, prečo sa zdá, že Mesiac má každý deň iný tvar. V angličtine rada kupujem knižky tejto série. Sú písané pomerne jednoduchým štýlom a deťom vysvetľujú rôzne prírodné javy. Sú odstupňované, výberom tém aj použitým slovníkom, do rôznych úrovní, pričom tie najjednoduchšie sú už pre deti predškolského veku.

V nej sme našli aj jednoduchý pokus, s ktorým sme si úplne dokonale znázornili, prečo ten Mesiac vlastne vidíme každý deň inak. Stačil zdroj svetla (= čelovka = Slnko), pomaranč sťaby Mesiac a hlava dieťaťa (čiže Zem :)). A TMA.

 Fázy Mesiaca

Počkali sme, kým sa zotmie. Pomaranč sme napichli na drevenú špajlu. Jedno dieťa si ho zobralo do ruky, druhé naňho svietilo čelovkou. Keď dieťa držalo Mesiac pred sebou a pozeralo sa rovno do svetla (do Slnka), nevidelo ho vôbec. To je NOV.

 Fázy Mesiaca

Keď sa pomaly začalo otáčať v protismere hodinových ručičiek, Mesiac sa začal dopĺňať, až mal, po prejdení uhlu 90 stupňov, tvar písmena D. Postupovaním ďalej sa dopĺňal, až kým nebol vidieť celý – mesiacový pomaranč bol v SPLNE. Vtedy začal cúvať a zmenšoval sa, až zase úplne zmizol.

Súbor Fázy Mesiaca na stiahnutie nájdete v našej sekcii Materiály, tu.

3 Replies to “Fázy Mesiaca na keksoch Oreo”

  1. […] rok  sme si urobili fázy Mesiaca z keksov Oreo. Sledovali sme vtedy meniaci sa Mesiac na oblohe počas 28 dní a výsledky zaznamenávali. Urobili […]

  2. Fáze měsíce s oreo sušenkami, bomba!:)

  3. […] a tak si doma z priesvitov vyrobili vlastné. Montessori Kids sa zase zamerali na fázy mesiaca. Pripravili k tomu veľmi dobrý materiál na stiahnutie, a navyše vám vedia vysvetliť mesačné fázy na Oreo keksíkoch. Toto vážne stojí za […]

Pridaj komentár