DIY adventný kalendár

Blíži sa prvý december a mne deti nezabudli pripomenúť, že sa tešia na adventný kalendár. Nekupujeme žiadne čokoládové ani legové. Vyrábam im každý rok kalendár na mieru. Obsahuje zmes kadejakých úloh, spoločných aktivít a zdravých sladkostí, a deti sa nechali počuť, že je to jedna z najlepších vecí Vianoc. To človeka riadne povzbudí k vymýšlaniu!

Trochu ma prekvapuje, aký je na internete dopyt po adventných kalendároch, ktoré vyrábajú “cudzie” mamičky pre svoje deti. Vlastnoručne robený kalendár je podľa mňa vzácny najmä tým, že je šitý na mieru pre našu rodinu, vkladám do neho môj čas a prácu s láskou, aby som urobila deťom radosť. Posledné roky už ani nepíšem odkazy na počítači, ale pekne ručne, aby to bolo osobnejšie. Neviem si predstaviť, že by som len kúpila sadu kartičiek s aktivitami od niekoho iného, vytlačila ich, nastrihala, a potom by sme plnili úlohy vymyslené pôvodne pre iné deti a inú rodinu. Samozrejme, že sa veľa inšpirujem na internete. Ale aj tak sa snažím adventný kalendár vždy ušiť na mieru pre nás.

Občas sa ma pýtate, či robím kalendáre pre každé dieťa zvlášť. Nie, robím jeden rodinný. Väčšina aktivít je zaujímavá práve tým, že ich robíme spolu, spoločne strávený čas je pre nás – mám taký pocit – to najvzácnejšie.

Ak rozmýšlate nad výrobou kalendára, možno vás inšpiruje zopár mojich tipov.

1. DYI adventné kalendáre

Vrecúška na špagáte

Moja prvotina – keď deti mali 4 a 2 roky – boli očíslované vrecúška, ktoré viseli pomocou štipcov v obývačke. Celú sadu som kúpila myslím v Tchibe. To prekvapenie detí, keď prvého decembra vstali, si pamätám dodnes. Aj to nadšenie, s akým každé ráno otvárali nové vrecúško. Bolo mi jasné, že z kalendára musíme urobiť tradíciu.

diy adventný kalendár

diy adventný kalendár

Kartónový stromček s vrecúškami

Na ďalší rok som vymyslela veľký stromček z kartónu (ktorý mi vyrobila a namaľovala naša babina). Naň som prilepila 24 ozdobných očíslovaných štipcov, ktoré držali vrecká. Stromček meral asi 150m a stál nám opretý o stenu v obývačke.

diy adventný kalendár

Boxovací adventný kalendár

Vďaka kamarátke (a mimoriadne kreatívnej žene, ktorej tvorbu si môžete pozrieť na Instagrame) som objavila LIDL krabicu, v ktorej sa pôvodne predávajú stužky. Pedstavte si, že má presne 24 priečinkov! Stačí do každého vytvoriť malú krabičku alebo nejak zavrieť otvory, a máte adventný kalendár na mieru.

Ja som niekde na internete okukala “boxovací”, jednotlivé priečinky som prekryla tenučkým hodvábnym papierom, ktorý som po okrajoch prilepila tavnou pištolou. Deti potom každé ráno otvárali kalendár boxovaním, a fakt si to užívali.

Boxovací kalendár z toaletných roliek

Ďalší rok si pýtali zase boxovací kalendár. Nechcelo sa mi opäť robiť rovnaký, a tak som urobila z toaletných roliek. Respektíve dostala som sa k zopár tubám od čipsov Pringles a tie som rozrezala na tretiny, čím som získala širšie “okienka”. Otvor túb som potom len zakryla zeleným krepovým papierom a tuby oblepila zeleným papierom, a naskladala ich na seba do tvaru vianočného stromčeka (pomocou tavnej pištole).

Zámky a krabičky od zápaliek

Toto bola vlastne adventná každodenná hľadačka pokladu. Každý deň si deti našli nápovedu, kde hľadať kľúčik od príslušnej krabičky. Nápovedy boli rôzne – mapa, pár kľúčových slov, hádanka… (Neviem, či som to už spomínala, ale naše deti sú nadšenými hľadačmi pokladov a poklady sa u nás hľadajú pri každej príležitosti.) Vnútri krabičky sa nachádzal papierik s nejakou drobnou úlohou.

Rodina vo vrecku

Čím sú deti staršie, tým je náš Advent plnší a tým ťažšie si nachádzame čas na kadejaké spoločné úlohy. Jeden rok som preto urobila super jednoduchý adventný kalendár, ktorý su vyžadoval každý deň len milú spoločnú konverzáciu pri večeri. Rodinu vo vrecku. Je to vrecko s 28 otázkami na drevených doštičkách. Kam by si so svojou rodinou chcel ísť najbližšie na výlet? Čím vieš potešiť iných členov rodiny?

