Montessori v škole – druhy viet

Druhy viet, Montessori

Ďalšie druhácke učivo, s ktorým sme sa doma trochu zahrali, sú druhy viet. A opäť som vytiahla dve pomôcky inšpirované Montessori metódou.

Vety delíme podľa rôznych kritérií, na začiatku sa deti učia rozlišovať oznamovacie, opytovacie, rozkazovacie, želacie a zvolacie. Pre každý druh je typické nejaké znamienko a určitá melódia, ktorou vety vyslovujeme.

Na kurze Montessori cestou som minulý rok objavila päťuholníkovú schému, pomocou ktorej krásne vizuálne vynikne toto členenie. Vyrobila som nám podobnú verziu.

Druhy viet, Montessori

K tomu som vyrobila približne 10 viet maždého druhu, ktoré na konci nemajú znamienko. Znamienka som nastrihala zvlášť do krabičky (a podlepila ich machovou gumou pre lepšiu manipuláciu).

Dieťa si vyskladá schému a potom si postupne číta vety a priraďuje ich. K vete vždy dodá príslušné znamienko. Deti často na znamienka na konci viet zabúdajú, preto má svoje opodstatnenie, že nie je súčasťou vety na papieriku, ale dieťa sa musí nad ním zamyslieť.

Druhy viet

Po vyskladaní viet na papierikoch môže nastať… kreatívne písanie! Buď:

  1. Vyber si z každého druhu jednu vetu a urob pomocou nich príbeh, alebo
  2. Dopíš ku každému druhu jednu/dve vlastné vety.

Toto u nás doma bavilo najviac, čo sa dalo aj čakať u našej nádejnej spisovateľky.


Mohlo by vás zaujímať: Tvrdé a mäkké spoluhlásky


 

Druhy viet v kvartete

Z druhov viet sa dá urobiť aj jednoduchá spoločenská hra. Kvarteto! Každý druh viet tu má štvoricu kariet.

Montessori druhy viet, kvarteto

V prvej fáze si deti môžu len vykladať, hľadať štvorice, ktoré k sebe patria, a neskôr si môžu so spolužiakmi zahrať. Keďže tu musia aktívne používať názvy viet aj znamienok, môžu si ich takto dobre zafixovať.

Obe tieto aktivity kúpite v mojom eshope tu, v elektronickej podobe (ako súbor PDF na stiahnutie).

2 Replies to “Montessori v škole – druhy viet”

Pridaj komentár