Eko výchova: 4 tipy pre škôlkarov a školákov

Do domáceho vyučovania sme si zaradili dobrovoľný predmet Ochrana prírody a eko výchova. Pretože táto téma deti baví a veľmi ich zaujíma. A pretože je mnoho krásnych zdrojov, s ktorými je učenie na túto tému čistá radosť. Tu sú naše tipy.

1. Časopis Stromáčik

Tento milý malý časopis je určený pre škôlkarov a malých školákov a raz mesačne prináša príbehy, úlohy a tvorivé tipy o lese, a jeho obyvateľoch. Tento rok každé číslo navyše predstavuje deťom jeden z našich národných parkov.

Eko výchova, Stromáčik

O časopise som písala článok tu, ak radi čítate o prírode a máte doma milovníkov zvierat, podporte pekný slovenský projekt a neoľutujete.

2. Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila

Občianske združenie Daphne a ich stránku daphne.sk som už viackrát spomínala. Nájdem tam vždy nejaký nový zaujímavý materiál. Majú pracovné listy pre deti, príručky pre učiteľov materských a základných škôl, plagáty, buď zdarma na stiahnutie, alebo na predaj v tlačenej verzii.

Eko výchova pre deti

No a nedávno sme tam objavili peknú knižku so šiestimi príbehmi o troch zvieracích kamarátoch, ktorí sa snažia riešiť eko problémy našej planéty. Príbehy sa dajú zadarmo v písanej forme stiahnuť, alebo si ich môžete vypočuť v audionahrávke. V písanej forme sú dokonca preložené do češtiny, poľštiny a angličtiny.

Dobrodružstvá Toly, Poly a Emila

K príbehom však existuje aj skvelá metodika, ktorá ponúka mnoho námetov na hravé aktivity, diskusiu, tvorenie.

Ochrana prírody

Ku každej kapitole je aj viacero vecí priamo na stiahnutie, napríklad karty na triedenie odpadu alebo pexeso.

Ekovýchova


Viac tipov na spoznávanie prírody so vzdelávacími vychytávkami Daphné nájdete v tomto článku.


3. Veľká kniha eko aktivít

Veľa sa naučíme aj pri vypĺňaní Veľkej knihy eko aktivít. Obsahuje rôzne bludiská, krížovky, hádanky, doplňovačky, ale aj množstvo informácií o všetkom, čo súvisí s prírodou a jej ochranou, a to naozaj v širokom zmysle.

Veľká kniha eko aktivít

Je tu pamäťové cvičenie na orientáciu podľa svetových strán, aktivity na o rôznych živočíchoch a rastlinách, ďalej spoznávanie zdrojov energie…

Veľká kniha eko aktivít, ekovýchova

Knihu máme len pár týždňov, a je naozaj hrubá, čiže ešte sme zďaleka neprešli všetky eko aktivity (je ich v nej viac ako 100), ale zatiaľ čo strana, to originálna aktivita.

Veľká kniha eko aktivít, ekovýchova

Veľká kniha eko aktivít, ekovýchova

4. Knihy o životnom prostredí

No a nakoniec nemôžeme zabudnúť dopĺňať učenie kvalitnou literatúrou. Na Slovensku v posledných rokoch pribudlo niekoľko skvelých detských kníh o ochrane prírody a zero-waste, ktoré majú čestné miesto v našej knižnici a radi sa k nim vraciame.

O našich obľúbených knihách na túto tému si prečítate v tomto článku.

One Reply to “Eko výchova: 4 tipy pre škôlkarov a školákov”

  1. […] Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov na ekovýchovu pre škôlkarov a malých školákov […]

Pridaj komentár