K vrecúšku, z ktorého sme si každý deň losovali jednu otázku, som vytvorila jednoduchý stromček, a každý deň Adventu naň po zodpovedaní otázky pribudla nálepka.

Tento kalendár som mala hotový za pár minút a svoju úlohu splnil – deti sa každý deň tešili, akú otázku vytiahnu z vrecka 🙂

Rodina vo vrecku, Ježpodi

Ďalšie inšpirácie

Kamarátka robí deťom takýto medovníkový. No nie je rozkošný? Hneď by som taký brala.

Úžasný je aj tento ponožkový. Nájdete ho na krásnom blogu Adamkovo ihrisko, ktorý píše Marianna. Veľmi rada jej články čítam, (okrem toho, že je neuveriteľne kreatívna) šíri sa z nich čistá láska a rodinná pohoda. Výhodou tohoto kalendára navyše je, že na Vianoce máte zrazu 12 párov nových ponožiek.

Skvelá je aj myšlienka obráteného adventného kalendára, ktorá je už v zahraničí riadne rozšírená, ale na Slovensku som o nej ešte moc nepočula. Tzv. reverse calendar je na začiatku Adventu prázdna krabica (občas rozdelená na 24 priečinkov), do ktorej každý deň vložíte niečo. Môžu to byť potraviny, oblečenie, hračky… Na Vianoce máte plnú krabicu darčekov, ktoré potešia niekoho v núdzi.

Rada by som tento rok s deťmi skúsila takýto kalendár, len ešte musím premyslieť detaily.

Tu som našla až 40 rôznych tipov – od kalendára z drevenej palety až po šité či háčkované.

No a minulý rok som objavila tento jednoduchý kalendár v IKEA, ak sa vám nechce vymýšlať, je to rýchla a lacná alternatíva.

2. Tipy na náplň kalendára

Čím sú deti staršie, tým som s napĺňaním menej štedrá. Postupne totiž vnímam, že Advent a Vianoce sú dnes spojené s takým konzumným ošiaľom, že na deti sa sladkosti a darčeky sypú doslova na každom kroku. Napríklad minimálne päť rôznych Mikulášov – a Mikuláš už dávno nie je o sladkostiach a ovocí, ale o knihách a hračkách! A tak sa zameriavam skôr na rôzne spoločné aktivity a dobré skutky, ktorými môžeme Advent spríjemniť aj iným.

Miniatúry

Prvý rok som do kalendára dávala zvieratká zo Safari tuby Arktída. Deti si ich postupne nachádzali vo vreckách a na Vianoce sme mali komplet minisvet Arktídy. (Mimochodom k Arktíde sa pravidelne vraciame, k zime nám táto téma proste patrí.)

Arktída

Rok nato deti pomocou miniatúr zase napĺňali našu hláskovú komodu. Drobnosti som im schovala do “Popoluškiných orieškov”. Našla som si väčšie vlašské orechy, ktoré som rozpolila tak, aby sa nerozlámali na menšie kúsky. Do nich som ukryla drobné predmety, polovice zlepila naspäť tavnou pištolou a orechy ešte natrela, aby vyzerali zaujímavejšie. Deti boli úplne unesené a ešte dlho sa vracali k otázke, ako asi sa tam tie veci dostali 🙂

Adventný kalendár

Tento rok možno zaletíme na opačný pól a preskúmame tučniaky. Ak chcete kalendár napĺňať niečim nejedlým, miniatúry Safari sú fajn voľba, pretože sú relatívne lacné, existuje ich široký výber a sú u detí fakt obľúbené na voľnú hru.

Sladkosti

Kalendár napĺňam aj sladkosťami, tie vždy potešia. Napríklad raz to boli takéto lízatká so sobíkovými obalmi. Lízatká sú u nás najväčší sviatok, a aj tieto boli z bio obchodu, ale potešili. Šablónu na sobíky stiahnete tu.

Adventný kalendár

Veľký úspech malo aj vianočné bingo s lentilkami, hrali sme ho veeeeeľa krát. Tu si ho môžete zadarmo stiahnuť a ak neviete, ako sa hrá, je tam aj návod.

Vianočné bingo

Okrem toho si deti vždy nájdu aj ingrediencie na nejaké spoločné pečenie/zdobenie, ktoré potom spolu zjeme.

Raz sme robili topiacich sa snehuliakov, ktorých sme si potom zjedli pri kávičke. Použili sme Bebe keksy, marshmallows, bielu cukrovú polevu a miesto nosov lentilky. Gombíky sme robili z malých dekoračných guličiek na pečenie, oči a ruky z čokolády.

Adventný kalendár

Inokedy zase miniperníkové chalúpky z Marína keksov.

Alebo vianočné stromčeky z kornútkov.

Dobré skutky

Kategória, ktorej podiel u nás rastie s vekom detí, pretože čím ďalej, tým viac vnímajú, ako dokážeme pomáhať a robiť radosť iným. Ten názov je trochu nadnesený, za dobrý skutok považujeme aj rozosmiatie súrodenca alebo pomoc kamarátovi v škole.

