Emócie

Emócie a ich zvládanie sú pre deti – a aj rodičov – obrovská téma. Odkedy mám deti, uvedomujem si, ako sme my dospelí naučení potláčať alebo priam popierať emócie. A samozrejme učíme to aj deti. Ak postojíte chvíľu na detskom ihrisku a započúvate sa, určite si to uvedomíte tiež.

“Neplač, to nemohlo bolieť!” “Čo sa zase jeduješ, okamžite prestaň, lebo ideme domov!”

Že takto deťom vôbec nepomáhame, asi nemusím ani písať. Deti potrebujú svoje emócie spoznať, naučiť sa, kde sa berú, a čo s nimi robiť, aby im úplne nepodľahli alebo naopak úplne ich nepotlačili.

Je to veľmi náročné. Detské emócie sú oproti tým našim, dospelým, ešte silné, ničím neotupené a neutlmené. Dokážu intenzívne prežívať radosť, smiať sa, tešiť sa z drobností, ale rovnako intenzívne prežívajú aj smútok či hnev. My rodičia tie “pozitívne” emócie vnímame s úsmevom, no tie “negatívne” nám často vadia a snažíme sa im zabrániť. Nikomu nie je ľahostajné, keď jeho dieťa srdcervúco plače alebo sa hádže od hnevu o zem. A našou prvou myšlienkou je nejak to zastaviť, alebo dokonca zabrániť tomu, aby sme sa do takej situácie dostali.

“Ak jej to zoberiem, ona sa bude hnevať.” počujem občas na kurze, keď dieťa nerešpektuje nejaké hranice a mamičke sa nechce to riešiť.

“Nevadí, že sa to rozbilo, kúpime nové!”

My dospelí proste niektoré emócie u detí neradi vidíme, a chceme preto každý problém, ktorý by ich mohol spôsobiť, čo najskôr vyriešiť a emóciu tým potlačiť. To je ale presný opak toho, čo naše deti potrebujú. Ony totiž naopak potrebujú dokázať danú emóciu pomenovať a precítiť ju.

Ako teda deťom pomôcť spoznávať svoje emócie a ovládnuť ich?

Úplne najviac im pomôže nie ponúkanie instantných riešení a pomyselných záplat, ale empatia a uznanie.

“Vyzeráš, že sa hneváš. Chcel si zostať na ihrisku a my sme už museli ísť domov.”

Z mojich skúseností toto je najlepší recept na všetky citovo vypäté situácie. Či sa dieťa bojí, plače, hnevá sa, vždy mu pomôže, keď láskavo a empaticky pomenujem, čo si myslím, že cíti, a dám mu najavo, že som tam s ním. Nič viac. Nechcem tým povedať, že dieťa instantne prestane plakať, utrie si slzy a ide ďalej, to ani zďaleka. Ale to ani nie je cieľom. Dieťa sa musí naučiť prežívať všetky emócie, a úlohou rodiča nie je ho pred tými nepríjemnými chrániť. Keď však emóciu pomenujeme a necháme odoznieť, nevynorí sa neskôr nejakým nevhodným správaním a dieťa sa naučí ju samé časom spracovať.

Veľkou pomocou je aj, keď my dospelí pomenovávame svoje emócie pred deťmi. Som nahnevaná, toto sa mi nepodarilo. Mám veľkú radosť z tej pohľadnice, čo som dostala! Bojím sa, že zmokneme.

Tu je zopár našich tipov na aktivity a knižky, s ktorými sme spoznávali emócie.

Emotikony

Keď boli deti malé, emócie sme spolu spoznávali pomocou jednoduchej aktivity. Vytlačila som obrázky tých najbežnejších emotikonov a nalepila ich na lekárske paličky. S deťmi sme si jednotlivé smajliky ukazovali, pomenovávali a napodobňovali. Vačšinou aj pred zrkadlom, aby sa deti dobre videli. Veľmi ich bavilo, robiť rôzne grimasy.

Emócie a deti

Neskôr sme hrali aj takú hru, že si jeden “vylosoval” nejaký obrázok tajne, znázornil emóciu a my ostatní sme hádali, aká to je.

Potom som vytlačila obrázky “prázdnych” tvárí bez očí, nosa a úst, a deti dokresľovali výrazy tváre znázorňujúce rôzne emócie.

