Emócie, príroda a spomienkový album pre predškolákov a školákov

Pracovné zošity pre väčšie deti

Vo vydavateľstve Svojtka vyšli tento rok krásne pracovné zošity aj pre trochu staršie deti, a ak máte doma predškolákov alebo malých školákov, možno sa vám domov zídu. Jeden je zameraný na spoznávanie vlastných emócií, jedna séria je venovaná pozorovaniu prírody, a ten posledný je spomienkový album pre prváčikov.

Moje emócie

Prvá z tohtoročných noviniek, ktorá ma okamžite oslovila. Odkedy mám deti, uvedomujem si, ako sme my dospelí naučení potláčať alebo priam popierať emócie. A samozrejme učíme to aj deti. Ak postojíte chvíľu na detskom ihrisku a započúvate sa, určite si to uvedomíte tiež.

“Neplač, to nemohlo bolieť!” “Čo sa zase jeduješ, okamžite prestaň, lebo ideme domov!”

Že tým deťom vôbec nepomáhame, asi nemusím ani písať. Deti potrebujú svoje emócie spoznať, naučiť sa, kde sa berú, a čo s nimi robiť, aby im úplne nepodľahli alebo naopak úplne ich nepotlačili. Presne k tomuto im pomáha vyše sto rôznych úloh v pracovnom zošite Moje emócie.

Kniha je už pre deti, ktoré vedia písať a čítať, dá sa sice s pomocou rodičov vyplňovať aj skôr, ale myslím, že je potrebná určitá psychická zrelosť, aby si dieťa z knihy vzalo to, čo má, a nebolo to len o tom kreslení a vystrihovaní.

Inak je naozaj pestrá, obsahuje veľa kreslenia, vyfarbovania, strihania, aj písania.

V rovnakej sérii vo francúzštine vyšli aj ďalšie zošity, zamerané na konkrétne emócie. Hnev, strach… Som zvedavá, či sa dočkáme v slovenčine aj tých. Zišli by sa!

Moje emócie, Svojtka

Moje emócie, Svojtka

Moje emócie, Svojtka

Moje emócie, Svojtka

Môj zošit pozorovaní a aktivít – Príroda v meste

Ďalšia pekná myšlienka, aj prevedenie. Tento zošit ukazuje deťom, že príroda sa nachádza všade okolo nás, aj keď žijeme v meste. Nabáda deti pozorovať svoje okolie, hľadať v ňom prírodu a zaslúžiť sa o to, aby prosperovala. Venuje sa stromom, rastlinám, vtákom a iným živočíchom, ktoré v meste najčastejšie stretneme. Je pomerne útly, ale obsahuje mix grafomotoriky, informácií, námetov na pozorovanie a tipov na aktivity v meste. Nami odporúčaný vek tak 5+, ideálne pre školákov na prvom stupni.

V tejto sérii nájdete aj Stromy a Hmyz, ktoré sú nemenej krásne.

Môj zošit pozorovaní

Môj zošit pozorovaní - Príroda v meste

Môj zošit pozorovaní - Príroda v meste

Môj zošit pozorovaní - Príroda v meste

Spomienkový album Oddnes som školák

Tento spomienkový album bol pre nás vyslovene stvorený a mám pocit, že ho potrebuje každý prváčik. Môže si v ňom zachytávať všetky dôležité momenty svojho prvého roku v škole. Akú má tašku a peračník, ako sa prvý deň cítil, akých má kamarátov a čo s nimi najradšej robí….

Bez mučenia priznávam, že ja uchovávanie spomienok milujem, v každej forme, takže sa neviem dočkať, ako našim dvom prváčikom tento album v septembri odovzdám, ako ho budeme postupne spolu vypĺňať a ako si v ňom budeme neskôr listovať 🙂 Akurát neviem, či ho nezaobstarám aj druháčke, aby jej nebolo ľúto.

Dostala som otázku, či je album vhodný aj pre domškolákov. Úplne celý asi nie – niektoré strany sú šité na mieru pre deti chodiace do školy (meno riaditeľa, rozvrh hodín…). Ale drvivá väčšina s troškou fantázie je vhodná aj pre deti, ktoré sa učia doma.

Spomienkový album, Oddnes som školák

Spomienkový album, Oddnes som školák

Spomienkový album, Oddnes som školák

Spomienkový album, Oddnes som školák

Pridaj komentár