Už niekoľko rokov posielame vianočné pozdravy do domovov dôchodcov. Tento rok sme sa za tým účelom prihlásili do Vianočnej pošty.

Vianočné pozdravy

Vianočné pozdravy

Niektoré kníhkupectvá dávajú možnosť kúpiť konkrétne knihy deťom v detských domovoch, tento projekt sme už niekoľkokrát podporili a podporíme aj tento rok, ak to bude možné.

V minulosti sme darovali veci zvieratám do ZOO, venčili psíky v útulku, darovali sladkosti od Mikuláša deťom v núdzi, kupovali drobnosti z našetrených peňazí na charitatívnych trhoch.

Takisto robili krmítka pre vtáčiky, pretožw tie v zime často potrebujú našu pomoc.

Tento kalendár “náhodných dobrých skutkov” môže byť tiež fajn inšpiráciou:

Spoločné aktivity

Týchto by som mala nekonečný zoznam, a vždy len vyberám a eliminujem tak, aby sa nám to do decembra popchalo. Sú tam tie najobyčajnejšie (ako vyzdobenie domu, upratanie, umytie zrkadiel, spoločné čítanie vianočnej knihy alebo spievanie kolied), aj tie vzácnejšie ako návšteva cukrárne, Bibiany, vianočné kino či divadlo.

Tu je môj ťahák z minulého roka, kde mám vypísané rôzne “aktivity”, ktorými som plnila kalendár.

Grafomotorické hry, tvorenie, pracovné listy

Keďže deti rady tvoria, vždy si v kalendári nájdu aj nejaké “voľné časti”, s ktorými majú vytvoriť vianočný obraz. Sú to nálepky, odličovacie tampóny, kúsky filcu a machovej gumy, pohyblivé očká, drôtiky…

Tvorenie vianočných ozdôb je tiež fajn, skúšali sme napríklad lapače svetla a jednoduché sovičky zo samotvrdnúcej hmoty.

Ozdoby sovičky

Deti bavila aj úloha postaviť vianočný stromček z Lega a urobiť Vianoce pre Lego postavičky.

Antistresové vianočné omaľovánky sme skúšali minulý rok.

Tento rok som objavila vianočné bludiská.

https://brainymaze.com/theme-mazes/free-christmas-maze-printables/

Na stránke deti.vira.cz som pred pár rokmi našla fajn aktivity k Adventu aj Vianociam. Sú tam obrázkové príbehy k Mikulášovi aj vianočnej noci, rôzne grafomotorické cvičenia, vymaľovanky, dokonca aj hotové knižky na vytlačenie.

Tu mám na stiahnutie zase list s pár vianočnými hádankami.

Pokusy

Raz mali deti vo vrecku ingrediencie na výrobu roztápajúceho sa snehuliaka (sódu bikarbónu a ocot). Zo sódy a vody sme vyrobili hmotu, ktorá bola ako cesto. Vytvarovali sme z nej snehuliaka, dali mu oči, nos, gombíky, ruky… A potom sme ho striekaním octu roztápali.

V obchode Tiger mávajú pred Vianocami pokus s rastúcim kryštálovým stromčekom.

A tento rok určite skúsime sochy z farebných ľadových kociek, vyzerá to ako veľká zábava.

Adventný kalendár v knižke – ako úniková hra na pokračovanie

Vydavateľstvo Zelený kocúr ponúka adventný kalendár v knižnej forme – ako únikovú hru, kde deti pomáhajú knižným hrdinom nájsť strateného psíka a dostať sa z tajomnej vily.

Kalendár je perfektne vymyslený – stránky sú zlepené tak, aby sa nedalo čítať dopredu a navyše sa nepostupuje od prvej stránky po poslednú, ale deti musia hľadať na stránkach správne symboly podľa indícií.

A aby dospelým nebolo ľúto, aj na nás sa myslelo s kriminálnym príbehom Tichá noc – krvavá noc.

Ak by ste si kupovali kalendár priamo z eshopu Zelenykocur.sk, stále tam platí náš zľavový kód MONTESSORIKIDS, ktorý vám dá dodatočnú zľavu 10% pri nákupe nad 20 Eur (samozrejme ľubovoľných knižiek v eshope, nevzťahuje sa len na kalendáre!).

***

Vy ako, robievate deťom kalendár, alebo kupujete? Aké sú vaše obľúbené adventné aktivity? Napíšte, inšpirujte nás.

4 Replies to “DIY adventný kalendár”

  1. […] jednom z okienok nášho adventného kalendára si deti našli vianočné […]

  2. Je to super Nadi, kopec fantastickej inspiracie, vdaka!

  3. Aký tuk ste prosim použili na tie krmitka? Tiež som to plánovala ako jednu aktivitku, len neviem, kde zohnať loj. Dakujem pekne.inak paradne nápady, až škoda, že už mám na tento rok vybrané ine?? budúci rok využijem ?

    1. Pouzili sme obycajne sadlo, kupila som v obchode 🙂 a diky 🙂

Pridaj komentár