Emócie

Nakoniec som povystrihovala z novín a časopisov fotky ľudí s rôznymi výrazmi tváre a pokúšali sme sa uhádnuť, čo cítia.

Emotions

Teraz – keď sú deti školáci – sme sa k tejto aktivite vrátili a spoznávame anglické názvy emócií. Dorobila som tých emotikonov viac a vytlačila ich anglické názvy.

Emócie

Deti to veľmi baví, a pýtajú si to každý deň 🙂

Emocie a deti

Takisto som opäť vytlačila tváre, do ktorých si dokresľujú výrazy. Tentokrát sa rozhodli urobiť si z toho knižky.

Emócie

Emócie

Tie vystrihnuté tváre z časopisov už nemám, ale veru asi si zopakujeme aj tú aktivitu, keď deti tie emotions tak bavia.

Puzzle Emócie

Obľúbenou hračkou boli aj puzzle s emóciami. Tam sa spája výraz tváre s nejakou činnosťou/situáciou.

Emócie

Puzzle opäť plánujem vytiahnuť na lekciu angličtiny – každá emócia je tam totiž pomenovaná v štyroch jazykoch.

Puzzle máme z Montemama.

In my heart, I feel…

Krásnu knižku o emóciách som raz objavila v kníhkupectve Slovenskej národnej galérie. Je po anglicky a pôvodne som ju deťom prekladala, teraz sa nám zase zíde v angličtine.

Má podtitul A Book of Feelings a hovorí nám, že naše srdce je ako veľký dom, v ktorom je miesto na rôzne pocity. Potom ich postupne spoznávame.

In my heart, A Book of Feelings

Niektoré sú veľké, iné malé, rýchle aj pomalé. Pri niektorých lietame, pri niektorých je najlepšie, ak sa k nám nikto nepribližuje 🙂

In my heart, A Book of Feelings

In my heart, A Book of Feelings

Knižka je krásne ilustrovaná, s výrezmi srdca, ktoré mení farbu a veľkosť.

Kúpite ju tu.

In my heart, A Book of Feelings

 

Pracovný zošit Moje emócie

Keď boli mladší dvaja predškoláci, vyšiel v slovenčine tento pracovný zošit a veľmi sme sa mu potešili. Pomáha deťom pomocou vtipných úloh objavovať dôležité fakty o svojich emóciách, učí ich, ako s nimi pracovať, aj čo robiť, keď tú-ktorú emóciu cítia.

Prvá časť obsahuje 10 dôležitých objavov, na ktoré dieťa príde pomocou aktivít. Že existuje 7 základných emócií. Že vznikajú vnútri, ale ich prejavy badať aj na povrchu. Že sú užitočné. Že ak ich chceme ovládnuť, musíme ich vedieť pomenovať. Po zvládnutí prvej časti si dieťa môže vystrihnúť diplom úspešného bádateľa.

Moje emócie

V ďalšej časti sú rôzne hry, tipy, aktivity, ktoré pomáhajú dieťaťu naučiť sa pracovať s emóciami a úspešne ich ovládnuť.

Moje emócie

Zošit nájdete na stránke Svojtka.sk aktuálne s 25%-nou zľavou, ak použijete promokód MONTEKIDS.

Spoločný kreatívny denník Aktivity pre štyri ruky

Emócie spolu môžete pomenovávať a prežívať aj tvorivo. My na to máme náš spoločný kreatívny denník, kde je zopár tipov na aktivity zameraných vyslovene na emócie.

Aktivity pre štyri ruky - spoločný kreatívny denník pre rodiča a dieťa

O denníku som bližšie písala tu, my pri ňom vždy strávime krásne spoločné chvíle. Aktuálne ho nájdete tiež v akcii s promokódom MONTEKIDS na stránke Svojtka.

Pažítkové emotikony

Tému emócií sme využili aj pri jarnom sadení. Zopakovali sme si sadenie pažítkových “eggheads” do škrupiniek od vajíčok, robili sme to už kedysi dávno. (Viac o našom jarnom sadení a pestovaní nájdete tu.)

Tentokrát sme ale egghead-om dali rôzne výrazy a ich emócie aj napísali. “This egghead is surprised!”

Emócie - eggheads

***

Súbor s emotikonmi a ich názvami v angličtine, si stiahnete zadarmo v sekcii materiály.

[acymailing_form_shortcode id=”1″]

Pridaj komentár